Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.038.765 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4005 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Być ateistą nie jest zresztą łatwo - autentycznym ateistą, a nie ot takim sobie gnuśnym "bezbożnikiem". Być ateistą to wielki wysiłek, zwłaszcza w Polsce, jak zwykł mawiać Kotarbiński."
Komentarze do strony Co to jest Aleppo?

Dodaj swój komentarz…
dobromeg - Szacunek
Fakt, na szacunek trzeba zasluzyc, ale czym innym jest szacunek za zaslugi, a zupelnie innym szacunek, jaki nalezy sie osobie ludzkiej, istocie czujacej, czy grupie ludzi, ktorzy zmagaja sie z wlasnymi ograniczeniami. Nam, ludziom zachodu zajelo wiele stuleci aby zrozumiec czym jest humanizm. Inne kultury zyja wedlug wlasnych wyobrazen o swiecie, rozwijaja sie w swoim tempie. Byc moze my tez moglibysmy nauczyc sie czegos od Muzulmanow, nie wspominajac juz o uszanowaniu rozwoju Arabskiej nauki w czasach palenia czarownic w obecnie tak "oswieconej" Europie. Narzucanie wlasnych wartosci innym, chocby i w "dobrych zamiarach"  i "dobrej wierze" juz przerabialismy za czasow Kolumba i wiemy czym sie ono skonczylo. Dzis robimy to my, "oswieceni" ludzie zachodniej cywilizacji, rownoczesnie potepiajac, rowniez na tym forum, narzucanie chrzescijanstwa innym kulturom. Chcemy dobrze? A moze tylko w naszym aroganckim zadufaniu tak nam sie wydaje? Celecrin odmawia szacunku Syryjczykom epatujac wyzszoscia demokracji nad arabskim monarchizmem. Demokracja jest jednak tylko tak dobra jak lud, ktory sie nia rzadzi, ale dobry monarcha moze stworzyc raj na ziemi. Pewnie dlatego w pewnych czesciach globu, ludzie marza raczej od dobrym wladcy niz o pyskowkach ze wspolobywatelami.
Autor: dobromeg  Dodano: 10-01-2017
Reklama
Celecrin - TristantT
Zawsze mozna nazwac cos nieracjonalna pyskowka bez uzasadnienia. Moze jakies konkrety?
Autor: Celecrin  Dodano: 25-11-2016
Tomasz Badura - @Gorlique   1 na 1
Lewackie jest nie tyle samo obalenie Kadafiego co usprawiedliwianie tego czynu obłudnymi, skrajnie liberalnymi, czy socjalliberalnymi tezami. Sam Obama z resztą przyznał, że interwencja w Libii jest jego największą porażką. Nie ma jednak jaj, by przyznać, że taką porażką jest cała ta kampania na Bliskim Wschodzie i Afryce, bo oficjalnie podważyłby idee ''demokratyzowania'' świata.

Ponadto, niektóre z liberalnych wartości w ogólnym i obecnym znaczeniu tego słowa stają się coraz bardziej uciążliwe, by nie powiedzieć destrukcyjne. Wyraźnie już widać społęczne tendencje (nawet na Racjonaliście), które znacznie zmodyfikują liberalizm w XXI wieku.
Autor: Tomasz Badura  Dodano: 20-11-2016
TristanT - - Celecrin
Odnoszę wrażenie że kolega nie czytał regulaminu. Albo czytał i nie zrozumiał. Czy redakcja mogłaby zająć stanowisko w tej sprawie bo wydaje się że zaspała. Chyba niepotrzebne są nam nieracjonalne pyskówki na Racjonaliście.
Autor: TristanT  Dodano: 20-11-2016
Lipiński - żenada - koniec   1 na 1
Jesteś kolego strasznym frustratem.
Jeśli ktoś by ciebie nazwał gwałcącym kozy, to byłoby to całkiem normalne dla Ciebie ?
Skoro nazywasz mnie synkiem to musi co jesteś wiekowym frustratem. A takich już chyba nie leczą.

Dla mnie w tej wymianie zdań liczy się akceptacja lub jej brak ze strony innych użytkowników tego portalu kolego Celecrin.
Jak mówił Bocheński inteligencja i/lub wiedza nie ma nic wspólnego z mądrością.
To na tyle. Życzę miłego wieczoru.
Autor: Lipiński  Dodano: 17-11-2016
Gorlique   1 na 1
Nieźle na prawo już upadliśmy, skoro obalanie Kadafiego, w celu wprowadzenia demokratycznych zmian, nazywa się "lewackim" ^^
Autor: Gorlique  Dodano: 17-11-2016
Celecrin - Lipinski   1 na 1
>Już od początków II tysiąclecia...
Przeczytałeś następne zdanie?
"Nie ma jednak ciągłości kulturowej między nimi a współczesnymi Arabami,"
Szach i mat.
>może odważysz się wystąpić pod własnym nazwiskiem ?
Występuję na tym Forum od ponad 15 lat (nie pamiętam) pod tym nickiem, pod nim byłem na TYM Forum moderatorem przed dobre kilka lat więc po prostu nie ośmieszaj się.
Jedynie co potrawisz to stosować polit-poprawne metody, na mnie nie robią one wrażenia. Jestem ateistą i racjonalistą, technokratą. Uważam islam za cywilizacyjnego raka. Nie wnoszacego NIC do światowego dziedzictwa. (Proszę poszukać ilu jest muzułmanów wśród nie literackich laureatów nagrody Nobla)
Potrafisz dyskutować merytorycznie?
Bo dyskusję zacząłeś od ostrego ataku na mnie. Potem że obrażam jakiś naród, kiedy się wkurzyłeś swoją bezradnością, ale zapomniałeś że sam napisałeś, że i u nas znajduje się mnóstwo amatorów kóz, może więcej niż u nich. To jest obraza Polaków czy nie?
U nas Lipiński to się raczej rzadko widzi.
www.youtube.com/watch?v=S2XHtQ7MjoE
EOT
Autor: Celecrin  Dodano: 17-11-2016
Lipiński - do C   1 na 1
może odważysz się wystąpić pod własnym nazwiskiem ?

przy okazji:
Już od początków II tysiąclecia p.n.e. Arabowie tworzyli rozwinięte cywilizacje na względnie bogatym w wodę południowym zachodzie Półwyspu Arabskiego (np. Irem, Saba).

Tak się można przerzucać informacjami do końca świata.
Autor: Lipiński  Dodano: 17-11-2016
Celecrin - Lipiński
Nudzi mnie Twoj bełkkot.
"Obszary pustynne zamieszkiwane były natomiast przez pasterskie ludy beduińskie, żyjące bez organizacji państwowej w stanie określanym później jako dżahilijja (okres niewiedzy, ciemności). Struktura społeczna tych ludów opierała się o więzi rodowe (asabijja). Rody prowadziły ze sobą ciągłe wojny. Religią Arabów w tym okresie był politeizm, w którym obok najwyższego boga Allaha czczono ciała niebieskie.

Przełomem w rozwoju kultury arabskiej było stworzenie islamu i zjednoczenie Półwyspu Arabskiego przez Mahometa."
Autor: Celecrin  Dodano: 17-11-2016
Lipiński - do C   2 na 2
drogi kolego,

zwróciłem Tobie uwagę na wysoce niestosowną ( żeby nie mówić ksenofobiczną) wypowiedź.
Zamiast przeprosić lub chociaż zamilknąć drążysz dalej w nadziei na udowodnienie swoich tez.
Twierdzisz, że ludy z półwyspu arabskiego oraz rejonów Bliskiego Wschodu i Centralnej Azji, byli dzicy kiedy u nas rozkwitała cywilizacja. A przecież to rejon gdzie powstały pierwsze cywilizacje. Weźmy chociażby Gobelki Tepe - 10.000 lat p.n.e.
na koniec - może zaczniesz wypisywać obelgi pod adresem innych nacji używając własnego imienia i nazwiska, zamiast ukrywać się pod pseudonimem.
Autor: Lipiński  Dodano: 16-11-2016
Celecrin - Lipinski
To nie ja tutaj zione jadem tylko Ty, pseudo humanisto.
Slabo znasz zycie skoro sie nie nauczyles ze na szacunek sie trzeba napracowac.
>Jeśli chodzi o osiągnięcia nauki to zawsze można wykazać, że to byli etnicznie żydzi albo inni nie Arabowie. Ale to tylko demagogia trafiająca w gusta takich jak Ty.
Jesli mozna wykazac to nie demagogia to prawda, tak czy nie? Czy dla ciebie ma znaczenie co Ty piszesz? Prosze mozna wziac prawie DOWOLNEGO naukowca z tamtego okresu.
Al Sufi
pl.wikipedia.org/wiki/Abd_Al-Rahman_Al_Sufi
Autor: Celecrin  Dodano: 16-11-2016
Lipiński - do Celerin - żenada II   2 na 2
Bardzo nędzna życiowa filozofia.
Widać nie rozumiesz co znaczy szacunek dla innych ludzi. Tak zostałeś wychowany :-( i to jest smutne.
Może tego nie zrozumiesz ale jest taki rys kulturowy zauważalny przy przekraczaniu granicy pomiędzy terenem z wpływem kultury europejskiej a terenem z wypływem kultury arabskiej. Rzecz dotyczy łazienek. U nich w każdej łazience musi być możliwość podmycia się po akcie defekacji.
Jeśli chodzi o osiągnięcia nauki to zawsze można wykazać, że to byli etnicznie żydzi albo inni nie Arabowie. Ale to tylko demagogia trafiająca w gusta takich jak Ty.
Autor: Lipiński  Dodano: 16-11-2016
Celecrin - Lipinski, kobieta  -1 na 1
>Szacunek dla innych ludzi i ich kultur był, jest i będzie podstawą współżycia.
Mam takie podejscie:
1. Na szacunek trzeba sobie zasluzyc. Nawet rodzice powinni zasluzyc sobie na szacunek dzieci, a co dopiero obca kultura.
2. Nie ma rownych kultur.

Mylicie totalnie Arabow z muzulmanami. Podbili oni Egipt, Persje i i nne kraje. Hiszpanie zasiedlali Berberami.
Mamy cytacik: Much early work in algebra, as the Arabic origin of its name suggests, was done in the Middle East, by Persian[4][5] mathematicians such as al-Khwārizmī
Mam dalej wymieniac? Moze kobieto sama podazysz ta sciezka?
Ruch tłumaczeniowy stał się
podstawą rozwoju nowej nauki, którą poprawnie należy
określać jako arabsko-muzułmańską, ponieważ
powstawała w języku arabskim, ale tworzyli ją przede
wszystkim nie-Arabowie wciągnięci w krąg oddziaływania
systemu politycznego islamu — kalifatu.
Autor: Celecrin  Dodano: 16-11-2016
kobieta - wschod-zachod   1 na 1
https://beforenewton.wordpress.com/daily-readings/science-in-the-islamic-world/ibn-al-shatir/

galileoandeinst(*)Tusi%20Couple/tusi_couple.html
Autor: kobieta  Dodano: 16-11-2016
kobieta - Ze wschodu na zachod   4 na 4
https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Golden_Age  
www.historycy.org/index.php?showtopic=54537  

Prosze zapoznac sie z Tusi couple, oczywiscie maja kilku astronomow, ktorych nauke rozwijali Europejczycy, pierwszy uniwersytet swiata, pierwszy szpital, cesarskie ciecie, narzedzia hirurgiczne - wiekszosc uzywana do dzisiaj, optyka, po raz pierwszy zapisali nuty muzyczne, prototyp samolotu, szczoteczka do zebow, alchemia, algebra, geometria, algorytm, alkohol, tlumaczenie filozofii greckiej na jezyk europejski, lista jest bardzo dluga....
Autor: kobieta  Dodano: 16-11-2016
Jan Res - @Dadam1 - Arabowie
"Ta kultura jest stara, starsza od naszej, trudna do zrozumienia dla Europejczyka który w okresie jej rozkwitu był "prymitywnym barbarzyńcą".

No tak...Yasser Arafat powiedział nawet kiedyś, że "wszystkie znaczące wynalazki i odkrycia ludzkość zawdzięcza Arabom".
Wypadałoby więc spisać te wynalazki i odkrycia w dwu kolumnach i porównać zawartość tych kolumn.

Kiedy rozkwitała kultura starożytnego Egiptu Arabowie nie mieli zbyt wiele do zaoferowania. Jeszcze mniej, gdy rozwijała się kultura grecko-rzymska. Cóż więc takiego dali ludzkości Arabowie poza rozwojem algebry, Alhambrą, oraz dziełami Alhazena i Avicenny, które zabronili studiować imamowie? Od tamtego czasu Arabowie nie dali ludzkości NICZEGO, co dałoby się określić jako choćby w miarę przydatne dzieło.

Może Pan wie coś, o czym milczy historia?
A może napisze ją Pan od nowa?
Autor: Jan Res  Dodano: 15-11-2016
Lipiński - do Celerin - żenada   5 na 5
Wypowiedź godna wszechpolaka, kto dał Tobie (synku) prawo oceniania który system jest lepszy ? Ich system wartości może być inny ale to nie znaczy że jest gorszy.
Prawdy objawione nie muszą robić na tobie wrażenia, jeśli zostałeś wychowany we wrogości do wszystkiego czego nie rozumiesz to tak już zostanie do końca życia.
Szacunek dla innych ludzi i ich kultur był, jest i będzie podstawą współżycia.
Byłoby dobrze gdyby na forach wypowiadali się tylko Ci którzy mają coś sensownego do powiedzenia. A tak trzeba spotykać się trollami wypluwającymi swoje frustracje i żółć.
Btw, wyobraź sobie że w naszych "cywilizowanych" krajach coraz więcej mówi się o szkodliwości indywidualizmu.
Autor: Lipiński  Dodano: 15-11-2016
Celecrin - Lipinski  -2 na 2
Moze to Ty powinienes nieco dowiedziec sie o swojej historii?
>Nies słuchaj mediów, zainteresuj się kulturą krajów obecnie muzułmańskich, >pojedź tam i żyj wśród nich kilka lat a potem wypowiadaj się na forum.
To jest dopiero idiotyczna wypowiedz. Gdyby do kazdej dyskusji spelnic Twoje zalozenia to wszelkie dyskusje na Forach by umarly.
To ze pomieszkales troche w takich krajach nie czyni Cie bardziej uprawnionym do takich dyskusji. Szczegolnie ze:
>Zwykły człowiek nie różni się od nas niczym.
Synku takie prawdy objawione nie robia na mnie szczegolnie wrazenia. TO JEST LOGICZNE. Masz cos czego nie wiem?
>Jedno jest bezdyskusyjne system klanowy jest wiodącą siłą w tych społeczeństwach. Nasz europejski indywidualizm jest dla nich czymś obcym.
Ale niczym sie nie roznia, poza tym ze maja system spoleczny 'przedpotopowy' (dlatego wspomnialem Celtow, lapiesz?)LOL...
Autor: Celecrin  Dodano: 15-11-2016
Lipiński - do Celerin   4 na 4
Głupie wypowiedzi powinny być nie tylko kasowane ale i napiętnowane przez czytelników.
Przemawia przez Ciebie nie tylko głupota ale również ignorancja. Nies słuchaj mediów, zainteresuj się kulturą krajów obecnie muzułmańskich, pojedź tam i żyj wśród nich kilka lat a potem wypowiadaj się na forum.
Jeśli chodzi o kozy , to i u nas znajdzie się wielu koneserów koziej i owczej seksualności. Przypuszczam, że więcej niż u nich.
Przy okazji powtarzanie głupot wymyślonych przez speców CIA od upodlania ludzi jest również przejawem głupoty.
Autor: Lipiński  Dodano: 15-11-2016
Celecrin - Dadam  -2 na 2
>Ta kultura jest stara, starsza od naszej,
Jakies kpiny. Jakos nie potrafie wyobrazic sobie dlaczego kultura muzulmanska ma byc lepsza od mojej rodzimej slowianskiej ale jesli to przyslismy po Celtach, a kiedy Europe zasiedlali Celtowie, przodkowie Arabow kozy gwalcili na pustyni...
chwileczke przeciez ciagle to robia...
Autor: Celecrin  Dodano: 15-11-2016
Lipiński   3 na 3
Wszystkie "rewolucje" w krajach Ameryki Południowej i Środkowej , Afryce, Azji i Bliskim Wschodzie były i są planowane i organizowane przez służby krajów takich jak USA, Izrael, GB. Zawsze chodzi o redystrybucję dóbr danego kraju. Jeśli ktoś wierzy jeszcze w rewolucję dla dobra mieszkańców danego kraju to jest bezmyślnym wytworem zachodniej propagandy.
Mieszkałem wiele lat w krajach z kulturą opartą na religii islamu. Mam tam nadal wielu bliskich przyjaciół. Zwykły człowiek nie różni się od nas niczym. Ma te same potrzeby i oczekiwania. To że w rejonach wiejskich ludzie żyją według praw klanowych i ściśle trzymają się przekazów z Koranu również niczym nie odróżnia ich od nas. W Stanach mamy Mormonów , u nas też się tacy znajdą.
Jedno jest bezdyskusyjne system klanowy jest wiodącą siłą w tych społeczeństwach. Nasz europejski indywidualizm jest dla nich czymś obcym.
Tym niemniej młodzi ludzie którzy zdobyli już światowej "ogłady" prą do wolności samostanowienia. Chcą być tak samo "wolni" jak my.
Właśnie te cechy wykorzystują tajne służby krajów chcących zdestabilizować sytuację. A my wierzymy w misję naprawy świata który wcześniej sami zniszczyliśmy.
D.Trump nic nie zmieni. To nie leży w jego możliwościach. Światem nie rządzi szeryf z Białego Domu a klan finansistów z F.R.S.
Autor: Lipiński  Dodano: 15-11-2016
Dadam 1 - Arabowie   1 na 3
Znakomity artykuł potwierdzający moje blisko dziesięcioletnie doświadczenia kiedy mieszkałem wśród nich z rodziną.
To są ludzie wychowani w innej kulturze społecznej opartej na religii.
Ta kultura jest stara, starsza od naszej, trudna do zrozumienia dla Europejczyka który w okresie jej rozkwitu był "prymitywnym barbarzyńcą".
Autor: Dadam 1  Dodano: 15-11-2016
kobieta - Tragedia wspolczesnego swiata   3 na 3
Przeczytalam, przemyslalam, znalazlam kilka odpowiedzi na moje pytania. Bardzo wartosciowy artykul. Prawdy, ktore Pan odslania nie sa znane ludziom zachodu,  albo znane sa tylko czesciowo. Politycy oczywiscie wiedza co sie tak naprawde kryje za przewrotami w swiecie arabskim. Na portalu Racjonalista tez sa osoby, ktore probuja odwrocic czytenikow uwage od wiedzy w tym temacie. Po dluzszej obecnosci na Portalu jest sie swiadomym ich strategii manipulowania czytelnikami. Sa tez osoby, ktore odslaniaja ich faszywa gre na szczescie. Dziekuje za artykul.
 
Autor: kobieta  Dodano: 15-11-2016

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365