Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
29-09-2020 15:10Arminius (25555 punktów)Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
Ocena 5 na 5
Dawid Benetar, południowoafrykański filozof, jest obecnie chyba najbardziej znanym reprezentantem antynatalizmu, poglądu zakładającego - w wielkim uproszczeniu - że rodzenie dzieci jest nieetyczne - ze względu na to, iż poprzez obdarzenie życiem, równocześnie skazujemy na dużą dozę cierpienia kogoś, o kim nie wiemy czy wyraziłby na to zgodę. W ujęciu Benetara w życiu cierpimy, być może nawet jest w nim więcej cierpienia niż przyjemności - stąd taki radykalny i - w jego opinii - racjonalny postulat.
Ostatnimi czasy o antynatalizmie słyszeliśmy głównie w kontekście osób, które składały deklaracje niepłodzenia dzieci ze względu na katastrofę klimatyczną i związane z tym problemy i cierpienia przyszłych pokoleń. Pogląd jednakże prezentowany przez antynatalistów ma znacznie dłuższą historię, tak na gruncie azjatyckim ( buddyzm) jak i chrześcijańskim (mój ulubieniec Marcjon z Synopy)
Zainteresowanych zagadnieniem odsyłam do podlinkowanego tekstu z wikipedi zawierającego podstawowe info o idei antynatalizmu.


"Hari Singh Gour, analizując między innymi Cztery Szlachetne Prawdy i początek Mahāvaggi, interpretuje nauki Buddy następująco:
Budda wypowiada swoje twierdzenia w pedantycznym stylu czasów, w których żył. Nadaje im formę soryt; jednak w takiej formie są pod względem logicznym niezrozumiałe, a wszystko, co chce przekazać, można streścić następująco: nie zdając sobie sprawy z cierpienia, z którym związane jest życie, człowiek płodzi dzieci i co za tym idzie staje się przyczyną starości i śmierci. Jeśli tylko zda sobie sprawę z tego jakie cierpienie może spowodować poprzez ten swój czyn, powstrzyma się od prokreacji; w ten właśnie sposób położy kres starzeniu się i umieraniu"


"Marcjonici wierzyli, że widzialny świat, w którym żyjemy, jest złym dziełem surowego, okrutnego, zazdrosnego i gniewliwego demiurga Jahwe. Zgodnie z ich nauką należało mu się sprzeciwić, wyrzec się jego świata, nie tworzyć ludzi i zaufać dobremu Bogu miłosierdzia, obcemu i odległemu."

pl.wikipedia.org/wiki/Antynatalizm
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>>> Nie chodzi o dowalenie Konopce. Pokazuję rzeczywistość.
>> A na pewno to, co Konopka o sobie pisze to rzeczywistość?
>Trudno ocenić.
Więc ustal.

>Myślisz, że o sobie, córce itd. też zmyśla?
Na forum nie ma znaczenia ani to, czy on zmyśla, ani to, co ja na ten temat myślę.

>>>Nie będę stał biernie wobec prób tworzenia całkowicie fikcyjnego świata
>>Serio ktoś mógłby stworzyć fikcyjny świat?
>Serio nie?
>pl.wikipedia.org/wiki/Eskapizm
Serio.

cr

#212
06-10-2020 13:28
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Wenancjusz
> Ja już z nim nie będę rozmawiał, bo on się zwyczajnie nie zna na niczym.

On sie tam po prostu wygłupia, dlatego tych rozmów nie czytam.
Wychodzi frustracja, że ktoś inny wie, co mówi.
Taki debil. Szkoda, że mod toleruje takie śmiecenie.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Serio nie?
>pl.wikipedia.org/wiki/Eskapizm

Zarzucasz mi Eskapizm?
Bo chcę wyjawić i opodatkować własność?
No prawdziwa mistyka

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Rachunek pokaż na te 20 Eur z czterema gwiazdkami.

Biedactwo nie zczaiło ironii o 4 gwiazdkach
Trzygwiazdkowy pokazałem na zdjęciu, to był najwyższy standard.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>Obnażyłem fakt że to nie pomoc, ale "pomoc".
Ja zaś obnażyłam fakt że to pomoc nie 'pomoc'.

>>>Wspierać w czym? Hamerlik napisał przecież, że nieźle zarabia.
>>A Ty w czym rodziców wspierałeś? Przecież sobie radzą.
>Kwestia skali i kosztow.
Pisałeś, że pomagasz niepotrzebującym pomocy rodzicom, choć to samo u KH postrzegasz jako wadę, a teraz jakieś skale wymyślasz; zdecyduj się co ostatecznie Krystianowi zarzucasz.

>"Pomocą" da się zubażać i siebie i bliźnich.
Piszemy tutaj o pomocy, nie o 'pomocy'.

> uogólnienia wychodzą od konkretnych przypadków.
O ile są faktami, a tego przecież nie wiemy.

cr

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>(bo tatuś hajs oddaje z opóźnieniem)

Wszystko co miałem w tamtym momencie musiałem przelać Vonovii, bo wciąż robią takie triki, ze puszczają wezwanie przez zmówioną kancelarię prawną, co koszutuje dodatkowe 500 EUR, z ich obsługę, wszystko idzie oczywiście z softwareowych automatów.

Umówiłem się, że ona wyda początkowo kasę, a ja za chwilę jej część odleję. Tak też się stało.

Rzeczywiście dużo pracowała na wakacje ale to był jej wybór, taka jest i może dobrze, bo nie wyrośnie na pasożyta, który będzie tylko rościł.
Na pewno nie wyrośnie na człowieka, który będzie organizował takie chamskie, agresywne i wrogie triki, jak 500 EUR do rachunku za puszczenie wydruku z dopiskiem nazwy kancelarii w nazwie. Po prostu nie wyrośnie na chciwego dziada, który na ścieżce zawłaszczania świata posunie się do każdej niegodziwości.

#217
06-10-2020 13:40
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
> chcę wyjawić i opodatkować własność?

Swoją?

>No prawdziwa mistyka

Fakt, prawdziwa (można choćby poczytać o klinicznych źródłach mistyki u s. Faustyny Kowalskiej)
Rozmawiałeś może ze swoim szefem w Polymetal, że chcesz wyjawić innym pracownikom swoje dochody i stan posiadania?


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>> Jak Ci dam 100 złotych żebyś miał o tę stówkę więcej niż masz, to będziesz dokładnie o stówkę więcej miał, nawet jeśli zupełnie tego nie potrzebujesz.
>Tak.
Czyli pomoc zachodzi bez względu na potrzebę beneficjenta, QED.

>Pytanie, po co dziewczyna się stara by być blisko taty...
Pytanie już było i powyżej mamy na nie odpowiedź.

cr

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>Trzygwiazdkowy pokazałem na zdjęciu, to był najwyższy standard.

Za 20 Eur
No dobrze.
A spalania gazu jak nie było, tak nie ma.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#220
06-10-2020 13:46
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
> który będzie organizował takie chamskie, agresywne i wrogie triki,
> jak 500 EUR do rachunku za puszczenie wydruku z dopiskiem
> nazwy kancelarii w nazwie

Jasiu, znałeś te triki nawet przed 2008 r. Sam je stosowałeś, a teraz ziazi, bo trzeba płacić za wynajmowanie.

Córka chce jechać z tatą, który nagle musi zapłacić (planował przecież nie płacić).
I córka bez namysłu sięga głębiej do sakiewki.
Jakież to u tatusia w szerszej perspektywie bezmyślne..


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#221
06-10-2020 13:56
 Ocena 3 na 3
szarley (54913 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>>Kłamstwa na temat innych ludzi trudno wprost zliczyć...
>Radą na to jest operowanie w dyskusji
Znów tematem dyskusji jest dyskusja?

>>>Serio ktoś mógłby stworzyć fikcyjny świat?
>>Zapewne czytałaś Orwella.
>Obawiasz się książek?
Nie, raczej się z nich uczę

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

#222
06-10-2020 14:28
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>>Obnażyłem fakt że to nie pomoc, ale "pomoc".
>Ja zaś obnażyłam fakt że to pomoc nie 'pomoc'.

Nie tyle obnażyłaś, co zajęłaś się zagadnieniami leksykalnymi, które z opisywanym przypadkiem (o tyle, o ile jest faktem) nie korespondują.

>>>>Wspierać w czym? Hamerlik napisał przecież, że nieźle zarabia.
>>>A Ty w czym rodziców wspierałeś? Przecież sobie radzą.
>>Kwestia skali i kosztow.
> Pisałeś, że pomagasz niepotrzebującym pomocy rodzicom,
> choć to samo u KH postrzegasz jako wadę, a teraz jakieś
> skale wymyślasz; zdecyduj się co ostatecznie Krystianowi zarzucasz.

Przede wszystkim moi rodzice takich potrzeb jak Hamerlik nie wyrażają.
Nie muszą. Wiem, trudno złapać różnicę gdy wydaje się, że nie ma.

>>"Pomocą" da się zubażać i siebie i bliźnich.
>Piszemy tutaj o pomocy, nie o 'pomocy'.

Piszemy tutaj o aspekcie finansowym w relacji córki H do ojca, który to aspekt jest tylko 'pomocą'.
Ale wiem, leksykalnie łatwo pomylić

>> uogólnienia wychodzą od konkretnych przypadków.
>O ile są faktami, a tego przecież nie wiemy.

Uogólnienia w tym przypadku które uznaję, pochodza od takowych.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> chcę wyjawić i opodatkować własność?
>Swoją?
>>No prawdziwa mistyka
>Fakt, prawdziwa (można choćby poczytać o klinicznych źródłach mistyki u s. Faustyny Kowalskiej)
>Rozmawiałeś może ze swoim szefem w Polymetal, że chcesz wyjawić innym pracownikom swoje dochody i stan posiadania?
>
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.


Zaczynasz brudzić ostro?
Kiedy zaczną się anonimowe maile?
Jestes małym człowiekiem.
Widać, że nie masz honoru.

#224
06-10-2020 15:41
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>Kiedy zaczną się anonimowe maile?

Nie bardzo rozumiem. Ale ciekawe, że masz takie pomysły.

>Jestes małym człowiekiem. Widać, że nie masz honoru.

Wg twojego rozumienia honoru?

Przecież napisałeś, że chcesz wyjawić i opodatkować nie czyjość, a własność..


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

#225
06-10-2020 15:55
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy jest nieetycznym rodzić dzieci???
>>>>Nie będę stał biernie wobec prób tworzenia całkowicie fikcyjnego świata
>>>Serio ktoś mógłby stworzyć fikcyjny świat?
>>Zapewne czytałaś Orwella.
>Obawiasz się książek?

Mogłabyś się z nich sporo nauczyć.. np. o eskapizmie
A na poważnie (to wyżej jest żartem. Naprawdę): było o próbach tworzenia. Nie o stworzeniu. Dla mnie co prawda obalanie aspiracji Hamerlika, tudzież obnażanie realnej wagi jego argumentów, to mało wyszukany trening umysłu. Ale cóż, lubię się czasem odmóżdżyć.
A prozę Orwella też polecam.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365