Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
139.555.907 wizyt
Ponad 1056 autorów napisało dla nas 7239 tekstów. Zajęłyby one 28536 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Rok 2016
rok jak co rok
był dobry dla mnie
był dobry dla kraju
był dobry dla świata
był zły dla mnie
był zły dla kraju
był zły dla świata
  

Oddano 4398 głosów.

Złota myśl Racjonalisty:
Dlatego - uwzględniając wszystkie zastrzeżenia, jakie uczyniłby filozof nauki odnośnie pojęcia prawdy, która w nauce nigdy nie jest ostateczna i zawsze podlega weryfikacji - musimy powiedzieć, że teoria ewolucji jest po prostu prawdziwa.
Komentarze do strony Sprzeciw psychiatry

Dodaj swój komentarz…
Arminius - Były różnice
"Uciekając z transportu do obozu jenieckiego w Kozielsku, uniknął śmierci w Katyniu — miejscu symbolicznym dla sowieckiej polityki wobec polskich elit. Ostatecznie jednak nie zdołał ocalić życia."

Jest jednakże wyraźna różnica między tymi sytuacjami. W scenariuszu sowieckim Dr Mikulski zostałby najpewniej zastrzelony w Katyniu strzałem w potylicę - i nie miałby jakiegokolwiek wyboru. W przypadku drugim, miał wybór i podjął heroiczną decyzję. Inteligencja i arystokracja - nie kolaborująca z okupantami - miała lepiej pod władzą Niemców. O czym dobrze wiedziano, gdyż nielegalne przemieszczanie się reprezentantów tej warstwy na tereny okupacji niemieckiej ze strefy sowieckiej było zjawiskiem powszechnym. Bartoszewski trafił do Auschwitzu - i wyszedł z niego, podobnie jak wcale niemała ilość tam wywiezionych. Gdyby trafił do łagru nad Kołymą - nie miałby najmniejszych szans.

A propos tematu: polecam wyśmienity film "Szpital przemienienia" oparty na prozie ....Lema. Absolutna perełeczka!
Autor: Arminius  Dodano: 04-05-2017
Reklama
Mariusz Agnosiewicz - odp.  -2 na 2
Na siłę starasz się wybielić nazistów, zrelatywizować ich zbrodnie. Niemcy i Rosjanie to tak samo barbarzyńskie ludy. Niemcy wymordowali znacznie więcej Polaków niż Rosjanie.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 04-05-2017
Arminius - Barbarzyńcy? - I   2 na 2
Powiedzieć o całych nacjach że są "barbarzyńskie" - to przesada. Powiedzieć o Niemcach w czasie teraźniejszym że są "barbarzyńcami" - to po prostu nieprawda. W czym obecnie wyraża się niemiecka barbaria??? Proszę tez pamiętać - jeżeli chodzi o przeszłość - o potężnym wkładzie cywilizacyjnym Niemców w Europie Środkowo - wschodniej. Jeżeli zaś chodzi o realia dwóch okupacji - dam Panu przykład rodzinny. Moj dziadek przed wojną był chłopem. Mieszkał na wsi pod Samborem. Jako ze był w Armii Hallera oraz walczył z bolszewikami w czasie wojny polsko - swoieckiej 1920 r. - musiał się ukrywać przez NKWD, tym bardziej że uchodził za trochę bogatszego gospodarza bo dostał parę hektarów za ową zołnierkę. Często - nota bene - ukrywali go Ukraińcy, często krwni i powinowaci. I gdy w czerwcu 1941 r. niemcy przepędzili bolszewików był w siódmym niebie. Dzieki Fall Barbarossa nie pojechał na białe misie.
Autor: Arminius  Dodano: 04-05-2017
Mariusz Agnosiewicz - odp.  -1 na 1
Naród niemiecki odpowiedzialny jest za największe barbarzyństwo XX wieku. Narody nie zmieniają się w ciąg 1 czy 2 pokoleń.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 04-05-2017
Arminius - Barbarzyńcy - II   1 na 1
Nie tylko on. Cała wieś, Polacy i Ukraińcy. I setki innych wsi spod okupacji sowieckiej. Gdy do pojawili się Niemcy - cała wieś przez nikogo nieprzymuszona wyległa na droge, z kwiatami, mlekiem, kiełbasami, itp. Była to postawa szczera i niewymuszona. Później bywało różnie pod niemiecką okupacją. Ale dziadek przeżył ją bez wiekszych perturbacji - w każdym razie zycia ani zdrowia nie postradał. Problemy zaczęły się ponownie z pojawieniem się "drugich" Sowietów i musiał dawać drapaka spod Sambora. Piszę o tym wszystkim po to, aby uzmysłowić Panu, iż realia okupacji na Wschodzie , na Kresach były odmienne, czesto zasadniczo odmienne od tych podręcznikowych wersji, ktore odnoszą się do obecnej Poslki zachodnbiej czy centralnej.
Autor: Arminius  Dodano: 04-05-2017
Mariusz Agnosiewicz - odp.
I co z tego wynika? W powojennych kalkulacjach Niemcy nie zakładali kolonizacji Kresów. Po cóż mieliby "czyścić" ten region z Polaków? Lepiej by Polacy się tam kotłowali z Rosjanami. Tam gdzie natomiast planowano kolonizację, tam byli gorsi od Rosjan. Ogólnie dla Polaków Niemcy byli znacznie bardziej barbarzyńskim oprawcą niż Rosjanie.A reżim komunistyczny zabijał głównie Rosjan.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 04-05-2017
Rafał Poniecki   2 na 4
W proteście zabił się. To taka ekstremalna wersja: Na złość Niemcom przeziębię się. Co tym osiągnął? NIC, kompletnie nic, bo to co o nim teraz inni sądzą, nie liczy się.
Gdyby zrobił coś, co by uratowało kilku z jego podopiecznych/pacjentów, to by było coś. Co komuś z martwych bohaterów? Co innego, gdyby zginął ratując innych. Ja to oceniam jako kapitulację.
Autor: Rafał Poniecki  Dodano: 05-05-2017
finerbijk - Lepsi i gorsi barbarzyńcy
Niemcy byli na pewno gorsi niż Ruskie. Przy czym nie chodzi nawet o liczbę ofiar, tę zależy jak liczyć (ilościowo Mao przebijał wszystkich), ale mieli w oficjalnym programie likwidację lub upodlenie całych narodów, czerwoni tylko trzymanie ich za mordę.
Jeśli chodzi o tego psychiatrę, to zgadzam się z Rafałem Ponieckim, zabicie się na znak protestu to żadne bohaterstwo. To tak jakby Żydzi się wszyscy pozabijali sami w proteście przeciwko eksterminacji, ułatwiając Niemcom robotę. Jakieś tam samospalenia za komuny przynajmniej miały wydźwięk propagandowy, a w czasie wojny jeden samobójca nie miał znaczenia.
Autor: finerbijk  Dodano: 06-05-2017
Jan Rylew   2 na 2
Wstrząsająca historia, zmuszająca do głębszej refleksji.
Doskonale rozumiem wybór doktora Mikulskiego. Śmierć samobójcza w tym wypadku wydaje się jedynym honorowym, a nawet chyba racjonalnym rozwiązaniem.
Zgadzam się, że obydwa rodzaje postępowania ze strony polskich ówczesnych wrogów trzeba traktować w kategoriach barbarzyństwa. Natomiast przenoszenie historii do teraźniejszości, przypisywanie całym narodom pewnych cech charakterystycznych to niebezpieczna gra. Dzisiejszych pokoleń nie można obciążać winą za zbrodnie ich przodków, chociaż, być może, w podobnych okolicznościach mogłyby zachowywać się podobnie.
Wojna jest zbrodnią, bo otwiera wrota do wszelkiej zbrodni.
Podczas wojny w każdym narodzie znajdzie się wystarczająca ilość katów.
Autor: Jan Rylew  Dodano: 08-05-2017
ederlezi   1 na 1
Ten lekarz był bohaterem. Nie oceniajcie go. Człowiek postawiony przed takim wyborem. Czapki z głów i minuta ciszy...Inni by wybierali żeby przeżyć, on poświęcił życie w imię HUMANIZMU.
Autor: ederlezi  Dodano: 17-05-2017

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2017 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365