Racjonalista - Strona głównaDo treści
ZBAWIAJMY ŚWIAT

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
23-10-2015 19:08Maria-Magdalena (-55 punktów)ZBAWIAJMY ŚWIAT
Ocena -1 na 7
Jak zbawić świat? Trzeba zacząć od siebie, czyli pokonać samego siebie. Nie jest to łatwe, szczególnie wtedy, gdy jest nam ze sobą dobrze. Ale czy innym jest z nami dobrze? "Będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego". Mt 22,39
Ale czy my siebie kochamy? Czy umiemy rozpoznać co jest dla nas dobre, a co być może nam szkodzi - naszemu ciału? Naszej duszy? Na ile jesteśmy mocni, aby "stawić czoła" złu, które nas otacza? Na ile jesteśmy zdolni aby otworzyć się na "nowe" i gotowi aby zmienić wszystko na lepsze? Na ile jesteśmy otwarci aby uwierzyć, że wszystko jest możliwe "w tym, który nas umacnia"?
Bóg Wszechmocny i Wszechmogący, który wszystko może, On nas uzdatnia, umacnia i prowadzi do zbawienia. Bóg jest miłością i nie ma nic bardziej pożądanego i niezbędnego - nic bardziej upragnionego i oczekiwanego jak miłość. Bez niej nie ma czystości, doskonałości, bezpieczeństwa i wolności.
W niej zawarte są wszystkie kardynalne wartości. Miłość to silna broń przed wszelkim złem, bo zawatre jest w niej wszelkie dobro. Bez miłości człowiek jest jak "...miedź brzęcząca, albo cymbał brzmiący ...... jest niczym..." Św Paweł. Pierwszy List do Koryntian. Hymn o miłości 13 1-2.
Bądź czystą miłością. Bądź darem dla drugiego człowieka, a nie jego oprawcą.
Maria - Magdalena.
Maria - Magdalena, to symbol miłości i miłosierdzia Boga, a nade wszystko Jego sprawiedliwości. "Kto z was jest bez grzechu niech pierwszy rzuci w nią kamień"J.8,7
Jak łatwo nam oceniać drugiego człowieka - niejednokrotnie określając go w/g swojego wyobrażenia, często mającego sie nijak do rzeczywistości. Najbardziej zaciekle piętnujemy tego, w którym dostrzegamy choćby cień naszych przywar. Im bardziej nas drażni, tym więcej w nas; podobnego zachowania, reakcji, sposobu myślenia. Często nie jesteśmy świadomi, że właśnie tak to funkcjonuje. Przy odrobinie dobrej woli,
znajdujemy w sobie te drażniące nas cechy. Może nam w tym pomuc ktoś bliski - często przebywający obok. Może zauważa je, a może już na nie awracał uwagę? Ale czy my lubimy krytyczne uwagi? Czy potrafimy je przyjąć jako zbawienne? Czy chcemy się od nich uwolnić? To wymaga trochę wysiłku ; skupienia, analizy
i rozważania. Zagłebienia się w sobie z otwartością na zmianę. Wymaga to pokory - tak cennej, a tak niepożądanej.
Może warto spróbować dla dobra wspólnego. Maria - Magdalena
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..
finerbijk (17282 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Zielony Tygrys
>Wiara łopatami tę Rusałkę wykopała.
Heh

#47
26-10-2015 00:37
 Ocena 9 na 9
Paolo Monstro (6146 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Duch Prawdy
>(cd. wypowiedzi)

>Nie rozumiem co oznacza cudzysłów przy słowach "prawda", "nieprawda" i...
"prawda" pojawia się w cudzysłowie bo jest to pojęcie nadużywane w religiach i jest jedynie homonimem "prawdy" w logice, chcę zwrócić na to uwagę bo wiele osób o tym zapomina i toczy dyskusję o "prawdzie" myśląc o zupełnie innym pojęciu niż znaczenie tego słowa w religiach.
> nielogiczne to Twoje ograniczenie do 4 relacji:
>1) wierzyć, że to prawda
>2) wierzyć, że to nieprawda
>3) założyć, że to prawda
>4) założyć, że to nieprawda
>5) olewać i nie zajmować się tym
Logika istnieje, oto ona: założenie, aby być racjonalne, powinno opierać się na jakiś przesłankach. Rzadko mamy pełną informację ale na podstawie znanej informacji szacujemy prawdopodobieństwo i na tej podstawie coś zakładamy.
Założenie, że religia (czyli zbiór zdań, na które nie ma żadnego potwierdzenia, a w które można sobie wierzyć często wbrew faktom) jest prawdą tj odpowiada rzeczywistości jest nieracjonalne, bo prawdopodobieństwo zgogości z rzeczywistością jest małe.
Założenie, że Zeus siedzi na Olimpie jest de-facto wiarą a nie założeniem. Dlatego mam rację twierdząc, że o prawdziwości religii nie można nic założyć. Ad-absurd: gdyby to było możliwe to religia musiałaby być czymś w stylu teorii naukowej a wtedy nie byłaby religią i nie wymagałaby wiary.

Oczywiście może się okazać, że istnieje Zeus i siedzi na Olimpie lecz nie jesteśmy naszymi zmysłami w stanie go dostrzec. Jednak wszelka znana informacja temu przeczy co powinno w toku racjonalnego myślenia doprowadzić do założenia, że Zeusa nie ma na Olimpie lub, że niewiadomo o co chodzi i szkoda czasu na analizę.

Chciałbym również podkreślić, że w logice nie ma pojęć "dobra" czy "zła" w tym sensie irracjonalność nie jest zła - każdy jest po części irracjonalny i wiarę w Zeusa nie uważam za problem. Ale mówienie o tym "założenie" jest eufemizmem.

> Twoje 4 relacje to przykład nieracjonalności, czyli pseudonauka, bo jest jeszcze 5 relacja - założyć, że to prawda - i to jest Nauka racjonalna.
Wybacz ale ja swoich wypowiedzi na tym forum nie traktuję jako żadnej nauki i nie oczekuję, że Ty lub ktokolwiek pod tym kątem to oceni. Po wypowiedziach sądząc, nie wyglądasz też na takiego, który jest w stanie odróżnić naukę od pseudonauki.

Logika, jakkolwiek, w tym jakaś jest (j.w.) ale nie mam tyle czasu by pisać krótko i w sposób przemyślany.

#48
26-10-2015 10:31
 0 na 4
Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Paolo Monstro
>Logika, jakkolwiek, w tym jakaś jest (j.w.) ale nie mam tyle czasu by pisać krótko i w sposób przemyślany.
Twoje wypowiedzi tego dowodzą. Pozdrawiam.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#49
26-10-2015 15:27
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Paolo Monstro
> Niestety nie jestem dostatecznie bystry by przejżeć logikę
> Twojej religii więc pozostaje mi podziękować za dyskusję i
> zaakceptować, że spotka mnie kara / ominie nagroda dla wyznawców. Powodzenia!

Co ciekawe, żegnasz się z wyznawcą Religii Prawdy, który.. zrobił to niespełna 0.5 roku przed Tobą (pożegnał się) i ponoć teraz tylko z rzadka tu zagląda, odpowiadając jeśli ktoś go zaczepi:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,660262#w666928

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#50
26-10-2015 15:32
 Ocena 3 na 7
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Duch Prawdy
> dlatego piszę Sławomir Mikołaj Ahura Mazda Mandziuśri
> Mana itd..., ale Ty nie zapytałeś dlaczego?, o co chodzi?
> tylko stawiasz diagnozy...

Jak Pan Bóg kogoś bardzo kocha, to mu rozum odbiera - stawianie diagnoz po tego typu iluminacjach, których doświadczyłeś (o których dajesz nam tu świadectwo od roku) jest zwykłą tego konsekwencją.
Pozdrowienia dla Ciebie, choć bardziej dla Drobnera

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#51
26-10-2015 15:36
 Ocena 2 na 4
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Drobner
>Jak wyjaśnisz tak jawną sprzeczność?

Drobnerze kontrapozycyjny, chyba wciąż wierzysz w racjonalne wyjaśnienia Ducha..
W rozmowie z Nim stajesz się pomału wierzący.
Jacek - od początku wierzący w zwykłość i człowieczeństwo

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#52
26-10-2015 15:58
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>>Jak wyjaśnisz tak jawną sprzeczność?
>Drobnerze kontrapozycyjny, chyba wciąż wierzysz w racjonalne wyjaśnienia Ducha..
>W rozmowie z Nim stajesz się pomału wierzący.
>Jacek - od początku wierzący w zwykłość i człowieczeństwo

#1
Owszem, wierzę, że Duch spróbuje racjonalnie wyjaśnić. Cały czas tylko po to go pytam...
#2
Czy uwierzę w treść przekazu Ducha, zdecyduję, gdy racjonalnie zrozumiem jego racjonalne wyjaśnienia. Nie wcześniej.

Drobner, pius (poprawnie zrozumiesz jak poprawnie wypowiesz)

#53
26-10-2015 16:43
 Ocena 2 na 6
Drobner (19539 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Duch Prawdy
>>...srutu tutu srutu tutu....

#1
Ty naprawdę chcesz mi (i nam i Paolo Monstro) wmówić, że to wszystko, co powiedziałeś wyżej, jest zawarte w Twoim poście:
Cytat:
>Bogów są tysiące
Bóg jest jeden, wyobrażeń Boga są tysiące.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,682333#w682355

GDZIE??? - ja się pytam.
Przecież to był Twój pierwszy post do Paolo Monstro!
Jak on miał to wyczytać z Twojego postu?
Telepatycznie? 'Krążkowo'?
#2
Wytłumacz mi, jak wnioskujesz o własnościach (np. "jedyność") obiektu, o którym nie wiesz, czy w ogóle istnieje?
Czy o innych takich obiektach też potrafić tak wnioskować?
Opowiadajże nam zatem o własnościach Krasnoludów!
Nieokreśloność ich istnienia nie powinna dla Ciebie być przecież przeszkodą.
(że wrócę na chwilę do naszej pierwszej dyskusji.)
#3
>...Wiara, że Bóg jest jeden wynika z logiki...
A logika to nauka, więc jest częścią wiedzy.
Zatem 'Twoja wiara w jedyność' wynika z 'Twojej wiedzy (logiki)'.
A przecież od początku mówisz, że nie wynika z wiedzy! I od wiedzy wszelakiej się odżegnujesz...
Jak wyjaśnisz kolejną tak jawną sprzeczność?
#4
>...Wiara, że Bóg jest jeden wynika z logiki, że jeśli nawet Bóg składa się z niezliczonych istnień to i tak one wszystkie stanowią JEDNOŚĆ, czyli Bóg jest JEDEN...
a. wiele =/= jeden. Non sequitur!!!. Nie wynika!!!
b. Twoja 'Logika Prawdy' różni się od logiki. Bardzo!!!
c. "jak czegoś nie można, a bardzo SIĘ CHCE, to można..."

Przy okazji: ja twierdzę, że wszystkie religie (niezliczona liczba) tak naprawdę są JEDNOŚCIĄ, bo wypływają z JEDNEJ I TEJ SAMEJ dyspozycji ludzkiej.
A imię tej dyspozycji - Głupota.
I Twoja Religia Prawdy - z tego samego źródła wypływa.
Ale ja przynajmniej podaję rozsądne kryterium tego 'ujednienia', a nie tylko 'chciejstwo'.
#5
>...ale Ty nie zapytałeś dlaczego?, o co chodzi?
Jak to?
Przecież na tym forum już tylko ja jeszcze chcę Cię pytać o cokolwiek.
Inni odzywają się uprzejmie tylko wtedy, gdy ich zaczepisz: np. Paolo Monstro, sawra.
#6
>...tylko stawiasz diagnozy...
Tak jak Twoi najbliżsi, najżyczliwsi Ci ludzie!
Ja też Ci zdrowia życzę!

Drobner, nadal pyta

oportunista (1711 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
Bardzo. Bardzo ładnie, nic dodać ani ująć. Jeśli naprawdę w życiu kierować się będziesz tym co napisałaś, lekko nie będzie. Prawdopodobnie będziesz miała przekichanie jak Bolka trampki, no ale nie zniechęcam. Próbuj jak długo się da, tylko nie przeginaj, bo krzywdę sobie zrobisz.

#55
26-10-2015 18:46
 Ocena 1 na 5
Drobner (19539 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Duch Prawdy
>... jeśli nawet Bóg składa się z niezliczonych istnień to i tak one wszystkie stanowią JEDNOŚĆ, czyli Bóg jest JEDEN...

#1
Jeśli uprzednio milcząco założy się istnienie Boga (choćby składającego się z niezliczonych istnień), to dalej wnioskowanie jest bardzo proste, tyle, że jałowe:
Jeżeli [jest jeden Bóg, choćby podzielony], to [Bóg jest jeden].
Pleonazmy to czasem niedostrzegalne potworki.
Zwłaszcza w logice błędne koło - circulus vitiosus jest trudne do wyłapania przez niewprawnych w temacie.

Paolo Monstro napisał:
>>Bogów są tysiące
Załóż poprawnie: istnieją 'niezliczone istnienia' "duchowe". (Choćby Twoje 'krążki')
Dopiero teraz udowodnij, że ICH MNOGOŚĆ to JEDNOŚĆ.
Paolo Monstro, ja i inni damy się przekonać, jeśli niezbicie to udowodnisz!

#2
Jak teraz wykluczysz możliwość, że ziluminował Cię dopiero JEDEN z bogów. I Ty akurat w niego uwierzyłeś.
Może będziesz miał JESZCZE WIELE iluminacji od JESZCZE WIELU bogów.
Może poznałeś dopiero "Kawałek Prawdki" i cała reszta przed Tobą.
Jak wówczas będziesz czytał swoje posty na fR?
"Starą Religię Prawdy" również nazwiesz 'ślepą i fałszywą' i ją 'zamkniesz'?
I będziesz głosił "Religię Prawd Wielu"?
#3
>... na takiej Wiedzy duchowej = Nadziei opiera się Religia Prawdy, nie ma tu żadnej innej wiedzy materialnej, które są w religiach fałszywych np., że Mahomet jest jego prorokiem, Jezus synem itp. wiedza materialna, na której opierają się takie religie.

Jeśli już dopuszczasz, że "Bóg składa się z niezliczonych istnień", to czemu wykluczasz możliwość, że składałby się tylko z trzech istot, jak mówi np. katolicyzm. Trzy osoby = jeden bóg.
Toż to dokładnie taki sam argument jak Twój!
Naprawdę myślisz, że wystarczy swoją >WIEDZĘ< 'nazwać' "duchową", a inną >WIEDZĘ< 'nazwać' "materialną' i to wystarczy, żeby Twoja religia była 'prawdziwa' a ichnia 'fałszywa'?
Zwłaszcza, że w tym temacie wiedzy nie ma żadnej!!!

Może od razu więc powiedz: "Wierzę w jednego jedynego boga". To nic, że podobne do Credo nicejskiego...
jedyność musisz wstawić, żeby nie wynikała z >WIEDZY<, albo czekać na kolejne iluminacje od innych bogów...
#4
>( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

A i tego "dogmatu" dotyczą wszystkie moje poprzednie uwagi o 'jedyności'.

Dodatkowo: w matematyce (i nie tylko) 1+1=2. Dla wszystkich jest to prawda.
Lecz wypowiedź "1+1=2" nijak nie chce być ani 'Miłością' ani nawet jej częścią!!!
Jaki zatem jest wzajemny stosunek "1+1=2" i 'Miłości'? Jakiś być musi skoro określa się je tym samym słowem 'prawda'.
(Chyba, że rozumiesz to słowo inaczej niż wszyscy inni, o czym Ci już wielu tu mówiło.)
#5
>Jeżeli ja Duch Prawdy mówię, że Bóg przemawia przeze mnie, to nie oznacza, że to wiem, tylko oznacza, że Wierzę, iż tak jest, TYLKO WIERZĘ, nic więcej.
To tak też mów od razu:
>"TYLKO WIERZĘ że Bóg przemawia przeze mnie"
>"TYLKO WIERZĘ że Bóg jest jeden".
Ale mówiłem Ci to wszystko już ponad pół roku temu:
Cytat:
Drobner:
Dlaczego manipulujesz, kłamiesz i oszukujesz?
Swoje odpowiedzi formułujesz tak, jakbyś stwierdzał fakty. Przeczytaj.
Przy każdym 'dotknięciu' każdego Twojego posta natychmiast zasłaniasz się stwierdzeniami: "ależ ja tylko 'wierzę'" i szybciutko dodajesz "'nie wiem', bo nikt nie wie".
Od razu czytelnie poprzedź każdy akapit swojego posta zwrotem: "ja wierzę, że" albo "moim zdaniem", a nie wprowadzaj w błąd nowych czytelników.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,645485#w657911

Głupiś, czy naiwnyś? - Twoja odpowiedź jest mi zupełnie zbędna, oszuście...
#6
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest Dbałość O Zdrowie.
Psychiczne Też.



Drobner, bezduszny

#56
26-10-2015 20:23
 Ocena 2 na 2
Paolo Monstro (6146 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Duch Prawdy
>>Logika, jakkolwiek, w tym jakaś jest (j.w.) ale nie mam tyle czasu by pisać krótko i w sposób przemyślany.
>Twoje wypowiedzi tego dowodzą. Pozdrawiam.
>
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

>>Logika, jakkolwiek, w tym jakaś jest (j.w.) ale nie mam tyle czasu by pisać krótko i w sposób przemyślany.

>Twoje wypowiedzi tego dowodzą. Pozdrawiam.

Nie jestem mesjaszem i muszę zaakceptować swoje ułomności.
Jednak nawet takiej naprędce skleconej argumentacji nie byłeś w stanie podołać i jej obalić więc po cóż miałbym się wysilać?

#57
26-10-2015 20:26
 Ocena 4 na 4
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Drobner
>Owszem, wierzę, że Duch spróbuje racjonalnie wyjaśnić. Cały czas tylko po to go pytam...

Chyba dłuuugo poczekasz

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#58
26-10-2015 21:48
 0 na 2
Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Paolo Monstro
>Nie jestem mesjaszem i muszę zaakceptować swoje ułomności.
Jestem mesjaszem i też mam ułomności, i zwalczam je w sobie.
>Jednak nawet takiej naprędce skleconej argumentacji nie byłeś w stanie podołać i jej obalić więc po cóż miałbym się wysilać?
Nielogiczna, nieracjonalna argumentacja, szkoda mojego wysiłku na nią. Pozdrawiam.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#59
26-10-2015 21:57
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>>Owszem, wierzę, że Duch spróbuje racjonalnie wyjaśnić. Cały czas tylko po to go pytam...
>Chyba dłuuugo poczekasz
Do śmierci.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#60
26-10-2015 22:13
 Ocena 2 na 4
Drobner (19539 punktów)Odp: ZBAWIAJMY ŚWIAT
W odpowiedzi Duch Prawdy
>>Nie jestem mesjaszem i muszę zaakceptować swoje ułomności.
>Jestem mesjaszem i też mam ułomności, i zwalczam je w sobie.
>>Jednak nawet takiej naprędce skleconej argumentacji nie byłeś w stanie podołać i jej obalić więc po cóż miałbym się wysilać?
>Nielogiczna, nieracjonalna argumentacja, szkoda mojego wysiłku na nią.

#1
>Nielogiczna, nieracjonalna argumentacja...
Tego - nie wykazałeś.
#2
>...szkoda mojego wysiłku na nią.
Co w niczym nie zmienia faktu, że "nie byłeś w stanie podołać i jej obalić".

Drobner, Ob. Alacz

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365