Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sens istnienia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
09-10-2012 09:28alabaster (92 punktów)Sens istnienia
Ocena 4 na 4
Witam, to mój pierwszy post na tym forum i wogóle odnośnie filozofii skierowany do innych.

Wiem że już takie pytania padały niejednokrotnie ale zadam je ponownie.
Jaki jest sens życia człowieka i wogóle życia? Wiem że na to pytanie do końca jeszcze nikt nie odpowiedział i być może nie da się na to odpowowiedzieć ale ciekawy jestem jakie znacie możliwości co do sensu życia człowieka.
A czy to nie jest tak że człowiek się pyta o sens istnienia z powodu lęków?
I czy da się żyć kiedy sensem istnienia staje się poszukiwanie sensu życia?
A co jeśli się okaże że poszukuję czegoś czego nie ma?

Pozdrawiam forumowiczów
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej..
#16
09-10-2012 13:46
 Ocena 1 na 1
grzmot (741 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi alabaster
>Z biologicznego punktu widzenia ma sens to rozmnożenie się.
Tak, z tym, że to nadal wybrany, konkretny punkt widzenia, istotny dla gatunku, zbioru genów. Indywidualnie człowieka może jednak interesować co innego.
>Tak się zastanawiam co by pozostało jakby nie było tego całego cywilizacyjnego bełkotu. Jedyne co mi przychodzi do głowy to jako samiec chyba jedynie interesowały by mnie samice i dokopanie innym samcom.( skąd ja to znam
Częściową odpowiedź na to pytanie daje Metzinger w tekście "Being No One" (jest też wykład na youtube pod tym samym tytułem).

#17
09-10-2012 13:52
 Ocena 11 na 11
Alpha Phoenicis (4607 punktów)Odp: Sens istnienia
Hej, jestem tu nowa i chciałam spytać Was jaki jest sens kamienia?
Wiecie, kamień jest, ale jaki jest jego sens?

Albo sens nosa, myślę, że wyewoluowały one u ludzi byśmy mogli nosić okulary...

#18
09-10-2012 14:03
 Ocena 2 na 2
nm123 (423 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi Alpha Phoenicis
Haha xD dobre dobre! Świetny post! Wiedziałem, że wejście na racjonalistę poprawi mi humor.
Co do nosa to widzę problem, bo teraz ludzie zaczynają nosić soczewki i czy to wpłynie na jego zanik?

#19
09-10-2012 14:03
 Ocena 1 na 1
alabaster (92 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi Alpha Phoenicis
>Hej, jestem tu nowa i chciałam spytać Was jaki jest sens kamienia?
>Wiecie, kamień jest, ale jaki jest jego sens?
>Albo sens nosa, myślę, że wyewoluowały one u ludzi byśmy mogli nosić okulary...
Z tego co mi wiadomo to nos pełni funkcję filtracyjną i ogrzewającą powietrze wdychane do płuc czyli generalnie ochronną.

#20
09-10-2012 14:05
 Ocena 2 na 2
Paweł Arłukowicz (3162 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi Meretseger
Gdy nadejdzie pora, sens sam się znajdzie.

A usilne doszukiwanie się go ( sensu ) może jedynie doprowadzić do sytuacji, w której ktoś go nam narzuci.


#21
09-10-2012 14:08
 Ocena 4 na 4
Paweł Arłukowicz (3162 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi alabaster

>To raczej jest niemożliwe bo w końcu dochodzi się do takich paradoksów że żal skrzywdzić jakiekolwiek życie i ostatecznie zaczynamy siebie krzywdzić bo nie mamy co jeść.
>
Na szczęście dużo ważniejsze, dla podtrzymania życia, jest picie

#22
09-10-2012 14:09
 Ocena 2 na 2
alabaster (92 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi grzmot
>>Z biologicznego punktu widzenia ma sens to rozmnożenie się.
>Tak, z tym, że to nadal wybrany, konkretny punkt widzenia, istotny dla gatunku, zbioru genów. Indywidualnie człowieka może jednak interesować co innego.

I w tym rzecz - mnożenie się to raczej sprawa gatunkowa a nie indywidualna, aczkolwiek zawsze można sobie obrać taki sens istnienia tylko że to oznacza walkę i wojny. (skąd ja to znam ) A do czego to może prowadzić jak nie do unicestwienia? Tym bardziej że teraz mamy jądrówki.

#23
09-10-2012 14:12
 Ocena 2 na 2
rysiek (4593 punktów)Odp: Sens istnienia
>Witam, to mój pierwszy post na tym forum i wogóle odnośnie filozofii skierowany do innych. (...)

Witam!
Myślę że dobrze byłoby doprecyzować temat. W tytule napisałeś "Sens istnienia", w pytaniu "sens życia człowieka i w ogóle życia". Tylko czy zawsze te pytania mają "sens"?
Można np. zapytać: Jaki byłby/jest sens nieistnienia? Albo jaki jest sens ciemności, zamarzania wody, ruchu płyt kontynentalnych czy rozszerzania się Wszechświata?
Czy nie jest to próba przeniesienia terminu dobrego w analizowaniu działań ludzkich na tereny gdzie jego użycie nie ma "sensu"?

#24
09-10-2012 14:14
 Ocena 2 na 2
Paweł Arłukowicz (3162 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi alabaster

>>Albo sens nosa, myślę, że wyewoluowały one u ludzi byśmy mogli nosić okulary...
>Z tego co mi wiadomo to nos pełni funkcję filtracyjną i ogrzewającą powietrze wdychane do płuc czyli generalnie ochronną.
Równie ważny jest także aspekt, że urody dodaje lub ujmuje, w zależności od jego ( nosa ) kształtu i wzorca przyjętego dla danej społeczności

alabaster (92 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi Paweł Arłukowicz
>Na szczęście dużo ważniejsze, dla podtrzymania życia, jest picie
nie wiem dlaczego ale mnie naszła chęć na browarka

#26
09-10-2012 14:16
 Ocena 15 na 15
Marek Matejewski (3695 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi alabaster
>Więc jednak wiara w stwórcę ma sens

Sens to sobie może mieć tylko dla intelektualnych inwalidów. Ktoś kto nie rzyga na dowody i traktuje wielowiekowy dorobek nauki z należną jej powagą, ten zapyta: A jaki sens w świetle znanej nam rzeczywistości mogą mieć urojenia?

Na to pytanie odpowie nam np. Freud. Nie przepadam za nim, ale zdarzało mu się powiedzieć coś sensownego:
"Wiara religijna to stan psychicznej niedojrzałości, a religia przypomina dzieciństwo z uwagi na to, że zajmuje miejsce dziecięcych fantazji, które pomagają człowiekowi radzić sobie ze swoją bezradnością".

Jeśli ktoś chce na zawsze pozostać dzieckiem i zamknąć się w pancerzu chroniącym go przez lękami, to jego problem. Nie uważa Pan, że poznawanie rzeczywistości i odwaga są jednak dużo bardziej fascynujące i zarazem "sensowne"?

>i to nawet nie z punktu widzenia dobra czy zła

Ciekawy cykl wykładów na temat dobra i zła wkleja od kilku tygodniu na stronie głównej Racjonalisty Pan Koraszewski.
Od siebie dodam, że niezmienne dobro i zło to pojęcia z dziedziny myślenia życzeniowego. W rzeczywistości są dokładnie tak samo względne jak teoria Einsteina.

#27
09-10-2012 14:21
 Ocena 1 na 1
alabaster (92 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi Paweł Arłukowicz
>>>Albo sens nosa, myślę, że wyewoluowały one u ludzi byśmy mogli nosić okulary...
>>Z tego co mi wiadomo to nos pełni funkcję filtracyjną i ogrzewającą powietrze wdychane do płuc czyli generalnie ochronną.
>Równie ważny jest także aspekt, że urody dodaje lub ujmuje, w zależności od jego ( nosa ) kształtu i wzorca przyjętego dla danej społeczności
A także możliwość wyniuchania prowokacji.

alabaster (92 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi rysiek
>Myślę że dobrze byłoby doprecyzować temat. W tytule napisałeś "Sens istnienia", w pytaniu "sens życia człowieka i w ogóle życia".
To prawda tytuł tematu jest trochę niedoprecyzowany. Powinno być sens istnienia życia.

#29
09-10-2012 14:38
 Ocena 1 na 1
rysiek (4593 punktów)Odp: Sens istnienia
W odpowiedzi alabaster
>To prawda tytuł tematu jest trochę niedoprecyzowany. Powinno być sens istnienia życia.

Ale "życia" jako zjawiska przyrodniczego, czy życia indywidualnego człowieka?
Jeśli tego pierwszego, to patrz mój poprzedni post.
Natomiast sens życiu indywidualnego człowieka każdy może nadać sam, realizując swoje marzenia, próbując osiągnąć wyznaczone cele i starając się żyć szczęśliwie. To banały i ogólniki, ale taki jest mój pogląd. Zresztą lepiej to opisali niektórzy dyskutanci powyżej.
Oczywiście wierzący w różne religie czy ideologie parareligijne mogą to inaczej formułować.

#30
09-10-2012 14:55
 Ocena 2 na 2
hubin (2274 punktów)Odp: Sens istnienia

>Jaki jest sens życia człowieka i wogóle życia? Wiem że na to pytanie do końca jeszcze nikt nie
>odpowiedział i być może nie da się na to odpowowiedzieć ale ciekawy jestem jakie znacie możliwości
>co do sensu życia człowieka.

Nie ma nic w tym rodzaju, nie ma czegoś takiego.

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365