Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
29-09-2020 15:10Arminius (25555 punktów)Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
Ocena 5 na 5
Dawid Benetar, południowoafrykański filozof, jest obecnie chyba najbardziej znanym reprezentantem antynatalizmu, poglądu zakładającego - w wielkim uproszczeniu - że rodzenie dzieci jest nieetyczne - ze względu na to, iż poprzez obdarzenie życiem, równocześnie skazujemy na dużą dozę cierpienia kogoś, o kim nie wiemy czy wyraziłby na to zgodę. W ujęciu Benetara w życiu cierpimy, być może nawet jest w nim więcej cierpienia niż przyjemności - stąd taki radykalny i - w jego opinii - racjonalny postulat.
Ostatnimi czasy o antynatalizmie słyszeliśmy głównie w kontekście osób, które składały deklaracje niepłodzenia dzieci ze względu na katastrofę klimatyczną i związane z tym problemy i cierpienia przyszłych pokoleń. Pogląd jednakże prezentowany przez antynatalistów ma znacznie dłuższą historię, tak na gruncie azjatyckim ( buddyzm) jak i chrześcijańskim (mój ulubieniec Marcjon z Synopy)
Zainteresowanych zagadnieniem odsyłam do podlinkowanego tekstu z wikipedi zawierającego podstawowe info o idei antynatalizmu.


"Hari Singh Gour, analizując między innymi Cztery Szlachetne Prawdy i początek Mahāvaggi, interpretuje nauki Buddy następująco:
Budda wypowiada swoje twierdzenia w pedantycznym stylu czasów, w których żył. Nadaje im formę soryt; jednak w takiej formie są pod względem logicznym niezrozumiałe, a wszystko, co chce przekazać, można streścić następująco: nie zdając sobie sprawy z cierpienia, z którym związane jest życie, człowiek płodzi dzieci i co za tym idzie staje się przyczyną starości i śmierci. Jeśli tylko zda sobie sprawę z tego jakie cierpienie może spowodować poprzez ten swój czyn, powstrzyma się od prokreacji; w ten właśnie sposób położy kres starzeniu się i umieraniu"


"Marcjonici wierzyli, że widzialny świat, w którym żyjemy, jest złym dziełem surowego, okrutnego, zazdrosnego i gniewliwego demiurga Jahwe. Zgodnie z ich nauką należało mu się sprzeciwić, wyrzec się jego świata, nie tworzyć ludzi i zaufać dobremu Bogu miłosierdzia, obcemu i odległemu."

pl.wikipedia.org/wiki/Antynatalizm
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..
#106
02-10-2020 21:32
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi farmer
>Twoja nastoletnia córka może robić na ciebie i twoje wakacje. Ale chciwy dziadu od pracy innych a zwłaszcza mojej się odpierdol albo sam się weź za robotę.

Przecież to ja postuluję zniesienie podatku od pracy na rzecz państwowych dotacji do prywatnych majątków.
Sobie to powiedz.

>Od mieszkań ludzi się odpierd0l chciwy dziadu. Od ich domów się odpierd0l chciwy dziadu.
>Siedzisz 10 lat w Berlinie i najmujesz to najmuj dalej.

Najmuje, bo każesz mi odpierdolić się od 400.000 mieszkań Vonovii, co do której nie wiadomo, kto za tym stoi i zapowiadasz najwyraźniej wybuch agresji gdybym cos do 400.000 mieszkań Vonovii jednak miał.

Niby jak ma zdobyć mieszkanie skoro najwyraźniej planujecie milion mieszkań dla Vonovii?

Mam z nią konkurować?
Nie mam szans.

Ostatnio puścili tylko wydruk przez kancelarie z wezwaniem i za to mają odemie parę stów, które ich komornik z radością odbierze. Parę stów za wydruk z komputera, kapujesz a to przecież obok kosmicznego czynszu.

Banda chciwych dziadów, działających w zmowie i tajemnicy na szkodę ludzkości przejęła kontrolę nad światem i próbuje ze wszystkich ludzi uczynić swoich niewolników.
Trzeba bronić się przed utratą wolności.
Trzeba bronić swojej krwi przed wrogim wyssaniem.
Co też czynię.

Prawo utajnionej i nieoodatkowanej własności, przymusowe podatki od pracy i konsumpcji, lichwiarski pieniądz, państwowe koryto to idee szatana.

Chcesz, żeby szatan panował na świecie?
Czyż królem świata nie powinien być Jezus Chrystus?

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi farmer

>>>>Jedno to stereotyp, drugie jest jego przełamaniem, ale przecież w przełamywaniu stereotypów nie ma niczego złego.
>>> Trzeba by coś wiedzieć na ten temat.
>>'Ten' czyli który temat?
> Trzeba by coś wiedzieć na ten temat.
Hmmm...

>>Dla naszych ustaleń to jest bez znaczenia. Bo ustalamy czy pomaganie rodzinie jest złe i ja twierdzę, że nie jest, a grupka zacietrzewionych przeciwników Krystiana temu zaprzecza.
>Dla Twoich ustaleń nie naszych.
Póki argumentujesz uczestniczysz w nich.

>Przypomnę Ci że Okragły napisał:
>> możemy Krystkowi pozazdrościć i gratulować.
>Złóż mu więc gratulacje.
Jeśli uważasz, że komuś należą się gratulacje, to je sam składaj.

>Przełam stereotyp.
Bo?


cr

#108
02-10-2020 21:45
 Ocena 2 na 2
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi farmer
>>Jedynie co cię przejmuje to utrzymanie swoich posiadłości.
>Sam na to robię chciwy dziadu. Dziecka nie będę zmuszał. Niech sobie jedzie na biwak z kolegami . Wakacje dziecka nie są po to żeby robiło na mnie. I czy mam czy nie to jego życie i nie jest moim parobkiem chciwy dziadu. Nie będę dziecka wykorzystywał.
> TY SIĘ TAK PRZEJMUJESZ ŻE AŻ CÓRKA DO ROBOTY CHCIWY DZIADU POSZŁA.
>


Mam niewielki wpływ na to co zrobi i też wcale go nie chcę.
Idzie swoją drogą, tak jak ja idę swoją.

Może gdyby więcej ludzi pracowało dla innych i mniej robiło innych w konia, to wszystkim byłoby lepiej?

Moja córka jest dorosła. Uważasz, że powinna wyłącznie biwakowac i w ogóle nie pracować?

Ja tak nie uważam.

Jeszcze przyzwyczaiłaby sie, że tylko inni pracują a ona nie i potem mailaby takie oczekiwania. Żeby je spełnić zaczęłaby innych robić w konia, wchodzic w jakieś zgnile układy, lepiej dla nie gdy rozwinie w sobie dyscyplinę i poczucie obowiązku.

Przy okazji stanie się samodzielna, niezależna, wolna i lepsza.
Nie będzie szukała dziadowskiego męża, który 100 roboli będzie musiał zrobić w konia, żeby zarobić na tych, co nie pracują.

Nie podzielam twoich przekonan o tym co jest dobre dla 19-letniego człowieka.

#109
02-10-2020 21:48
 Ocena 2 na 2
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi farmer
>>Chcesz zedecydowac za mnie albo za moją córkę?
>>Chcesz nam powiedzieć co jest dla nas dobre?
>>Chcesz mojej córce wyjaśniać wyjaśniać, że jej ojciec jest złem, który ciągnie ją w dół?
>>Możesz próbować
> Nazwę cię przygłupem ale nigdy nie nazwę cię BANDYTĄ za to co robisz.
>Ty nazywasz ludzi Bandytami za to że ktoś nie chce wyjawić ci co ma. Jesteś mendą jakich mało. Ale nie Bandytą.
>

Nie nazwałem ciebie bandyta lecz ludzi, którzy uprawniają innych do przymusowej egzekucji utajnionej i nieopodatkowanej własności.

Gdybyś innych uprawnił do tego wtedy nazwałbym cię bandytą.

Ale nie wiem czy innych do tego uprawniasz, do tej pory nie przyznałeś się.

#110
02-10-2020 21:55
 Ocena-1 na 3
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi szarley
>>Dla naszych ustaleń to jest bez znaczenia. Bo ustalamy czy pomaganie rodzinie jest złe i ja twierdzę, że nie jest, a grupka zacietrzewionych przeciwników Krystiana temu zaprzecza.
>1 Ta grupka "zacietrzewionych przeciwników Krystiana" podważa też jego tezę, że w Berlinie pali się robotnikami w hutniczym piecu
>2 Pomaganie rodzniie jest dobre, wyzyskiwanie rodziny jest złe
>2.1 Rodzice pomagają dzieciom, przewijają pieluchy, odprowadzają do przedszkola pomagają w lekcjach, finansują studia, czasem kupują mieszkanie lub dają działkę pod budowę
>2.2 Dzieci pomagają rodzicom, staremu człowiekowi narąbią drew, zrzucą węgiel do piwnicy, załatwią sprawę w banku, zrobią zakupy, pójdą do apteki, czasem na starość przewiną pieluchę lub nakarmią
>To jest normalne i dobre
>Jednak jeśli 40-letni mężczyzna zarabiający w europejskiej metropolii korzysta z fundacji dziecka bez studiów z prowincjonanlego miasteczka w Polsce zalegając z alimetoma no to dziecko to pryzkro mi, ale trudno się nie zrzygać
>Kiedy miałem 20 lat to rodzice opłacali mi akademik a potem Wutzhauz i żywili do pierwszej wypłaty, tu masz do czynienia z człowiekiem, któremu 20-letnia córka funduje wakacje zamiast korzystać z pomocy "ojca" w rozpoczęciu studiów.
>Nadmieniam, że ojca stać na najm luksusowego mieszkania w europejskiej metropolii i zarabia stosownie do berlińskich stawek
>Jeśli tobie nie chce się wymiotować, to gratuluję wrażliwości.

Storzyliscie świat Panów i ich niewolników.
Ukierunkowaliscie egzystencje społeczeństwa ku chwale Panów.

Nie pouczaj mnie.
Nic za toba prócz złości i chciwości nie stoi.
Panie dobrodzieju.

Ja też chętnie swojemu dziecku dam to co mam.
Ale w świecie chciwych i agresywnych dominantów, którzy używają przemocy, manipulacji, zmowy, tajemnicy, groźby i kłamstwa trudno coś mieć.

Wszystko jest dla was.
Zapomniałeś już?
A skoro dla was to jak ma być dla mojej córki?

#111
02-10-2020 23:28
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi szarley

>>Dla naszych ustaleń to jest bez znaczenia. Bo ustalamy czy pomaganie rodzinie jest złe i ja twierdzę, że nie jest, a grupka zacietrzewionych przeciwników Krystiana temu zaprzecza.
>1 Ta grupka "zacietrzewionych przeciwników Krystiana" podważa też jego tezę
Ja też twierdzę, że dwa a dwa to cztery, ale z tego przecież nie wynika, że mam rację twierdząc, że trzy razy cztery to pięć; jedna racja nie daje licencji na rację we wszystkim.

>2 Pomaganie rodzniie jest dobre, wyzyskiwanie rodziny jest złe
Żeby pomaganie było skuteczne pomoc musi zostać przez beneficjenta przyjęta, czyli trzeba pomagającego niejako wyzyskać.

>2.1 Rodzice pomagają dzieciom
>2.2 Dzieci pomagają rodzicom
>To jest normalne i dobre
Pewnie. Po prostu ludzie sobie pomagają i to jest dobre.

>Jednak jeśli 40-letni mężczyzna zarabiający w europejskiej metropolii korzysta z fundacji dziecka...
To należy się tylko cieszyć, bo czy to nie wspaniałe mieć rodzinę, która może i chce nas wspierać bez oglądania się na konwenanse czy stereotypy?

>Jeśli tobie nie chce się wymiotować
Aż tak, to nie, ale trochę mnie zniesmacza, że grupka mocno dorosłych facetów zupełnie serio histeryzuje nad hipotetycznym postępowaniem forumowicza, który przecież może tu o sobie pisać cokolwiek.

Bo jeśli ktoś się na forum czymś pochwali (tu, że uzyskał w realu pomoc), to oczywiście można grzecznościowo takiemu gościowi pogratulować, ale czemu miałoby służyć ocenianie hipotetycznego postępowania osoby, która o taką ocenę nie prosiła?

cr

farmer (22440 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>>>>>Jedno to stereotyp, drugie jest jego przełamaniem, ale przecież w przełamywaniu stereotypów nie ma niczego złego.
>>>> Trzeba by coś wiedzieć na ten temat.
>>>'Ten' czyli który temat?
>> Trzeba by coś wiedzieć na ten temat.
>Hmmm...

Trzeba by coś wiedzieć na ten temat. Ale zdaje się opisujesz mi swoje wyobrażenia w kwestii pracy jako nastolatka. Wypowiadasz się w imieniu pracujących na swoich rodziców którzy przesiedzieli przed kompem 5 lat w tym czasie że to nic złego?

Kółko nr2

>>>Dla naszych ustaleń to jest bez znaczenia. Bo ustalamy czy pomaganie rodzinie jest złe i ja twierdzę, że nie jest, a grupka zacietrzewionych przeciwników Krystiana temu zaprzecza.
>>Dla Twoich ustaleń nie naszych.
>Póki argumentujesz uczestniczysz w nich.

To taki wzorzec dla nastolatka ojciec piszący posty na forum i nastolatka pracująca na wakacjach żeby z tym ojcem pojechać potem na wakacje?

Więc nie destyluj tego co Ci pasuje.

>>Przypomnę Ci że Okragły napisał:
>>> możemy Krystkowi pozazdrościć i gratulować.
>>Złóż mu więc gratulacje.
>Jeśli uważasz, że komuś należą się gratulacje, to je sam składaj.

Ty mu złóż skoro go bronisz a podoba ci się ojciec siedzący na forum dzień w dzień przez kilka lat i córka robiąca na wakacjach. Powinnaś mu zazdrościć.




#113
02-10-2020 23:59
 Ocena 1 na 1
salek (4701 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>>Po cóż więc ta uwaga?
>A co Ci w niej przeszkadza?
Że traktujesz za pewnik coś, co jest tylko przypuszczeniem? Że palnęłaś coś głupiego, bo jak nie patrzeć, to nie zasługa biologicznego ojca? Czy raczej znów karmię trola, a obrazisz się śmiertelnie, bo białe nazwałem białym?

#114
03-10-2020 00:29
 Ocena-1 na 3
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi farmer
>Ty mu złóż skoro go bronisz a podoba ci się ojciec siedzący na forum dzień w dzień przez kilka lat i córka robiąca na wakacjach. Powinnaś mu zazdrościć.

Aha, bo zamiast kwestionować wasze racje, powinienem teraz siedzieć na twojej grządce i plewić ją, zanim zbiorę TWOJE OWOCE?!

To zapewniłoby mojemu dziecku rozwój i szczęście?

Ile frajerów tak przerobiliście?
Którzy całe życie spędzili goniąc własny ogon, zanim spotkała ich podła śmierć?

Nie mów, nie mówcie mi co jest dobre i co jest złe.
Bo i tak cię nie posłucham.
Jeśli chcesz to ja ci powiem co jest dobre i co jest złe. Mnie możesz posłuchać.

Robię to co najlepsze, nawet jeśli chciwym dziadom jawi się to jako najgorsze.

#115
03-10-2020 00:34
 Ocena-2 na 2
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi salek
>>>Po cóż więc ta uwaga?
>>A co Ci w niej przeszkadza?
>Że traktujesz za pewnik coś, co jest tylko przypuszczeniem? Że palnęłaś coś głupiego, bo jak nie patrzeć, to nie zasługa biologicznego ojca? Czy raczej znów karmię trola, a obrazisz się śmiertelnie, bo białe nazwałem białym?

Oczywiście to twoja zasługa .
Jesteście tak dobrzy, że wszystko wam się należy, a nawet jeszcze więcej!
Dobrze, że już odkryłeś prawdę, dobro i sprawiedliwość uniwersalne, bo teraz już nikt nie może powiedzieć ci, że trollujesz.
Nie, ty głosisz wartości "uniwersalne", tj. takie, które mają ci podnieść niejawny stan twojego konta bakowego.

Sędzia sądu najwyższego!
Pan organizator "dobrego" życia!

#116
03-10-2020 00:51
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi farmer

>>>>>>Jedno to stereotyp, drugie jest jego przełamaniem, ale przecież w przełamywaniu stereotypów nie ma niczego złego.
>>>>> Trzeba by coś wiedzieć na ten temat.
>>>> 'Ten' czyli który temat?
>>> Trzeba by coś wiedzieć na ten temat.
>>Hmmm...
> Trzeba by coś wiedzieć na ten temat. [...]
Nie robisz postępu. Może trzeba było choć spróbować odpowiedzieć na pytanie?

>To taki wzorzec dla nastolatka ojciec piszący posty na forum i nastolatka pracująca na wakacjach żeby z tym ojcem pojechać potem na wakacje?
Ja pisałam o jakimś wzorcu, że mnie o wzorce atakujesz...?

>Więc nie destyluj tego co Ci pasuje.
...więc mi nie wpieraj tego co Ci pasuje.

>>>Przypomnę Ci że Okragły napisał:
>>>> możemy Krystkowi pozazdrościć i gratulować.
>>>Złóż mu więc gratulacje.
>>Jeśli uważasz, że komuś należą się gratulacje, to je sam składaj.
>Ty mu złóż skoro go bronisz...
Swoją farmą sobie zarządzaj.

cr

#117
03-10-2020 00:51
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi salek

>>>Po cóż więc ta uwaga?
>>A co Ci w niej przeszkadza?
>Że traktujesz za pewnik coś, co jest tylko przypuszczeniem? Że palnęłaś coś głupiego, bo jak nie patrzeć, to nie zasługa biologicznego ojca? Czy raczej znów karmię trola, a obrazisz się śmiertelnie, bo białe nazwałem białym?
Czyli nie wiesz, skoro mnie pytasz?

Serio pytam, normalnie odpowiedz.


cr

#118
03-10-2020 01:01
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>>Ty mu złóż skoro go bronisz a podoba ci się ojciec siedzący na forum dzień w dzień przez kilka lat i córka robiąca na wakacjach. Powinnaś mu zazdrościć.
>Aha, bo zamiast kwestionować wasze racje, powinienem teraz siedzieć na twojej grządce i plewić ją, zanim zbiorę TWOJE OWOCE?!

Nie siedzisz na mojej grządce tylko na grządce jakiegoś amerykańskiego funda. I qrwa kwestionujesz to jak ci mówię wypierdalaj na swoje.

No ale jak wytłumaczyć sobie s********jący czas? A no trzeba pier0lić o grządkach 24h na dobę 7 dni w tygodniu latami.


#119
03-10-2020 01:06
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>Nie robisz postępu. Może trzeba było choć spróbować odpowiedzieć na pytanie?

Przestań mnie dręczyć swoim nieudolnym intelektualnym bełkotem. Nie prosiłem Cię o Twoje pytania.

#120
03-10-2020 02:11
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi farmer

>Przestań mnie dręczyć [...] Nie prosiłem Cię o Twoje pytania.
Bo chciałbyś sobie zamówić u mnie jakieś wygodniejsze pytania?


cr

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365