Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bitcoin osiąga nowe ATH

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
20-11-2020 20:390363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C (858 punktów)Bitcoin osiąga nowe ATH

BTC osiągnął dzisiaj najwyższą cenę w historii względem złotówki:



I to bez jakiejkolwiek rządowej przemocy, zastraszania i wsadzania do więzień.

Kiedy wreszcie pogodzicie się z wyższością wolnego zdecentralizowanego pieniądza nad reżimową walutą ?

.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej..
#91
26-11-2020 01:45
 Ocena 3 na 3
Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>Duchu nie rozumuj jak stare dziady.
>BTC to niewyobrażalna potęga.
Niejeden się o tym przekona, gdy wartość spadnie o połowę.
>Bitcoin to chyba pierwasz w dziejach ludzkości aplikacja rozproszona, tzn. taka dla której istnieje wyłącznie administrator zbiorowy i żadne samodzielne indywiduum nie ma na tym kontroli.
Ja jednak wolę mieć kontrolę.
>Bitcoin to największy postęp w rozwoju społecznym być może od tysiąclec.
Uważaj bo odlatujesz w stronę ...
>Bitcoin jest tak wielką ideą, że trudno mi nawet wyobrazić sobie jej głębię.
... czarnej dziury ...


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C (858 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
W odpowiedzi Duch Prawdy

A jaką masz kontrole nad państwowym fiatem ? O ile nie jesteś w gronie kolesi wysoko postawionych dygnitarzy państwowych, to rządowy system pieniężny nie leży w Twoim interesie.

.

#93
27-11-2020 21:42
 Ocena 1 na 1
Wojciech Przytulski (676 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
To:
>BTC osiągnął dzisiaj najwyższą cenę w historii względem złotówki:
>
jest czystym przeciwwskazaniem do nazywania bitcoina walutą.
Waluta z definicji powinna posiadać stałą wartość. Moje pokolenia, a nawet te starsze nie poznały czegoś takiego jak waluta, bo te "waluty" państwowe są zazwyczaj jako pieniądz niewiele więcej warte od bitcoina. Ja korzystałem z bitcoina już co najmniej kilkanaście razy i czasami od momentu wpłacenia państwowych "pieniędzy" na konto do momentu, w którym chciałem coś kupić to byłem do tyłu już kilka %. Taka dynamika zmiany wartości to może jest dobra dla jakichś zawodowych spekulantów, ale nie do używania tego jako waluty.
>I to bez jakiejkolwiek rządowej przemocy, zastraszania i wsadzania do więzień.
>Kiedy wreszcie pogodzicie się z wyższością wolnego zdecentralizowanego pieniądza nad reżimową walutą
>?
A na czym ta rzekoma "wyższość" miałaby polegać?

0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C (858 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
W odpowiedzi Wojciech Przytulski
>To:
>>BTC osiągnął dzisiaj najwyższą cenę w historii względem złotówki:
>>jest czystym przeciwwskazaniem do nazywania bitcoina walutą.
>Waluta z definicji powinna posiadać stałą wartość. Moje pokolenia, a nawet te starsze nie poznały czegoś takiego jak waluta, bo te "waluty" państwowe są zazwyczaj jako pieniądz niewiele więcej warte od bitcoina. Ja korzystałem z bitcoina już co najmniej kilkanaście razy i czasami od momentu wpłacenia państwowych "pieniędzy" na konto do momentu, w którym chciałem coś kupić to byłem do tyłu już kilka %. Taka dynamika zmiany wartości to może jest dobra dla jakichś zawodowych spekulantów, ale nie do używania tego jako waluty.

Wykres PLN/BTC nie wygląda bardziej stabilnie. A jeśli mówisz o dużych wahaniach ceny BTC względem towarów i usług - to wynika z wciąż dosyć niewielkiej głębokości tego rynku. Teraz na całym świecie powstają firmy profesjonalnie zajmujące się obrotem BTC. Płynność jaką zapewnią te firmy spowoduje, że żadni januszowi spekulanci nie rozbujają już kursu.

>>I to bez jakiejkolwiek rządowej przemocy, zastraszania i wsadzania do więzień.
>>Kiedy wreszcie pogodzicie się z wyższością wolnego zdecentralizowanego pieniądza nad reżimową walutą
>>?
>A na czym ta rzekoma "wyższość" miałaby polegać?
>

Wyższością BTC jest przede wszystkim brak kontroli grupy kolesi nad bazą monetarną.

W tradycyjnym systemie pieniężnym, w którym kolesie dowolnie produkują sobie pieniądze, ty jako zwykły Kowalski tracisz, ponieważ z uwagi na tzw. efekt Cantillona zgromadzone przez ciebie pieniądze tracą siłe nabywczą (ponieważ kolesie kupując bez umiaru nowe dobra podbijają ceny rynkowe, a przy wyższych cenach ty możesz kupić mniej).

Skutkiem efektu Cantillona jest również to, że gdybyś chciał odkładać w polskiej złotówce na kupno domu, to przy standardowym wynagrodzeniu nie starczyłoby na to 100 lat.

Odkładając oszczędności w BTC wystarczy na to kilka lat.

.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
W odpowiedzi Wojciech Przytulski
>Waluta z definicji powinna posiadać stałą wartość.

No i wobec czego państwowe fiaty, kreujące wokół siebie potężna biurokratyczna machine i niewyobrazlane koszty istnienia całego sektora finansowego, są stałe?

Gdzie się ta stałość fiatów konkretnie objawia?

W wartościach wynagrodzenia minimalnego?

Nieruchomości potrafią wartościowo wyskoczyć w kosmos i spaść na ziemię w ciągu paru lat, czy to jest ta definicyjna stałość?

Pieniadz państwowy jest niewyobrazlane drogim pieniądzem.
Być może 1/4 ludzkości żyje tylko i wyłącznie z obsługi pieniądza co obciąża pozostała resztę.

Pieniadz przyszłości to po prostu program komputerowy, który daje tyle korzyści obsługującym go ludziom, że wystarcza im z tego za zakup sprzętu, prąd elektryczny i kolację w restauracji dla ludu ale na żadne złote wieże w centrach metropolii już nie będzie.

Pieniądz z prawidłowej definicji istnieje tylko po to, żeby zbuforować wartość podczas wymiany praw własności.

Pieniadz to wyłącznie transmiter prawa własności nic ponadto.
To liczbowy opis wartości własności.

Stałość wartości jest absurdem, bo to musiałoby oznaczać niezmienność wartości własności a wartość własności nieustannie się zmienia.

Wymyśla materiał lepszy od betonu to wartość betorniarki musi pójść w dół. Gdyby próbować utrzymać na sztywno jej wartość to byłoby destrukcją funkcji pieniądza.

Prawidłowy pieniądz absolutnie nie służy do oszczędzania. Pieniądz ma zbuforować wartość tylko na moment wymiany praw własności i na tym jego rola się kończy.
Operowanie pieniądzem w oderwaniu od prawa własności jest patologią systemu pieniężnego, która go niszczy.

W moim modelu istnieje limit oszczędności pieniężnych związany z wartością posiadanej własności. Możesz mieć oszczędności tylko tyle ile masz własności i ani trochę więcej. Kto nic nie posiada może zgromadzić max 2 miesięczne wynagrodzenie za pracę. Wszystko ponadto musisz natychmiast wydac. W moim modelu nie możesz uzyskać wpływu ponad limit oszczędności. Chcesz zyskać nową kasę to wpierw wydaj stara.

Wojciech Przytulski (676 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
>>To:
>>>BTC osiągnął dzisiaj najwyższą cenę w historii względem złotówki:
>>>jest czystym przeciwwskazaniem do nazywania bitcoina walutą.
>>Waluta z definicji powinna posiadać stałą wartość. Moje pokolenia, a nawet te starsze nie poznały czegoś takiego jak waluta, bo te "waluty" państwowe są zazwyczaj jako pieniądz niewiele więcej warte od bitcoina. Ja korzystałem z bitcoina już co najmniej kilkanaście razy i czasami od momentu wpłacenia państwowych "pieniędzy" na konto do momentu, w którym chciałem coś kupić to byłem do tyłu już kilka %. Taka dynamika zmiany wartości to może jest dobra dla jakichś zawodowych spekulantów, ale nie do używania tego jako waluty.
>Wykres PLN/BTC nie wygląda bardziej stabilnie. A jeśli mówisz o dużych wahaniach ceny BTC względem towarów i usług - to wynika z wciąż dosyć niewielkiej głębokości tego rynku. Teraz na całym świecie powstają firmy profesjonalnie zajmujące się obrotem BTC. Płynność jaką zapewnią te firmy spowoduje, że żadni januszowi spekulanci nie rozbujają już kursu.
Bitcoin ma duże wahania względem czegokolwiek na co jest wymieniany za wyjątkiem innych krypto"walut", a teraz jest na górce, a zatem niedługo musi zlecieć, być może po świętach albo w nowym roku.
>>>I to bez jakiejkolwiek rządowej przemocy, zastraszania i wsadzania do więzień.
>>>Kiedy wreszcie pogodzicie się z wyższością wolnego zdecentralizowanego pieniądza nad reżimową walutą
>>>?
>>A na czym ta rzekoma "wyższość" miałaby polegać?
>>
>Wyższością BTC jest przede wszystkim brak kontroli grupy kolesi nad bazą monetarną.
>W tradycyjnym systemie pieniężnym, w którym kolesie dowolnie produkują sobie pieniądze, ty jako zwykły Kowalski tracisz, ponieważ z uwagi na tzw. efekt Cantillona zgromadzone przez ciebie pieniądze tracą siłe nabywczą (ponieważ kolesie kupując bez umiaru nowe dobra podbijają ceny rynkowe, a przy wyższych cenach ty możesz kupić mniej).
Wystarczyło napisać inflacji, wiem o niej.
>Skutkiem efektu Cantillona jest również to, że gdybyś chciał odkładać w polskiej złotówce na kupno domu, to przy standardowym wynagrodzeniu nie starczyłoby na to 100 lat.
To akurat nie tylko inflacja. W Polsce dwukrotny wzrost cen mieszkań wywołano sztucznie w latach 2005-2008, głównie przy pomocy tzw "przepisów unijnych" n.p. budowlanych, czy ograniczających różne kredyty i w ogóle dławiących zakup i budowę nieruchomości, zrobiono to głównie po to, aby uderzyć w pokolenie wyżu demograficznego i wypchnąć je do Anglii ew. w biedę.
>Odkładając oszczędności w BTC wystarczy na to kilka lat.
Kilka lat czego? Czy widziałeś kiedykolwiek kilkuletni wykres bitcoina?

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
W odpowiedzi Wojciech Przytulski
>Kilka lat czego? Czy widziałeś kiedykolwiek kilkuletni wykres bitcoina?

Jest załączony w twojej wypowiedzi.

0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C (858 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
W odpowiedzi Wojciech Przytulski

>>Wykres PLN/BTC nie wygląda bardziej stabilnie. A jeśli mówisz o dużych wahaniach ceny BTC względem towarów i usług - to wynika z wciąż dosyć niewielkiej głębokości tego rynku. Teraz na całym świecie powstają firmy profesjonalnie zajmujące się obrotem BTC. Płynność jaką zapewnią te firmy spowoduje, że żadni januszowi spekulanci nie rozbujają już kursu.
>Bitcoin ma duże wahania względem czegokolwiek na co jest wymieniany za wyjątkiem innych krypto"walut", a teraz jest na górce, a zatem niedługo musi zlecieć, być może po świętach albo w nowym roku.

Niekoniecznie. Tym bardziej, że na początku 2017 gdy BTC przebijał ówczesne ATH, to już nigdy znacząco nie spadł poniżej poziomu tamtego ATH.

Wykres na świeczkach tygodniowych względem dolara od drugiej połowy 2011 do pierwszej połowy 2017:



>>Wyższością BTC jest przede wszystkim brak kontroli grupy kolesi nad bazą monetarną.
>>W tradycyjnym systemie pieniężnym, w którym kolesie dowolnie produkują sobie pieniądze, ty jako zwykły Kowalski tracisz, ponieważ z uwagi na tzw. efekt Cantillona zgromadzone przez ciebie pieniądze tracą siłe nabywczą (ponieważ kolesie kupując bez umiaru nowe dobra podbijają ceny rynkowe, a przy wyższych cenach ty możesz kupić mniej).
>Wystarczyło napisać inflacji, wiem o niej.

Mi nie chodzi o samą inflacje, ale o zjawisko nazywane efektem Cantillona. Inflacja mogłaby teoretycznie zachodzić bez efektu Cantillona. Gdyby nowe pieniądze pojawiały się na kontach użytkowników systemu pieniężnego proporocjonalnie do już posiadanych środków, to inflacja wprawdzie by istniała, ale nie miałaby realnego wpływu na siłę nabywczą portfeli (po prostu nominalne ceny wzrosłyby odpowiednio, ale i tak każdy byłby w stanie kupić tyle samo, więc nie miałbym o to pretensji).

Przy opisie efektu Cantillona zwraca się uwagę na to, że nowe pieniądze nie pojawiają się w gospodarce równomiernie. Są kreowane w ten sposób, że korzysta na tym sektor państwowy i finansowy, a tracą najbiedniejsi ludzie bez zdolności kredytowej.

szarley (54913 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>>Kilka lat czego? Czy widziałeś kiedykolwiek kilkuletni wykres bitcoina?
>Jest załączony w twojej wypowiedzi.

w twoich wypowiedziach jest jedynie tchórzostwo ucieczki chochoły i kłamstwa

Za kilka tygodni znów zaczniesz domagać się eksperymentu, od którego właśnie uciekłeś
I znów zaczniesz nowy wątek z powtarzaniem tych samych mantr i nad będziesz uciekał od odpowiedzi na pytania i argumenta

A potem znów zaczniesz domagać się eksperymentu, od którego właśnie uciekłeś

I znów i znów i znów

Jesteś intelektualnym impotentem


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

#100
28-11-2020 23:14
 Ocena 1 na 1
zeniu73 (6483 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
>BTC osiągnął dzisiaj najwyższą cenę w historii względem złotówki:
>I to bez jakiejkolwiek rządowej przemocy, zastraszania i wsadzania do więzień.
>Kiedy wreszcie pogodzicie się z wyższością wolnego zdecentralizowanego pieniądza nad reżimową walutą
>?
>.
>


Dziś kurs o 4 tysiące niższy. Czyli jeśli dziś dostałeś wypłatę 1 bitcoina to masz 4 tysiące w plecy bo... no właśnie bo co? Co spowodowało spadek? Wojna w Syrii? Zła pogoda w Bangladeszu? Fakt, że nVidia sprzedała 200000 kart graficznych górnikom, którzy wykorzystują je do kopania BTC?

A jak wiatr słoneczny wysadzi na parę dni pare elektrowni to se będziesz mógł włożyć botcoina w dupę. Chociaż nawet nie bo bardziej wirtualnego czegoś chyba nie ma 😂😂

Owszem, jako obiekt spekulacji i możliwości zarobienia kasy na ZAMIANIE wirtualnego bitcoina na NAMACALNĄ KASĘ LUB ZŁOTO czy nawet safran, trufle lub Ferrari 250 GTO spoko. Ale jako pieniądz, którego nie wiadomo kto i jak wykreował, jak kontroluje i co wpływa na szwankowanie kursu to raczej tak średnio.

Pokaż jaja i zrezygnuj z konwencjonalnej waluty i szalej z BTC. Zobaczymy jak daleko zajedziesz.

0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C (858 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
W odpowiedzi zeniu73
>Dziś kurs o 4 tysiące niższy. Czyli jeśli dziś dostałeś wypłatę 1 bitcoina to masz 4 tysiące w plecy bo... no właśnie bo co? Co spowodowało spadek? Wojna w Syrii? Zła pogoda w Bangladeszu? Fakt, że nVidia sprzedała 200000 kart graficznych górnikom, którzy wykorzystują je do kopania BTC?

Ty patrzysz w perspektywie kilku dni, a ja patrzę w perspektywie lat. Ty jeśli oszczędzałeś przez ostatnie lata w złotówce, to dzisiaj jesteś kilkaset tysięcy w plecy.

>A jak wiatr słoneczny wysadzi na parę dni pare elektrowni to se będziesz mógł włożyć botcoina w dupę. Chociaż nawet nie bo bardziej wirtualnego czegoś chyba nie ma

No i co z tego że wysadzi parę elektrowni ? Nawet gdyby wyłączyli całkiem prąd, mam u siebie na dysku zewnętrznym backup całego blockchaina BTC. Włączą prąd na nowo, to społeczność znowu uruchomi węzły i BTC będzie działać.

A mówiąc szczerze to BTC nawet nie potrzebuje prądu do działania . Możesz trzymać blockchain spisany na kartce i weryfikować wszystko ręcznie (albo w oparciu o jakieś urządzenia działające czysto mechanicznie bez energii elektrycznej).

BTC jest praktycznie niezniszczalny (jak karaluch). Zawsze przetrwa jakiś dysk (lub inny nośnik danych) z blockchainem, który umożliwi odbudowanie ostatniego konsensusu sieci .

Nawet wojna atomowa nie zniszczy BTC !

>Pokaż jaja i zrezygnuj z konwencjonalnej waluty i szalej z BTC. Zobaczymy jak daleko zajedziesz.

Ja zawsze jestem gotowy do płacenia w BTC albo przyjęcia BTC w rozliczeniu (jeszcze chętniej) ale wielu ludzi nie chce. Przecież dla mnie nawet byłoby to wygodniejsze, szczególnie przy płaceniu za większe rzeczy typu samochód, nieruchomości itp.

Myślisz że wymienianie takich ilości pieniędzy jest wygodne i tanie ? W bankomatach nie ma gotówki, w bankach jest wielki problem, żeby wypłacić powyżej 20 tys.

Mam nadzieje, że gdy będę budował dom, BTC będzie na tyle powszechne,
że bez problemu będę mógł się rozliczać bezpośrednio w nim.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
W odpowiedzi zeniu73
>Ale jako pieniądz, którego nie wiadomo kto i jak wykreował,

Proces kreacji bitcoinów jest doskonale opisany, jest przedmiotem prac naukowych.
Wykreowali bitcoiny ci, którzy wykazali się w sieci najwyższą mocą obliczeniową.

Ale Ty zdaje się piszesz o stworzeniu idei bitcoina a nie o kreacji jednostek.
Co za różnica kto go stworzył skoro znasz pełny algorytm, który od jego pierwszej implementacji zdążył już ewoluować i architektów jest wielu.
Jak w ocenie bitcoina miałaby ci pomóc znajomość cech jego twórcy?
Bitcoin to czysta matematyka.

>jak kontroluje

bitcoina kolektywnie kontroluje gremium dysponujące większością obliczeniową w sieci bitcoina, będące zarazem w posiadaniu większości bitcoinów.
Kto jak kto ale to gremium krzywdy bitcoinowi zrobić nie pozwoli, bo to jest ich kapitał, ich wartość.
Każdy atak na bitcoina byłby dla nich utratą wartości.

>i co wpływa na szwankowanie kursu
Jego doskonały algorytm, który można podzielić na 3 zasadnicze trzony:

1. algorytm rozproszonego zapisu - łańcuch bloków
pl.wikipedia.org/wiki/Blockchain

2. algorytm kreacji i przypisywania jednostek - Proof of Work
pl.wikipedia.org/wiki/Proof_of_Work

3. algorytm podpisu cyfrowego - ECDSA
pl.wikiped(*)tografia_krzywych_eliptycznych

Rodzaju sieci w jakiej operuje - peer to peer
pl.wikipedia.org/wiki/Peer-to-peer

Z oceny kombinacji tych cech wynika wiara w BTC.

To żadne sztuczki lecz czysta matematyka.

>to raczej tak średnio.
>Pokaż jaja i zrezygnuj z konwencjonalnej waluty i szalej z BTC. Zobaczymy jak daleko zajedziesz.

Ci, którzy nakupili bitcoinów za grosze dojechali już do 70.000 polskich paciorków za 1 btc.
Jak możesz kpić z btc, skoro ten zaraz przebije 100.000 polskich paciorków? Skoro ten utrzymuje wartość od wielu lat? To jest jakaś głupi kpina!

Ile lat i jakich wartości potrzebujesz za dowód?
Aż ci Angela Merkel, z której też kpisz za działania w obliczu korony, powie, że okazało się, iż btc to nie przekręt i ma dużą wartość?
Czekasz aż ci jakiś twój autorytet to powie i z chwilą kiedy to wyrazi btc stanie się pieniądzem?

Zacznij myśleć lepiej samodzielnie.

0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C (858 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
W odpowiedzi Hamerlik Konopka

>bitcoina kolektywnie kontroluje gremium dysponujące większością obliczeniową w sieci bitcoina, będące zarazem w posiadaniu większości bitcoinów.
>Kto jak kto ale to gremium krzywdy bitcoinowi zrobić nie pozwoli, bo to jest ich kapitał, ich wartość.
>Każdy atak na bitcoina byłby dla nich utratą wartości.

Ja tylko doprecyzuję, że górnicy nie mają praktycznie nic do gadania. To wyłącznie właściciele węzłów decydują o tym jak mają wyglądać reguły tworzenia blockchaina BTC. I te reguły są specjalnie tak dobrane, żeby górnikowi dysponującemu dużą mocą obliczeniową bardziej opłacało się postępować w zgodzie z zasadami (potwierdzać transakcje) niż wykorzystywać swoją moc obliczeniową na oszukiwanie sieci. Górnik (właściciel mocy obliczeniowej) pełni więc funkcje podrzędną względem społeczności (zbioru węzłów weryfikujących blockchain).

Węzłów na publicznym IP jest obecnie ponad 11 tysięcy:

bitnodes.io/

a liczba prywatnych węzłów, które użytkownicy trzymają wyłącznie na swoje potrzeby jest pewnie liczona w setkach tysięcy, jeśli nie w milionach

Bardzo ważną cechą bitcoina jest właśnie to, że uruchomienie własnego pełnego węzła jest bardzo tanie, więc możesz brać udział w weryfikowaniu sieci na równych zasad, nawet nie dysponując znaczną ilością mocy obliczeniowej. Nie musisz też oczywiście posiadać żadnych BTC.

***

Gdy w 2017 w BTC wprowadzano SegWita większość górników była temu przeciwna (bo to przekładało się na niższe zarobki dla górników), ale społeczność (właściciele węzłów) chcieli segwita i blockchain rozwijany według reguł segwita jest przez sieć uznawany za prawdziwego bitcoina.

Większość górników w ramach buntu stworzyła wtedy "Bitcoin Casha", ale dziś jest to niszowa kryptowaluta. Stworzyli nawet strone: www.bitcoin.com/ i podszywają się pod prawdziwego bitcoina, ale nikt (kto choć trochę rozumie o co chodzi) ich nie słucha

Dlatego górnicy nie mają żadnej władzy ! To właściciele węzłów decydują o zasadach ustalania konsensusu i te zasady dobierane są tak, aby dysponując mocą obliczeniową nie opłacało się manipulować siecią.

.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
>Ja tylko doprecyzuję, że górnicy nie mają praktycznie nic do gadania. To wyłącznie właściciele węzłów decydują o tym jak mają wyglądać reguły tworzenia blockchaina BTC. I te reguły są specjalnie tak dobrane, żeby górnikowi dysponującemu dużą mocą obliczeniową bardziej opłacało się postępować w zgodzie z zasadami (potwierdzać transakcje) niż wykorzystywać swoją moc obliczeniową na oszukiwanie sieci. Górnik (właściciel mocy obliczeniowej) pełni więc funkcje podrzędną względem społeczności (zbioru węzłów weryfikujących blockchain).
>Węzłów na publicznym IP jest obecnie ponad 11 tysięcy:
>bitnodes.io/
>a liczba prywatnych węzłów, które użytkownicy trzymają wyłącznie na swoje potrzeby jest pewnie liczona w setkach tysięcy, jeśli nie w milionach

Może sprostuję.
Nic mi nie widomo, żeby istniala w algorytmie btc jakakolwiek hierarchia węzłów sieci btc. i nie jest prawidłowa sugestia, że te 11.000 jest ważniejsze od pozostałych.

Można sobie przyjąć, założyć na bazie własnych doświadczeń i wiedzy, że te akurat węzły mają większe znaczenie od pozostałych ale tego w żaden sposób nie uwzględnia algorytm btc.

Co w praktyce oznacza, w zgodzie z algorytmem btc, że o prawidlowosci bloku decyduje liczebność węzłów potwierdzajacych.

Gornicy jako dysponenci większości mocy obliczeniowej są zdolni kontrolować większość węzłów.

To oznacza, ze górnicy i właściciele większości btc kolektywnie kontrolują btc.
BTC kontroluje większość kapitału btc.
Co ma wiele sensu dla utrzymania wartości i rozwoju btc.

Osobiście uważam, że w btc dojdzie do koncentracji ośrodkow kontroli pieniądz tej samej jaka w tej chwili istnieje w państwowych fiatach. Btc stanie się w efekcie tym samym czym jest obecny pieniądz państwowy. To tylko kwestia czasu.

To wynika z wadliwego algorytmu kreacji i rozdziału btc, który do tej koncentracji doprowadzi.

Sam mam na myśli inny algorytm kreacji i rozdziału pieniądza związany ściśle z wartością posiadanej własności.
Wówczas koncentracja pieniądza i kontroli nad nim będzie odpowiadać koncentracji własności.
Natomiast koncentracja własności w moim modelu ma być ograniczona przez publicznie jawny kapitał i podatek wyłącznie od własności na rzecz pracowników najemnych bez mienia.

0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C (858 punktów)Odp: Bitcoin osiąga nowe ATH
W odpowiedzi Hamerlik Konopka
>Może sprostuję.
>Nic mi nie widomo, żeby istniala w algorytmie btc jakakolwiek hierarchia węzłów sieci btc. i nie jest prawidłowa sugestia, że te 11.000 jest ważniejsze od pozostałych.

>Można sobie przyjąć, założyć na bazie własnych doświadczeń i wiedzy, że te akurat węzły mają większe znaczenie od pozostałych ale tego w żaden sposób nie uwzględnia algorytm btc.

Można wyróżnić dwa rodzaje węzłów: zwykłe węzły walidujące (validation nodes), które są bardzo tanie do uruchomienia i praktycznie każdy użytkownik może posiadać taki węzeł oraz węzły rozgłaszające nowe bloki z dowodami pracy (mining nodes), których skuteczne prowadzenie wymaga znacznych nakładów mocy obliczeniowej.

Chciałbym zwrócić uwagę, że (wbrew temu co wydaje mi się, że sugerujesz) węzły posiadające dostęp do dużej mocy obliczeniowej (mining nodes) nie są w żaden sposób ważniejsze od zwykłych węzłów (validation nodes).

Pomimo, że interesy górników i zwykłych użytkowników często są sprzeczne (np. w interesie górników są jak najwyższe opłaty transakcyjne, co jest sprzeczne z interesem ogółu użytkowników) to jednak górnicy muszą realizować algorytm w sposób, który narzuca im ogół węzłów (validation nodes). Mógłbyś dysponować olbrzymią mocą obliczeniową, ale jeżeli będziesz tworzył i rozgłaszał bloki nie spełniające reguł narzucanych przez validation nodes za poprawne, to Twojego łańcucha i tak nikt nie będzie używał, a węzły użytkowników wybiorą jako poprawny łańcuch spełniający reguły (choćby był krótszy).

Empirycznym dowodem na powyższe jest to, że rozwój BTC rzeczywiście potoczył się wbrew interesom górników (dysponujących zdecydowaną większością mocy obliczeniowej w sieci). W 2017 roku miało miejsce uruchomienie SegWita pomimo sprzeciwu kopalń kontrolujących większość mocy obliczeniowej w sieci:

bitcoinmag(*)ay-defines-community-consensus

www.buybitcoinworldwide.com/uasf/

Gydby było prawdą to co piszesz, że Bitcoin jest kontrolowany przez większość mocy obliczeniowej, nie byłoby to możliwe.

Było to możliwe właśnie dlatego, że BTC jest kontrolowany przez wole zwykłych węzłów sieci (validation nodes).

>Gornicy jako dysponenci większości mocy obliczeniowej są zdolni kontrolować większość węzłów.
>To oznacza, ze górnicy i właściciele większości btc kolektywnie kontrolują btc.
>BTC kontroluje większość kapitału btc.

To nie za bardzo poprawny wniosek. Uruchomienie węzła nie wymaga istotnej mocy obliczeniowej, więc dlaczego górnicy mieliby mieć przewagę w tym zakresie ? Gdyby to była prawda, górnicy powstrzymaliby wprowadzenie SegWita, który godził w ich interesy. Posiadanie własnych BTC też nie jest wymagane do uruchomienia węzła walidującego.

>Osobiście uważam, że w btc dojdzie do koncentracji ośrodkow kontroli pieniądz tej >samej jaka w tej chwili istnieje w państwowych fiatach. Btc stanie się w efekcie tym >samym czym jest obecny pieniądz państwowy. To tylko kwestia czasu.

BTC (w przeciwieństwie do innych kryptowalut) jest zaprojektowany tak, aby do tego nie doszło.

Jak pisałem wyżej, w ustalaniu konsensusu decydującą role pełnią zwykłe węzły (validation nodes) i istotne jest, żeby każdy zwykły użytkownik mógł uruchomić taki węzeł lokalnie. To uniemożliwi przejęcie sieci przez górników lub właścicieli dużej ilości btc.

.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej..

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365