 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-10-2012 09:28 | alabaster (92 punktów) | Sens istnienia
4 na 4 | Witam, to mój pierwszy post na tym forum i wogóle odnośnie filozofii skierowany do innych.
Wiem że już takie pytania padały niejednokrotnie ale zadam je ponownie. Jaki jest sens życia człowieka i wogóle życia? Wiem że na to pytanie do końca jeszcze nikt nie odpowiedział i być może nie da się na to odpowowiedzieć ale ciekawy jestem jakie znacie możliwości co do sensu życia człowieka. A czy to nie jest tak że człowiek się pyta o sens istnienia z powodu lęków? I czy da się żyć kiedy sensem istnienia staje się poszukiwanie sensu życia? A co jeśli się okaże że poszukuję czegoś czego nie ma?
Pozdrawiam forumowiczów | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej..#16 1 na 1 | grzmot (741 punktów) | Odp: Sens istnienia | > Z biologicznego punktu widzenia ma sens to rozmnożenie się.Tak, z tym, że to nadal wybrany, konkretny punkt widzenia, istotny dla gatunku, zbioru genów. Indywidualnie człowieka może jednak interesować co innego. > Tak się zastanawiam co by pozostało jakby nie było tego całego cywilizacyjnego bełkotu. Jedyne co mi przychodzi do głowy to jako samiec chyba jedynie interesowały by mnie samice i dokopanie innym samcom.( skąd ja to znam  Częściową odpowiedź na to pytanie daje Metzinger w tekście "Being No One" (jest też wykład na youtube pod tym samym tytułem). |
#17 11 na 11 | Alpha Phoenicis (4607 punktów) | Odp: Sens istnienia | Hej, jestem tu nowa i chciałam spytać Was jaki jest sens kamienia? Wiecie, kamień jest, ale jaki jest jego sens?
Albo sens nosa, myślę, że wyewoluowały one u ludzi byśmy mogli nosić okulary... |
#18 2 na 2 | nm123 (423 punktów) | Odp: Sens istnienia | Haha xD dobre dobre! Świetny post! Wiedziałem, że wejście na racjonalistę poprawi mi humor. Co do nosa to widzę problem, bo teraz ludzie zaczynają nosić soczewki i czy to wpłynie na jego zanik? |
#19 1 na 1 | alabaster (92 punktów) | Odp: Sens istnienia | > Hej, jestem tu nowa i chciałam spytać Was jaki jest sens kamienia?> Wiecie, kamień jest, ale jaki jest jego sens?> Albo sens nosa, myślę, że wyewoluowały one u ludzi byśmy mogli nosić okulary...Z tego co mi wiadomo to nos pełni funkcję filtracyjną i ogrzewającą powietrze wdychane do płuc czyli generalnie ochronną.  |
#20 2 na 2 | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) | Odp: Sens istnienia | Gdy nadejdzie pora, sens sam się znajdzie. A usilne doszukiwanie się go ( sensu ) może jedynie doprowadzić do sytuacji, w której ktoś go nam narzuci.  |
#21 4 na 4 | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) | Odp: Sens istnienia |
> To raczej jest niemożliwe bo w końcu dochodzi się do takich paradoksów że żal skrzywdzić jakiekolwiek życie i ostatecznie zaczynamy siebie krzywdzić bo nie mamy co jeść.> Na szczęście dużo ważniejsze, dla podtrzymania życia, jest picie  |
#22 2 na 2 | alabaster (92 punktów) | Odp: Sens istnienia | > >Z biologicznego punktu widzenia ma sens to rozmnożenie się.> Tak, z tym, że to nadal wybrany, konkretny punkt widzenia, istotny dla gatunku, zbioru genów. Indywidualnie człowieka może jednak interesować co innego.I w tym rzecz - mnożenie się to raczej sprawa gatunkowa a nie indywidualna, aczkolwiek zawsze można sobie obrać taki sens istnienia tylko że to oznacza walkę i wojny. (skąd ja to znam  ) A do czego to może prowadzić jak nie do unicestwienia? Tym bardziej że teraz mamy jądrówki. |
#23 2 na 2 | rysiek (4593 punktów) | Odp: Sens istnienia | >Witam, to mój pierwszy post na tym forum i wogóle odnośnie filozofii skierowany do innych. (...)
Witam! Myślę że dobrze byłoby doprecyzować temat. W tytule napisałeś "Sens istnienia", w pytaniu "sens życia człowieka i w ogóle życia". Tylko czy zawsze te pytania mają "sens"? Można np. zapytać: Jaki byłby/jest sens nieistnienia? Albo jaki jest sens ciemności, zamarzania wody, ruchu płyt kontynentalnych czy rozszerzania się Wszechświata? Czy nie jest to próba przeniesienia terminu dobrego w analizowaniu działań ludzkich na tereny gdzie jego użycie nie ma "sensu"? |
#24 2 na 2 | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) | Odp: Sens istnienia |
> >Albo sens nosa, myślę, że wyewoluowały one u ludzi byśmy mogli nosić okulary...> Z tego co mi wiadomo to nos pełni funkcję filtracyjną i ogrzewającą powietrze wdychane do płuc czyli generalnie ochronną.  Równie ważny jest także aspekt, że urody dodaje lub ujmuje, w zależności od jego ( nosa ) kształtu i wzorca przyjętego dla danej społeczności  |
| alabaster (92 punktów) | Odp: Sens istnienia | > Na szczęście dużo ważniejsze, dla podtrzymania życia, jest picie  nie wiem dlaczego ale mnie naszła chęć na browarka  |
#26 15 na 15 | Marek Matejewski (3695 punktów) | Odp: Sens istnienia | > Więc jednak wiara w stwórcę ma sensSens to sobie może mieć tylko dla intelektualnych inwalidów. Ktoś kto nie rzyga na dowody i traktuje wielowiekowy dorobek nauki z należną jej powagą, ten zapyta: A jaki sens w świetle znanej nam rzeczywistości mogą mieć urojenia? Na to pytanie odpowie nam np. Freud. Nie przepadam za nim, ale zdarzało mu się powiedzieć coś sensownego: "Wiara religijna to stan psychicznej niedojrzałości, a religia przypomina dzieciństwo z uwagi na to, że zajmuje miejsce dziecięcych fantazji, które pomagają człowiekowi radzić sobie ze swoją bezradnością". Jeśli ktoś chce na zawsze pozostać dzieckiem i zamknąć się w pancerzu chroniącym go przez lękami, to jego problem. Nie uważa Pan, że poznawanie rzeczywistości i odwaga są jednak dużo bardziej fascynujące i zarazem "sensowne"? > i to nawet nie z punktu widzenia dobra czy złaCiekawy cykl wykładów na temat dobra i zła wkleja od kilku tygodniu na stronie głównej Racjonalisty Pan Koraszewski. Od siebie dodam, że niezmienne dobro i zło to pojęcia z dziedziny myślenia życzeniowego. W rzeczywistości są dokładnie tak samo względne jak teoria Einsteina. |
#27 1 na 1 | alabaster (92 punktów) | Odp: Sens istnienia | > >>Albo sens nosa, myślę, że wyewoluowały one u ludzi byśmy mogli nosić okulary...> >Z tego co mi wiadomo to nos pełni funkcję filtracyjną i ogrzewającą powietrze wdychane do płuc czyli generalnie ochronną.  > Równie ważny jest także aspekt, że urody dodaje lub ujmuje, w zależności od jego ( nosa ) kształtu i wzorca przyjętego dla danej społeczności  A także możliwość wyniuchania prowokacji. |
| alabaster (92 punktów) | Odp: Sens istnienia | > Myślę że dobrze byłoby doprecyzować temat. W tytule napisałeś "Sens istnienia", w pytaniu "sens życia człowieka i w ogóle życia".To prawda tytuł tematu jest trochę niedoprecyzowany. Powinno być sens istnienia życia. |
#29 1 na 1 | rysiek (4593 punktów) | Odp: Sens istnienia | > To prawda tytuł tematu jest trochę niedoprecyzowany. Powinno być sens istnienia życia.Ale "życia" jako zjawiska przyrodniczego, czy życia indywidualnego człowieka? Jeśli tego pierwszego, to patrz mój poprzedni post. Natomiast sens życiu indywidualnego człowieka każdy może nadać sam, realizując swoje marzenia, próbując osiągnąć wyznaczone cele i starając się żyć szczęśliwie. To banały i ogólniki, ale taki jest mój pogląd. Zresztą lepiej to opisali niektórzy dyskutanci powyżej. Oczywiście wierzący w różne religie czy ideologie parareligijne mogą to inaczej formułować. |
#30 2 na 2 | hubin (2274 punktów) | Odp: Sens istnienia |
>Jaki jest sens życia człowieka i wogóle życia? Wiem że na to pytanie do końca jeszcze nikt nie >odpowiedział i być może nie da się na to odpowowiedzieć ale ciekawy jestem jakie znacie możliwości >co do sensu życia człowieka.
Nie ma nic w tym rodzaju, nie ma czegoś takiego.
Parafrazując: Ideologia śmierdzi! |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|