 |
Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 29-09-2020 15:10 | Arminius (25555 punktów) | Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
5 na 5 | Dawid Benetar, południowoafrykański filozof, jest obecnie chyba najbardziej znanym reprezentantem antynatalizmu, poglądu zakładającego - w wielkim uproszczeniu - że rodzenie dzieci jest nieetyczne - ze względu na to, iż poprzez obdarzenie życiem, równocześnie skazujemy na dużą dozę cierpienia kogoś, o kim nie wiemy czy wyraziłby na to zgodę. W ujęciu Benetara w życiu cierpimy, być może nawet jest w nim więcej cierpienia niż przyjemności - stąd taki radykalny i - w jego opinii - racjonalny postulat. Ostatnimi czasy o antynatalizmie słyszeliśmy głównie w kontekście osób, które składały deklaracje niepłodzenia dzieci ze względu na katastrofę klimatyczną i związane z tym problemy i cierpienia przyszłych pokoleń. Pogląd jednakże prezentowany przez antynatalistów ma znacznie dłuższą historię, tak na gruncie azjatyckim ( buddyzm) jak i chrześcijańskim (mój ulubieniec Marcjon z Synopy) Zainteresowanych zagadnieniem odsyłam do podlinkowanego tekstu z wikipedi zawierającego podstawowe info o idei antynatalizmu. "Hari Singh Gour, analizując między innymi Cztery Szlachetne Prawdy i początek Mahāvaggi, interpretuje nauki Buddy następująco: Budda wypowiada swoje twierdzenia w pedantycznym stylu czasów, w których żył. Nadaje im formę soryt; jednak w takiej formie są pod względem logicznym niezrozumiałe, a wszystko, co chce przekazać, można streścić następująco: nie zdając sobie sprawy z cierpienia, z którym związane jest życie, człowiek płodzi dzieci i co za tym idzie staje się przyczyną starości i śmierci. Jeśli tylko zda sobie sprawę z tego jakie cierpienie może spowodować poprzez ten swój czyn, powstrzyma się od prokreacji; w ten właśnie sposób położy kres starzeniu się i umieraniu" "Marcjonici wierzyli, że widzialny świat, w którym żyjemy, jest złym dziełem surowego, okrutnego, zazdrosnego i gniewliwego demiurga Jahwe. Zgodnie z ich nauką należało mu się sprzeciwić, wyrzec się jego świata, nie tworzyć ludzi i zaufać dobremu Bogu miłosierdzia, obcemu i odległemu." pl.wikipedia.org/wiki/Antynatalizm | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..#151 1 na 1 | okragly (21676 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > > Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???> w systemie liberalnym (indywidualizm i wolność) nie jest etycznym rodzić dzieci, lepiej kupić psa.> żeby urodzić, wychowac szczęśliwego człowieka potrzeba wspólnoty (całej wioski). W sytuacji kiedy mamy rodziny nuklearne, oddalone od dziadków, samotne, jest nieetycznym płodzic, -wyjdzie nieszczęścienieetycznym płodzić dzieci zgodnie z "co rok prorok" wtedy dzieci walcza pomiędzy sobą o uwagę matki. W raju płodzili seryjnych jedynaków tj co 6 lat, kiedy poprzednie dziecko odchodzi od matki do stada |
#152 1 na 1 | salek (4701 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > >>Nie wiem co Cię dziwi w mojej wczorajszej uwadze z 13:17> >Że nie potrafisz odróżnić tego co było od tego co będzie.> Wydaje Ci się, bo piszesz o Krystku, gdy ja o ojcach ogólnie.I dlatego na moje 'może kiedyś' zamiast przytaknąć - zaczęłaś kpić? No ładnie, ładnie..  |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? |
e>>>>Nie wiem co Cię dziwi w mojej wczorajszej uwadze z 13:17 > >>Że nie potrafisz odróżnić tego co było od tego co będzie.> >Wydaje Ci się, bo piszesz o Krystku, gdy ja o ojcach ogólnie.> I dlatego na moje 'może kiedyś' zamiast przytaknąć - zaczęłaś kpić?Kpić zaczęłam na "dziś jednak zaradność bardziej wygląda na cechę wychowania".
cr |
#154 1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > Nie oszukujmy się, że to głównie wynik popędu seksualnego. To zawsze egoizm. Ciężko to przyznać rodzicom...Oprócz popędu seksualnego istnieje jeszcze pragnienie posiadania dziecka, choć nie u wszystkich i coraz rzadziej gdy coraz trudniej przetrwać. Nie oszukujmy się, za utrzymanie człowieka przy życiu odpowiedzialne są głód i pragnienie. Bez nich ludzie szybko zniknęliby z tego globu. |
| Duch Prawdy (14790 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > Oprócz popędu seksualnego istnieje jeszcze pragnienie posiadania dziecka, choć nie u wszystkich i coraz rzadziej gdy coraz trudniej przetrwać.A populacja rośnie.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > >Oprócz popędu seksualnego istnieje jeszcze pragnienie posiadania dziecka, choć nie u wszystkich i coraz rzadziej gdy coraz trudniej przetrwać.> A populacja rośnie.Ale już chyba nie tak szybko jak kiedyś w przeliczniu ilu nowych ludzi wynika z jednego człowieka. Ponadto przeludnienie to wygodny mit. Optymalna liczebnosc zależy od poziomu społecznej organizacji. O przeludnieniu najczęściej mówią ludzie, którzy nie mają żadnej ochoty na zmianę stosunków społecznych i chcą żyć jak żyli ich dziadowie. |
| Duch Prawdy (14790 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | |
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > >>A populacja rośnie.> >Ale już chyba nie tak szybko jak kiedyś ...> >Ponadto przeludnienie to wygodny mit.> pl.wikiped(*)edia/Plik:Population_curve.svg> ( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.A w przeliczeniu na sztukę jak przy propagacji wirusa? Ile z jednego wynika kolejnych ludzi? |
#159 1 na 1 | Duch Prawdy (14790 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > A w przeliczeniu na sztukę jak przy propagacji wirusa?> Ile z jednego wynika kolejnych ludzi?Wylicz: www.worldometers.info/pl/
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#160 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | |
#161 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > > Sam ci to wszystko opowiedziałem?> Niesamowite : po wielu latach publicznego pitolenia> głupot dotarło wreszcie, jak działają publiczne> fora Ale jawność jest fajna, nie?Może i dotarło, ale pewnie zaraz wyparuje. Niesamowicie trudno się wczuć, jeśli już próbować: ekshibicjonista ma zapewne wielką frajdę z obnażania się młodym studentkom w parku. Od czasu do czasu dostanie zrypkę od Policji, grzywnę, nawet wyrok w zawiasach. Czasem dostanie po łbie od krewkiego chłopaka studentki. A myśl o przyjemności zagnieżdżona jest nadal głęboko.. Nigdy natomiast nie słyszałem o ekshibicjoniście namawiającym innych do tego samego. 
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać. |
#162 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > Czy zdobyłbyś się na szczerość wobec człowieka,> który próbuje cię zniszczyć?Chyba nigdy się nie zdobędziesz. Ludzi przez siebie zwindykowanych nadal nie odwiedziłeś..
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać. |
#163 -1 na 3 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > ekshibicjonista ma zapewne wielką frajdęCo nazywasz ekshibicjonizmem? Wyjawienie finansów? No i sam widzisz jak pięknie u ciebie objawia się natura chciwego dziada! Chcesz zamknąć japę wszystkim ludziom z problemami, żeby panowała tylko retoryka sukcesu chciwego dziada. Taki jest twój cel! |
#164 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > Chcesz zamknąć japę wszystkim ludziom z problemamisalek Cytat:Niesamowite : po wielu latach publicznego pitolenia głupot dotarło wreszcie, jak działają publiczne fora Ale jawność jest fajna, nie?
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać. |
#165 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > >Nie odpowiedziałaś na pytanie.> Nie, bo sprawdzam czy Twoje pytanie jest zasadne. Ty bowiem pytasz 'czy wiem jaka jest różnica', choć po pierwsze sam tę domniemaną różnicę wskazałeśI znów trzeba tłumaczyć jak 2-lace. Nie musisz się sugerować moim wskazaniem, interesowała mnie twoja wiedza, nie moja. > a po drugie nie muszę tego wskazania znać,Nie musisz. Ba, nie musisz nawet rozmawiać, skoro nie chcesz. > skoro dyskutowanego aspektu ona nie dotyczy.Skoro wskazanie, różnica czy pytanie niewygodne - zawsze można napisać, że czegoś tam nie dotyczy lub "nie muszę go znać" i tak niby odpowiedzieliśmy  > Z definicji pomagania żaden zysk dającego nie wynika.Zależy, z jakiej definicji korzystasz i co w niej nazywasz zyskiem. Pomoc rodzicom jest jakby rewanżem za lata opieki nad dzieckiem. Daje satysfakcję, jak pomożesz to się nie martwisz, że starsi rodzice mają z czymś tam problem itd. Jedna podstqwowa rzecz: umiar. Pomagasz w ramach wolnego czasu i pozostałych swoich intresów. Jeśli córka H robi to kosztem swoich wakacji i naturalnych w tym wieku relacji z rówieśnikami (napisał, że pracowała CAŁE wakacje) trudno utrzymywać, że koszt obustronnie się bilansuje.
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|