Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.020.480 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3996 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Artur Patek, Jan Rydel, Janusz J. Węc (red.) - Najnowsza Historia Świata tom 4 1995-2007

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Polski katolicyzm. Katolicyzm taki, jak urobił się historycznie w Polsce, rozumiem jako przerzucenie na kogoś innego - Boga - ciężarów nad siły. Jest to zupełnie stosunek dzieci do ojca. Dziecko jest pod opieką ojca. Ma go słuchać, szanować i kochać. Wypełniać jego przykazania. Więc dziecko może pozostać dzieckiem, ponieważ wszystka 'ostateczność' przekazana jest Bogu-Ojcu i jego ziemskiej ambasadzie,..
Komentarze do strony Kreacjonizm dla liberałów

Dodaj swój komentarz…
irek - etyka Kalego   1 na 1
Holocaust, Stalin, Mao. A co rzeziami całych Niemiec, Japonii i Wietnamu przez Roosevelta, Churchilla, Trumana, Kennedyego i Johnsona.
Autor: irek Dodano: 06-08-2009
Reklama
Maciej - bełkot
Z trudem dotrwałem do końca. Autor i tak był niezwykle pobłażliwy, że zadał sobie tyle trudu na napisanie recenzji. Ja na podsumowanie powiedziałbym krótko - bełkot. Kolejna kompletna porażka teologii w próbie dowiedzenia nie tylko swojej przydatności, ale i własnego szacunku dla aparatu pojęciowego. Czemu ten facet w ogóle używa takich słów jak "dowód" czy "gra o sumie zerowej"? Więcej szacunku można mieć do Mojżesza, który po prostu powiedział, że istnieje Jahwe i kto tak nie uważa zostanie ukamieniowany. To jest znacznie prostsze i bardziej zrozumiałe niż takie pseudonaukowe farmazony od których flaki się przewracają.
Autor: Maciej  Dodano: 06-08-2009
Oless - ślepy fanatyk
"Religia albo nie odgrywała żadnej roli, albo odgrywała małą role, albo też sprzeciwiała się moralnej innowacji."
Wystarczy przypomnieć, że w XVI/XVII w. Bracia Polscy zwalniali chłopów z pańszczyzny i rozdawali majątki, żyjący jeszcze sto lat później agnostyk religijny Wolter handlował niewolnikami. Jeszcze w XX w. "świeckiemu państwu" potrzebny był pastor Martin Luther King. Zniesienie niewolnictwa zaczęło się od moralnego oburzenia religijnych kwakrów w Anglii.  Wiara niejednokrotnie inspirowała zmiany. 

Wątpliwe aby Coyne jako 'profesor' nie znał historii (bo jeśli nie zna to wstyd) najprawdopodobniej wybiera sobie tylko fakty pasujące do teorii (antynaukowa metodologia), w czym przebił nawet Rysia Dawkinsa. A wystarczyło racjonalnie pomyśleć i wiedziałby, że dobro i zło tkwi w ludziach a nie w światopoglądach...
Autor: Oless  Dodano: 07-08-2009
thechosen1
Czy dobór naturalny generalnie dąży do złożoności czy i zachodzi coraz więcej gier o sumie niezerowej? Dla mnie to oczywiste, chyba, że dla Coyna obecny, niesamowicie złożony świat jest regresem w porównaniu do pierwotnego bulionu.

Poza tym Coyne powinien ponownie przeczytać książkę Wrighta, bo autor "Ewolucji Boga" nigdzie nie napisał, że Muhammad był mniej tolerancyjny przed podrożą do Medyny, ani nie napisał, że moralność płynie jedynie z religii, ani, że człowiek wyewoluował w bardziej moralną istotę na poziomie biologicznym. Wręcz przeciwnie! Podkreśla nasze niedoskonałe, ewolucyjne dziedzictwo, ale zauważa, ze w toku ewolucji kulturowej i zwiększającej się ilości gier o sumie niezerowej zaczynamy świadomie, w pewnym sensie racjonalnie rozszerzać zakres naszej moralności i zmieniać definicje Boga, która być może coraz bardziej staje się definicja oddająca jakąś boskość wszechświata.
Autor: thechosen1  Dodano: 18-01-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365