Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
29-09-2020 15:10Arminius (25555 punktów)Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
Ocena 5 na 5
Dawid Benetar, południowoafrykański filozof, jest obecnie chyba najbardziej znanym reprezentantem antynatalizmu, poglądu zakładającego - w wielkim uproszczeniu - że rodzenie dzieci jest nieetyczne - ze względu na to, iż poprzez obdarzenie życiem, równocześnie skazujemy na dużą dozę cierpienia kogoś, o kim nie wiemy czy wyraziłby na to zgodę. W ujęciu Benetara w życiu cierpimy, być może nawet jest w nim więcej cierpienia niż przyjemności - stąd taki radykalny i - w jego opinii - racjonalny postulat.
Ostatnimi czasy o antynatalizmie słyszeliśmy głównie w kontekście osób, które składały deklaracje niepłodzenia dzieci ze względu na katastrofę klimatyczną i związane z tym problemy i cierpienia przyszłych pokoleń. Pogląd jednakże prezentowany przez antynatalistów ma znacznie dłuższą historię, tak na gruncie azjatyckim ( buddyzm) jak i chrześcijańskim (mój ulubieniec Marcjon z Synopy)
Zainteresowanych zagadnieniem odsyłam do podlinkowanego tekstu z wikipedi zawierającego podstawowe info o idei antynatalizmu.


"Hari Singh Gour, analizując między innymi Cztery Szlachetne Prawdy i początek Mahāvaggi, interpretuje nauki Buddy następująco:
Budda wypowiada swoje twierdzenia w pedantycznym stylu czasów, w których żył. Nadaje im formę soryt; jednak w takiej formie są pod względem logicznym niezrozumiałe, a wszystko, co chce przekazać, można streścić następująco: nie zdając sobie sprawy z cierpienia, z którym związane jest życie, człowiek płodzi dzieci i co za tym idzie staje się przyczyną starości i śmierci. Jeśli tylko zda sobie sprawę z tego jakie cierpienie może spowodować poprzez ten swój czyn, powstrzyma się od prokreacji; w ten właśnie sposób położy kres starzeniu się i umieraniu"


"Marcjonici wierzyli, że widzialny świat, w którym żyjemy, jest złym dziełem surowego, okrutnego, zazdrosnego i gniewliwego demiurga Jahwe. Zgodnie z ich nauką należało mu się sprzeciwić, wyrzec się jego świata, nie tworzyć ludzi i zaufać dobremu Bogu miłosierdzia, obcemu i odległemu."

pl.wikipedia.org/wiki/Antynatalizm
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..
#151
03-10-2020 23:53
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi okragly
>> Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>w systemie liberalnym (indywidualizm i wolność) nie jest etycznym rodzić dzieci, lepiej kupić psa.
>żeby urodzić, wychowac szczęśliwego człowieka potrzeba wspólnoty (całej wioski). W sytuacji kiedy mamy rodziny nuklearne, oddalone od dziadków, samotne, jest nieetycznym płodzic, -wyjdzie nieszczęście
nieetycznym płodzić dzieci zgodnie z "co rok prorok" wtedy dzieci walcza pomiędzy sobą o uwagę matki. W raju płodzili seryjnych jedynaków tj co 6 lat, kiedy poprzednie dziecko odchodzi od matki do stada

#152
04-10-2020 00:08
 Ocena 1 na 1
salek (4701 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>>>Nie wiem co Cię dziwi w mojej wczorajszej uwadze z 13:17
>>Że nie potrafisz odróżnić tego co było od tego co będzie.
>Wydaje Ci się, bo piszesz o Krystku, gdy ja o ojcach ogólnie.
I dlatego na moje 'może kiedyś' zamiast przytaknąć - zaczęłaś kpić? No ładnie, ładnie..

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi salek

e>>>>Nie wiem co Cię dziwi w mojej wczorajszej uwadze z 13:17
>>>Że nie potrafisz odróżnić tego co było od tego co będzie.
>>Wydaje Ci się, bo piszesz o Krystku, gdy ja o ojcach ogólnie.
>I dlatego na moje 'może kiedyś' zamiast przytaknąć - zaczęłaś kpić?
Kpić zaczęłam na "dziś jednak zaradność bardziej wygląda na cechę wychowania".

cr

#154
04-10-2020 01:33
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi hanging_bishop
>Nie oszukujmy się, że to głównie wynik popędu seksualnego. To zawsze egoizm. Ciężko to przyznać rodzicom...

Oprócz popędu seksualnego istnieje jeszcze pragnienie posiadania dziecka, choć nie u wszystkich i coraz rzadziej gdy coraz trudniej przetrwać.

Nie oszukujmy się, za utrzymanie człowieka przy życiu odpowiedzialne są głód i pragnienie.
Bez nich ludzie szybko zniknęliby z tego globu.

Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>Oprócz popędu seksualnego istnieje jeszcze pragnienie posiadania dziecka, choć nie u wszystkich i coraz rzadziej gdy coraz trudniej przetrwać.
A populacja rośnie.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Duch Prawdy
>>Oprócz popędu seksualnego istnieje jeszcze pragnienie posiadania dziecka, choć nie u wszystkich i coraz rzadziej gdy coraz trudniej przetrwać.
>A populacja rośnie.

Ale już chyba nie tak szybko jak kiedyś w przeliczniu ilu nowych ludzi wynika z jednego człowieka.

Ponadto przeludnienie to wygodny mit.

Optymalna liczebnosc zależy od poziomu społecznej organizacji.

O przeludnieniu najczęściej mówią ludzie, którzy nie mają żadnej ochoty na zmianę stosunków społecznych i chcą żyć jak żyli ich dziadowie.

Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>>A populacja rośnie.
>Ale już chyba nie tak szybko jak kiedyś ...
>Ponadto przeludnienie to wygodny mit.
pl.wikiped(*)edia/Plik:Population_curve.svg


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Duch Prawdy
>>>A populacja rośnie.
>>Ale już chyba nie tak szybko jak kiedyś ...
>>Ponadto przeludnienie to wygodny mit.
>pl.wikiped(*)edia/Plik:Population_curve.svg
>
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.


A w przeliczeniu na sztukę jak przy propagacji wirusa?

Ile z jednego wynika kolejnych ludzi?

#159
05-10-2020 02:34
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>A w przeliczeniu na sztukę jak przy propagacji wirusa?
>Ile z jednego wynika kolejnych ludzi?
Wylicz:
www.worldometers.info/pl/


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#160
05-10-2020 08:35
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
> Wysiłki wspierające czyjeś działanie pomaganiem są
> z definicji; gdzie zafundowanie komuś wyjazdu tej definicji uchybia?

Jesteśmy na portalu prawniczym, językoznawczym, czy racjonalistycznym?
Odpowiedź na twoje pytanie zawarłem już tutaj:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,825864#w826124
i tutaj:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,825864#w826036

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#161
05-10-2020 08:45
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi salek
>> Sam ci to wszystko opowiedziałem?
> Niesamowite : po wielu latach publicznego pitolenia
> głupot dotarło wreszcie, jak działają publiczne
> fora Ale jawność jest fajna, nie?

Może i dotarło, ale pewnie zaraz wyparuje.
Niesamowicie trudno się wczuć, jeśli już próbować: ekshibicjonista ma zapewne wielką frajdę z obnażania się młodym studentkom w parku.
Od czasu do czasu dostanie zrypkę od Policji, grzywnę, nawet wyrok w zawiasach.
Czasem dostanie po łbie od krewkiego chłopaka studentki.

A myśl o przyjemności zagnieżdżona jest nadal głęboko..
Nigdy natomiast nie słyszałem o ekshibicjoniście namawiającym innych do tego samego.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#162
05-10-2020 08:47
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
> Czy zdobyłbyś się na szczerość wobec człowieka,
> który próbuje cię zniszczyć?

Chyba nigdy się nie zdobędziesz.
Ludzi przez siebie zwindykowanych nadal nie odwiedziłeś..

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#163
05-10-2020 09:09
 Ocena-1 na 3
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>ekshibicjonista ma zapewne wielką frajdę

Co nazywasz ekshibicjonizmem?
Wyjawienie finansów?

No i sam widzisz jak pięknie u ciebie objawia się natura chciwego dziada!

Chcesz zamknąć japę wszystkim ludziom z problemami, żeby panowała tylko retoryka sukcesu chciwego dziada.
Taki jest twój cel!

#164
05-10-2020 09:31
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>Chcesz zamknąć japę wszystkim ludziom z problemami

salek Cytat:
Niesamowite : po wielu latach publicznego pitolenia głupot dotarło wreszcie, jak działają publiczne fora Ale jawność jest fajna, nie?


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#165
05-10-2020 09:53
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>>Nie odpowiedziałaś na pytanie.
>Nie, bo sprawdzam czy Twoje pytanie jest zasadne. Ty bowiem pytasz 'czy wiem jaka jest różnica', choć po pierwsze sam tę domniemaną różnicę wskazałeś

I znów trzeba tłumaczyć jak 2-lace.
Nie musisz się sugerować moim wskazaniem, interesowała mnie twoja wiedza, nie moja.

> a po drugie nie muszę tego wskazania znać,

Nie musisz.
Ba, nie musisz nawet rozmawiać, skoro nie chcesz.

> skoro dyskutowanego aspektu ona nie dotyczy.

Skoro wskazanie, różnica czy pytanie niewygodne - zawsze można napisać, że czegoś tam nie dotyczy lub "nie muszę go znać" i tak niby odpowiedzieliśmy

>Z definicji pomagania żaden zysk dającego nie wynika.

Zależy, z jakiej definicji korzystasz i co w niej nazywasz zyskiem.
Pomoc rodzicom jest jakby rewanżem za lata opieki nad dzieckiem. Daje satysfakcję, jak pomożesz to się nie martwisz, że starsi rodzice mają z czymś tam problem itd.
Jedna podstqwowa rzecz: umiar. Pomagasz w ramach wolnego czasu i pozostałych swoich intresów.
Jeśli córka H robi to kosztem swoich wakacji i naturalnych w tym wieku relacji z rówieśnikami (napisał, że pracowała CAŁE wakacje) trudno utrzymywać, że koszt obustronnie się bilansuje.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365