Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.495 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Chrystus wypędził handlarzy ze świątyni. Potem handlarze zmądrzeli: przywdziali szaty kapłańskie.
Informacje o autorach portalu

Zapoznaj się z naszą Redakcją:

Redaktor naczelny Mariusz Agnosiewicz Kontakt online: GG lub Skype
Zobacz więcej
Pokaż artykuły..
Programista, redaktor, administrator portalu Michał Przech Pokaż artykuły..
Kolegium ModeratorówSkład kolegium
Promocja i reklama

Właścicielem i wydawcą portalu Racjonalista.pl jest organizacja non-profit - Fundacja Wolnej Myśli, z siedzibą w Warszawie przy ul. Długiej 23/25/21, zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr 0000336516. Statut fundacji dostępny jest tutaj. Kontakt emailowy: fundacja@racjonalista.pl

Portal Racjonalista jest również zarejestrowany w rejestrze dzienników i czasopism pod nr Pr 2642.

*

Grafikę ramową i design portalu zaprojektowała i wykonała Patrycja Stańczyk (Ailinon). Banery i niektóre inne grafiki wykonali: Piotr Radziwon, Grażyna Latos, Elżbieta Grabarczyk-Ponimasz, Lesław Cymer, Robert Sojka i Dawid Ropuszyński.

Redakcja prosi publicystów o informowanie w przypadku istotniejszych zmian w opisie stopki autorskiej, a także zmian adresów e-mail.


Lista najaktywniejszych autorów
Pełna lista autorów według liczby publikacji
Pełna alfabetyczna lista nazwisk autorów

Alfabetyczna lista autorów:

1. Abadonna Lekarz, specjalista medycyny ratunkowej, oraz pracownik naukowy.
2. Mohamed Abdishazan Muzułmanin, imigrant z Somalii, studiuje w Norwegii na Uniwersytecie Buskerud.
3. Edward Abramowski Ur. 1868, zm. 21 czerwca 1918. Polski myśliciel polityczny, filozof, psycholog i socjolog. Bliski przyjaciel Stefana Żeromskiego, pierwowzór Szymona Gajowca w powieści „Przedwiośnie”, wolnomularz. „Abramowszczyzna” zabarwiała nie tylko program ludowo-demokratycznej opozycji PSL przeciw ustrojowi komunistycznemu „demokracji ludowej”, ale także działaczy socjalizmu humanistycznego w PPS. Także Komitet Obrony Robotników, a nawet „Solidarność”, miały swoje korzenie w filozofii Edwarda Abramowskiego. Był (i jest) on uważany za „przywódcę duchowego” przez tworzone w Polsce organizacje anarchistyczne.
4. Krzysztof Achinger Tłumacz
5. Przemyslaw Adamczewski Doktorant w Instytucie Wschodnim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się przestrzenią postsowiecką, w szczególności geopolityką tego obszaru.
6. Małgorzata Joanna Adamczyk Kulturoznawczyni, tłumaczka, animatorka kultury i działaczka społeczna. Stypendystka Muzeum Historii Żydów Polskich na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Publikowała m .in. w "Kulturze Liberalnej", "Kulturze i Społeczeństwie", w "Zadrze", "Mishellaneach", "Tece Historyka", w pokonferencyjnych tomach zbiorowych i w różnych zakątkach blogosfery. Strona www autora
7. Monika Adamczyk-Modecien Ur 1966 w Warszawie. Jest buddystką, malarką i dziennikarką. Była studentką Wyższej Szkoły Dziennikarskiej Central and Eastern European Media Center Foundation w Warszawie, gdzie uczyła się fachu reporterskiego oraz sztuki tworzenia scenariuszy filmowych pod okiem znakomitych postaci ze świata dziennikarskiego. Przeprowadzała wywiady z gwiazdami jazzu, takimi jak Pat Metheny, Marek Bałata, Stanisław Sojka oraz innymi twórcami sztuki współczesnej. Pisała m.in. do „Jazz Forum”, „Charaktery”, „Woman”. Pasjonuje ją wyrafinowana literatura, wyrafinowana muzyka i wyrafinowany obraz. Zaciekawiają przemiany społeczne.
8. Radosław Adamiak Ur. 1982. Informatyk, pracujący jako programista. Od 2007 r. członek PSR. Od 2009 r. członek zarządu, początkowo, jako sekretarz, obecnie - skarbnik. Mieszka w Poznaniu.
9. Gabriela Adamiak Doktorantka na wydziale filozofii. Specjalizuje się w antropologii i metafizyce.
10. Katarzyna Adamów Skończyła Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego (praca magisterska: "Prasa wolnomyślicielska wobec Kościoła Rzymskokatolickiego (1922-1936)", luty 2006). Pracuje w Biurze Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Warszawie.
11. Y. Admon Analityk w Middle East Media Research Institute (MEMRI). Strona www autora
12. Ahmad Adnan Saudyjski liberalny publicysta.
13. Dorothy Bar Adon Urodzona w 1907 dziennikarka amerykańska, która w 1933 roku przeniosła się do Palestyny. Rozpoczynała swoją karierę dziennikarską w redakcji "The Atlantic City", po imigracji do Palestyny aż do śmierci (w 1950 roku) związana była z "The Palestine Post", (przekształconą później w "Jerusalem Post").
14. Mariusz Agnosiewicz Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014). Strona www autora
15. Per Ahlmark Sszwedzki polityk i pisarz, był swego czasu wicepremierem z ramienia partii liberalnej, porzucił politykę, by poświęcić się pisaniu, przez pewien czas stał na czele Szwedzkiego Instytutu Filmowego, jest autorem szeregu książek, wśród których szczególnie głośnym echem się odbił się jego zbiór esejów o moralnej odpowiedzialności zachodniej lewicy.
16. Tufail Ahmad Dyrektor działu Studiów Azji Południowej MEMRI.
17. Qanta Ahmed Profesor medycyny, zatrudniona w State University of New York (Stony Brook). Autorka słynnej książki 'In the Land of Invisible Women' (Sourcebooks 2008), przez kilka lat pracowała w Arabii Saudyjskiej, od 2009 roku prowadzi swój blog przy Huffington Post gdzie zajmuje się głównie politycznym islamem, Bliskim Wschodem i terroryzmem. Jest i pierwszym lekarzem, i pierwszą Muzułmanką, która została zaproszona do programu Fundacji Templetona dla dziennikarzy. Badania mają na celu wzbudzenie publicznej dyskusji dotyczącej relacji między nauką i religią. Pochodzi z Pakistanu.
18. M.J. Akbar Znany indyjski publicysta i wydawca gazet.
19. Ahlam Akram Mieszkająca w Londynie palestyńska dziennikarka i działaczka na rzecz praw człowieka.
20. Abd Al-Hamid Al-Ansari Katarski liberał, były dziekan Wydziału Prawa Islamskiego na uniwersytecie w Ad-Dauha.
21. Alaa Al-Aswany Tłumaczony na wiele języków pisarz egipski. 
22. Ibrahim Al-Buleihi Arabski myśliciel z Arabii Saudyjskiej. Reformator, jest członkiem Majlis ul-Szura, czyli zgromadzenia prawodawczego Arabii Saudyjskiej.
23. Abdallah Nasser Al-Fawzan Felietonista saudyjskiej gazety „Al-Watan” oraz „Saudi Gazette”.
24. Mansour Al-Hadj Zamieszkały w USA liberalny publicysta saudyjski. Dyrektor Projektu Demokratyzacji Arabskiego i Muzułmańskiego Świata, pisarz, autor artykułów o konieczności demokratycznych reform w muzułmańskim świecie.
25. Aziz Al-Hajj Iracki publicysta.
26. Turki Al-Hamad Saudyjski pisarz i dziennikarz urodzony 1953 roku. Studiował w Stanach Zjednoczonych. Za swoją trylogię o saudyjskim nastolatku czterokrotnie muzułmańscy duchowni nakładali na niego fatwę, a Al Kaida ogłosiła go apostatą. Mimo ciągłych gróźb nadal mieszka w stolicy Arabii Saudyjskiej.
27. Khalaf Al-Harbi Saudyjski publicysta.
28. Waleed Al-Husseini Młody ateista palestyński aresztowany przez policję za prowadzenie ateistycznego blogu. Strona www autora
29. Ibtihal Al-Khatib Publicystka i wykładowca nauk społecznych na uniwersytecie Kuwejcie.
30. Abdulateef Al-Mulhim Emerytowany komandor marynarki wojennej w Arabii Saudyjskiej. Strona www autora
31. Abdul Rahman Al-Raszed Od kwietnia 2009 jest jednym z dyrektorów stacji telewizyjnej Al-Arbiya. Wcześniej był redaktorem naczelnym wydawanej w Londynie gazety Al-Sharq al-Awsat, w której nadal publikuje swoje artykuły.
32. Ahmad Al-Sarraf Liberalny kuwejcki pisarz i komentator telewizyjny.
33. Daoud Al-Shiryan Publicysta „Al-Hayat” i zastępca sekretarza generalnego nadającej z Arabii Saudyjskiej telewizji Al-Arabija.
34. Adel Al-Toraifi Redaktor naczelny popularnego arabskiego tygodnika „Al Majalla”.
35. Mshari Al-Zajdi Saudyjczyk, ekspert ruchów muzułmańskich i muzułmańskiego fundamentalizmu. Publicysta publikowanej w Londynie po angielsku gazety arabskiej„Al-Sharq Al-Awsat” Strona www autora
36. Tariq Alhomayed Redaktor naczelny wychodzącej w Londynie arabskiej „Al-Sharq Al-Awsat”.
37. Mehrdad Amanpour Brytyjski muzułmanin.
38. Krzysztof Ambroziak Ur. 1988. Maturzysta z Płocka. Zainteresowania: religioznawstwo, historia, fantastyka, polityka oraz język japoński wraz z całą kulturą orientalną.
39. Athena Andreadis Pracuje na uniwersytecie w Bostonie, gdzie zajmuje się badaniami nad podstawowymi mechanizmami regulatorowymi genów pozwalającymi na zrozumienie działania mózgu. Mając lat osiemnaście przyjechała z Grecji do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Harvardzie i w MIT studiowała biochemie i astrofizykę. Poza pracą w laboratorium zajmuje się również literaturą. Jej pasją są rozważania na temat możliwości życia na innych planetach oraz ograniczenia ludzkiego ciała i umysłu w nadzwyczajnych warunkach środowiskowych. Owocem tych rozważań jest To Seek Out New Life: The Biology of Star Trek, książka będąca analizą problemów biologicznych, psychologicznych I socjologicznych oglądanych przez pryzmat literatury i filmów z gatunku science-fiction. Wielokrotnie była zapraszana na wykłady dla pracowników NASA, Mars Society, itp. Strona www autora
40. Natalie Angier Pracuje w dziale naukowym "The New York Times". Jest laureatką nagrody Pulitzera i autorką książek Natural Obsessions, The Beauty of the Beastly, Kobieta: geografia intymna (przekład Barbara Kopeć-Umiastowska, Prószyński i S-ka, Warszawa 2001) i mającej się niebawem ukazać The Canon: A Whirligig Tour of the Beautiful Basics of Science.
41. Sebastian Angres Publicysta
42. Grzegorz Antosik Absolwent politologii i ekonomii. Analityk mediów, autor artykułów popularnonaukowych. Interesuje się badaniami religii i mitologii Słowian.
43. Steve Apfel Dyrektor School of Management Accounting w Johannesburgu. Autor książki "Hadrian’s Echo: The whys and wherefores of Israel’s critics" i współautor "War by other means" (Israel Affairs, 2012). Jego kolejna książka, "Bilaam's curse" spodziewana jest na początku 2014 roku. Jego teksty publicystyczne ukazują się również w prasie amerykańskiej i europejskiej.
44. Michał Apostata Publicysta.
45. Aisha Ashraf Irlandka, która przeszła na islam. Mieszka z mężem, Pakistańczykiem i trójką dzieci w Kanadzie. Prowadzi blog Expatlogue. Strona www autora
46. Anna Macha – Aslanidou Doktor filozofii. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie również obroniła pracę doktorską.
47. Philippe Assouline Publicysta "Times of Israel", urodzony w Stanach Zjednoczonych, do Izraela przeniósł się w 2010 roku.  
48. Henri Astier Francuski dziennikarz
49. Peter Atkins Profesor chemii w kolegium Lincoln College Uniwersytetu Oksfordzkiego. Autor wielu podręczników z dziedziny chemii oraz książek popularnonaukowych. Strona www autora
50. Jarosław Augustynowicz Ur. 1976. Członek Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, mieszka we Wrocławiu.
Pokaż kolejnych »


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365