Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
29-09-2020 15:10Arminius (25555 punktów)Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
Ocena 5 na 5
Dawid Benetar, południowoafrykański filozof, jest obecnie chyba najbardziej znanym reprezentantem antynatalizmu, poglądu zakładającego - w wielkim uproszczeniu - że rodzenie dzieci jest nieetyczne - ze względu na to, iż poprzez obdarzenie życiem, równocześnie skazujemy na dużą dozę cierpienia kogoś, o kim nie wiemy czy wyraziłby na to zgodę. W ujęciu Benetara w życiu cierpimy, być może nawet jest w nim więcej cierpienia niż przyjemności - stąd taki radykalny i - w jego opinii - racjonalny postulat.
Ostatnimi czasy o antynatalizmie słyszeliśmy głównie w kontekście osób, które składały deklaracje niepłodzenia dzieci ze względu na katastrofę klimatyczną i związane z tym problemy i cierpienia przyszłych pokoleń. Pogląd jednakże prezentowany przez antynatalistów ma znacznie dłuższą historię, tak na gruncie azjatyckim ( buddyzm) jak i chrześcijańskim (mój ulubieniec Marcjon z Synopy)
Zainteresowanych zagadnieniem odsyłam do podlinkowanego tekstu z wikipedi zawierającego podstawowe info o idei antynatalizmu.


"Hari Singh Gour, analizując między innymi Cztery Szlachetne Prawdy i początek Mahāvaggi, interpretuje nauki Buddy następująco:
Budda wypowiada swoje twierdzenia w pedantycznym stylu czasów, w których żył. Nadaje im formę soryt; jednak w takiej formie są pod względem logicznym niezrozumiałe, a wszystko, co chce przekazać, można streścić następująco: nie zdając sobie sprawy z cierpienia, z którym związane jest życie, człowiek płodzi dzieci i co za tym idzie staje się przyczyną starości i śmierci. Jeśli tylko zda sobie sprawę z tego jakie cierpienie może spowodować poprzez ten swój czyn, powstrzyma się od prokreacji; w ten właśnie sposób położy kres starzeniu się i umieraniu"


"Marcjonici wierzyli, że widzialny świat, w którym żyjemy, jest złym dziełem surowego, okrutnego, zazdrosnego i gniewliwego demiurga Jahwe. Zgodnie z ich nauką należało mu się sprzeciwić, wyrzec się jego świata, nie tworzyć ludzi i zaufać dobremu Bogu miłosierdzia, obcemu i odległemu."

pl.wikipedia.org/wiki/Antynatalizm
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..
#181
05-10-2020 15:47
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>> Nie pisałam o różnicy między 'udzieleniem pomocy a faktem jej
>> udzielenia', lecz o 'różnicy między samą pomocą, a faktem jej
>> udzielenia'. I pierwsze to 'ofiarowane żebrakowi 100 złotych',
>> a drugie 'ofiarowanie żebrakowi 100 złotych'.
> Całkiem błyskotliwa wykładnia mi tu wyszła. Ale i tak nie łapiesz, prawda?

Coś to zmienia? I tak przecież jesteś wielka
Zwinnie zakopałaś sprawę tak, iż nikt już nie rozumie, co piszesz i po co.
Równolegle ucieczka w gmatwaninę językową, zwłaszcza przed obcokrajowcem.. trąci niezwykle wielką słabością.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#182
05-10-2020 16:05
 Ocena 4 na 4
szarley (54913 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> Wydaliśmy w sumie około 2000 PLN.
>Heheh no comments.
Sam dojazd to ok. 1000 zł
Ten to ma fantazję. Ale łatwo się go przyłapuje na kłamstwach

>>Sypialiśmy w 4 gwiazdkowych hotwlach po 20 EUR za noc za dwójkę
>A mnie się wydaje, że można w 5-gwiazdkowych po 10
A pewnie można w Astorii za pfeninga

Ech.... marzyciel

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
> z napisem nad wjazdem 'dowalić Konopce"

Nie chodzi o dowalenie Konopce. Pokazuję rzeczywistość. Nie będę stał biernie wobec prób tworzenia całkowicie fikcyjnego świata + w mojej ocenie krzywdzenia córki w oparciu o te wymysły.

Skoro rzeczywistość mu wciąż dowala - trudno. Ludziom z odrobiną pokory wychodzi na zdrowie.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>>Bylo gdzieś o wydaniu całego zarobku z wakacji?
>Pamięć dobra, ale krótka?
>Napisałeś, że córka przez całe wakacje pracowała na ten wyjazd.

Tak się mówi, gdy ktoś ma pewien cel uwienczajacy wysiłek,co nie znaczy że cały wysiłek podporządkowuje się tylko jednemu celowi

>> Wydaliśmy w sumie około 2000 PLN.
>Heheh no comments.
>Ile km przejechaliście w sumie tam i z powrotem?

Ze 3000, samochodem 1,4 zasilanym gazem mojego ojca. Stary Peugeot jest niesamowity wydajesz mniej niż 2 duchu za 100 i jeszcze ekologicznie ho gaz.

>>Sypialiśmy w 4 gwiazdkowych hotwlach po 20 EUR za noc za dwójkę
>A mnie się wydaje, że można w 5-gwiazdkowych po 10

Tylko raz spaliśmy w 3 gwiazdkowym.
A tu na dowód zrobione przeze mnie zdjęcie.


Co w głowie się Panisku nie mieści, że to możliwe?

#185
05-10-2020 18:24
 Ocena-2 na 2
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Stawianie wymagań społecznych 80 letniej babci-posiadaczce 40m2 kawalerki?
>Tak.

Tu nawet wylistowali te babcie

de.m.wikip(*)e_World’s_Billionaires

Pierwsza taka uśmiechnięta

#186
05-10-2020 18:33
 0 na 2
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Poza tym mój tato (zapewne salka, farmera, szarleya itd. też) by się zakrztusił, gdyby "ktoś" podsunął mu myśl: rób tak jak Krystkek wobec "pomocy" córki, bo to dobry pomysł.

Panowie dobrodzieje, opiekunowie ludzkości.

Skoro jesteście tacy dobrzy dlaczego na świecie taki syf?
Bo leniwa patola wszystko psuje kiedy dobry Pan właściwie zarzadzil?

Nie, bo owoce pracy całego społeczeństwa trafiają zasadniczo w ręce chciwych dziadów, którym nigdy nie dość.

Młody człowiek nie ma warunków do rozwoju, bo chciwy dziad musi się bujać po 500m2 swojego potężnego domu.

#187
05-10-2020 19:15
 Ocena-2 na 2
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Stawianie wymagań społecznych 80 letniej babci-posiadaczce 40m2 kawalerki?

Ciekawym dlaczego wybrałeś przykład starej kobiety, nie mężczyzny?

I akurat kawalerka a nie dwupokojowe.
A przecież są kawalerki jeszcze mniejsze niż 40m2 a ty wyjeżdżasz z takim bogactwem.

Dziadowski, zakłamany opiekunie słabych, który 2 rzeczywistości użyje wszelkich trikow socjo-psychologicznych, żeby uchronić swoje posiadłości od wyjawienia i opodatkowania.

Pytam.
Kto nie widzi tej 80 letniej babci posiadaczki i właścicielki 40m2 kawalerki?

Chcę jej uciąć emeryturę?
Wcale, zaproponowalem, żeby wypłacili jej emeryturę w podatkach kapitalisci, dla których pracowała przez całe życie a nie najemni robotnicy, którzy niczego nie mają nawet własnego pokoju.

Masz coś naprzeciw chciwy dziadu?

#188
05-10-2020 19:31
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>Kto nie widzi tej 80 letniej babci posiadaczki i właścicielki 40m2 kawalerki?
>Chcę jej uciąć emeryturę?

Tak i wiele razy to napisałeś zarzygany zawiścią chciwy wieprzu

Chcesz jej zabrać emeryturę, przemocą wypędzić z mieszkania i kazać płacić za lekarza
SAM TO NAPISAŁEŚ zarzygany zawiścią chciwy wieprzu

Mengele to przy tobie Jurek Ovsiak

>Wcale, zaproponowalem, żeby wypłacili jej emeryturę w podatkach kapitalisci,
Nie! Ty zarzygany zawiścią chciwy wieprzu to ONA ma płacić na ciebie i twoje podróże do Maroka od swojej POSIADŁOŚCI dopóki ją stać na podatek a potem pod most

Gazowa komora to przy twoim systemie humanitarysm

W życiu nie spotkałem człowieka, którego chciwość, lenistwo i hipokryzja spowadziły na takie moralne dno okrucieństwa

Bodaj twoje dzieci zaznały twojego świata !


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

#189
05-10-2020 19:45
 Ocena-3 na 3
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi szarley
> Chcesz jej zabrać emeryturę, przemocą wypędzić z mieszkania i kazać płacić za lekarza

Ilu znasz lekarzy, którzy niczego nie mają, wymień z imienia i nazwiska a potem wyjaśnij na czym polega ich bogactwo, skoro nie mają NIC!

Poradzisz obronić swoje rojenia chciwcze?

Nic za wami nie stoi prócz absurdalnych roszczeń i wulgarnej manipilulacji, które inteligentni ludzie muszą przecież widzieć!

Rozumiem, że wciąż panuje zmowa społeczna właścicieli i każdy nabiera wody w usta ale tej szajs musi przecież kiedyś puścić. To się nie może utrzymać.

80 letnia babcia, posiadaczka i wlascicielka kawalerki o wartości rachunku jednej kolacji wielkomiejskich japiszonow w ekskluzywnej restauracji zyska więcej podatku od własności innych aniżeli będzie musiala sama zapłacić, będzie zatem rentierem podatkowym.

O ile oczywiście podatki nie trafia do koryta pod kontrolą cwanych kolesi lecz bezpośrednio do niej. Bo jak trafią do koryta to już zapomnij, nic z tego będzie dla babci. Wszystko pójdzie na kolesi, kolesi kolesi i ich rodziny. Zwykły człowiek, który całe życie spędził na pracy dla innych zobaczy z tego figę z makiem. No może jakaś tam defiladę wojskową ale to już max.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi szarley
> Bodaj twoje dzieci zaznały twojego świata !

W Bogu nadzieja ale na pewno nie katolickim.

#191
05-10-2020 19:46
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka



Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

#192
05-10-2020 20:06
 Ocena-3 na 3
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi szarley
>

Obaj wiemy, że wymyślona przez jacka babcia, właścicielka i posiadaczka kawalerki, wisi wam i dynda.

O żadną babcię tu nie idzie ale idzie o "ile dla mnie i ile dla innych".

Za tą waszą babcią, nieprzypadkowo stara kobietą w rzeczywistości kryje się "moje, dla mnie, tylko moje, tylko dla mnie, więcej, jeszcze więcej, jeszcze więcej dla mnie, jeszcze więcej tylko dla mnie, więcej, więcej, więcej".

Każdy głupi to rozumie.
Większość jednak milczy w tej sprawie, bo obawia się o własne interesy.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>> Skoro pomoc nie musi się wiązać zyskiem dającego, to pisanie o nim jest nie na temat - taki mam tu wniosek.
>W porządku, możesz mieć wniosek jaki chcesz.
Formułowałam go na Twoje życzenie, więc nieco obcesowy ten Twój komentarz.

>Ta "pomoc" wg mnie jest nieetyczna.
To odwetowo: oceniaj sobie jak chcesz.

>Wspierać w czym? Hamerlik napisał przecież, że nieźle zarabia.
A Ty w czym rodziców wspierałeś? Przecież sobie radzą.

>Mnie nie chodzi o ogólne zasady. Od początku nawiązuję do przypadku z życia "któregoś z forumowiczów".
To może jakieś plotkarskie forum byłoby stosowniejsze?

cr

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>>> Nie pisałam o różnicy między 'udzieleniem pomocy a faktem jej udzielenia', lecz o 'różnicy między samą pomocą, a faktem jej udzielenia'. I pierwsze to 'ofiarowane żebrakowi 100 złotych', a drugie 'ofiarowanie żebrakowi 100 złotych'.
>> Całkiem błyskotliwa wykładnia mi tu wyszła. Ale i tak nie łapiesz, prawda?
>Coś to zmienia?
Nie wiem które 'to', ale mam nadzieję, że niczego nie pisałam na próżno.

>I tak przecież jesteś wielka
Jeśli można mieć takie wrażenie, to nie 'pomimo', lecz 'dlatego': dlatego, że trzymam się zasad.

>Zwinnie zakopałaś sprawę tak, iż nikt już nie rozumie, co piszesz i po co.
Sprawę zakopują ci, którzy porzucają meritum; nie sposób jej zakopać ściśle trzymając się tematu i precyzyjnie odpowiadając interlokutorowi.

>Równolegle ucieczka w gmatwaninę językową,
Spróbuj zatem prościej wyrazić stwierdzenie pisałam o 'różnicy między samą pomocą, a faktem jej udzielenia'; pierwsze to 'ofiarowane żebrakowi 100 złotych', a drugie 'ofiarowanie żebrakowi 100 złotych'.

>zwłaszcza przed obcokrajowcem.
Obcokrajowcem, który tu zasłynął 'honorem psiego chuja'?

cr

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>Nie chodzi o dowalenie Konopce. Pokazuję rzeczywistość.
A na pewno to, co Konopka o sobie pisze to rzeczywistość?

>Nie będę stał biernie wobec prób tworzenia całkowicie fikcyjnego świata
Serio ktoś mógłby stworzyć fikcyjny świat?

cr

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365