 |
Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-04-2019 08:46 | MaxGolonko3 (3459 punktów) | Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga
4 na 6 | Nikt inteligentny, o IQ 110 lub większym nie wierzy w znanych, osobowych bogów, o ile słaba psychika, benefity społecznie czerpane z pozostawania w gronie znajomych wierzących, nie tłumią w nim normalnego, krytycznego myślenia. Pewne rzeczy stają się oczywiste (dla osób o sprawnym, niepatologicznym mechanizmie myślenia). 1. Cesarz Konstantyn, co wiadomo z historii - z przyczyn politycznych wylansował wiarę w Jezusa czyli chrześcijaństwo. "Dostrzegł w nim siłę" mogącą wzmocnić cesarstwo. Tak piszą nawet dość konserwatywni redaktorzy Wikipedii. 2. Kara piekła jest zbyt okrutna. Wiekuiste męki za skończoną ilość przestępstw jakie najgorszy nawet człowiek może popełnić to jakiś patologiczny, głupi sadyzm. 3. Bóg aby panować nad światem musiałby być wszechwiedzący, a więc też znający całą przyszłość już jak stwarzał świat. Wiedziałby zatem już wtedy kto jaki grzech popełni. Karanie zatem za grzechy byłoby nonsensem. 4. Czasami rodzi się dziecko mniej sprawne umysłowo od szympansa. Tak samo zdarzało się, że pierwsze Homo Erectusy nieraz wydawały na świat dzieci mniej inteligentne niż żyjące wtedy jeszcze na świecie Australopiteki, od których pochodzimy. To ośmiesza koncepcję duszy nieśmiertelnej bo w niebie musiałyby być też pra-małpy i tak dalej. 5. Sposób powstania spisanych Ewangelii jest znany. Arbitralnie wybrano jednego z kilku znanych "guru" gdyż cesarz Konstantyn chciał uspokoić waśnie religijne w cesarstwie i potrzebował nowej religii (poprzednia, oficjalna w Rzymie, już nikogo nie przekonywała). 6. Biblia jest dramatycznie niezgodna z nauką. Nie tylko o ewolucji ale też o powstaniu planet (Ziemia powstała ze zderzenia dwóch planet), powstaniu słońca i wielkim wybuchu. 7. Człowiek całe życie się zmienia, miewa mikrowylewy, zatrucia aluminium, itp. Dlatego na starość może być bardzo innym człowiekiem od tego, który zgrzeszył czymś jako 25-latek, albo odwrotnie wtedy był super człowiekiem a potem nie. Nie ma sensu zatem kontynuacja jego istnienia w postaci duszy bo dusza w chwili śmierci może być infantylna poglądowo i emocjonalnie czyli niereprezentatywna. Nie można natomiast cofnąć jej do czasu świetności bo wtedy odebrałoby się człowiekowi jego tożsamość, ważne wspomnienia i poglądy z dalszych lat. 8. Zalecenia religijne odnośnie seksu są sprzeczne z biologią człowieka, a zatem prawdziwy bóg takich by nie podpowiedział prorokom. Brak częstych ejakulacji u mężczyzn zwiększa znacząco prawdopodobieństwo raka prostaty, a z oczywistych względów, trudno im w pewnych sytuacjach lub na pewnych etapach posiadać żonę. Kobiecy erotyzm jest skomplikowany i konkretny pierwszy partner może okazać fatalnym dla niej rozwiązaniem. Prawdziwy bóg nie projektowałby przyjemności seksualnej u kobiet gdyby miały być aseksualne. Czasem partner okazuje się też po wspólnym zamieszkaniu nie do życia z innych względów, a rozwód jest zakazany! 9. Ten argument jest statystyczny. Praktycznie wszyscy wybitni uczeni (90%) są niewierzący (ankieta wśród wiodących uczonych amerykańskich - Świat Nauki 1999/11) bioslawek.(*)1_naukowcy_a_religia_w_usa.pdf10. Na świecie dzieje się wiele zła. Małe dzieci zapadają na straszne choroby jak nowotwory i pewne wady wrodzone. Kanalie bezkarne torturują ludzi, gwałcą dzieci - latami. Bóg obserwujący to wszystko częściej by interweniował gdyby był. 11. Znamy kolejnych przodków człowieka ze skamieniałości - nie ma już brakującego ogniwa. Paranthropus aethiopicus oraz Paranthropus boisei żyły od 3 do 1 miliona lat temu. Pozostałe człowiekowate: 7 mln lat temu: Sahelantropus tchadensis. 6 mln lat temu: Orrorin tugenensis. 5 mln lat temu: Ardipithecus kadabba. 4 mln lat temu: Ardipithecus ramidus, Australophitecus anamensis, Kenyanthropus platyops, Australophitecus afarensis. 3 mln lat temu: Australophitecus africanus, Australophitecus garhi 2 mln lat temu: Australophitecus robustus, Australophitecus sediba, Homo ergaster (tak nazywany jest afrykański Homo erectus), Homo habilis, Homo rudolfensis 1 mln lat temu i mniej: Homo erectus, Homo heidelbergensis, Homo neanderthalensis i Denisowianie (nieformalna jeszcze nazwa) | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..| szarley (54913 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | > >Dowodu brak> >Ale można to parafrazować> Piszesz nonsensy.Manipulujesz Cytat:Mnie natomiast chodzi o lokowanie uczuć wyższych. Janek lokuje w religię, Michał w naukę.
Dowodu brak Ale można to parafrazować Mnie natomiast chodzi o lokowanie uczuć wyższych. Newton lokuje w religię, Łysenko w naukę. Jeśli twierdzisz, że piszę nonsensy, to udowodnij, zacytowane twierdzenie, któremu przeczę > Bóg to postać wymyślona przez człowieka ,> nieznającego praw przyrody.To nie ma niczego wspólnego z tematem rozmowy
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby |
#92 1 na 1 | pawel_wr (4297 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga |
> >Piszesz nonsensy.To Ty piszesz nonsensy. > ManipulujeszTo Ty manipulujesz. > >Bóg to postać wymyślona przez człowieka ,> >nieznającego praw przyrody.> To nie ma niczego wspólnego z tematem rozmowyMa , bardzo dużo. Jesteś otumaniony kato-religianckim postrzeganiem świata. Napiszę jeszcze raz Bóg to postać fikcyjna , wymyślona przez ludzi, którzy nie znali praw przyrody. Homo est creator Dei. ............... A teraz wypij mleczko , umyj zęby i idź spać.
Pogrążony w wierze odrzuca rozum. |
| szarley (54913 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | Teza brzmiała: Cytat:Mnie natomiast chodzi o lokowanie uczuć wyższych. Janek lokuje w religię, Michał w naukę. Twoje uzasadnienie : > Jesteś otumaniony kato-religianckim postrzeganiem świata.> Napiszę jeszcze raz> Bóg to postać fikcyjna , wymyślona przez ludzi,> którzy nie znali praw przyrody.> Homo est creator Dei.jest po prostu niezwiązane z rozmową. Ja nie piszę o Bogu. Człowiek religijny, nawet gorliwie religijny może "lokować" wyższe uczucia w naukę czy sztukę. Ateista może likować w pogardę. Np: > A teraz wypij mleczko , umyj zęby i idź spać.
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby |
#94 1 na 1 | MaxGolonko3 (3459 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | Nie warto wierzyć w Jahwe bo ta wiara jest samobójcza. Prezydent USA Ronald Reagan rozważał pierwsze uderzenie atomowe na ZSRR bo uważał, że albo USA wygra i przetrwa albo ludzkość (ta lepsza) pójdzie do nieba i tam sobie będzie dalej żyła.
Przez wiarę ludzie katują swoje dzieci - każą im chodzić do kościoła podczas epidemii grypy itp.
Miłego dnia
|
| Gorilla (1205 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | Teza jest nieprawdziwa - w Boga (czy inne tego typu byty urojone) wierzy nawet sporo ludzi bardzo inteligentnych. Zjawisko wiary ma podłoże nie tylko kulturowe, ale też genetyczne. Gdy człowiek mający czynny "gen Boga" trafi do społeczeństwa programowo ateistycznego (np. sowieckiego) - zaczyna instynktownie powielać zachowania jawnie religijnych. Np. robi z Lenina boga, ze Stalina proroka, tworzy Trójcę Nieświętą (Marks, Engels, Lenin), a zjazdy partii upodabnia do mszy lub podobnych religijnych obrządków. Wiara jest atawizmem, który w ewolucji człowiekowatych kiedyś okazał się korzystny - plemiona wierzące działały skuteczniej - patrz ekspansja Islamu. Owszem, wiara w byty urojone, w tym bożków, jest głupotą - ale ludzie inteligentni robią też mnóstwo innych głupich rzeczy, bo instynkt zapisany w genach im to nakazuje... |
#96 1 na 1 | Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | > Teza jest nieprawdziwa - w Boga (czy inne tego typu byty urojone)Urojenie - zaburzenie treści myślenia polegające na fałszywych przekonaniach, błędnych sądach... Młode wino... człowiek trzeciego sortu...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
| Gorilla (1205 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | Kto ma być tym człowiekiem "trzeciego sortu"? No bo jeżeli twierdzisz że religia nie jest urojeniem - proszę podaj dowód na rzeczywistość istnienia Pierzastego Węża. |
#98 1 na 1 | Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | > Kto ma być tym człowiekiem "trzeciego sortu"?Ja jestem. > No bo jeżeli twierdzisz że religia nie jest urojeniem - proszę podaj dowód na rzeczywistość istnienia Pierzastego Węża.W Boga się wierzy.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#99 1 na 1 | MaxGolonko3 (3459 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | Naukowcy udowodnili, że Rzym dał chrześcijanom dużo swobody i tolerancji. I jak to się skończyło? Ich bajki zostały potem przypadkiem wylansowane - na potrzeby politycznej chwili cesarza Konstantyna - i dziś w Polsce co trzeci Polak nie wierzy w teorię ewolucji. Skutkiem tego mamy takiego nie innego króla i królową. Rydzyka i Kaczyńskiego. wiadomosci(*)isany-reka-chrzescijanina.html Naukowcy ze Szwajcarii uważają, że znaleźli najstarszy dokument o życiu chrześcijan. To list, w którym mężczyzna prosi brata, aby ten wysłał mu najlepszy olej rybny. Badacze zwracają uwagę, że z pozoru trywialny opis życia codziennego odsłania przed nami zupełnie inny obraz wczesnego chrześcijaństwa. ... Burzy to zatem obraz wyznawców pochodzących z najuboższych warstw społecznych, którzy musieli ukrywać się w jaskiniach. ... Jak informują pochodzi z 230 roku n.e. z Egiptu.  |
#100 1 na 1 | MaxGolonko3 (3459 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | Kościół przeżyje spore kłopoty jak znajdziemy poza Ziemią życie. Okaże się, że życie nie powstało tylko tutaj aby służyć tylko człowiekowi - istocie wyjątkowej bo rzekomo na podobieństwo boga. pbs.twimg.(*)UEAIrauz?format=jpg&name=smallMiłego wieczoru  |
#101 2 na 2 | zeniu73 (6483 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | > Kościół przeżyje spore kłopoty jak znajdziemy poza Ziemią życie. Okaże się, że życie nie powstało tylko tutaj aby służyć tylko człowiekowi - istocie wyjątkowej bo rzekomo na podobieństwo boga.A od kiedy logika, fakty, empiria, zdrowy rozsadek czy wszelkie inne namacalne dowody przeszkadzaja wierzacym wierzyc w ich bajki? Przeciez zycie pozaziemskie to ewidentny dowod, ze zycie nie moglo powstac samoistnie. Musial to zrobic Jahwe. Koniecznie tylko on (bo wychodze z zalozenia, ze mowisz o kosciele rzymsko-katolickim). Jedna ziemia to kosmicznie niska prawdopodobnosc a co dopiero dwie 😂 |
#102 1 na 1 | MaxGolonko3 (3459 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | Datowania wydarzeń w Starym Testamencie prowadzą do wniosku, że pierwsi ludzie w naszym wszechświecie mieli pojawić się najdalej 9 tysięcy lat temu. Zatem poniżej opisane doniesienie obala religie z bogiem Jahwe lub na literę A. Ci archeolodzy mają szczęście, że nie żyją w jednym z krajów Bliskiego Wschodu lub Afryki bo by podpadli za kwestionowanie fundamentów wiary i mogli zostać wyrzuceni z uczelni, uwięzieni albo nawet legalnie ukamienowani. Jeśli PIS zdobędzie wyraźną większość w Sejmie to naukowcy zajmujacy się teorią ewolucji lub dawnymi dziejami człowiekowatych zostaną zmarginalizowani wraz ze swoimi dziedzinami. Najwięcej pieniędzy na uczelniach PIS da na teologię. Międzynarodowa, polsko-słowacka ekipa naukowców i zapewne studentów (jak znam życie w tej dziedzinie) znalazła w jaskini nad Huczawą w Tatrach Bielskich zabytki kultury materialnej ludzi sprzed aż kilkunastu tysięcy lat! Chodzi o kamienne ostrza, pierwotnie osadzone na drewnianych prętach oraz pozostałości paleniska. Przypomnę, że ujarzmienie ognia i wynalazek dzidy dał absolutne panowanie nad światem pierwszym ludziom - małomózgowym, małpopodobnym homo erectusom - które odtąd mogły z dystansu zabijać zbyt bezczelne lwy albo straszyć je ogniem. Lwy były w środkowej Europie (choćby na terenie Czech) jeszcze do niedawna - w Pradze mamy ich wizerunki w kamieniu lub innym materiale sporządzone. fakty.inte(*)djecie,iId,2726996,iAId,334841 |
#103 1 na 1 | 0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C (858 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga |
> Jeśli PIS zdobędzie wyraźną większość w Sejmie to naukowcy zajmujacy się teorią ewolucji lub dawnymi >dziejami człowiekowatych zostaną zmarginalizowani wraz ze swoimi dziedzinami. Najwięcej pieniędzy na uczelniach PIS da na teologię.Dlatego uczelnie powinny być prywatne. Badania powinny być finansowane na wolnym rynku przez prywatne firmy. Naukowcy nie mogą być finansowani i kontrolowani przez państwo, bo to nie sprzyja niezależności myślenia. Tak jak zabiega się o rozdział państwa od kościoła, tak też powinno zabiegać się o rozdział państwa od nauki. . |
#104 3 na 3 | Wenancjusz (16441 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | > Dlatego uczelnie powinny być prywatne.Nie sadzę. Wyrazem lub przykładem niech będzie prywatne szkolnictwo w 19-to wiecznej Anglii. > Badania powinny być finansowane na wolnym rynku przez prywatne firmy.Więc na jakie dziedziny będą wydawane środki ze źródeł prywatnych? Jak sądzisz, czy taka fizyka czy astronomia będzie finansowana? Pomijam, że to są bardzo drogie studia jak medycyna, czy studia techniczne. Drogie dlatego, że muszą być dobrze wyposażane w miarę najnowszy sprzęt laboratoryjny i badawczy. > Naukowcy nie mogą być finansowani i kontrolowani przez państwo, bo to nie sprzyja niezależności myślenia.A w prywatnym szkolnictwie nie? Ich pensja i możliwość zatrudnienia i pracy zależeć będzie od życzeń właściciela, który jako jedyny ma prawo do narzucania swoich warunków. Chyba miałeś do czynienia z procesem nauczania? Jeśli tak, to skąd u Ciebie takie pomysły? > Tak jak zabiega się o rozdział państwa od kościoła, tak też powinno zabiegać się o rozdział państwa od nauki.Niezupełnie. Rozdział państwa od Kościoła jest już zapisany i jest już zapisany w Konkordacie, tyle, że instytucja kościelna go nie szanuje. Żąda respektowania tego od państwa, sama go łamiąc. (Ingerencja w edukację i oświatę, żądanie finansowania fanaberii kościoła na cele państwu niepotrzebne z punktu widzenia gospodarki kraju więc i wpływu na politykę finansowania państwa nie bacząc iż o ten budżet nie wcale nie dbają z powodu nieuzasadnionych zwolnień podatkowych, brak poszanowania przez kościół, prawa stanowionego przez państwo, opierając się na prawie kanonicznym nie ważnym w Polsce, mieszanie się publicznie w sprawy polityki państwa). Państwo pozwalając na takie coś jest państwem słabym, mimo posiadania własnej Konstytucji i porozumienia konkordatowego. Państwo samo działa wielokrotnie wbrew zapisom konstytucyjnym. Trzeba jednak konsekwentnie te zapisy szanować. A z tym stwierdzeniem o rozdziale państwa od nauki, to już racji nie masz absolutnie. Państwo nie może wtedy realizować swojej polityki edukacyjnej obliczonej na własne potrzeby gospodarcze i zamierzenia. Państwowa inwestycja w edukację jest najbardziej trafioną inwestycją, choć wolno rentującą się. Zwykle się mawia, że państwo jest bogate przez bogactwo swojego społeczeństwa. W podtekście można by to powiedzenie transponować na takie jak proponuję. Społeczeństwo jest mądre przez mądrość swoich obywateli. Ci właśnie wybiorą zawsze mądrą władzę i mądrze ją kontrolują, bo wiedzą co od władzy takiej wymagać.. A skąd taką mądrość mają mieć? Ano z tego, że społeczeństwo chce szkół przygotowujących ich do przyszłego życia. Tego nie załatwi żadne prywatne szkolnictwo. Co szkoła to inny program nauczania, nie wiadomo jakiej jakości. Władza głupia pozwoli na ten przykład forsować od samego początku procesu nauczania, na ingerencję ideologii nie mających z czystą nauką nic wspólnego. Tak przygotowane społeczeństwo, o skromnych horyzontach myślowych, na pewno zawsze da się nakłonić fałszywym obietnicom i wybierze złą władzę. A dzieje się to na naszych oczach. Wyrazistych przykładów nie podam, gdyż mogę urazić pewne "uznane świętości", które jedynie co potrafią to stosować technikę ogłupiania. No a naród, jak to naród w swej masie, idzie w ogień za tym co najwięcej krzyczy, a nie za tym, który ma największe dokonania. Stąd i tak wygląda nasza Polska dziś...
Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność. |
| szarley (54913 punktów) | Odp: Dlaczego nikt inteligentny nie wierzy w Boga | > Lwy były w środkowej Europie (choćby na terenie Czech) jeszcze do niedawna -> fakty.inte(*)djecie,iId,2726996,iAId,334841 Cytat: Polsko-słowacka ekspedycja archeologiczna znalazła wewnątrz Jaskini nad Huczawą w Tatrach Bielskich ślady pobytu ludzi sprzed kilkunastu tysięcy lat. To kamienne ostrza używane przez myśliwych. Do tej pory w żadnej z tatrzańskich jaskiń nie odkryto pradziejowych przedmiotów
Bez komentarza
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|