Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.625.905 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 353 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Człowiek to jedyne zwierzę które się rumieni. I jedyne, które ma za co.
Komentarze do strony Byli łatwopalni

Dodaj swój komentarz…
Iznogud - głupi wybryk  -6 na 22
ale, przecież znowu mamy eskalacje nastrojów i sympatii dla nacjonalizmu, faszyzmu, czy nazizmu, za zachodnią granicą, za wschodnią granicą, za południową granicą, w skandynawi, więc czemu u nas miałoby być inaczej? tym bardziej, że jesteśmy biedniejszym społeczeństwem niż większość dookoła. same wydarzenia w Jedwabnym jest mocno niejasne, wiadomo kogo (chyba), kto, no tu opinie są różne, ilu zamordowano (to też niejasne). irytują mnie tylko dwie sprawy: RP jako chłopiec do bicia, bo przecież nikt z lobby żydowskiego w USA nie zaatakuje Niemiec, Francji, Czech czy Słowacji. Druga, dlaczego el presidento po raz kolejny przepraszał? czy prezydenci Niemiec, Ukrainy czy Rosji przepraszają Polaków co roku za masowe mordy etniczne przeprowadzone przez ich krajan na Polakach?
Autor: Iznogud  Dodano: 03-09-2011
Reklama
Jacek Tabisz - straszne   6 na 6
Straszne! Można by to nazwać recydywą, gdyby nie to, iż antysemityzm kocha nawroty. Może już nadeszła pora, aby choć w świetle prawa wykreślić z Nowego Testamentu odrażające banialuki nawołujące do nienawiści wobec Żydów, łącznie z "proroctwem" dotyczącym zburzenia Jerozolimy. Bo tu, moim zdaniem, leży pies pogrzebany. Antysemitów znajdziemy nie tylko w Polsce, choć wandale z Jedwabnego przeszli samych siebie. Mam nadzieję, iż ci cisi, dzielni sąsiedzi po cichu i dzielnie starali się oczyścić pomnik?
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 03-09-2011
IllusiveMan   13 na 15
Najgorsze, że Jedwabnem to nie odosobniony przypadek wyraźnie agresywnego antysemityzmu w Polsce. Boleje nad tym, że gdzie nie przejdziesz się po dowolnym mieście zauważasz właśnie ten agresywny antysemityzm wymalowany na murach , blokach i garażach oraz na twarzach zakapturzonych band. Pamiętam jeszcze pewien incydent, który wydarzył się na moim starym osiedlu, gdzie mieszkałem jak jeszcze do podstawówki się chodziło, typowe duże blokowisko, a dotyczył on zniszczenia samochodu i rzucaniem po nocy kamieniami w okna pewnej rodziny żydowskiej, której zaczęło się lepiej powodzić i to nie spodobało się pewnej grupie wyrostków więc oczywiście by pokazać im że to że lepiej zarabiają uczciwą pracą jest przez nich nietolerowane wyryli gwoździem na masce samochodu gwiazdę Dawida i okresowo zmuszali tą rodzinę do wymiany szyb w mieszkaniu co wreszcie doprowadziło do ich przeprowadzki ponieważ policja nic nie mogła zrobić bo chociaż wszyscy wiedzieli kto to robił każdy krył każdego i nikt nic nie widział. Polska ksenofobiczna rzeczywistość.
Autor: IllusiveMan  Dodano: 03-09-2011
pawel.nn - Coś w tym jest...   7 na 7
Z dwa tygodnie temu bliska znajoma poprosiła mnie abym wypożyczył dla niej w bibliotece książki Grossa. Ona się po prostu wstydziła pożyczać "takie" książki a ponieważ ja mam już opinię człowieka "po przejściach" więc ja mogłem. Coś w tym jest...
Autor: pawel.nn  Dodano: 03-09-2011
hazy - ???  0 na 14
Mieszkam w Polsce od urodzenia i nigdy nie widziałem w moim otoczeniu jakichś przejawów antysemityzmu. To, że jakaś grupka ludzi robi jakieś ekscesy to nie oznacza, że Polacy to antysemici.
Autor: hazy  Dodano: 03-09-2011
Jarek B. - humaniści  -2 na 14
Chorobą polskich uniwersytetów humanistycznych jest zalew lewicowych środowisk, którym wszystko się kojarzy zawsze tak samo bez względu na opisywane przez nich zjawisko (na marginesie w ogóle mnie nie dziwi stan polskiej oświaty sterowany wszakże przez kadrę z tych uniwersytetów). Swastyka na murze oznacza wyssany z mlekiem od polskiej matki kultury antysemityzm. Nie ważne, że normalni Polacy nie chodzą po ulicach z zamiarem malowania swastyk na murach. Nie ważne, że normalni Polacy takie napisy zamalowują i się ich brzydzą. Zdaniem "antyklerykałki" (co to w ogóle za neologizm) ten symbol należy utożsamiać z polską kulturą - wszakże jak uczenie to określiła "antysemityzm wessany z duchem
narodowej kultury". O J.T. Grosie i jego fobiach napisał jeszcze w latach 80 Jerzy Giedroyc na co przytaknął JNJ Jeziorański, a o czym uczeni lewicowcy nie wiedzą bo skąd mają wiedzieć skoro wszystko kojarzy im się zawsze tak samo. Ilekroć czytam polskiego humanistę tylekroć zastanawiam się po cholerę nam humaniści w Polsce ? Nie produkują towarów, nie świadczą praktycznych usług, nie tworzą nowych pomysłów, a jedynie słyną z tego, że pisują naiwne tekściki z gotowymi tezami. Nie wiem po cholere utrzymywać tych darmozjadów z kieszeni podatników.
Autor: Jarek B.  Dodano: 03-09-2011
Jacek Tabisz - @hazy @Jarek B.   9 na 15
Dziewczyna mojego brata dorabiała sobie do studiów pracując przy roznoszeniu rachunków za gaz i zawiadamianiu o nowych regulacjach itp. Ilekroć ludzie, różni ludzie, mieli wrażenie, iż płacą więcej, tylekroć - ich zdaniem - winni byli Żydzi. Więc nie wciskajcie mi proszę kitu, iż w Polsce nie ma antysemityzmu.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 03-09-2011
Wenancjusz   10 na 12
To nie ważne czy ktoś jest Żydem czy też nie. Oburza mnie to, że w Polsce jak ktoś komu nie pasuje to Żyd. A przecież do rozporka nikt takiemu obwinionemu nie zaglądał. To jest chore i obłędnie idiotyczne. Mamy tylu żydoznawców, że i po charakterze wypowiedzi już wiedzą kto jest Żydem. Zwłaszcza młode, pryszczate szczawiki nie mające jeszcze pojęcia o rzeczywistości, szermują antyżydowskimi hasłami (patrz kibice i patrz wypowiedzi na postach). Polska ma jednak przez swoją tolerancję, problem z antyżydostwem (tak jak i z "komuną"). Polska w opinii świata jest  tolerancyjna dla nieuzasadnionych wygłupów jakichś tam gówniarskich obsmarkańców. Mogło to dziadostwo trochę poczytać, puczyć się historii, a tak poszła opinia w świat, że jesteśmy anty Żydom. To, że tak się dzieje, jest winą braku wykształcenia zasadniczego (patrz na pisownię tych wypowiadaczy swoich przemyśleń). Ale opinia idzie w świat. Dla mnie Żyd był człowiekiem bardzo racjonalnym i wykształconym. Był zawsze na boku i nie akceptowany ale robił swoje, więc się uczył. Kto z tych zapyziałych gównojadów polskich to robił? Ale pretensje, że wiedzę swoją później wykorzystywał, stała się jego winą? Czy to jest normalne? Nie rozumiem mentalności polaczków nędznych i podłych choć żyję już tu 64 lata.
Autor: Wenancjusz  Dodano: 03-09-2011
zohen - czy ktoś wie?   5 na 7
" A dziadek, a czemu ksiądz na każdej religii mówi: pamiętajcie dzieci, to żydzi zamordowali pana Jezusa!"?

Proszę wielebnego księdza, pominąwszy kwestię prawdziwości lub nie tego stwierdzenia, o co w tym usilnym - systematycznym - kategorycznym pouczaniu mojego wnuka i pozostałych 8.latków chodzi?
Autor: zohen  Dodano: 03-09-2011
Jarek B. - p. Tabisz  0 na 12
Ja nie wiem jak, ale w jakiś sposób za każdym razem tak udaje się Panu zracjonalizować wypowiedź oponenta, że interpretacja odbiega od intencji autora. Przecież ja jednym słowem nie zasugerowałem, że w Polsce nie ma antysemityzmu. Ja stwierdziłem fakt, że lewicowcy zawsze szukają przyczyny w społeczeństwie; winę za malowanie swastyk na murach ma ponosić kultura narodowa. Zawsze ta sama odpowiedź. Panie jak Pan wyjdziesz o 23.00 na miasto i zapuścisz się w pewne dzielnice w moim mieście to możesz Pan dostać po pysku za wszystko i za nic. Nikt się nawet Pana nie zapyta o wyznanie, orientacje seksualną czy narodowość. Fakt, że w każdym społeczeństwie istnieje grupka frustratów odreagowujących swoje kompleksy i fobie na Bogu ducha winnych ludziach nie jest niczym nowym. Ale dorabianie do wandalizmu ideologii jest nieporozumieniem. Daj im Pan takie zajęcie co by się nie nudzili na podwórku. Niech no lewicowiec jeden z drugim wyjdzie na blokowisko i niech zaproponuje jakąś inicjatywę, który przyciągnie młodych ludzi. Nie potrafi czy też mu się nie chce bo lewica już ma gotową tezę na wszystkie bolączki społeczeństwa ? No ile razy można te głupoty opowiadać, że winna jest cała kultura narodowa ? Antysemici w Polsce są, ale co to ma wspólnego z kulturą narodową ?!
Autor: Jarek B.  Dodano: 03-09-2011
Jacek Tabisz - @Jarek B.   6 na 6
Ok, skoro uważa pan, iż w Polsce jest antysemityzm, to dziękuję za rozwinięcie wypowiedzi, bo poprzedniej nie zrozumiałem w pełni. Jeśli chodzi o dorabianie ideologii, no to chyba ten, który maluje swastykę na pomniku ofiar żydowskich ją dorabia, a nie jakiś lewicowiec... Zgadzam się, iż trzeba dbać o kulturę. Ja to robię, już n-ty raz będę się niebawem udzielał zupełnie kulturalnie i za darmo.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 03-09-2011
Alek_z_UB - Ponary   7 na 9
W Ponarach (dzielnica Wilna) litewscy szaulisi pod komendą faszystowskich Niemców - zamordowali 100 000 ( sto tysięcy ludzi ) w tym 70 000 (siedemdziesiąt tysięcy Żydów, obywateli polskich ) i 30 000 Polaków. Czemu o tej potwornej zbrodni jest tak cicho ?
Autor: Alek_z_UB  Dodano: 03-09-2011
ROM-an - @Alek_z_UB   3 na 5
A w Ameryce biją murzynów...
Autor: ROM-an  Dodano: 03-09-2011
perun   8 na 10
Jak pisał współczesny żydowski history Barnett Litvinoff ,, przypuszczalnie Polska uratowałą Żydów od całkowitego wyniszczenia ,, - mając na mysli historie RON . Nie przesadzałbym z tym polskim antysemityzmem . Polacy raczej nigdy nie prześladowali i nie mordowali Żydów jako Polacy,  Naród , Państwo ( nie spotkałem się z tym w historii Pl ) Pogromy zdarzały się tak jak ten w Jedwabnem . Polski antysemityzm wynika z religi katolickiej  i takie ma podłoże . Więc zamiast pisać Polacy bliższe prawdy byłoby Katolicy .
Szmalcownictwo podczas II WW było karane śmiercią przez sądy Pl .Nie przypominam sobie też aby Granatowa Policja wydawałą w łapy Niemców Żydów,  tak jak robiła to np; francuska .
Trzeba mówić i pisać o takich rzeczach jak Jedwabne , Kielce itd ..ale całą prawde . Grossów jest już nadmiar
Autor: perun  Dodano: 03-09-2011
barcicki - A może to rzepa?   4 na 14
Czytając niektóre komentarze mam wrażenie, że pobłądziłem i zamiast do "Racjonalisty" trafiłem na fora rzepy lub innej frondy. Tak, drodzy moi, nie ma w Polsce antysemityzmu, polska granatowa policja nie wydawała Żydów, a inni mają większe powody do przeprosin, niż my. Podobnie jest u nas z aborcją, in vitro, równouprawnieniem itd. Problemy wymyślane przez absolwentów "lewackich uniwersytetów", żeby nie powiedzieć "wykształciuchów".
Autor: barcicki  Dodano: 04-09-2011
Koraszewski - @perun   11 na 15
Obawiam się,  że jest to uproszczenie, polska kultura jest w ogromnym stopniu ukształtowana przez katolicyzm. Polak-katolik to rzeczywistość. Ci którzy ukrywali Żydów podczas wojny ukrywają się do dziś. Sprawiedliwi b. często proszą, żeby nie przysyłać do nich listów ze stemplem ambasady Izraela, bo sąsiedzi zobaczą. Trudno czasem powiedzieć, czy ktoś maluje swastykę jako Polak, jako katolik, czy jako żul. Kibice krzyczący Żydzi do gazu wymachują biało-czerwonymi flagami, a nie krzyżami. Skomplikowane to wszystko.     
Autor: Koraszewski  Dodano: 04-09-2011
Poltiser - obojętna akceptacja świństwa   7 na 7
" To, że jakaś grupka ludzi robi jakieś ekscesy to nie oznacza, że Polacy to antysemici."
Bardzo bym chciał, żeby to była prawda. Instynkt stadny jest przerażająco silny wśród naszych rodaków. Kupą Mości Panowie! Kupy są różne...
Nawet tak bohaterskie postawy, jak sądy podziemia skazujące zdrajców, donosicieli i szmalcowników, nie powstrzymały incydentów nie tylko antyżydowskich ale również anty "innych". Jako nacja uwielbiamy makabryczny samozachwyt martyrologiczny. A co złego się zdarzyło, to nie my! Czas przestać się krygować. Pisać trzeba o wszystkim. Kielce, Jedwabne, Wołyń, Litwa, Mazury, Śląsk i Kaszuby, prześladowania Niemców itp. to też nasza historia, gdzie rola ofiary przeplata się z rolą kata, w zależności od miejsca i okoliczności. Możemy być dumni, że z wojującego religijnego nacjonalizmu i nietolerancji w Polsce, rzadziej niż gdzie indziej, robiono oficjalne państwowe "polityki czystek etnicznych". To nie Grossów jest nadmiar, to brak naszych własnych bezstronnych opracowań robi z Grossa sensację...
Na szczęście jest coraz więcej młodych ludzi, jeżdżących po świecie, mających bardziej wyważony i niezależny sąd na temat polityki, przyszłości i przeszłości własnego kraju. Lepiej się prezentują i dogadują z innymi niż nasze pokolenia "nierozliczonych".
Autor: Poltiser  Dodano: 04-09-2011
monika.k - antysemityzm  -8 na 16
Pierwszymi antysemitami są sami Żydzi.Ten tekst świadczy o tym, że nie chodzi tu o historyczną prawdę, ale propagandę antysemityzmu.Żydzi chcą zwracać na siebie uwagę i wykorzystują do tego antysemityzm.Jak można wierzyć Grossowi,skoro bez żadnej wiedzy historycznej można mu wytknąć fałsz. Gross podaje, że spalono 1600 Żydów, a w Jedwabne żyło ok 500 Żydów. Po wojnie skazano 10 Polaków za pomoc w tej zbrodni. Z innych relacji wynika, że Niemcy pod karabinem zmuszali Polaków do wyciągania z domów Żydów.Problem jest złożony.Jest bezczelnością oskarżać wszystkich mieszkańców za coś czego nie zrobili,to byli ludzie którzy żyli ze sobą w jednej wsi,znali się."nie mamy za co przepraszać",to jest prawda, odpowiedzialna jest swastyka,to ona miała karabiny.I tą prawdę pokazali autorzy tego występku.Oskarżam autorke o chamski antysemityzm, gdyż prowokuje, wykorzystyjąc złożone wojenne tragedie  ludzi do postaw antysemickich.Nie twierdzę, że w Polsce nie było antysemityzmu,był tak jak był antygermanizm,antyrosjanizm.Są to antypatie wywołone przez różne czynniki w róznym nasileniu.Na poziomie ludzi zwyczajnych takie postawy występują tylko wsród ekstremistów, którzy są wszędzie.Propagatorzy antysemityzmu tacy jak Gross i autorka wykorzystują to do fałszowania złożonej historii.Podłość
Autor: monika.k  Dodano: 04-09-2011
aljen - @ monika.k   9 na 11
Proszę Pani, czytając Pani przyczynek nie mogę oprzeć się wrażeniu, że czytam (niezdarnie, z mnóstwem błędów ortograficznych przetłumaczoną na polski) ulotkę NPD. Krzykliwa, chaotyczna retoryka zamiast faktów, patos ("bezczelność", "oskarżam"), rewizjonistyczne tezy rodem z "Der Stürmer" - aż wstyd czytać. Ma Pani też jakieś konstruktywne tezy może - czy tylko zestaw maczug?
Autor: aljen  Dodano: 04-09-2011
monika.k - @aljen  -7 na 9
 
Tak mam tezy,  Polacy nie dokonali zbrodni w Jedwabnem . Mam Pan antytezy ? proszę o uzasadnienie. Ja swoją uzasadniam. Bezpośrednim czynnikiem tej zbrodni były wojska niemieckie, to one wkroczyły do wsi, zorganizowały łapankę,  i  z rozkazu niemieckiego podjęto decyzję o spaleniu w stodole. Gdyby  tych czynników nie było , nie byłoby tej tragedii. Może, było tak, że klilkunastu Polaków pomagało, ale nie jest pewne czy robili to z własnej woli, czy pod niemieckim pistoletem. Jeśli nie byłoby tam Polaków, Niemcy i tak dokonaliby tej zbrodni. Uważa Pan, że nie ? Proszę o konstruktywne antytezy szanowny mądralo. 
Autor: monika.k  Dodano: 04-09-2011
mieduwalszczyk   7 na 7
Rzeczywiście skomplikowane to wszystko. Problem problemów dlaczego to właśnie Żydzi bądź ci, którym przypisano żydowstwo, byli "łatwopalni' i to od wieków. Chrześcijańska kultura ( choć nie wszędzie w równym stopniu) gettoizowała ich, kazała nosić poniżające symbole, upośledzała prawnie itd. To oni wszak zamordowali Chrystusa, trudnili się lichwą i  byli obcy, wręcz infernalni - dzieci diabła. Mordowano więc biedaków w momentach kryzysu, jako wszystkiemu winnych. Z czasem emancypowali się prawnie, szczególnie od czasów Oświecenia, część, ta bardziej wykształcona asymilowała się i wtapiała w tkankę społeczeństw. Oczywiście proces ten był zróżnicowany w zależności od tego gdzie zachodził. Niektórym dopiero Hitler przypomniał ich żydowskie korzenie, bo już o tym zapomnieli. Tak więc fundament wrogości zbudowało chrześcijaństwo, a później już w nowoczesnych społeczeństwach na tym fundamencie powstawały różne "naukowe" uzasadnienia ich niższości i szkodliwości, aż do erupcji systemowego, masowego mordu. Wrogość więc do nich głęboko wżarła się w tkankę społeczeństw. Czym sobie "zasłużyli" na los jaki ich spotkał - cały czas zadaję sobie to pytanie, czy ja czegoś nie wiem? To że byli solidarni i mieli "kiepełe" do interesów i byli dobrym chłopcem do bicia niekiedy, wystarczyło ?
Autor: mieduwalszczyk  Dodano: 04-09-2011
brzezińska43   9 na 9
W calkiem prywatnych rozmowach dotyczących spraw polityki spotykalem się niejednokrotnie z oskarżaneim Żydów o wszelkie możliwe niepowodzenia.W  rodowodach ludzi bardziej i mniej znanych znajdowano starozakonnych i mialoby to być oczywistym tlumaczeniem podlości wspólcześnie żyjącej postaci.W moim pokoju stoi menora, na którą jeden ze znajomych zareagowal drwiną, której celem bylo wywolanie u mnie wstydu, że taki przedmiot w ogóle mam i na dodatek eksponuję.Wszyscy ci ludzie twierdzą, że są glęboko wierzącymi katolikami. Ponieważ w kościele nie bywam, nie jestem w stanie stwierdzić, czy to efekt proboszczowskiej propagandy. Sądzę, że to raczej przechodzący z pokolenia na pokolenie przesąd. Nie jest on niczym umotywowany, bo w trakcie rozmowy owym "antysemitom" z reguly brak argumentów, chyba, że od razu ucinają ew. dyskusję.Jednak powszechność takiej postawy powoduje, że czuję zagrożenie "latwopalnością" Polaków. Niewiele trzeba by podobne do jedwabneńskich zachowań wzniecić. A tak niewiele trzeba, by przerwać ów chocholi taniec - nauczania historii i wiedzy o spoleczeństwie obnażającej bezsens tego "wierzenia".
Autor: brzezińska43  Dodano: 04-09-2011
Mączka - Potencjalne przyczyny   9 na 11
W Polsce źle jest w ogóle z dojrzałością osobowości. Przyczyny takiego stanu?
1. Chroniczny kryzys męskości. Pokolenia młodych Polaków dorastały bez ojców. Ci albo zginęli w bojach, albo w oparach alkoholu, albo byli nieobecni duchem. (teraz jest renesans ojcostwa i zaznaczam, że nie piszę o 100% rodaków). Gdy chłopiec szuka potwierdzenia swej męskości, zamiast trudnej wędrówki po górach z dobrym ojcem, dostaje to, na co stać naszych kanapowych "patriarchów": nadęte ględzenie przy otwartym piwie o Narodzie, złych Żydach i prawdziwym mężczyźnie, który takowych nienawidzi. Obciachowy "produkt zastępczy", który, pod sztafażem Wtajemniczenia w Wielkie Prawdy, ma zastąpić chłopcu zajmowanie się nim, uczenie czegoś istotnego, wychowywanie na silnego, mądrego mężczyznę. Stąd bierze się nadpodaż głupkowatych chłoptasiów, pozbawionych odwagi cywilnej (wymalowują obelgi pod osłoną nocy) i sfrustrowanych (jak się nie wkurzać, kiedy czuje się, że tatuś miał nas gdzieś i ma się problem z męskością). Chłoptasie tradycyjnie dodają sobie poweru gnębieniem kogoś, kto na pewno nie przywali im w pysk - czyż martwi Żydzi nie są idealną ofiarą? Ciekawe, czy jedwabieński malarz miałby odwagę, zamiast bezcześcić zmarłych, stanąć naprzeciw jednego agenta Mosadu?...
Autor: Mączka  Dodano: 04-09-2011
ROM-an - @barcicki   2 na 2
Patrząc na minusy do Pana wypowiedzi to albo mamy "nalot oszołomów" na nasz portal albo całkowity brak zrozumienia sarkazmu zresztą bardzo charakterystyczny dla Polaków...
Autor: ROM-an  Dodano: 04-09-2011
Mączka   6 na 8
2. Kościół Katolicki sprytnie gra na tej polskiej ułomności polegającej na braku męskich wzorców. Sam siebie mianuje jedynie słusznym autorytetem i zniechęca do refleksji, autorefleksji i poszukiwań. Zamiast samodzielności, innowacyjności, niezależnego, twórczego myślenia zaleca modlitwy, pacierze, kroczenie utartymi szlakami, choćby i w psychiczno-życiowe bagno. Byle pod sztandarem z Maryją Dziewicą i za głosem Ojca Świętego (Ojciec Święty zamiast ojca własnego - oto propozycja Kościoła). Nasz Ojciec Kościół, z fotela luksusowej limuzyny stojącej przed Pałacem Biskupim, podpowiada ojcu, który siedzi na fotelu z Tesco w mieszkaniu kwaterunkowym, kogo wskazać synowi, aby nie szukał sam przyczyny swojej frustracji i jakoś skanalizował swój słuszny niepokój, żal, agresję i nienawiść. Kościół i Ojciec wespół krzyczą do młodego "Łapaj złodzieja!" - i pokazują mu: Żyda, homoseksualistę, ateistę, feministkę, imigranta.
Dopóki to się udaje, obaj są bezpieczni. Bo syn nie połapie się, że to oni jakoś spieprzyli mu życie i że to oni go z czegoś ważnego okradli. I tak naprawdę to ich powinien "złapać" na ich obłudzie, egoiźmie, okrucieństwie, kłamstwach, wykorzystywaniu itd, itd...
Autor: Mączka  Dodano: 04-09-2011
CHOLEWA - Byli latwopalni???!!!   5 na 5
A ostrzeżenie przed ogniem doslownie i w przenośni, to co?! Brak tlenu i brak tolerancji w fanatyzm się przeobraża. Po prostu tego się nie robi. " Przepraszamy" to jest dobre, gdy niechcący kogoś nadepniemy, kogoś szturchniemy. To sa zjawiska nieodwracalne.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 04-09-2011
Poltiser - Polacy nie byli łatwopalni tylko..   4 na 4
Ręce opadają, kiedy czyta się o przeinaczonych faktach. Nie Żydzi zabili Jezusa, tylko Rzymianie. Nie kto inny tylko Konstantyn stworzył Kościół w Nicei, w czasie wojny domowej, jako narzędzie przeciw "innym" i tak to zostało na wieki, usankcjonowane przez coraz to innych cesarzy... To, że w Polsce przez długi czas katolicyzm funkcjonował w dwóch formach, wiary i tarczy, nie zmienia  faktu, że wielu naszych rodaków, dając się ponieść propagandzie biskupów, często myliło wiarę z propagandą... i dokuczało niewinnym. Większość nieszczęść RP została sprowadzona na kraj przez fanatycznych szaleńców z bardzo osobistą motywacją... jak np. dynastia Wazów albo Wiśniowieckich. W ich prywatnych wojnach religijnych nie było żadnego interesu Polski.
Co do Żydów, nawet u Mickiewicza byli oni symbolem "normalności" narodowej. Problemy zaczęły się po Powstaniu Styczniowym wraz z sukcesami Ochrany i jej antypolskiej prowokacji...
Zadziwia mnie łatwowierność rodaków.
Autor: Poltiser  Dodano: 04-09-2011
Alek_z_UB - Pogromy we Lwowie   2 na 4
Analogiczna sytuacja miała miejsce we Lwowie po wejściu Niemców w 1941 roku. Już w pierwszych godzinach rozlepili w mieście afisze podjudzające przeciwko Żydom. W tych afiszach i w ulotkach, przedstawiano ich jako winowajców pożogi wojennej. Do niemieckich żołnierzy dołączyły się męty społeczne, szczególnie spośród nacjonalistów ukraińskich, oraz zorganizowana przez Niemców naprędce t.zw. ukraińska milicja pomocnicza. Pojmanych mężczyzn zmuszano do wynoszenia zwłok ofiar zamordowanych w
więzieniach i pochówku zamordowanych, wielu bito na śmierć lub zastrzelono. Specjalna ekipa filmowa Wehrmachtu filmowała pogrom, filmy były pokazywane później w oficjalnej kronice filmowej Ministerstwa Propagandy Rzeszy - zginęło ponad 1000 Żydów. Drugi pogrom we Lwowie 25-27 lipca, był także zaplanowaną akcją niemieckich władz okupacyjnych. Dużą rolę odegrała propaganda OUN-B, która podsycała nastroje antysemickie. Zwana kolokwialnie przez ludność Lwowa dniami Petlury była zorganizowaną akcją niemieckich władz okupacyjnych z ich przyzwoleniem na bicie, grabież i mordowanie Żydów przez przygotowane w tym celu grupy Ukraińców. Zamordowano następnych ok 2000 Żydów. I taki był niestety schemat tych morderstw także w Jedwabnym. Przykłady takich pogromów również Polaków mogę podać wiele.
Autor: Alek_z_UB  Dodano: 04-09-2011
Dariusz Godyń - @ Alek_z_UB   6 na 10
Tak więc te wszystkie zbrodnie o, których pan pisze są sprawką grupy oszołomów do tego pod pistoletem faszystów?? Niestety prawda jest taka że zrobili to nasi rodacy i prawda ta brudzi nasze sumienia. Zamiast usprawiedliwiać bandziorów sami powinniśmy przeprosić lub siedzieć cicho...
Autor: Dariusz Godyń  Dodano: 04-09-2011
aljen - @ pani Monika (to jest taka muzyka)   1 na 7
> Tak mam tezy, Polacy nie dokonali zbrodni w Jedwabnem . Mam Pan antytezy ?

To nie jest teza. To jest mniemanie. Poproszę o dowód. Nie ma Pani? Tak myślałem.

Proszę do lamusa z tą ściemą, pani Moniko, ja "za dużo widziałem kłódek z pancerzy" (nie wie Pani, czyje to? Się spodziewałem.) Takie teksty jak Pani to naziści rzucają na straganie ulicznym, twierdząc np., że nie było komór gazowych. Więc proponuję zaniechać, bo kto wie, może Pani się naraża na sankcje karne u was w Polsce. O ile wiem, negowanie zbrodni narodowosocjalistycznych i komunistycznych jest w RP czynem karalnym.
Autor: aljen  Dodano: 04-09-2011
Alek_z_UB - Sumienie...   3 na 5
@Dariusz Godyń
Jak napisałem powyżej, tych zbrodni było dużo więcej w różnych krajach ale sposób działania  zawsze był podobny. Największe pogromy Żydów -  w Wilnie, Kijowie, Odessie, Lwowie, Jassach (Rumunia) i w wielu innych miejscach nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do tego kto był ich organizatorem. Faszyści werbując pospolitych morderców wśród miejscowej ludności, próbowali w ten sposób zrzucić winę na ich sąsiadów. Nie mam poczucia winy a moje sumienie, przynajmniej w omawianej kwestii jest zupełnie czyste bo niby dlaczego miałbym być odpowiedzialny za zbrodnie innych ? Idąc tym tropem pańskiego rozumowania to dzisiejsi Żydzi powinni się bić w piersi za zbrodnie swoich rodaków takich jak Jakub Berman, Matyas Rakosi (Rosenfeld), Luna Brystygierowa, Józef Czaplicki, Anatol Fejgin i innych zbrodniarzy komunistycznych. Czy ja jako Polak powinienem oczekiwać przeprosin od narodu żydowskiego za to że kiedyś z rozkazu Żyda zginęli moi krewni ? Nie ! I wcale tego nie oczekuję ponieważ nienawiść i bandytyzm - nie mają narodowości.
Autor: Alek_z_UB  Dodano: 04-09-2011
aljen - @ Brzezinska 43   1 na 3
> W moim pokoju stoi menora, na którą jeden ze znajomych
> zareagowal drwiną, której celem bylo wywolanie u mnie
> wstydu, że taki przedmiot w ogóle mam i na dodatek eksponuję.

Dziękuję za ten przyczynek. Coś mi to przypomina. Takiegoż "znajomego" wyprosiłem był przed laty z domu - i dzięki za ryby. Się więcej nie zgłosił, a minęło już kilkanaście lat - dzięki B***. A menora nadal stoi. Piękny symbol, perfekcyjna symetria, wartościowe wykonanie, nabiera patyny, wiele tysięcy lat kultury.

Zachowanie naszych "znajomych" to tak, jakby ktoś zrobił kupę w głównej nawie gotyckiej katedry. To po prostu "nie idzie", jak mawiają na Ziemi Chełmińskiej. Zwiedzając greckie świątynie wcale nie "udajemy Greka" wierzącego w Zeusa, Hadesa i Pallas Atenę. Ale chylimy czoła.

Pozdrawiam z protestanckiej stolicy Hanzy.
Autor: aljen  Dodano: 04-09-2011
brzezińska43 - Alkowi z UB przypominam   4 na 6
że wymienieni Berman , Fejgin i zapewne wielu innych byli zapieklymi wyznawcami komunizmu/faszyzmu i ich narodowość jest bez znaczenia. Odpowiadają indywidualnie za zbrodnie. Zadna organizacja żydowska nie wydelegowala ich, by "odplacili" Polakom za liczne antyżydowskie nagonki z okresu tak pierwszej jak drugiej Rzeczpospolitej. Zbrodni swych dokonywali na "wrogach ustroju" o bardzo różnej orientacji politycznej i różnych narodowości. Wielu bylo tego typu wyznawców leninowskiej wersji marksowego "Kapitalu", z różnych narodów się wywodzili.W Polsce większość stanowili Polacy, a wspomniani przez Ciebie zbrodniarze stali na ich czele z nominacji Stalina. Twoja wypowiedz ma się nijak do uprzedzeń narodowościowych. 
Autor: brzezińska43  Dodano: 05-09-2011
Alek_z_UB - @aljen&Brzezińska  0 na 6
Gdybym wyrzucał wszystkich znajomych którzy mają inne poglądy od moich to pewnie już nikt  by do mnie nie przyszedł. Czasem ludzie zachowują się irracjonalnie czy nawet mocno nietaktownie, ale uwierzcie mi że szczera i życzliwa rozmowa potrafi zdziałać cuda. Pamiętam gorące spotkania rodzinne gdzie spotykali się przy jednym stole zarówno opozycjoniści jak i działacze partyjni, wierzący katolicy oraz zagorzali ateiści. Wszystkich łączyło pokrewieństwo i tolerancja oraz zakaz palenia w zamkniętych pomieszczeniach. Sprzeczali się, dyskutowali, kłócili czasem ale nikt nikogo za drzwi nie wyrzucił. Z czasem poglądy na pewne sprawy zmieniają się wraz ze zmianą optyki, jednak nigdy nie przestaliśmy się szanować i wiem że jeszcze nie jedna burzliwa dyskusja zagrzmi przy rodzinnym stole.
............
Pani Brzezińska. Uważa pani że jeżeli Polak zabije Żyda to nie jest zwykłym mordercą tylko wstrętnym polskim antysemitą,  jeżeli Żyd zabije Polaka to właściwie nie jest to Żyd tylko komunista, a tak naprawdę to zabił go system i nie należy do tego mieszać Żydów. Doprawdy urocza jest pani logika, pokrętna i nieprawdziwa. Żydzi w komunistycznej Polsce byli inspirowani i finansowani przez www.jdc.org/
Dzięki ogromnym transferom pieniędzy byli elitą bezpieki.
Autor: Alek_z_UB  Dodano: 05-09-2011
monika.k - @aljen  -1 na 3
To jest mniemanie. Poproszę o dowód. Nie ma Pani? Tak myślałem. Potrafi Pan używać konkretnych argumentów czy tylko hasełka? Podałam konkret : niemieckie wojska wkroczyły do wsi, zorganizowały łapankę i podjęły decyzje o spaleniu żywcem. Rozumiem, że moim mniemaniom przeciwstawia Pan historyczną prawdę,  to Polacy zorganizowali i podjęli decyzje o takiej formie zbiorowego mordu.Tak czy nie ? Proszę konkretną odpowiedź. Potrafi PAn , wątpie, dobrze znam łgarski sposób prowadzenia polemiki przez bywalców tej strony.Może odwołam się do logiki w końcu reprezentuje Pan rozum. Czy Polacy dokonaliby tej zbrodni, gdyby Niemcy nie wkroczyli ?Czy Niemcy zorganizowaliby ten mord gdyby nie było we wsi Polaków?Tak/nie?Proszę do lamusa z tą ściemą, teksty jak Pani to naziści rzucają na straganie ulicznym, twierdząc np., że nie było komór gazowych. Nie  lubie stosować podobnej argumentacji jak Pan, ale tymi oskarżeniami Pan się ośmiesza, O ile wiem, negowanie zbrodni narodowosocjalistycznych i komunistycznych jest w RP czynem karalnym. Ja neguje zbrodnie faszystowskie?Kolejne łgarstwo.To Pan je neguje, ja stwierdzam, że zrobili to Niemcy,a Pan,że Polacy.Którzy to byli faszyści?brak słow.
Autor: monika.k  Dodano: 05-09-2011
Dominik Gajewski   6 na 6
Trochę odeszliśmy od tematu, którym było zniszczenie pomnika i czy gest
ten jest antysemicki. Jak dla mnie jest oczywistym że jest ale nie
tylko, jest głupim i prostacki wykazujący kretynizm tych którzy to
zrobili, zapewne jakiś młodocianych matołków którzy poczuli się przez to cool.
Ale wiecie co dla mnie było najbardziej wstrząsające? i co tak naprawdę
świadczy o istnieniu antysemityzmu? Nie ten czyn bo w każdym
społeczeństwie znajdzie się taki element. Dla mnie dowodem na istnienie antysemityzmu jest tłumaczenie tego czynu (i niejako usprawiedliwianie)  przez prawicowo-koscielnych publicystów. Tak nie przesłyszeliście się, czołówka ich "intelektualistów" stara się usprawiedliwiać ten czyn. I to w iście Goebbelsowskim
stylu twierdząc iż była to zdrowa reakcja na książkę Grossa i tym
podobne dyrdymały. Czyli okazuje się iż to znowu Żydzi sami sobie winni.
I w odróżnieniu od tego czynu, zrobionego pewnie pod wpływem alkoholu
przez intelektualnie ograniczonych wyrostków ich obrońcy to "szanowani"
prawicowcy. Oczywiście w białych rękawiczkach bo niby potępiają ale z
udawana troską pochylają się nad domniemanymi przyczynami. Udawana
troska przypominająca tą hitlerowską. I tego antysemityzmu się obawiam
najbardziej. </span></span>
Autor: Dominik Gajewski  Dodano: 05-09-2011
baszarteg   1 na 1
>Trochę odeszliśmy od tematu, którym było zniszczenie pomnika i czy gest
ten jest antysemicki.

Słuszna uwaga,próby tłumaczenia aktu antysemickiego np: "Chronicznym kryzysem męskości." wydają mnie się argumentem mocno naciąganym ,oczywiście możemy zagłębiać się w psychologiczne podteksty sprawy ,poszperać w życiorysie sprawców, doszukując się przeróżnych anomalii.Równie jednak prawdopodobną alternatywą dla wyjaśnienia praprzyczyn całego zajścia mogłoby być wysokie bezrobocie w powiecie łomżyńskim,niskie IQ sprawców czy też zwykła nuda wreszcie.W dodatku w felietonie nadmieniono że byli to "Nieznani sprawcy "gdyby okazało się ze uczestniczyły w nim kobiety ,czy należało by wtedy uznać ze mamy tu do czynienia także z kryzysem kobiecości? bądź tez założyć iż kryzys męskości w swojej destrukcyjnej mocy pchnął nawet kobiety do tego rodzaju czynów ..? ;) Nie twierdze że te wszystkie czynniki mogły nie mieć żadnego wpływu ,osobiście wolałbym jednak zachować ostrożność w sytuacji gdy o tożsamości sprawców niewiele wiadomo.
Autor: baszarteg  Dodano: 05-09-2011
aljen - @ Alek z UB   3 na 5
Uwaga, piszę bardzo wyraźnie i powoli: o wyrzucaniu nic nie pisałem, jedynie o wyproszeniu. W kręgach, w jakich się wychowałem i z jakimi przestaję, jest to ważna różnica.

Różnice zdań i poglądów są oczywiście istotne. Ale niektóre rzeczy są dla mnie niedyskutowalne, i jeśli ktoś neguje holocaust, głosi nienawiść rasową czy "klasową", pochwala zbrodnie nazizmu czy stalinizmu, to taki ktoś zobaczył mój dom od środka po raz ostatni. Bo się zdemaskował i drugiej szansy nie dostanie. Kropka.

Nie dyskutowałbym też w hipotetycznym wypadku, gdyby ktoś zaczął mi opowiadać, że pedofilia jest fajna, no bo przecież już starożytni, no i Mahomet... Są rzeczy, które "nie idą".
Autor: aljen  Dodano: 05-09-2011
aljen - pani monika...   2 na 2
...jest znowu w formie. Cytat:

> Potrafi Pan używać konkretnych argumentów czy tylko hasełka? Podałam konkret : niemieckie wojska wkroczyły do wsi, zorganizowały łapankę i podjęły decyzje o spaleniu żywcem. Rozumiem, że moim mniemaniom przeciwstawia Pan historyczną prawdę, to Polacy zorganizowali i podjęli decyzje o takiej formie zbiorowego mordu.Tak czy nie ? Proszę konkretną odpowiedź.

Przeciwnie. To Pani jest winna podać dowód na swoją tezę. Pani coś twierdzi, a więc proszę o źródła: pisemne rozkazy, zeznania świadków, protokół policyjny, cokolwiek. Jeżeli to naprawdę "konkret", to przecież o dowody nietrudno, prawda? Dopóki nie widzę dowodów, uważam, że bynajmniej nie podaje Pani "konkretu", lecz opowiada bajki. Może to Pani zmienić, udowadniając swoje twierdzenie. Czekam z zainteresowaniem!
Autor: aljen  Dodano: 05-09-2011
Alek_z_UB - @aljen   1 na 1
Po części masz rację - są fanatycy których żadne argumenty nie są w stanie przekonać, ale rozmowa daje szansę na to że zasiejesz swoją konkretną argumentacją ziarno prawdy, które sprawi że w umyśle "wiedzącego"  zakiełkuje niepewność co do głoszonych przezeń treści. Ja wolę porozmawiać bo im większa różnica pomiędzy dyskutantami, tym ciekawsza jest rozmowa a siły dobrze udokumentowanych faktów nikt nie jest w stanie podważyć.
Autor: Alek_z_UB  Dodano: 05-09-2011
monika.k - @aljen  0 na 2
proszę  tu zeznania świadków www.bialystok.ap.gov.pl/lomza/jedwabne.html . Chcę Pan jeszcze zeznania Niemców? Może odciski palców jeszcze ? Prosiłam o odpowiedzi , cisza. Logicznie można dowieść , choć to nie może być gwarantem 100 %  prawdy , że Polacy tego nie dokonali. Inny dowód . Po wojnie odbył się proces w tej sprawie na którym skazano 10 osób za współudział. Jak 10 osób mogło sterroryzować 500 Żydów ? Absurd. Jeśli nie zrobili tego Niemcy, to zrobili to Polacy proszę więc o świadków, policyjne raporty. Podałam dowódy , logiczne i konkretne , proszę odbić piłeczkę. Czekam z zainteresowaniem. 
Autor: monika.k  Dodano: 05-09-2011
hazy - @Jacek Tabisz  0 na 2
Według Ciebie jeżeli ludzie mówią, że "Jest ciemno ja w dupie u Murzyna" to są rasistami? Sam nie wciskaj kitu. Niestety po minusach jakie dostałem widzę, że wiele osób lubi jak im się wciska kit, byle tylko ten kit był zgodny z ich własnymi poglądami.
Autor: hazy  Dodano: 05-09-2011
Rafał Poniecki - @ Monika.k   1 na 1
Interesujący jest brak zainteresowania. Jak również motywy minusodajców.
Przy okazji: interesujący był również ów film na youtube.
Autor: Rafał Poniecki  Dodano: 06-09-2011
baszarteg   2 na 4
Czy cały twój tekst "Xevo" różni się czymś od zwykłej choć może trochę bardziej zakamuflowanej sugestii "Ale przecież Żydzi sami się prosili." ? Wyznając przecież ten "stek bzdur" powinni liczyć się z tym że wielu ludziom się to nie spodoba , gdyby jednak reszta świata zdołała jednak jakoś przełknąć tę zniewagę ów irracjonalny "stek" bujd i megalomanii ,zda się to na nic gdyż w ostatecznym rozrachunku "największym wrogiem Żyda w czasie
II WŚ był inny Żyd."
Wszystkie religie mają swoje za uszami ,apelowanie wiec na forum racjonalisty (gdzie z oczywistych względów religia nigdy nie miała wysokich notowań )aby judaizm potępić na równi z innymi wierzeniami jest dość sprytnym posunięciem.Jednak próby przemycenia pod tą konstrukcją myślową tez w rodzaju- Żydzi sami sobie winni a także Żydzi Żydom zgotowali ten los ,odbieram jako dosyć obrzydliwą.
Autor: baszarteg  Dodano: 06-09-2011
romanis - do moniki.k -tylko faszyści??   3 na 5
główny trzon dyskusji dotyczy zbrodni w Jedwabnem i polskiego podejścia do Żydów; mówimy o okresie okupacji hitlerowskiej; A CO PAŃSTWO ODPOWIEDZĄ NA RZEŹ KIELECKĄ??? tu już nie było niemiaszków, rok '46 i katolicki tłumek podburzany "lotnymi hasełkami" że Żydzi porwali dzieciaka aby go rytualnie "zaciukać"; a kto uzasadniał "toczenie krwi chrześcijańskich dzieci" na macę jak nie święte głowy kościoła?? mówimy tu o ciemnocie i zacofaniu, zazdrości (bo polaczek wolał leżeć do góry d. albo na kolanach czy krzyżem a nie ciężko zapier... aby się czegoś dorobić; i oczywiście nawoływanie że to te pejsate przybili jezusicka; to tkwi trochę głębiej w tym naszym nieszczęsnym Narodzie, od czasów gdy wprowadzono te czary-mary tępiąc wierzenia miejscowe; i oczywiście "piąta kolumna" jezuicka prawie na każdym polskim dworze;
a może tak światli ludzie skrzyknęliby się i wspólnymi siłami spowodowali postawienie przed Trybunałem Stanu kilka osób za oddanie w niewolę Państwa Polskiego czarnemu najeźdzcy??
...pod rozwagę ludzi myślących
Autor: romanis  Dodano: 06-09-2011
perun   4 na 4
Racja Panie Koraszewski , zbytnio uprościłem skomplikowany temat . Sam pamiętam będac dzieciakiem opowieści starszych ludzi na wsi o Żydach ,  jak to biedny Polak musiał kupować towary u bogatych Żydów , którzy obdzierali ze skóry biednych Polaków. Pamiętam , że wtedy obraz Żyda jawił mi się coś na kształt szatana jako , że w życiu nie widziałem ani szatana ani Żyda , ale podobno obaj byli zli . Ale juz jako dzieciakowi te opowieści bardziej kojarzyły mi sie z mitologią niż z rzeczywistością  . Jednak nadal uważam , że główna przyczyna antysemityzmu wynika z religii , a w dalszym stopniu pewnie z szowinizmu , nacjonalizmu itp idiotycznych kompleksów ludzi z małym rozumkiem a wielkim ego . Zbrodni w Jedwabnem niewątpliwie dokonali Polacy przy aprobacie Niemców i o tym trzeba mówić . Ale  fakty tez są takie , że urzędowo takie zachowania przez PL rząd ( w każdym razie podczas wojny ) były karane . W Holocauście właściwie każdy naród cos ma za kołnierzem USA nie wyłączając.
Może warto przypominać razem ze złymi stronami wspólnej polsko - żydowskiej historii także te jaśniejsze strony . W końcu tak polska jak i zydowska kultura wiele sobie zawdzięczają .   
Autor: perun  Dodano: 06-09-2011
mieduwalszczyk - Xevo   4 na 4
Nie przejmuj się Xevo mój post też został usunięty - był odpowiedzią na ten twój. Pamiętam co tam pisałeś : " największym wrogiem Żyda w czasie II WŚ był drugi Żyd, nikt nie organizował lepiej wywózek niż inni Żydzi, Żydzi niemieccy traktowałi Żydów wschodnich jak zwierzęta" Jak ci nie wstyd pisać takie okropne, prymitywne, bzdury. Z jakich to źródeł zaczerpnąłeś te informacje. To jakieś uogólnienia na bardzo niskim poziomie, nie wykluczam, że i wśród Żydów zdarzały się czarne owce,  ale ty pisałeś o tym jakby było to powszechne zjawisko,  udzielające niemal  odpowiedzi kto mordował Żydów - otóż sami siebie. Nie do przyjęcia.
Autor: mieduwalszczyk  Dodano: 06-09-2011
Xevo - to all   2 na 2
Ciekawe, że moich postów nie ma, ale są komentarze do nich :) To słodkie.

Nie jestem wojującym antysemitą. Jako religijnie neutralny jednak, nie mogę przejść obojętnie wobec propagandy i szerzenia mitologii judaistycznej i przedstawiania jej jako prawdy objawionej.

Problem w tym, że niewielu czytelników racjonalisty miało do czynienia z Żydami. Ja miałem. Bardzo mili i sympatycznie ludzie starszego pokolenia. Pokolenia, które doznało krzywd. To pokolenie wymiera. Nie ma więc komu mówić jak było. Nie ma więc komu prostować kłamstw szerzonych w ramach propagandy syjonistycznej. To ludzie pokolenia, które mówiło ukrywającym ich Polakom: nie mówcie o nas innym Żydom, bo jak ich złapią to wszystkich wydadzą i zginiecie. To byli ludzie, którzy doznali wielu krzywd, ale potrafili uczciwie ocenić zachowanie swoje, swoich pobratymców i Polaków.

Ich przekaz nie był czarno-biały, był szary, były tam wszelkie odcienie szarości. Teraz środowiska żydowskie sieją propagandę czarno-białą, a jak się z nimi nie zgadzasz, to jesteś antysemita, debil i buc, którego trzeba zakneblować.

Dlatego apelują o rozsądek i rzeczowe podejście do faktów. Bez mitologii syjonistycznej i fałszywie pojmowanej poprawności politycznej.
Autor: Xevo  Dodano: 07-09-2011
baszarteg   1 na 1
Troska o to aby "...przekaz nie był czarno-biały.." czy też z wszech miar słuszne apele o nie uleganie propagandzie syjonistycznej(z resztą od siebie dodam- każdej propagandzie) mają się nijak do stwierdzenia " "największym wrogiem Żyda w czasie
II WŚ był inny Żyd."
Co w ogóle mają Żydzi ukrywający się wśród Polaków do mordowania innych Żydów na masową skale , w sposób wręcz przemysłowy ..? Zdecydowaną większość ludzi zagazowanych , rozstrzelanych czy w inny sposób zamordowanych nie musiał nikt denuncjować...Spędzeni jak bydło byli mordowani na miejscu bądź po wywiezieniu do obozu zagłady ,przekazu ustnego zaś nie mogli po sobie zostawić ani czarno-białego ani szarego bo ich przekazem były sterty włosów, ubrań i góry kości.
Autor: baszarteg  Dodano: 07-09-2011
Xevo - @baszarteg
Zgadzam się z Tobą, że nie należy ulegać żadnej propagandzie. Ale artykuł był o konkretnej sprawie. Moje wypowiedzi może i mogą być uważane za kontrowersyjne (ja sam tak nie uważam), ale jeżeli przyjrzymy się historii mordów na Żydach, to zadziwiająco wysoki udział mieli w nich sami Żydzi (przedstawiciele aparatu władzy Niemieckiej i Radzieckiej, kolaboranci w gettach, itd.).

Ponadto, trudno dziś Żydom przyznać, że w tamtych czasach byli Żydzi pierwszej i drugiej kategorii (ci drudzy kończyli w piecach). To trudne. 

Chcę jednoznacznie podkreślić, że moje wypowiedzi nie odnoszą się do pochodzenia etnicznego, a do sposobu prezentacji treści historycznych i ich mitologizowania. Odnoszą się do tego, że przekroczyliśmy gdzieś granice poprawności politycznej - Żyda mordercę, nie można nazwać mordercą, bo to antysemityzm (patrz np. aparat jedynej właściwej partii w ZSRR).

Na koniec taka historyjka:

Kilka lat temu byłem w Izraelu. Na ulicy całowała się para młodych Żydów. Nagle podbiegli do nich pejsaci Żydzi i zaczęli okładać kijami i pięściami. Po zajściu podszedłem do tej pary i pytam o co chodzi. Chłopak mnie zapytam skąd jestem. Mówię, że z Polski. A on na to: to byli tacy nasi skinheadzi :)
Autor: Xevo  Dodano: 07-09-2011
Grey Wolf
Jedwabne to skomplikowana sprawa - wiadomo ze nikt nie powie moj ojciec czy dziad pomagal Niemcom... a starsi sie nie przyznaja ze tam byli.
a Prawda? Sprobojcie sie dowiedziec u zrodla - od ludzi z ktorymi mozna spokojnie pogadac tak zeby podejrzliwie nie patrzyli. Najlepiej od rodziny z okolic jesli ktos z was akurat ma w tych okolicach. Od przyjaciol ktorzy maja zwiazek z tymi terenami - niech sie dowiedza jakie czasy wtedy byly. A nie gdybaja sobie wszyscy bo ktos cos tam uslyszal albo bo sledztwo prowadzono - to tak nie przejdzie.
Za paru ucierpieli wszyscy - taki jest fakt. Gdy przyszli kacapi spora czesc Zydow kolaborowala z nimi. M.in. moj kumpel nie byl by na tym swiecie gdyby nie to ze Niemcy weszli - babka stala na peronie na Sybir. Mnostwo ludzi to spotkalo i nastepni czekali w kolejce. Sprzedawali, podpuszczali. Oczywiscie nie wszyscy (i nie tylko Zydzi) ale spora czesc a potem... coz, wszyscy za to odpowiedzieli. Niemcow z kwiatami witano!
Tam byla tragedia a Zydzi tez swoje dolozyli. Niemcy swoje a Polacy swoje - czasy byly ciezkie a i motyw zemsty sie przewijal.
Autor: Grey Wolf  Dodano: 08-09-2011
baszarteg   1 na 1
<ale jeżeli przyjrzymy się historii mordów na Żydach, to zadziwiająco wysoki udział mieli w nich sami Żydzi (przedstawiciele aparatu władzy Niemieckiej i Radzieckiej, kolaboranci w gettach, itd.).

Zadziwiająco wysoki udział...? Ktoś prowadził jakieś badania porównawcze względem ludzi poddanych podobnym ekstremalnym warunkom ,no chociażby żeby stwierdzić ,bo ja wiem ,-eksterminowani Ormianie bądź Tutsi zachowują w trakcie eksterminacji większą pogodę ducha i koleżeńskość niż Żydzi..? Nie zamierzam nikogo usprawiedliwiać ,chociaż wydaje mnie się iż nawet przy najlepszych chęciach trudno porównać sytuacje kolaborującego Francuza czy Norwega do jego kolegi z getta...?
Co do przedstawicieli władzy uczestniczących w Holokauście to mieli oni często, tyle wspólnego z Żydami co nic. Dopiero tropienie przez nazistów ich drzew genealogicznych do któregoś tam pokolenia ,stawiało często gorących niemieckich patriotów przed zadziwiającymi dla nich samych pytaniami -"ile jest aryjskości w mojej aryjskości " No chyba że sugerujesz że to Hitler był Żydem i realizował tajny plan rodem z Protokołów Mędrców Syjonu..w takim przypadku będziesz musiał sobie sam dopowiedzieć tą historyjkę,ja dziękuje.
Autor: baszarteg  Dodano: 08-09-2011
monika.k - @Grey Wolf
Wojna to czas bardzo złożony, bez dokładnego zbadania okoliczności nie można wydawać ostatecznych wyroków, kto winien. W tym przypadku ktoś pozwolił sobie na przedstawienie tej tragedii bez dokładnego zbadania.  Według informacji, które można znaleść w internecie, stawianie tezy, że zrobili to Polacy jest nieuzasadnione, jest to fałsz. Podałam wyżej argumenty, które ten fałsz pokazują i nie doczekałam się kontry. Problem jest poważny, bo nie chodzi tu tylko o prawdę historyczną, ale o wpływ historycznej interpretacji na politykę. Polski prezydent przepraszał Żydów,oskarżając Polaków na podstawie książki. Dlaczego ?
Autor: monika.k  Dodano: 08-09-2011
JanPawełDrugi
  Jedwabne, to na pewno wstydliwy temat w historii Polski. Na pewno także zdarzały się inne przypadki mordowania Żydów przez Polaków. Jednak były to sytuacje nieliczne, nie porównywalne z przypadkami pomocy Żydom. Dlaczego więc wyolbrzymia się Jedwabne i tym podobne rzeczy? xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Żydzi doświadczyli prawdziwej hekatomby podczas holokaustu, ale i w ich przypadku mamy odczynienia z ciemną stroną.
Dla wielu brzmi to niedorzecznie, ale wśród Żydów byli gestapowscy konfidenci, ludzie, którzy za „obiecana wolność” wydawali swoich ziomków. Często później likwidowani. Dlaczego o tym się milczy? Tylko, dlatego że izraelski parlament ogłosił dla tych ludzi amnestię.
Warto też czasami postawić się w sytuacji Polaków, którym, za jakąkolwiek pomoc Żydom, groziła kara śmierci. Często podanie szklanki wody było czynem wręcz heroicznym.
Warto o tym pamiętać, kiedy siedzi się w ciepłym pomieszczeniu przed komputerem.
Autor: JanPawełDrugi  Dodano: 11-10-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

« Wróć do strony
Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365