 |
Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 29-09-2020 15:10 | Arminius (25555 punktów) | Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
5 na 5 | Dawid Benetar, południowoafrykański filozof, jest obecnie chyba najbardziej znanym reprezentantem antynatalizmu, poglądu zakładającego - w wielkim uproszczeniu - że rodzenie dzieci jest nieetyczne - ze względu na to, iż poprzez obdarzenie życiem, równocześnie skazujemy na dużą dozę cierpienia kogoś, o kim nie wiemy czy wyraziłby na to zgodę. W ujęciu Benetara w życiu cierpimy, być może nawet jest w nim więcej cierpienia niż przyjemności - stąd taki radykalny i - w jego opinii - racjonalny postulat. Ostatnimi czasy o antynatalizmie słyszeliśmy głównie w kontekście osób, które składały deklaracje niepłodzenia dzieci ze względu na katastrofę klimatyczną i związane z tym problemy i cierpienia przyszłych pokoleń. Pogląd jednakże prezentowany przez antynatalistów ma znacznie dłuższą historię, tak na gruncie azjatyckim ( buddyzm) jak i chrześcijańskim (mój ulubieniec Marcjon z Synopy) Zainteresowanych zagadnieniem odsyłam do podlinkowanego tekstu z wikipedi zawierającego podstawowe info o idei antynatalizmu. "Hari Singh Gour, analizując między innymi Cztery Szlachetne Prawdy i początek Mahāvaggi, interpretuje nauki Buddy następująco: Budda wypowiada swoje twierdzenia w pedantycznym stylu czasów, w których żył. Nadaje im formę soryt; jednak w takiej formie są pod względem logicznym niezrozumiałe, a wszystko, co chce przekazać, można streścić następująco: nie zdając sobie sprawy z cierpienia, z którym związane jest życie, człowiek płodzi dzieci i co za tym idzie staje się przyczyną starości i śmierci. Jeśli tylko zda sobie sprawę z tego jakie cierpienie może spowodować poprzez ten swój czyn, powstrzyma się od prokreacji; w ten właśnie sposób położy kres starzeniu się i umieraniu" "Marcjonici wierzyli, że widzialny świat, w którym żyjemy, jest złym dziełem surowego, okrutnego, zazdrosnego i gniewliwego demiurga Jahwe. Zgodnie z ich nauką należało mu się sprzeciwić, wyrzec się jego świata, nie tworzyć ludzi i zaufać dobremu Bogu miłosierdzia, obcemu i odległemu." pl.wikipedia.org/wiki/Antynatalizm | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..#91 1 na 1 | salek (4701 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > Zaradna nastolatka, zapewne dobre geny. Możliwe, że po tym ojcu.  Szkoda tylko, że nie jest to zasługa ojca. |
#92 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > >>>>jak jest sprawna winda w wieżowcu to możemy uczyć dzieci że na pierwsze piętro idziemy po schodach. Ale jak jest zepsuta i dzieci nie wiedzą że można inaczej> >>>Jak winda jest zepsuta, to nie można inaczej.> >>Można. Nastolatka po przyjściu ze szkoły idzie do pracy zarabia na telefon i abonament. Potem dzwoni po konserwatora od wind. Konserwator naprawia windę. Ojciec nastolatki wstawia zdjęcia do internetu jak jeździ z dzieckiem windą i to dzięki temu że po szkole miała czas pracować.> >Zaradna nastolatka, zapewne dobre geny. Możliwe, że po tym ojcu.  > Jak masz dzieci...Dla Ciebie mam coś innego: zwyczaj niezwierzania się na fR, każdemu polecam. > Pytanie tylko czemu nastoletnie dziecko wychowuje ojca?Ponieważ rodziców wychowują nawet zupełnie małe dzieci. > Rodzice chodzą do pracy i zabierają je na wakacje a nie dzieci chodzą do pracy i zabierają rodziców na wakacje.Jedno to stereotyp, drugie jest jego przełamaniem, ale przecież w przełamywaniu stereotypów nie ma niczego złego. > nastoletnie dziecko zmuszone jest iść do pracyZarabianie to niekoniecznie praca plus zmuszanie. > gdzie tu widzisz dobre geny?Dobre geny zakładam u bystrej nastolatki z Twojego przykładu. 
cr |
#93 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? |
> >Zaradna nastolatka, zapewne dobre geny. Możliwe, że po tym ojcu.  > Szkoda tylko, że nie jest to zasługa ojca.Inżynieria genetyczna pomału to zmienia...
cr |
#94 1 na 1 | salek (4701 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > >>Zaradna nastolatka, zapewne dobre geny. Możliwe, że po tym ojcu.  > >Szkoda tylko, że nie jest to zasługa ojca.> Inżynieria genetyczna pomału to zmienia...No, może kiedyś, gdy już znajdą geny odpowiedzialne za zaradność. Dziś jednak zaradność bardziej wygląda na cechę wychowania, niż genetyki. Zasługa zatem nie ślepego trafu ojca, tylko pracy ojczyma. |
#95 2 na 2 | farmer (22440 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? |
> Jedno to stereotyp, drugie jest jego przełamaniem, ale przecież w przełamywaniu stereotypów nie ma niczego złego.Trzeba by coś wiedzieć na ten temat. Ale zdaje się opisujesz mi swoje wyobrażenia w kwestii pracy jako nastolatka. Wypowiadasz się w imieniu pracujących na swoich rodziców którzy przesiedzieli przed kompem 5 lat w tym czasie że to nic złego? To taki wzorzec dla nastolatka ojciec piszący posty na forum i nastolatka pracująca na wakacjach żeby z tym ojcem pojechać potem na wakacje? |
#96 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? |
> >Jedno to stereotyp, drugie jest jego przełamaniem, ale przecież w przełamywaniu stereotypów nie ma niczego złego.> Trzeba by coś wiedzieć na ten temat.'Ten' czyli który temat? > Wypowiadasz się w imieniuW niczyim, wyobraź sobie. > To taki wzorzec dla nastolatka ojciec piszący posty na forum i nastolatka pracująca na wakacjach żeby z tym ojcem pojechać potem na wakacje?Dla naszych ustaleń to jest bez znaczenia. Bo ustalamy czy pomaganie rodzinie jest złe i ja twierdzę, że nie jest, a grupka zacietrzewionych przeciwników Krystiana temu zaprzecza.
cr |
#97 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? |
> No, może kiedyś, gdy już znajdą geny odpowiedzialne za zaradność. Dziś jednak zaradność bardziej wygląda na cechę wychowania..Jasne, że wygląda, skoro genu nie znaleziono; dopiero jak znajdą ów gen będzie zaradność wyglądała na dziedziczną cechę. 
cr |
#98 2 na 2 | salek (4701 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > Jasne, że wygląda, skoro genu nie znaleziono; dopiero jak znajdą ów gen będzie zaradność wyglądała na dziedziczną cechę.  Po cóż więc ta uwaga? |
#99 1 na 1 | farmer (22440 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > >>Jedno to stereotyp, drugie jest jego przełamaniem, ale przecież w przełamywaniu stereotypów nie ma niczego złego.> >Trzeba by coś wiedzieć na ten temat.> 'Ten' czyli który temat?Trzeba by coś wiedzieć na ten temat. Ale zdaje się opisujesz mi swoje wyobrażenia w kwestii pracy jako nastolatka. Wypowiadasz się w imieniu pracujących na swoich rodziców którzy przesiedzieli przed kompem 5 lat w tym czasie że to nic złego? Kółko nr1 jeszcze trzy czy pięć bo już nie pamiętam? > >To taki wzorzec dla nastolatka ojciec piszący posty na forum i nastolatka pracująca na wakacjach żeby z tym ojcem pojechać potem na wakacje?> Dla naszych ustaleń to jest bez znaczenia. Bo ustalamy czy pomaganie rodzinie jest złe i ja twierdzę, że nie jest, a grupka zacietrzewionych przeciwników Krystiana temu zaprzecza.Dla Twoich ustaleń nie naszych. Przypomnę Ci że Okragły napisał: > możemy Krystkowi pozazdrościć i gratulować.Złóż mu więc gratulacje. Córka nastoletnia na wakacjach pracuje po to by go zabrać na wakacje a on spędza czas sobie na forum. Przyda mu się jakaś forma wsparcia. Przełam stereotyp. |
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | Praca dla innych, praca dla wspólnoty to część życia a nie kara. Praca innych ludzi karmi cie. Czlowiek w ten czy inny sposób pracuje przez całe życie, żeby miec z czego żyć. Dzieci też pracują, choć może nieco inaczej niż dorośli. W waszej dziadowskiej, patriarchalnej kulturze przyjęło się, że dzieci należy chronic przed pracą, żeby uwolnione od ciężaru potrzeb innych ludzi mogło rozwijać przewagę nad innymi, przez co w odpowiednim czasie weszło w wasze role dominantów, ktorzy wyłącznie decydują za innych i nakazują innym co ci mają robić ku chwale swoich Panów. Słowem chcecie ukształtować swoje dzieci na wzór swój i podobieństwo swoje, wcielić je w swoje role społeczne a praca dla innych w tym procesie staje się ograniczeniem i szykaną. Cieszę się, że dla mojej córki praca dla innych staje się akceptowalna częścią jej życia i że pojmuje ciężar i obowiązek pracy. Ponadto jest wolnym człowiekiem i ze swoim robi co chce, żaden chciwy dziad nie będzie jej mówił co ma ze swoim robić, nawet gdy świecie wierzy, że lepiej od niej wie co jest dla niej dobre. Dlatego tak się cieszę, że rozwijaja się waluty niezależne od państwowych banków centralnych w systemach zdecentralizowanych, których chciwe dziady, ich sądy, armie, policjanci i komornicy nie będą w stanie dosięgnąć nawet gdy będą tego bardzo chciały. Co ty? Chcesz zedecydowac za mnie albo za moją córkę? Chcesz nam powiedzieć co jest dla nas dobre? Chcesz mojej córce wyjaśniać wyjaśniać, że jej ojciec jest złem, który ciągnie ją w dół? Możesz próbować  Nikt ci nie zabrania czynić swoich sądów. Sądzę jednak, że jej los wisi ci dokładnie tak samo jak mój. Jedynie co cię przejmuje to utrzymanie swoich posiadłości. Pozwól, że sobie z twoich wywodów moralizatorskich nic nie zrobię. Przecież ty to wszystko wyrażasz w kontekście moich postulatów wyjawienia i opodatkowania kapitału chciwy dziadu. Czy ty sobie wyobrażasz że nie rozumiem przyczyny twoich ciągłych ataków? |
#101 2 na 2 | farmer (22440 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? |
> Przecież ty to wszystko wyrażasz w kontekście moich postulatów wyjawienia i opodatkowania kapitału chciwy dziadu.> Czy ty sobie wyobrażasz że nie rozumiem przyczyny twoich ciągłych ataków? Przygłupie który nazywasz mnie chciwym dziadem pierd0l się. Nazwałaś Polaków pracujących na swój dom bandytami śmieciu a teraz jeszcze nazywasz mnie chciwym dziadem przygłupie? Polaków którzy chodzą na wybory nazywasz bandytami. Prezydent Polski to dla ciebie bandyta? Posłowie to bandyci? Kogo qrwa nazywasz bandytami.
Twoja córka może iśc do pracy i robić i co chce a ja jestem chciwym dziadem bo idę pracy i pracuje dla swoich dzieci na swój dom . Jesteś pojebany
Twoja nastoletnia córka może robić na ciebie i twoje wakacje. Ale chciwy dziadu od pracy innych a zwłaszcza mojej się odpierdol albo sam się weź za robotę. Od mieszkań ludzi się odpierd0l chciwy dziadu. Od ich domów się odpierd0l chciwy dziadu. Siedzisz 10 lat w Berlinie i najmujesz to najmuj dalej. |
#102 3 na 3 | farmer (22440 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > Jedynie co cię przejmuje to utrzymanie swoich posiadłości.Sam na to robię chciwy dziadu. Dziecka nie będę zmuszał. Niech sobie jedzie na biwak z kolegami . Wakacje dziecka nie są po to żeby robiło na mnie. I czy mam czy nie to jego życie i nie jest moim parobkiem chciwy dziadu. Nie będę dziecka wykorzystywał. TY SIĘ TAK PRZEJMUJESZ ŻE AŻ CÓRKA DO ROBOTY CHCIWY DZIADU POSZŁA.
|
#103 2 na 2 | farmer (22440 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? |
> Chcesz zedecydowac za mnie albo za moją córkę?> Chcesz nam powiedzieć co jest dla nas dobre?> Chcesz mojej córce wyjaśniać wyjaśniać, że jej ojciec jest złem, który ciągnie ją w dół?> Możesz próbować Nazwę cię przygłupem ale nigdy nie nazwę cię BANDYTĄ za to co robisz. Ty nazywasz ludzi Bandytami za to że ktoś nie chce wyjawić ci co ma. Jesteś mendą jakich mało. Ale nie Bandytą. |
#104 2 na 2 | szarley (54913 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? | > Dla naszych ustaleń to jest bez znaczenia. Bo ustalamy czy pomaganie rodzinie jest złe i ja twierdzę, że nie jest, a grupka zacietrzewionych przeciwników Krystiana temu zaprzecza.1 Ta grupka "zacietrzewionych przeciwników Krystiana" podważa też jego tezę, że w Berlinie pali się robotnikami w hutniczym piecu 2 Pomaganie rodzniie jest dobre, wyzyskiwanie rodziny jest złe 2.1 Rodzice pomagają dzieciom, przewijają pieluchy, odprowadzają do przedszkola pomagają w lekcjach, finansują studia, czasem kupują mieszkanie lub dają działkę pod budowę 2.2 Dzieci pomagają rodzicom, staremu człowiekowi narąbią drew, zrzucą węgiel do piwnicy, załatwią sprawę w banku, zrobią zakupy, pójdą do apteki, czasem na starość przewiną pieluchę lub nakarmią To jest normalne i dobre Jednak jeśli 40-letni mężczyzna zarabiający w europejskiej metropolii korzysta z fundacji dziecka bez studiów z prowincjonanlego miasteczka w Polsce zalegając z alimetoma no to dziecko to pryzkro mi, ale trudno się nie zrzygać Kiedy miałem 20 lat to rodzice opłacali mi akademik a potem Wutzhauz i żywili do pierwszej wypłaty, tu masz do czynienia z człowiekiem, któremu 20-letnia córka funduje wakacje zamiast korzystać z pomocy "ojca" w rozpoczęciu studiów. Nadmieniam, że ojca stać na najm luksusowego mieszkania w europejskiej metropolii i zarabia stosownie do berlińskich stawek Jeśli tobie nie chce się wymiotować, to gratuluję wrażliwości.
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci??? |
> >Jasne, że wygląda, skoro genu nie znaleziono; dopiero jak znajdą ów gen będzie zaradność wyglądała na dziedziczną cechę.  > Po cóż więc ta uwaga?A co Ci w niej przeszkadza?
cr |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|