 |
W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 19-10-2013 22:21 | worek kości (2937 punktów) | W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza
-8 na 12 | Krótka analiza tez i argumentów z tekstu "Skąd się biorą lapsusy arcybiskupa Michalika?" > Michalik obarczył odpowiedzialnością za pedofilię kleru dzieci z rozbitych rodzin i ich rodziców.Uwaga poboczna: Michalik w swojej wypowiedzi nie dzielił pedofilów na świeckich i nie-świeckich. I nie chcę tutaj bronić Michalika, ale przedstawić, dla odmiany, życzliwą interpretację jego słów: Przesłanki: 1. Pedofilia jest zaburzeniem na tle seksualnym i może być uznawana za chorobę (coś, co podlega leczeniu). 2. Osoba, która ma skłonności pedofilskie nie zawsze jest odpowiedzialna za swoje zachowanie - może kierować nią bowiem silny popęd seksualny, nad którym nie będzie w stanie zapanować. 3. Michalik uważa, że dzieci, które czują się w domu niekochane, mogą szukać ciepła i miłości u innych, a jeżeli będą miały pecha, trafią na pedofila. 4. Części molestowań dałoby się uniknąć, gdyby dzieci nie szukały miłości poza rodziną, ponieważ w takiej sytuacji mogą mieć pecha i trafić na kogoś, kto tę ich potrzebę wykorzysta. Wniosek: Michalik nie zrzuca na dzieci odpowiedzialności za pedofilię, tylko sugeruje, że dzieci z rozbitych rodzin, szukając miłości poza swoją rodziną, mogą mieć pecha i trafić na pedofila, który - za względu na swoje zaburzenie - nie będzie w stanie się opanować przed niewłaściwym zachowaniem. > we Wrocławiu, obwinił za pedofilię kleru feministki, środowiska gender i homoseksualistów.W wypowiedzi Michalika feministki i gender pojawiły się jako pewne krytykowane przez niego zjawiska, ale bez związku z pedofilią. > Sugerowanie iż za pedofilię uprawianą przez księży ponoszą winę raczej dzieci niż księża nie jest niczym nowym.W KK nigdy taka teza nie padła, a tezie Tabisza zaprzeczają nie tylko oficjalne ustalenia Katechizmu Kościoła Katolickiego: www.krzesz(*)tent&task=view&id=28&Itemid=30Jak również sprzeciw wielu katolików po słowach Michalika, rozumianych jako zrzucanie odpowiedzialności na dzieci. > Arcybiskup Michalik powiedział wprost to, co uważa spora grupa co bardziej fundamentalistycznych katolików.Nieprawda. Nawet Terlikowski był oburzony. Tabisz nie podaje jednak żadnych przykładów. > Kościół uważa, iż gwałt na dziecku nie jest dostateczną przesłanką, aby usnąć danego kapłana z jego szeregówNie jest to prawdą i tutaj przykład: wiadomosci(*)pa_ze_stanu_kaplanskiego_.html> Wiara w magię kapłańskąTabisz stawia znak równości między sakramentem, a magią, tymczasem jeśli magia jest zmuszaniem sił nadprzyrodzonych do określonej aktywności, a w mitologii chrześcijańskiej na Bogu niczego nie można wymusić, sakrament nie mieści się w definicji magii. Sakrament może być przez niektórych, nieświadomych ludzi, traktowany jak czynność magiczna, ale z magią nie ma to nic wspólnego. > Obwinianie raczej gwałconych dzieci niż gwałcących je księży nie jest tylko dziełem Michalika. W grę wchodzi obecny wśród wielu katolików system wartości sugerowany im przez dogmaty religijne.> Katolicy uważają, iż nie można cofnąć sakramentów, że są one magicznymi ingerencjami boga w rzeczywistość. Dlatego wielu z nich broni księży, nawet, gdy robią naprawdę straszne rzeczy.Szczególny status księdza, który wynika z przyjętych przez niego sakramentów, sprzyja wyjątkowemu traktowaniu go przez wiernych - zgoda. Ale ten szczególny status - kapłaństwo - nie jest tarczą przed zachowaniami niemoralnymi. Obrona księży (i/lub obwinianie ofiar) nie bierze się z dogmatów wiary, tylko z pewnego specyficznego statusu społecznego, który wynika z tradycji, a nie "prawd wiary". Nie jest to więc kwestia religijna tylko socjologiczna. Dlatego stwierdzenie: > Wydaje mi się, że na bazie powyższych stwierdzeń łatwo obronić tezę, iż lapsusy Michalika nie są jego osobistym wynalazkiem, lecz wiążą się z całym systemem wiary katolickiej.Uważam za fałszywe. > Magia kapłańska jest postulowana przez religijne dogmaty i spora część katolików chce w nią wierzyć, nawet kosztem rzeczywistości, jaką w tym wypadku jest cierpienie gwałconych dzieciJak napisałem wyżej, ewentualna obrona sprawców kosztem ofiar nie wynika z religii, tylko ze szczególnego statusu księdza ufundowanego przez tradycję. > nic dziwnego w żądaniu aresztowania człowieka, który między innymi nie dokładał należytych starań, aby rozliczyć podwładnych sobie pedofilów z popełnianych przez nich przestępstw.Czy Pan Tabisz mógłby wskazać, który przepis łamie pracodawca nie rozliczając swoich podwładnych z popełnianych przez nich przestępstw? W polskim prawodawstwie obowiązek powiadomienia o przestępstwie dotyczy urzędników państwowych. Na podstawie jakiego przepisu Pan Tabisz domagałby się aresztowania kogoś, kto urzędnikiem państwowym nie jest, a kto nie "rozliczył swojego podwładnego" z jakiegoś przestępstwa? > Nie ma nic dziwnego w żądaniu aresztowania człowieka, który akceptował w swoim prawodawstwie wytyczne "Crimen sollicitationis" mówiące wręcz o obowiązku krycia pedofilów przed wymiarem sprawiedliwości.Pomijając absurdalność postulatu, aby aresztować kogoś za "akceptowanie" jakiegoś dokumentu, to sugerowanie jakoby CS głosiło "obowiązek krycia pedofilów przed wymiarem sprawiedliwości" - z tego co wiem - nie jest prawdą. No ale jeśli nie mam racji, to niech ktoś przytoczy odpowiedni zapis z tego dokumentu, który coś takiego właśnie stwierdza i będziemy mieli jasność. > Niskie poparcie dla starań Dawkinsa i im podobnych świadczy o tym, że również wielu nie będących już katolikami Europejczyków ulega magii kapłaństwaJeśli moje powyższe zarzuty wobec pomysłów Dawkinsa są uzasadnione, to być może niskie poparcie dla starań Dawkinsa nie brało się z uległości wobec "magii kapłaństwa", ale było czymś zupełnie racjonalnym. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..| worek kości (2937 punktów) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | Proszenie to nie wymuszanie.
bembergiem w berg |
#32 3 na 3 | i.czaplicka (5782 punktów) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | Nie mam "swojego" probooszcza. Nie mam nawet proboszcza parafii w ktorej mieszkam - na szczescie. |
#33 19 na 19 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | > Uwaga poboczna: Michalik w swojej wypowiedzi nie dzielił pedofilów na świeckich i nie-świeckich.Z oczywistych powodów. Liczył na to, że dzięki temu tych nie-świeckich uda mu się schować w tłumie. > I nie chcę tutaj bronić Michalika, ale przedstawić, dla odmiany, życzliwą interpretację jego słów:Nie ma sprawy  . > Przesłanki:> 1. Pedofilia jest zaburzeniem na tle seksualnym i może być uznawana za chorobę (coś, co podlega leczeniu).Nie znam takich diagnoz. > 2. Osoba, która ma skłonności pedofilskie nie zawsze jest odpowiedzialna za swoje zachowanieTo prawda. Jeśli tylko nosiła katolicką sukienkę duchowną - do niedawna żadnej odpowiedzialności za swoje zachowanie nie musiała się obawiać  . > może kierować nią bowiem silny popęd seksualny, nad którym nie będzie w stanie zapanować.Co takiego?  A zatem tak Szeroko Zachwalana Modlitwa na Różańcu, tudzież Wstawiennictwo św. św. Perpetuy i Felicyty (o św. Pirranie z Perranzabuloe nie zapominając) jakby nie działają, okazuje się?  > 3. Michalik uważa, że dzieci, które czują się w domu niekochane, mogą szukać ciepła i miłości u> innych, a jeżeli będą miały pecha, trafią na pedofila.OK. > 4. Części molestowań dałoby się uniknąć, gdyby dzieci nie szukały miłości poza rodziną, ponieważ w> takiej sytuacji mogą mieć pecha i trafić na kogoś, kto tę ich potrzebę wykorzysta.Wszyscy widzieli i słyszeli, komu Michalik aktywność i podmiotowość przypisał ( i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga). > Wniosek:> Michalik nie zrzuca na dzieci odpowiedzialności za pedofilię, tylko sugeruje, że dzieci z rozbitych> rodzin, szukając miłości poza swoją rodziną, mogą mieć pecha i trafić na pedofila, który - za> względu na swoje zaburzenie - nie będzie w stanie się opanować przed niewłaściwym zachowaniem.Jedenaste: Nie Pierdól. > >we Wrocławiu, obwinił za pedofilię kleru feministki, środowiska gender i homoseksualistów.> W wypowiedzi Michalika feministki i gender pojawiły się jako pewne krytykowane przez niego zjawiska,> ale bez związku z pedofilią.Jak wyżej. > >Sugerowanie iż za pedofilię uprawianą przez księży ponoszą winę raczej dzieci niż księża nie> jest niczym nowym.> W KK nigdy taka teza nie padła, a tezie Tabisza zaprzeczają nie tylko oficjalne ustalenia Katechizmu> Kościoła KatolickiegoOwszem, padła - a próby zasłaniania się tym, że nie ma tego w Oficjalnych Deklaracjach warte są tyle, co próby wykazywania, że żadnych gułagów nie było, bo ich wszak Konstytucja ZSRR nie przewidywała. EDIT: komputer mi coś wariuje i na Forum lądują teksty w fazie ćwierćproduktu, więc na razie tyle, resztę w osobnym poście zamieszczę za niedługo. CDN. |
#34 17 na 17 darkside (7775 punktów) (zablokowany) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | Wywiad z ofiarą księdza z Tylawy wyborcza.p(*)awy___Abp_Michalik_gardzi.htmlWiele można z tego wybrać, ale mnie najmocniej uderza coś spoza samego tematu "Michalik": Cytat:Jak reagują rodzina, znajomi, sąsiedzi? Rozumieją?
- W sądzie, kiedy zapadał wyrok na księdza, ludzie wyzywali mnie od kurew. A ksiądz siedział na ławie oskarżonych i nic nie zrobił. Nie zwrócił im nawet uwagi. Oni myśleli, że zmyślam. Poczytaj se worek. Na marginesie, powiedziałbyś to samo tej kobiecie w twarz, co raczyłeś tutaj wyrzygać? |
#35 1 na 1 | sinapis (1725 punktów) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | > Proszenie to nie wymuszanie.Nie, ale jedno i drugie pozostaje próbą wpływu. |
#36 3 na 3 | i.czaplicka (5782 punktów) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | Zaraz, to nie kaplan powoduje przemienienie oplatka? Nie odpowiedziales w innym miejscu. |
#37 3 na 3 | Christos (2696 punktów) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza |
>Szczególny status księdza, który wynika z przyjętych przez niego sakramentów, sprzyja wyjątkowemu traktowaniu go przez wiernych - zgoda. Ale ten szczególny status - kapłaństwo - nie jest tarczą przed zachowaniami niemoralnymi. Obrona księży (i/lub obwinianie ofiar) nie bierze się z dogmatów wiary, tylko z pewnego specyficznego statusu społecznego, który wynika z tradycji, a nie "prawd wiary". Nie jest to więc kwestia religijna tylko socjologiczna.<< Właśnie. Czy zwrócił ktoś uwagę na ceremoniał kościelny i formy zwracania się do wyższych hierarchów? Pamiętające feudalizm tytuły z pozycji na kolanach sugerujące obligatoryjny autorytet hierarchy. Michalik w "świętym wzburzeniu" cisnął gromami, w jego mniemaniu, w szatański pomiot kalający nieskazitelne oblicze Kościoła. Zapomniał tylko, że nie ciemnym niepiśmiennym masom Książę Kościoła grozi pastorałem. Święta krowa została w końcu oćwiczona rózgami?
|
#38 -2 na 2 | worek kości (2937 punktów) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | > >Proszenie to nie wymuszanie.> Nie, ale jedno i drugie pozostaje próbą wpływu.Każde wymuszenie jest wpływem, nie każdy wpływ jest wymuszeniem. Magia jest wymuszeniem.
bembergiem w berg |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | > Zaraz, to nie kaplan powoduje przemienienie oplatka? Nie odpowiedziales w innym miejscu.Cytat:Epikleza (gr. wezwanie) - każde wezwanie skierowane do Boga, aby pobłogosławił lub uświęcił rzecz stworzoną (por. 1. List do Tymoteusza 4, 1-5). W anaforze kanonu mszalnego, epikleza jest modlitwą błagalną, aby Duch Święty zstąpił na dary ofiarne i przemienił je w Ciało i Krew Chrystusa dla duchowego pożytku tych, którzy je przyjmują. pl.wikipedia.org/wiki/Epikleza
bembergiem w berg |
#40 -2 na 2 | worek kości (2937 punktów) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | > Wywiad z ofiarą księdza z Tylawy> Poczytaj se worek.Ten wątek nie dotyczy sprawy księdza z Tylawy.
bembergiem w berg |
#41 1 na 1 | maniek1 (3407 punktów) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza |
> "Cynizm, chamstwo, obłuda, bezczelność, brak wrażliwości, empatii i poczucia jakiejkolwiek winy" to wniosek, a nie przesłanka. Przesłanką, która doprowadziła cię do takiego wniosku, były pewne słowa Michalika. Być może jeśli słowa te można rozumieć inaczej, to twoje wnioski też będą nieco inne?NIESTETY SŁOWA JAKIEGOŚ ŚCIERWA POZBAWIONEGO EMPATII DO NICZEGO MNIE NIE DOPROWADZIŁY, TYLKO tWOJE WYPOCINY USPRAWIEDLIWIAJĄCE NIKCZEMNOŚĆ, WYNIKAJĄCE Z SERWILIZMU WOBEC OKUPANTA POLSKI! > >> To, co się dzieje w KK to oddzielny problem. Ten wątek dotyczy polemiki z pogadanką Tabisza, zainspirowaną słowami Michalika.> bembergiem w bergTAKI tWÓJ GURU mICHALIK DO PIĘT NIE SIĘGA Jackowi Tabiszowi (KTÓRY CHCE ,ABY NASZ KRAJ BYŁ NORMALNY) I DOPÓKI ŻERUJE NA TAKICH JAK tY - NIGDY W TYM KRAJU NIC SIĘ NIE ZMIENI. Specjalnie pisałem dużymi literami, a miejscami małymi, aby worek nauczył sie pisać po polsku, może jest z Watykanu i trudno mu się nauczyć - to zrozumiem. |
#42 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | > Specjalnie pisałem dużymi literami, a miejscami małymi, aby worek nauczył sie pisać po polskunO I TeRaZ PrZeZ cIeBiE sIe ŹlE pO pOlSkU nAuCzYłEm PiSaĆ 
bembergiem w berg |
#43 5 na 5 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | > Na marginesie - jakby wymieszac 100 hostii po i 100 przed przeistoczeniem to czy je mozna odroznic? Jakie sa sposoby? Jakie wyniki takich badan?<Istnieje empiryczna metoda do rozróżnienia tych hostii. Należy wszystkie hostie rozsypać na posadzce kościelnej i po kilku dniach, przemienione zaczną krwawić. Po dokładnej analizie patologicznej (deus bialistocus) w przemienionych hostiach można stwierdzić obecność tkanki mięśnia gładkiego.
Nauka objaśnia wszystko. Teologia objaśnia resztę. |
#44 4 na 4 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | > Nic o wpływaniu, ani wymuszaniu. Jest tylko proszenie. Spełnienie prośby zależy tylko od woli Boga.<Jeżeli Bóg nie wysłucha to wymawianie zaklęć przy transsubstantiation nie pomoże i zamiast ciała Chrystusa wierni otrzymają placek z mąki i wody.
Nauka objaśnia wszystko. Teologia objaśnia resztę. |
#45 -3 na 3 | worek kości (2937 punktów) | Odp: W odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza | > >1. Pedofilia jest zaburzeniem na tle seksualnym i może być uznawana za chorobę (coś, co podlega leczeniu).> Nie znam takich diagnoz.Lew-Starowicz: Cytat:Pedofilia to jedna z chorób, umieszczona w międzynarodowej klasyfikacji chorób. www.przegl(*)tykul/pedofil-niejedno-ma-imie> >2. Osoba, która ma skłonności pedofilskie nie zawsze jest odpowiedzialna za swoje zachowanie> To prawda. Jeśli tylko nosiła katolicką sukienkę duchowną - do niedawna żadnej odpowiedzialności za swoje zachowanie nie musiała się obawiać .Myli Ci się w tym śmieszkaniu "bycie za coś odpowiedzialnym" od "ponoszenia za coś odpowiedzialności". > >może kierować nią bowiem silny popęd seksualny, nad którym nie będzie w stanie zapanować.> Co takiego? > A zatem tak Szeroko Zachwalana Modlitwa na RóżańcuZnów sobie śmieszkujemy? > >Wniosek: Michalik nie zrzuca na dzieci odpowiedzialności za pedofilię, tylko sugeruje, że dzieci z rozbitych rodzin, szukając miłości poza swoją rodziną, mogą mieć pecha i trafić na pedofila, który - za względu na swoje zaburzenie - nie będzie w stanie się opanować przed niewłaściwym zachowaniem.> Jedenaste: Nie Pierdól.Śmieszek? > >>we Wrocławiu, obwinił za pedofilię kleru feministki, środowiska gender i homoseksualistów.> >W wypowiedzi Michalika feministki i gender pojawiły się jako pewne krytykowane przez niego zjawiska, ale bez związku z pedofilią.> Jak wyżej.Czyli jednak śmieszek. > >>Sugerowanie iż za pedofilię uprawianą przez księży ponoszą winę raczej dzieci niż księża nie jest niczym nowym.> >W KK nigdy taka teza nie padła, a tezie Tabisza zaprzeczają nie tylko oficjalne ustalenia Katechizmu Kościoła Katolickiego> Owszem, padłaGdzie? > próby zasłaniania się tym, że nie ma tego w Oficjalnych Deklaracjach warte są tyle, co próby wykazywania, że żadnych gułagów nie było, bo ich wszak Konstytucja ZSRR nie przewidywała.Co to za porównanie? Konstytucja nie zawiera w sobie przepisów prawa karnego, tylko ustalenia ustrojowo gospodarcze. A dokumentacja gułagów jest ogromna. I nie kumam jak możesz stawiać wyżej chlapnięcie biskupa ponad oficjalne dokumenty, nawet w sytuacji, gdy wszyscy członkowie KK się od tego chlapnięcia głośno odcinają. > resztę w osobnym poście zamieszczę za niedługo.Rozumiem, że argumenty wypada czasem okraszyć stosownym żarcikiem, ale tak nieustannie śmieszkować i mydlić oczy, że się prowadzi dyskusję? No naprawdę.
bembergiem w berg |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|