Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.539.607 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7342 tekstów. Zajęłyby one 28978 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3254 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Elisabeth Keller (red.) - Ssaki. Leksykon Zwierząt. Tom 3
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Polska jeszcze nie zginęła, potem niemal zginęła, wreszcie po słynnych osiemnastu dniach, zginęła: jak i dzisiaj, na przekór śląskim i wschodniopruskim ziomkostwom, Polska jeszcze nie zginęła."

Dodaj swój komentarz…
KORIUS   17 na 17
Podpisuję się pod wnioskiem. Religijna zgrajo, wypchaj się!
Autor: KORIUS  Dodano: 11-06-2012
Reklama
Marek Matys   8 na 8
Coraz częściej mam wrażenie, że religia to jeden wielki, ogólnoświatowy trolling.
Autor: Marek Matys  Dodano: 11-06-2012
Kamil Kłosiński   16 na 16
Mnie najbardziej do przekonania trafiło zdanie "(...)i oczywiście stale obecni idioci, którzy myślą, że wypełniają wolę swego boga poprzez bycie tak nieznośnymi i uciążliwymi, jak tylko potrafią."Nie wiem,czy dałoby się to ująć dokładniej i trafniej.
Autor: Kamil Kłosiński  Dodano: 11-06-2012
apiat' Nemo - polecam tekst MB.Jakubiak
... oba teksty dobre: Małgorzata B. Jakubiak. Człowiek wspaniały, czyli jaki mamy pożytek z gęsi, cytat: … Współcześnie, ludzie deklarujący świeckie zapatrywania i uważający się za humanistów ze świeckim rodowodem i postępowymi poglądami, przeważnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele, w gruncie rzeczy, przejęli ze światopoglądu religijnego. Owszem, odcinają się od religijnego poglądu na temat istnienia osobowego Boga, miejsca Kościoła, jego nauk i religii w państwie, społeczeństwie, w codziennej obyczajowości, wychowaniu, w tworzeniu etyki. […] Jednakże istnieją ogromne obszary ich poglądów sięgających „króla ćwieczka", nigdy nie poddanych ponownemu przemyśleniu przewartościowaniu, cała masa gotowych prawd, przyjmowanych na co dzień jako oczywistości, które automatycznie, bez zastanawiania się wpływają na codzienne decyzje i sposoby postępowania. Owe gotowe schematy myślenia są oczywiście różnego pochodzenia […] Jednak wiele z nich ma rodowód religijny.
Autor: apiat' Nemo  Dodano: 11-06-2012
Arkilius  -4 na 4
Odnośnie tego fragmentu:

"Jak przeciwstawić się temu rodzajowi idiotyzmu reprezentowanemu przez religie bez wściekania się?"

Jako odpowiedź na to pytanie pozwolę sobie przytoczyć cytat Seneki:

"Radość z powodu dobrego uczynku jest chwalebna i wspaniałomyślna,
gniew natomiast z powodu cudzego występku jest niegodziwy i małoduszny."
Autor: Arkilius  Dodano: 11-06-2012
Koraszewski - @Arkilius   14 na 14
Musi co Pan to Boży człowiek, nie należy się denerwować, ot tak sobie tylko podrzynają gardła córkom, albo wylewają kwas na twarze dzieci idących do szkoły,albo strzelają do ludzi w kościele, ale gniew na ich uczynki jest naprawdę niegodziwy. Jakże Panu zazdroszczę tej cudownej dobroci.    
Autor: Koraszewski  Dodano: 11-06-2012
myprecious   5 na 5
@Arkilius
Gdyby bozia sobie do głowy przybrała Senekę to ani potopu, ani śmierci na krzyżu, ani Chrześcijaństwa by nie było:);)
Autor: myprecious  Dodano: 11-06-2012
Arkilius  -3 na 3
Podrzynają gardła córkom, albo wylewają kwas na twarze dzieci idących do szkoły,albo strzelają do ludzi w kościele bo kieruje nimi radość czy gniew? I tu jeszcze raz Seneka:

"Dla poprawy błądzących i złoczyńców nie potrzeba zatem, by ten, kto karze, unosił się gniewem. Skoro bowiem sam gniew jest występkiem moralnym, nie wolno poprawiać jednych występków przez popełnianie drugich."
Autor: Arkilius  Dodano: 12-06-2012
KORIUS   5 na 5
nie wolno poprawiać jednych występków przez popełnianie drugich."
-Że niby przemoc rodzi przemoc? Takie prawo ewolucji. Często jednak gniew bywa słuszny i powoduje skuteczne przeciwdziałanie przemocy. Nie musi on być głupi bezmyślny i niepohamowany. I najważniejsze, łatwo mędrkować i doradzać innym gdy krzywda, ból, cierpienie nie dotyczą nas bezpośrednio. Na szczęście są nawet tacy, którzy unoszą się gniewem za złe uczynki popełnione na innych. Po prostu nie lubią su....ynów, to zdrowy objaw.
Autor: KORIUS  Dodano: 12-06-2012
Arkilius  -1 na 1
W sumie fakt faktem Seneka głosił dość utopijne idee które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością w końcu jesteśmy tylko zwierzętami, a mózg nie jest do myślenia tylko do zwiększenia szans na przetrwanie.
Autor: Arkilius  Dodano: 12-06-2012
KORIUS   3 na 3
a mózg nie jest do myślenia tylko do zwiększenia szans na przetrwanie.
-No powiedzmy, że  do myślenia jak zwiększyć swoje szanse na przetrwanie, jak najmniejszym kosztem ;-)
Autor: KORIUS  Dodano: 12-06-2012
Jacek Tabisz - @Arkilius   9 na 9
Seneka z pewnością by się zgodził, że trzeba stanowczo i rozważnie przeciwdziałać przemocy, a nie pobłażać ideom które owocują otępieniem młodych, polewaniem kwasem "źle" ubranych dziewczyn (tudzież chcących się uczyć) etc. etc.... Senaka byłby wśród nas nawołując do przestrzegania konstytucji kraju i wykreślenia z obiegu książek negatywnie wpływających na życie społeczne (Biblia, Koran...)
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 12-06-2012
Arkilius
No cóż z tekstem pisanym jest zawsze tak, że każdy widzi w nim to co chce zobaczyć. Zatem zamiast rozpisywać się i tłumaczyć co wcześniej miałem na myśli, napisze tylko tyle:

Prof. Daniel C. Dennett "Don't ask, tell"
Mahatma Gandhi: "Bądź zmianą, którą chciałbyś ujrzeć w swiecie.”
Autor: Arkilius  Dodano: 12-06-2012
Jacek Tabisz - @Arkilius   6 na 6
Uważam, że dzieci powinny być wolne od indoktrynacji religijnej, sam się od niej uwolniłem, będąc dzieckiem. Zgadza się to z postulatem Gandhiego... Natomiast przyzwolenie na znęcanie się silniejszych dilerów wiary nad bezbronnymi dziećmi to nie jest w żaden sposób postawa szlachetna, ani stoicka.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 12-06-2012
Stefan Dudziński - stefan  -1 na 1
Pan ten jest stronniczy wszystkich wierzących traktuje w ten sam sposób i traktuje religię w sposób odpowiadający jego niezachwianym przekonaniom.Nawet ludzie religijnym zdarzają się chwile zwątpienia targają ich sprzeczne myśli,bo są to ludzkie cechy.Brak jakichkolwiek wątpliwości bezwarunkowe przekonanie o własnej racji i szukanie argumentów na podbudowanie swojej tezy brak jakich kolwiek wątpliwości jest w pewnym stopniu wynikiem ograniczenia takich osobników takie jest moje zdanie.Na łamach Racjonalisty dowiedziałem się wielu pożytecznych rzeczy,dużo się dowiedziałem i jakkolwiek co do wiary mam wiele wątpliwości to jednocześnie nie jestem wojującym ateistą.Uważam że jakkolwiek nasza wiedza współczesna otworzyła nam nowe horyzonty myślenia a nauka niesłychanie poszła naprzód to jednak nasza niewiedza o wielu zasadniczych dla zrozumienia tego co nas otacza upoważnia nas do okazania dużej skromności i powściągliwości.
Autor: Stefan Dudziński  Dodano: 14-06-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365