Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
167.987.181 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7335 tekstów. Zajęłyby one 28952 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 838 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie należy uznawać więcej przyczyn dla rzeczy naturalnych, niż takich, które są zarówno prawdziwe i wystarczające by wyjaśnić ich cechy."

Dodaj swój komentarz…
Andrzej Koraszewski - przesąd  -1 na 1
Trudno o watpliwości, że przesąd to sąd wyolbrzymiony, niezbyt logiczny i zawsze fałszywy, co więcej zazwyczaj jest to wyolbrzymiony i fałszywy sąd zbiorowy,wsparty na zbiorowym urojeniu. Mylenie tego pojęcia z wstępną hipotezą jest raczej nieporozumieniem. Tradycja istotnie daje nam jakąś identyfikację, ale bez krytyczengo podejścia staje się więzieniem i narzędziem tłumienia zdolności poznawczych.          
Autor: Andrzej Koraszewski Dodano: 17-04-2010
Reklama
Edward Piotrowski - zawiązał stryczek na siebie  0 na 2
Gadamer ma rację, lecz tylko w tym sensie, że warunkiem koniecznym dla osiągnięcia sukcesu poznawczego jest awersja do poglądów Gadamera.
Autor: Edward Piotrowski  Dodano: 18-04-2010
marcinbiotech - Panie Andrzeju   1 na 1
Drogi Andrzeju, ależ oczywiście, że przesąd i tradycja stają się często więzieniem umysłu. Ale czy twój krytyczny przesąd nie jest czasami potwierdzeniem artykułu?
W pierwszym akapicie zauważyłeś słowo przesąd i już nabrałeś przekonania opartego na własnych doświadczeniach, iż jest on zły, i dlatego tak trudno zgodzić ci się z późniejszymi wnioskami podpinającymi przesąd do zbioru tradycji. A przecież jest to to samo.
Uważam, że w języku polskim brak nam właściwego słowa na opisanie tego typu wspólnego schematu myślowego łączącego takie pojęcia jak: uprzedzenia, stereotypy tradycje i przesądy. Wszystkie są one tym samym, choć każde z tych słów ma sobie właściwe konotacje. Łapanie się za guzik, gdy widzimy kominiarza, jak również data wigilii jest tym samym schematem myślowym, różnią się tylko na skali ważnych i błahych spraw. Zaproponuj komuś przesunięcie świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy wiemy, że Jezus nie narodził się zimą ale jednak pomysł przesunięcia świąt, nawet gdyby poznano prawdziwą datę wydaje się niedorzeczny.
Autor: marcinbiotech  Dodano: 18-04-2010
irek - reakcyjność i nowoczesność  -1 na 1
Broń nas Boże przed takimi poglądami, nie osiągniemy żadnego postępu, będziemy wciąż bez końca brodzić w starych przebrzmiałych sprawach zasłaniając się "wyważoną krytyką tradycji i autorytetu". W.I.Lenin powiedział, nie wystarczy świat opisywać, świat trzeba zmieniać. Pozytywnie zmieniać. Nikt nas od tego nie zwolni. Taki jest cel człowieka myślącego.
Autor: irek Dodano: 20-04-2010
Violento   1 na 1
@irek: Czy naprawdę Lenin to dobry autorytet?

Poza tym, tezę, że "Filozofowie rozmaicie tylko i n t e r p r e t o w a l i świat; idzie jednak o to, aby go z m i e n i ć" wygłosił Marks w "Tezach o Feuerbachu".
Autor: Violento  Dodano: 20-04-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365