Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
29-09-2020 15:10Arminius (25555 punktów)Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
Ocena 5 na 5
Dawid Benetar, południowoafrykański filozof, jest obecnie chyba najbardziej znanym reprezentantem antynatalizmu, poglądu zakładającego - w wielkim uproszczeniu - że rodzenie dzieci jest nieetyczne - ze względu na to, iż poprzez obdarzenie życiem, równocześnie skazujemy na dużą dozę cierpienia kogoś, o kim nie wiemy czy wyraziłby na to zgodę. W ujęciu Benetara w życiu cierpimy, być może nawet jest w nim więcej cierpienia niż przyjemności - stąd taki radykalny i - w jego opinii - racjonalny postulat.
Ostatnimi czasy o antynatalizmie słyszeliśmy głównie w kontekście osób, które składały deklaracje niepłodzenia dzieci ze względu na katastrofę klimatyczną i związane z tym problemy i cierpienia przyszłych pokoleń. Pogląd jednakże prezentowany przez antynatalistów ma znacznie dłuższą historię, tak na gruncie azjatyckim ( buddyzm) jak i chrześcijańskim (mój ulubieniec Marcjon z Synopy)
Zainteresowanych zagadnieniem odsyłam do podlinkowanego tekstu z wikipedi zawierającego podstawowe info o idei antynatalizmu.


"Hari Singh Gour, analizując między innymi Cztery Szlachetne Prawdy i początek Mahāvaggi, interpretuje nauki Buddy następująco:
Budda wypowiada swoje twierdzenia w pedantycznym stylu czasów, w których żył. Nadaje im formę soryt; jednak w takiej formie są pod względem logicznym niezrozumiałe, a wszystko, co chce przekazać, można streścić następująco: nie zdając sobie sprawy z cierpienia, z którym związane jest życie, człowiek płodzi dzieci i co za tym idzie staje się przyczyną starości i śmierci. Jeśli tylko zda sobie sprawę z tego jakie cierpienie może spowodować poprzez ten swój czyn, powstrzyma się od prokreacji; w ten właśnie sposób położy kres starzeniu się i umieraniu"


"Marcjonici wierzyli, że widzialny świat, w którym żyjemy, jest złym dziełem surowego, okrutnego, zazdrosnego i gniewliwego demiurga Jahwe. Zgodnie z ich nauką należało mu się sprzeciwić, wyrzec się jego świata, nie tworzyć ludzi i zaufać dobremu Bogu miłosierdzia, obcemu i odległemu."

pl.wikipedia.org/wiki/Antynatalizm
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>Ona nie pomaga swojemu biologicznemu tatusiowi [...] Pomagałaby mu, gdyby był rzeczywiście potrzebującym
Niestety to tak nie działa, udzielona pomoc nie znika z powodu braku zapotrzebowania na nią. Jak Ci dam 100 złotych żebyś miał o tę stówkę więcej niż masz, to będziesz dokładnie o stówkę więcej miał, nawet jeśli zupełnie tego nie potrzebujesz.

cr

#197
06-10-2020 07:47
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>> Nie chodzi o dowalenie Konopce. Pokazuję rzeczywistość.
> A na pewno to, co Konopka o sobie pisze to rzeczywistość?

Trudno ocenić. Myślisz, że o sobie, córce itd. też zmyśla?

>>Nie będę stał biernie wobec prób tworzenia całkowicie fikcyjnego świata
>Serio ktoś mógłby stworzyć fikcyjny świat?

Serio nie?
pl.wikipedia.org/wiki/Eskapizm


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#198
06-10-2020 07:59
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
> Formułowałam (wniosek) na Twoje życzenie, więc nieco
> obcesowy ten Twój komentarz.

Co za szczere zdziwienie.
Obnażyłem fakt że to nie pomoc, ale "pomoc". W zamian dostaję brak uwagi, nie mówiąc o rozumieniu. Do tego twierdzisz, że pisanie o zysku, czy też bardziej jego braku jest nie na temat, podczas gdy właśnie ten temat chciałem poruszyć.

>>Ta "pomoc" wg mnie jest nieetyczna.
>To odwetowo: oceniaj sobie jak chcesz.

Spoko, nie mam żalu.
Chodzi o to, by sam wniosek wybrzmiał.

>>Wspierać w czym? Hamerlik napisał przecież, że nieźle zarabia.
>A Ty w czym rodziców wspierałeś? Przecież sobie radzą.

Kwestia skali i kosztow. Gdyby pomoc mnie zbyt dużo kosztowała, starałbym się dokładniej ocenić, czy czasem nie jest zbyteczna i czym może się w praktyce stać.
"Pomocą" da się zubażać i siebie i bliźnich.

>> Mnie nie chodzi o ogólne zasady. Od początku nawiązuję
> do przypadku z życia "któregoś z forumowiczów".
> To może jakieś plotkarskie forum byłoby stosowniejsze?

A po co? To forum jest dobre. W końcu to uogólnienia wychodzą od konkretnych przypadków..

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#199
06-10-2020 08:03
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>> Napisałeś, że córka przez całe wakacje pracowała na ten wyjazd.
> Tak się mówi, gdy ktoś ma pewien cel uwienczajacy wysiłek,
> co nie znaczy że cały wysiłek podporządkowuje się tylko jednemu celowi

To na co jeszcze pracowała przez te całe wakacje?
Potwierdza się twoja teza, że w tym złym świecie nie można używać życia (na wakacjach przez nastolatkę) tylko harować trzeba (bo tatuś hajs oddaje z opóźnieniem)

>>> Wydaliśmy w sumie około 2000 PLN.
>>Heheh no comments.
>>Ile km przejechaliście w sumie tam i z powrotem?
>Ze 3000, samochodem 1,4 zasilanym gazem mojego ojca.

Ile pali tego gazu?

>>>Sypialiśmy w 4 gwiazdkowych hotwlach po 20 EUR za noc za dwójkę
>>A mnie się wydaje, że można w 5-gwiazdkowych po 10
>Tylko raz spaliśmy w 3 gwiazdkowym.
>A tu na dowód zrobione przeze mnie zdjęcie.

Rachunek pokaż na te 20 Eur z czterema gwiazdkami.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#200
06-10-2020 08:03
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi szarley
>A pewnie można w Astorii za pfeninga
>Ech.... marzyciel

Kłamczuszek


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#201
06-10-2020 08:16
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
> Ciekawym dlaczego wybrałeś przykład starej kobiety, nie mężczyzny?
> I akurat kawalerka a nie dwupokojowe.
> A przecież są kawalerki jeszcze mniejsze niż 40m2 a ty
> wyjeżdżasz z takim bogactwem.

Ma to swój pewien cel.
Chętnie podzielę się wyjaśnieniem, ale dotąd nie zdradziłeś, czy otwierasz na noc swój samochód dla bezdomnych.

>Pytam.

Pytałem w przeszłości setki razy o różne rzeczy.

>Kto nie widzi tej 80 letniej babci posiadaczki i właścicielki 40m2 kawalerki?
>Chcę jej uciąć emeryturę?

W twoim systemie przeżyłaby, o ile obcy ludzie (głosujący) pamiętaliby o misce ryżu dla niej.

> zaproponowalem, żeby wypłacili jej emeryturę w podatkach
> kapitalisci, dla których pracowała przez całe życie

Kapitaliści mają emeryturę wypracowaną przez siebie, a ona też przez siebie. Ale Hamerlik chciałby mieć emeryturę finansowana przez innych, bo o swoją ten wielce wartościowy gołodupcew .. nie zadbał (musiał pić wódkę na studiach + pisać na forach + czytać wiki + pracować na czarno + uprawiać handel w internecie) wot i cała tajemnica.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
> Jak Ci dam 100 złotych żebyś miał o tę stówkę więcej niż
> masz, to będziesz dokładnie o stówkę więcej miał, nawet
> jeśli zupełnie tego nie potrzebujesz.

Tak. I z czasem przestajesz się starać. Nie zasłużyłeś, a masz. Wot, "pomoc".
To na wierzchu.
Pytanie, po co dziewczyna się stara, by być blisko taty przed 20ką podczas gdy właśnie w tym wieku młodzież próbuje własnych sił i zostawia z tyłu spódnicę mamy/ramię ojca.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#203
06-10-2020 09:09
 Ocena 4 na 4
szarley (54913 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>>Nie chodzi o dowalenie Konopce. Pokazuję rzeczywistość.
>A na pewno to, co Konopka o sobie pisze to rzeczywistość?

Rzadko.
Na pewno kłamie pisząc, że pracował przykuty do maszyny, w toksycznych oparach bez zabezpieczeń i bez poinformowania o szkodliwości. Tego prawo zabrania. Gdyby ktoś tak zatrudnił w Berlinie setkę ludzi, siedziałby w więzieniu.
Na pewno kłamie, że pracodawca zabraniał mu napić się wody
Na pewno kłamie, sam sobie zaprzeczył, że nie wolno mu korzystać z publicznych dróg,
Na pewno kłamie, że skończył ekonomiczne studia. Całkowita nieznajomość ekonomii udowadnia kłamstwo

Kłamstwa na temat innych ludzi trudno wprost zliczyć, a wiele z tych kłamstw jest wprost obelżywe, co jest charakterystyczne dla człowieka o honorze p.ch.

Niemniej znając jego poglądy na temat życia na cudzy koszt, moralne zasady w myśl których wszyscy muszą go finansować, podróż do Maroka na koszt nastoletniej uczennicy jest bardzo prawdopodobna. Podobnie prawdopodobne jest że mieszka w luksusowym mieszkaniu w dobrej dzielnicy Berlina korzystając z dopłat gminy do czynszu

>>Nie będę stał biernie wobec prób tworzenia całkowicie fikcyjnego świata
>Serio ktoś mógłby stworzyć fikcyjny świat?
Zapewne czytałaś Orwella.
Co zrobiły świnie z koniem?
To samo chce zrobić Hamerlik z innymi ludźmi, ta sama metoda, te same argumenta, tylko ludzie są mądrzejsi od tego konia


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

#204
06-10-2020 11:11
 Ocena 5 na 5
uxbridge (5980 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi szarley
>Zapewne czytałaś Orwella.
>Co zrobiły świnie z koniem?
>To samo chce zrobić Hamerlik z innymi ludźmi, ta sama metoda, te same argumenta, tylko ludzie są mądrzejsi od tego konia
Ostatnio stwierdził w odniesieniu do pracy zdalnej:
Wystarczy stworzyc system wyceny każdej czynności.
Jest stawka, stoworzna na bazie doświadczeń, jest wykonana czynność, jest kasa. Proste.

To jest typowy pseudo-korporacyjny system, którego podobno nienawidzi. Czysty Orwell, Kim Ir Sen i PolPot. Masz być trybikiem ocenianym wg. tabelek. Wtedy jest dobrze, pod warunkiem, że hamkona nikt nie będzie wyceniał.

#205
06-10-2020 11:26
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi szarley
> Na pewno kłamie, że pracodawca(..) zabraniał mu napić się wody
> Na pewno kłamie, sam sobie zaprzeczył(..) że nie wolno mu korzystać z publicznych dróg,
> Na pewno kłamie, że skończył (..)
> Kłamstwa na temat innych ludzi (..)
> podróż do Maroka na koszt nastoletniej uczennicy(..)
> prawdopodobne jest że mieszka w luksusowym mieszkaniu
> w dobrej dzielnicy Berlina korzystając z dopłat gminy do czynszu

To wszystko jest doprawdy smutne.
Rozmawiamy z facetem wiele lat, okazuje się, że być może większość z tego co pisze - zmyślił.

Może jest tak, że to częściowo lub całkowicie hospitalizowany człowiek, któremu dają dostęp do internetu i doktor czasem obserwuje jego prozę na tych wszystkich portalach łącznie z fR..

Smutne.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#206
06-10-2020 11:54
 Ocena 5 na 5
uxbridge (5980 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Rozmawiamy z facetem wiele lat, okazuje się, że być może większość z tego co pisze - zmyślił
>Może jest tak, że to częściowo lub całkowicie hospitalizowany człowiek, któremu dają dostęp do internetu i doktor czasem obserwuje jego prozę na tych wszystkich portalach łącznie z fR..
>Smutne.
KHK to realny byt. Pracuje w Berlinie, w polsko-niemieckiej firmie Polymetal, jako marketingowiec. Wcześniej pracował w drukarni X-press na obrzeżach Berlina. To była zapewne ta straszna praca "przy taśmie" do której tak daleko musiał dojeżdżać
www.linked(*)an-hamerlik-konopka-b1180a12b/
To na pewno on, bo zgadza się twarz z profilu z twarzą z filmiku który niedawno zamieścił na YT przy okazji tutejszej dyskusji.
www.youtube.com/watch?v=6ditHVsY1kE

Wcześniej prowadził sklep internetowy w Lądku-Zdroju.
www.opineo.pl/opinie/hamerlik-com

#207
06-10-2020 12:21
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi uxbridge
>Wcześniej prowadził sklep internetowy w Lądku-Zdroju.

Ciekawe. Z opinii wynika, że zaczął w 2009 r. z dobrymi wynikami. W 2011 r. wielkie rozczarowanie klientów.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#208
06-10-2020 12:29
 Ocena 4 na 4
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi uxbridge
Od początku w jego wydaniu tak to wyglądało. Odhumanizowany bełkot.
Wszystko proste, trzeba tylko zmienić zasady i ludzkie trybiki będą dużo sprawniej się kręcić.
Wymiotować się chce.

> pod warunkiem, że hamkona nikt nie będzie wyceniał

Oczywiście będą wyceniać go sami cwaniacy, którym trzeba tylko narzucić większy podatek od posiadania (skoro cwaniaczą, to na pewno mają) by 'zmądrzeli'
(i skąd w ogóle idea, by czynności tak wartościowego człowieka wyceniano negatywnie? )


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#209
06-10-2020 12:52
 Ocena 4 na 4
Wenancjusz (16441 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi uxbridge
>>Zapewne czytałaś Orwella.
>>Co zrobiły świnie z koniem?
>>To samo chce zrobić Hamerlik z innymi ludźmi, ta sama metoda, te same argumenta, tylko ludzie są mądrzejsi od tego konia
>Ostatnio stwierdził w odniesieniu do pracy zdalnej:
>Wystarczy stworzyc system wyceny każdej czynności.
>Jest stawka, stoworzna na bazie doświadczeń, jest wykonana czynność, jest kasa. Proste.
To jest typowy pseudo-korporacyjny system, którego podobno nienawidzi. Czysty Orwell, Kim Ir Sen i PolPot. Masz być trybikiem ocenianym wg. tabelek. Wtedy jest dobrze, pod warunkiem, że hamkona nikt nie będzie wyceniał.

Próby stworzenia cennika wyceniającego jakieś czynności, są w budownictwie powszechnym gdzie szacunek wyceny hipotetycznej budowli określają skatalogowane cenniki robót. (KNR-y). Jednak w rzeczywistości, zwłaszcza przy robotach remontowych i odtworzeniowych nigdy, ale to nigdy prawidłowo nic nie wycenisz. Rasowy ekonomista nie powinien być taki pewien, ten system jest sprawdzalny. Znów puścił bąka KHK i znów powód do awantury gotowy, bo nikt nie chce tego bąka wąchać. No zresztą gdzie praktykę ekonomisty miał szlifować? Jako windykator? Stąd i jego propozycje i pomysły nie przystające do rzeczywistości co szczególnie widać gdy zbiera głoś na temat fizyki. Ja już z nim nie będę rozmawiał, bo on się zwyczajnie nie zna na niczym.


Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi szarley

>>>Nie chodzi o dowalenie Konopce. Pokazuję rzeczywistość.
>>A na pewno to, co Konopka o sobie pisze to rzeczywistość?
>Rzadko.
>Na pewno kłamie...
>Na pewno kłamie...
>Na pewno kłamie...
>Na pewno kłamie...
>Kłamstwa na temat innych ludzi trudno wprost zliczyć...
Radą na to jest operowanie w dyskusji faktami, nie anegdotami.

>>>Nie będę stał biernie wobec prób tworzenia całkowicie fikcyjnego świata
>>Serio ktoś mógłby stworzyć fikcyjny świat?
>Zapewne czytałaś Orwella.
Obawiasz się książek?

>To samo chce zrobić Hamerlik z innymi ludźmi
Cierpisz chyba na hamerlikofobię.

>To samo chce zrobić Hamerlik z innymi ludźmi, ta sama metoda, te same argumenta
Czyli 'argumenta' są. A argument, że komuś córka zasponsorowała wakacje jak przekłada się na Orwella?

cr

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365