Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sens życia i inne pokrewne pytania

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
27-04-2017 12:45Max Golonko (1811 punktów)Sens życia i inne pokrewne pytania
Ocena 2 na 2
Odnośnie życia ludzkiego.
Jakiekolwiek pytania jak, dlaczego, po co są bez sensu.
Jesteśmy produktem 3 mld lat ewolucji.

Smaczne rzeczy i seks oraz ciekawość poznawcza (i estetyczna) świata, a także pomaganie podobnym istotom (w tym dzieciom) to naturalne i oczywiste działania.

Brednie o 5 poziomach rozwoju to wymysł przefilozofowanych psychologów z mylnej epoki psychologii.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Dalej..
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania

>Odnośnie życia ludzkiego.
>Jakiekolwiek pytania jak, dlaczego, po co są bez sensu.
Czyli na pytanie "co jest sensem życia?" znalazłeś odpowiedź, iż sensem tym jest wszystko, za wyjątkiem pytania o sens życia.


Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.

#2
27-04-2017 13:23
 Ocena 1 na 1
Max Golonko (1811 punktów)Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
>Czyli na pytanie "co jest sensem życia?" znalazłeś odpowiedź, iż sensem tym jest wszystko, za wyjątkiem pytania o sens życia.

Nie wszystko tylko to co wymieniłem

w tym teledyski/muzyka - np ta - super super super i zabawna!

www.youtube.com/watch?v=vTIIMJ9tUc8

Miłego dnia

#3
27-04-2017 14:56
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
W odpowiedzi Max Golonko

>muzyka
O, tak. (A ogólniej sztuka nadaje się na cel wszelkich naszych wysiłków.)

Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.

Max Golonko (1811 punktów)Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
>>muzyka
>O, tak. (A ogólniej sztuka nadaje się na cel wszelkich naszych wysiłków.)

Ale to się mieści w tym co napisałem

gdy tworzysz sztukę to pomagasz podobnym istotom cieszyć sie poznawaniem czegoś atrakcyjnego poznawczo-estetycznie

gdy konsumujesz sztukę to masz przyjemność estetyczno-muzyczno-poznawczą

BTW
Co złego to nie ja

finerbijk (17282 punktów)Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
W odpowiedzi Max Golonko
>w tym teledyski/muzyka - np ta - super super super i zabawna!
Zabawna jak "Kabaret pod Wyrwigroszem", można się po prostu posikać. Jak chodzi o wschodnie klimaty, to już lepiej coś dla ucha i łagodzącego obyczaje, jak to www.youtube.com/watch?v=1McyM09YFEA

Do tematu wątku: nie warto mówić ludziom, jaki ma być sens ich życia. Każdy może mieć własny albo żyć bez sensu i też ok.

Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)
Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania

>Jakiekolwiek pytania jak, dlaczego, po co są bez sensu.

Prymitywne uproszczenie. Każde pytanie jest sensowne, jeżeli pada w odpowiednim kontekście. Na przykład - zdolność do myślenia operacyjnego sprawia, że zarówno pytanie "jak?", jak i udzielenie odpowiedzi na nie, jest sensowne. Podobnie - zdolność do myślenia przyczynowo-skutkowego oraz myślenia i działania celowego nadają sens pytaniom "dlaczego?" i "po co?".

youtu.be/o9iQ8lIfyEs


"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą,
Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki

#7
27-04-2017 18:34
 Ocena 1 na 1
Max Golonko (1811 punktów)Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
W odpowiedzi Alderyk Olrzyk
Kontekst był do wywnioskowania z tytułu (życie człowieka z jego perspektywy)

#8
27-04-2017 18:39
 Ocena 1 na 1
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
>Odnośnie życia ludzkiego.
>Jakiekolwiek pytania jak, dlaczego, po co są bez sensu.

Pytanie "jak?" jest dla mnie akurat bardzo ciekawe.

>Jesteśmy produktem 3 mld lat ewolucji.

Nie wiemy czego produktem jest ewolucja.

Estetyka to fanaberia. Ciekawość poznawcza to druga strona medalu nękającej niewiedzy, która niszczy spokój.

>Brednie o 5 poziomach rozwoju to wymysł przefilozofowanych psychologów z mylnej epoki psychologii.

Psychologia zawiera dużo bezużytecznych teorii, które są pseudo filozofiami, ale akurat to, że rozwój można pogrupować na jakieś etapy, co wynika z doświadczenia, to akurat fakt.

Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)
Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
W odpowiedzi Max Golonko
>Kontekst był do wywnioskowania z tytułu (życie człowieka z jego perspektywy)

No.

youtu.be/wV1FrqwZyKw

"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą,
Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki

#10
28-04-2017 02:52
 Ocena 2 na 2
Rafał Poniecki (7132 punktów)Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
W odpowiedzi olson
>>Nie wiemy czego produktem jest ewolucja.<<

Jest produktem reakcji chemicznych.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
W odpowiedzi Max Golonko

>gdy tworzysz sztukę to pomagasz podobnym istotom...
Innym pomagają też brukarz, jądrowy fizyk czy taki np. poborca podatkowy.

>gdy konsumujesz sztukę to masz przyjemność...
Tylko czy to lepsza (np. większa) przyjemność od konsumowania atrakcji danych przez naturę?

Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.

#12
28-04-2017 12:38
 Ocena 1 na 1
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
W odpowiedzi Rafał Poniecki
Nie wiemy czego produktem są reakcje chemiczne, dzięki czemu mogą istnieć i dlaczego przebiegają akurat tak, a nie inaczej.

#13
28-04-2017 13:35
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
W odpowiedzi olson
>Nie wiemy czego produktem są reakcje chemiczne, dzięki czemu mogą istnieć i dlaczego przebiegają akurat tak, a nie inaczej.

Wiemy. Mechanizmy chemicznych reakcji są dość dobrze opisane
Dla laika polecam prosto napisane:
lubimyczyt(*)ka/85639/chemia-organiczna-t-i

#14
28-04-2017 13:56
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
>Jakiekolwiek pytania jak, dlaczego, po co są bez sensu.
>Jesteśmy produktem 3 mld lat ewolucji.

Zdanie Jesteśmy produktem 3 mld lat ewolucji. jest odpowiedzią na pytanie Jak długo (= ile lat) trwa ewolucja homo...

>Smaczne rzeczy i seks oraz ciekawość poznawcza (i estetyczna) świata, a także pomaganie podobnym istotom (w tym dzieciom) to naturalne i oczywiste działania.

To zdaje się za mało.

We Francji głośno jest o książce filozofa młodego pokolenia Tristana Garcia (l.36) pt. Intensywne życie. Tytuł mówi wszystko: sensem życia, a jednocześnie moralnym imperatywem współczesnego człowieka jest intensywność życia. Ciekawa propozycja. Tak więc zdaniem Garcia nie wystarczy prosta wyliczanka elementów życia: chodzi o ich intensywność. Na przykładzie seksu: seks owszem, ale nie sprowadzony do rutyny, kopulacji,...itd. Kategoria intensywności obejmowałaby różne, z pozoru odmienne style bycia. Pracę, sport, alei i polityczną rebelię z dżihadem włącznie...

Książki jeszcze nie czytałem. Tu namiary do krótkich recenzji:

www.faz.ne(*)tPagedArticle=true#pageIndex_2

www.suhrka(*)eben-tristan_garcia_58700.html

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#15
28-04-2017 14:06
 Ocena 1 na 1
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Sens życia i inne pokrewne pytania
W odpowiedzi szarley
Nie wiemy. Nie pisałem o sposobie działania, tylko o tym co sprawiło, że to działa tak, a nie inaczej i tego się nie da wiedzieć.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365