Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.010.608 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 407 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzymy mediom. Media "zakręcają się na prawo". Prezenterzy i dziennikarze widocznie mają jeszcze usta pełne wadowickich kremówek, dlatego nie stać ich na obiektywizm i prawdę."

Dodaj swój komentarz…
Jerzy Leon Święch - Na temat   13 na 15
Lubię takie krótkie i precyzyjne podejście do tematu.
Do mnie dotarło i potwierdziło moją na ten temat opinię.
Autor: Jerzy Leon Święch  Dodano: 12-09-2012
Reklama
c3h3n   2 na 2
Kiedy następne części? Bo tytuł dość szumny jak na tak krótki artykuł.
Autor: c3h3n  Dodano: 12-09-2012
viperkrk - bardzo słaby artykuł  -14 na 22
Ja bardzo przepraszam, ale jak można pisać takie farmazony na stronie tytułującą się "racjonalista". Dlaczego autor nie pisze o tym, że rozwój nauki był ściśle powiązany z religia. To Islam zjednoczył świat arabski, we wszystkich arabskich szkołach w tamtym czasie nauczyciele zawsze byli jednocześnie duchownymi. Przypominam, że wprowadzenie jedności między prawem i religią w świecie arabskim przypada na VIIIw. Kryzys i upadek tego imperium wiąże się ściśle z kryzysem politycznym (który dopada każde imperium, bo następuje zawsze takim moment gdy koszty utrzymania imperialnego statusu przewyższają zyski)oraz wyprawami krzyżowymi. Gwoździem do trumny był najazd mongołów. Czy autor może się odnieść do źródeł historycznych na podstawie których wyciąga swoje wnioski? czy może dorabia historie do swojej teorii.
Autor: viperkrk  Dodano: 12-09-2012
elemel - Nie jest tak źle  -12 na 18
Nie do końca prawda z tym Al Ghazalim i schyłkiem Złotego Wieku Islamu. Nie jest po prostu możliwe, żeby jeden człowiek narobił takich spustoszeń i zatruł umysły milionom ludzi. Przeważnie jest na odwrót, człowiek, który odnosi taki wielki sukces po prostu wyczuwa tendencję i "słyszy język ulicy". A do schyłku tamtej epoki przyczynił się głównie najazd Mongołów (Europę ominął, więc mieliśmy stały rozwój).

Artykuł jest w ogóle dość dziwny w swoich wnioskach - religia przeszkadza w rozwoju nauki? Naprawdę? Ktokolwiek liczy się z głosem religii? "Europa dławi się chrześcijaństwem" - autor chyba dawno w Europie nie był, albo za dużo telewizji ogląda. Nawet w zaściankowej światopoglądowo Polsce np. 80% ludności popiera in vitro (że o rozwodach i pracy w dni świąteczne nawet nie wspomnę), co oznacza klęskę religii i instytucji ją pielegnujących.

A co do dzisiejszego Bagdadu - to nie religia każe wysadzać się temu człowiekowi, to polityka. Po prostu zleceniodawcy tego zamachowca chcą rządzić Irakiem, albo raczej nie pozwolić rządzić innym.
Autor: elemel  Dodano: 12-09-2012
viperkrk   2 na 2
Co do Al Ghazaliego, ciekawe czy autor w ogóle zapoznał się z jego biografią. Historią jego życia, etc.
Autor: viperkrk  Dodano: 12-09-2012
Appenzeller   16 na 16
To ciekawe pytanie - powyżej - czy religia przeszkadza w rozwoju nauki. Ja się o upadku nauki arabskiej nie wypowiem, tematu nie znam, przyczyny były zapewne wielowymiarowe, z solidną wkładką religijną. Niemniej niedostrzeganie negatywnego wpływu religii (wszelkiej) na naukę wymaga solidnej belki w oku. Sposobów wpływu jest wiele, np.: (a) ogłupianie dzieci; choroba dziedziczna w niektórych rodzinach; (b) zakazy explicite, z karami włącznie (kiedyś stosy, teraz protesty wobec np. badania komórek macierzystych). Wyraźnym skutkiem ogłupiania są niskie nakłady na naukę i edukację - miliardy za to wędrują ad maiorem Dei gloriam, czyli na Maybachy i pałace, tuczenie pijawek.
Autor: Appenzeller  Dodano: 12-09-2012
myprecious   13 na 15
@viperkrk, elemel

Nie ma znaczenia czy to wynik działań jednej osoby, czy wielu. Fakt jest jeden, od czasu gdy Islam stał się niekwestionowaną ideologią świata arabskiego, przetłumaczono na arabski mniej książek niż jednego roku tłumaczy się na hiszpański. Postęp naukowy tego świata to jedynie technologie kupowane za ropę od zachodu. A za noszenie biustonoszy w Arabii Saudyjskiej grozi biczowanie. Jeśli sądzicie, że Islam się do tego stanu rzeczy nie przyczynił to jesteście oderwani od rzeczywistości. Zwalanie winy tylko na czynniki zewnętrzne (tak jakby Europa i inne obszary świata, żyły w ciągłym pokoju) to niczym niepoparta racjonalizacja. Sam wielki prorok przeprowadził 60 kampanii wojennych i jakoś wtedy wojna im nie przeszkadzała.
Autor: myprecious  Dodano: 12-09-2012
Olek Mularski   15 na 19
Arabski fanatyzm, jak wszystkie inne zjawiska społeczne ma wiele przyczyn. Do upadku imperium arabów przyczynili się pospołu zarówno Mongołowie jak i ów religijny fanatyk Al Ghazali. Mongołowie paląc i niszcząc uczynili państwo biednym. W czasie biedy, wojen i społecznych niepokojów dużo łatwiej o gorące głowy, desperatów, buntowników czy półgłówków, którzy rzeszą pójdą za kimś kto głosi wielkie religijne hasła. Skoro na ziemi przez wiele lat doznawali jedynie krzywd i cierpień, spalono im domy, zabito krewnych, to czy nie logiczne było (w tamtych czasach, kiedy ludzie nie wiedzieli jak powstał świat, że jest jakaś ewolucja itp.) zaufać sile wyższej. Pewnie myśleli, że to rzeczywiście Allah się na nich gniewa za lata bogactwa i rozpusty i trzeba go przebłagać. Pewnie łudzili się też nadzieją lepszego życia w raju. Al Ghazali zaś to skrzętnie wykorzystał i wbił im do głów, że trzeba porzucić naukę, bo Allah nie chce, żeby człowiek poznał jego tajemnice. Stosując medytację, ascezę i mistykę, które zaczerpnął od derwiszów wyprał ludziom mózgi.
@viperkrk- religia zawsze zabija naukę. Nauka arabska przed Al Ghazalim była dość laicka jak na tamte czasy i reprezentowana głównie przez arystotelików.
@elemel- u nas w Europie przez całe średniowiecze kościół zdołał zniszczyć naukę.
Autor: Olek Mularski  Dodano: 12-09-2012
elemel  -7 na 15
@Olek Mularski
"u nas w Europie przez całe średniowiecze kościół zdołał zniszczyć naukę."
Bzdura. Sprawdź, kiedy i gdzie powstały Uniwersytety? Theodor z Fryburga (ojciec współczesnej nauki, opisał tęczę w 1307 - http://bit.ly/QQAjtV). Bardzo mało wiesz o średniowieczu (zwlaszcza w Europie Zachodniej) prawda?

Jeszcze ogólna uwaga - islam to nie tylko Arabowie. Al-Ghazali był Persem, największy muzułmański kraj to Indonezja. Radzę też poczytać o rozwoju Indii za czasów Wielkich Mogołów.

@myprecious
"A za noszenie biustonoszy w Arabii Saudyjskiej grozi biczowanie."
Nieprawda. Skąd w ogóle ludzie biorą takie bzdury?. Byłeś w Arabii Saudyjskiej?
Doszukiwanie się w samym islamie przyczyn wszelkiego zła jest właśnie oderwaniem się od rzeczywistości. IMHO z islamem jest jak z chrześcijaństwem - różni cwaniacy, dobierają sobie z religii elementy, które im pasują, żeby realizować swoje całkiem ziemskie, polityczne i materialne cele.
Autor: elemel  Dodano: 12-09-2012
viperkrk  -6 na 12
@Olek Mularski

albo nie wiesz o czym piszesz, albo nie wiem jak to określić. Nie ma czegoś takiego, że religia z założenia jest zła i niszczy naukę. Tak samo jak systemy polityczne, religie mają swoje nurty. reprezentowane przez wielkich filozofów,naukowców, etc.

Przed Al. Ghazalim, nurty naukowe były reprezentowane przez arystotelików, jednak kim do jasnej ciasnej oni byli? biznesmenami? takimi sobie obywatelami? nie, ONI BYLI DUCHOWNYMI ISLAMSKIMI, wiara i szariat w niczym im nie przeszkadzała w racjonalnym i naukowym myśleniu.
Autor: viperkrk  Dodano: 12-09-2012
myprecious   9 na 9
@elemel
Nigdzie nie napisałem, że Islam to samo zło - a to, że Islam przyczynił się do obecnego stanu rzeczy w krajach arabskich. Chłosta za noszenie biustonoszy miała miejsce w Somalii - przepraszam za błąd.

@viperkrk
Nie przeszkadzała - ale coś się stało i zaczęła przeszkadzać, i nadal przeszkadza. Podaj osiągnięcia współczesnej nauki arabskiej...
Autor: myprecious  Dodano: 12-09-2012
yaro - viperkrk   10 na 12
Rzeczywiście wiara pomogła im w stworzeniu godnej pozycji dla kobiet w świecie islamu,a dzięki swym badaniom naukowym doliczyli się tych 74 dziewic jakie w raju czekają na każdego islamskiego męczennika.Jakoś żadne źródła nie informują o tym że ci uczeni duchowni dopatrzyli się jakiejś i racjonalności w/w zagadnieniach.
Jedność religii z prawem to oznaczało nic innego, jak tylko i wyłącznie prawo religijne.
Autor: yaro  Dodano: 12-09-2012
viperkrk  -7 na 9
Jejku, czy Ty nie rozumiesz, że ten teren od 200 lat jest terenem walk, wojen oraz rebelii. W warunkach ciągłej wojny oraz konfliktów nie ma możliwości intensywnego rozwoju nauki.

USA ma to do siebie, że na terenie tego kraju od ponad 150lat nie było żadnego konfliktu. Wszelkie toczone przez USA wojny miały miejsce na zewnątrz.

Iran, mimo swojego mocno religijnego rządu, prowadzi programy badawcze, ma program kosmiczny, etc. Odpowiedź tutaj ma ograniczenie do 1300 znaków niestety. Nie chcesz widzieć to nie zobaczysz. Ale jak wydaje Ci się, że arabscy naukowcy nie maja żadnych osiągnięć to znaczy, że jesteś zaślepiony. Maja ich na pewno więcej niż my Polacy.

A w rozwoju krajów Arabskich przeszkadzamy my europejczycy. Chodź są takie miejsca jak Dubaj etc.

Yaro!

Jedność religii z prawem, wprowadzono przed rozkwitem nauki w świecie arabskim! Popatrz sobie na daty w dowolnej ksiażce!
Autor: viperkrk  Dodano: 12-09-2012
romaro - elemel   14 na 16
"...z islamem jest jak z chrześcijaństwem - różni cwaniacy, dobierają sobie z religii elementy, które im pasują, żeby realizować swoje całkiem ziemskie, polityczne i materialne cele."
Widzisz elemel, tu się z tobą zgodzę. Dla uczciwości dodałbyś jednak, że największymi cwaniakami są ci, którzy z religii żyją.
Autor: romaro  Dodano: 12-09-2012
KORIUS - viperkrk   20 na 20
albo nie wiesz o czym piszesz, albo nie wiem jak to określić. Nie ma czegoś takiego, że religia z założenia jest zła i niszczy naukę
-Po co błaznujesz na tym portalu? Nie ma większego hamulca nauki i wszelkiego postępu niż religie, a w szczególności islam. Jeżeli święta księga wyraźnie mówi jak należy postępować, w co wierzyć i co jest prawdą, a nauka chcąc nie chcąc to podważa, to zawsze dochodzi do konfliktu. "Jeżeli jakaś książka jest zgodna z koranem, to jest niepotrzebna, jeżeli niezgodna to szkodliwa". Słyszałeś takie islamskie "mądrości"? Ciekawe czemu kobiet nie posyłają do szkoły? Myślisz, że nauczają na swoich uniwersytetach o ewolucji? Bo swoją obłąkaną religię na pewno studiują, no i jak bombę atomową zbudować. Resztę kupują za ropę, jak im wyschnie to z głodu zdechną. Nie dość że wypisujesz bzdury dziesięciolecia, to jeszcze innych chcesz pouczać? Sam jesteś najlepszym przykładem jak religia potrafi ogłupić.
Autor: KORIUS  Dodano: 12-09-2012
viperkrk  -4 na 6
@Korius.

Cytatami można sobie rzucać, nie jeden ateista pisał o konieczności eksterminacji słabych etc. Znaczy że mamy uznać wszystkich ateistów za psychopatycznych morderców albo komunistów? Nie!

Po prostu nie znasz historie świata arabskiego, albo znasz ją bardzo słabo i dorabiasz sobie teorie do swojego światopoglądu. Historycy, którzy w przeciwieństwie do Ciebie mieli dostęp do materiałów źródłowych i spędzili nad tematem wiele wiele lat, jasno stwierdzają, że przyczyną upadku były przegrane wojny. Możesz się z tym stwierdzeniem nie zgadzać, tak jak możesz twierdzić że nasz Księżyc został zbudowany.

A tymi tekstami o tym co nauczają na uniwersytetach to sam się błaźnisz. Jak na bliskim wschodzie, panuje względny pokój, dorabiają się na ropie to powoli z dołka wychodzą. www.studyinpola(*)id=147:globalnie&Itemid=100145 Widzą mankamenty swojego systemu nauczania i zaczynają wprowadzać zmiany. Jak wydaje Ci się, że można rozbudowany system edukacyjny (niszczony sukcesywnie przez setki lat) odtworzyć z dnia na dzień. To w życiu nie miałeś z żadnym projektem do czynienia.
Autor: viperkrk  Dodano: 12-09-2012
RX500 - @viperkrk   10 na 10
ONI BYLI DUCHOWNYMI ISLAMSKIMI, wiara i szariat w niczym im nie przeszkadzała w racjonalnym i naukowym myśleniu.
-UHHHHaa. Ty facet przebiłeś w pajacowaniu dotychczasowych misjonarzy nasyłanych tu przez KRK. Ta końcówka pseudo "krk"to od tego kościółka pewnie? Gdyby był artykuł o obrazie uczuć racjonalistycznych powinieneś dostać minimum 10 lat. Nie ma tam u was na grafiku jakiejś pielgrzymki, do jakiegoś świętego kamienia, żebyś tu nie zawracał normalnym ludziom ...głowy?!
Autor: RX500  Dodano: 12-09-2012
KORIUS - @viperkrk   13 na 13
Po prostu nie znasz historie świata arabskiego...
Nie piernicz o historii świata arabskiego. Mało mnie też interesuje co robią i robili inni ateiści. Stwierdzam fakt widoczny dla każdej istoty posiadającej mózg większy niż indyczy. Żadna religia nigdy nie sprzyjała nauce i nie sprzyja do dziś, a jedynie przeszkadza. Co najwyżej łaskawie coś dopuszcza, gdy już nie ma innego wyjścia. Jeszcze niedawno internet był narzędziem szatana, a teraz siedzą tu i nawracają.
Autor: KORIUS  Dodano: 12-09-2012
viperkrk   1 na 7
@RX500
A potrafisz podać źródła historyczne, na podstawie których piszesz to co piszesz? czy stać Cię tylko na marną intelektualnie złośliwość?

@Korius
Każda istota posiadająca mózg, wie że żeby wyrabiać sobie opinie na temat tego co było 1000lat temu. Trzeba zdać się na badania historyczne, historia jako NAUKA ma jasny pogląd na temat upadku kultury arabskiej.

Po za tym kogo ja tutaj nawracam? skąd w ogóle pogląd, że ja jestem katolikiem? skąd pogląd że ja wierze w boga? gdzie o czymś takim pisałem? aha, wydaje się wam. No tak racjonaliści opierają się na tym co im się wydaje. :)
Autor: viperkrk  Dodano: 12-09-2012
Budionny - @KORIUS  -3 na 5
Obawiam się, że Twoja głęboka wiara we własną słuszność skonfrontowana z faktami przytoczonymi przez viperkrk, wygląda co najmniej blado.
Skoro "mało Cię to interesuje", to może wyloguj się, zatkaj uszy, schowaj się pod kołdrą i wrzeszcz, że "żadna", że "nigdy" i co tam tylko chcesz.
Autor: Budionny  Dodano: 12-09-2012
myprecious   9 na 9
@viperkrk
"Ale jak wydaje Ci się, że arabscy naukowcy nie maja żadnych osiągnięć to znaczy, że jesteś zaślepiony. Maja ich na pewno więcej niż my Polacy."

Czekam nadal - wymień osiągnięcia nauki arabskiej po 15 wieku. Irański program kosmiczny? Hm, będą wysyłać sondę na Marsa, czy testować zasięg pocisków balistycznych?
Autor: myprecious  Dodano: 12-09-2012
KORIUS - @Budionny   6 na 6
Obawiam się, że Twoja głęboka wiara we własną słuszność
-A może to głęboka analiza, a nie wiara, bo takiej nie posiadam. Takowa jest potrzebna, aby uwierzyć, że religia nie przeszkadza nauce. Czy pierwszy religijny  dureń, który tu wskoczy zasługuje, aby mu poświęcać cały wieczór na uzasadnienia rzeczy, które są tu omawiane od lat? Budionny to ten bolszewik, któremu nie udało się "zbawić" Polski jeszcze przed wojną czy pseudonim przypadkowy?
Autor: KORIUS  Dodano: 12-09-2012
romaro - KORIUS   2 na 2
Często tu zaglądam, ale rzadko komentuję. Zdarza mi się czasami napisać jakieś głupstwo, jednak takich pierdół, napisanych po wyżej przez tzw. znawców świata, nie udałoby mi się sklecić nawet po pijaku.
KORIUS - powiedz mi - co nie którzy tutaj piszą o jakiejś bliżej nie sprecyzowanej planecie i jej historii, ale to chyba nie chodzi o Ziemię?
Autor: romaro  Dodano: 12-09-2012
viperkrk  -3 na 5
@myprecious,

polecam książkę, www.arabia.pl/content/view/283011/2/ i tak cokolwiek napisze to to sobie zdyskredytujesz. Wiadomo że są od kilkuset lat za nami do tyłu. Pamiętaj, że najpierw byli pod władaniem turków, a potem kolonizacji brytyjskiej i francuskiej, która przewidywała traktowanie miejscowej ludności jak bydło.
Autor: viperkrk  Dodano: 12-09-2012
KORIUS - @romaro   1 na 1
powiedz mi - co nie którzy tutaj piszą o jakiejś bliżej nie sprecyzowanej planecie i jej historii, ale to chyba nie chodzi o Ziemię?
Niestety tego nie potrafię wyjaśnić, to robota dla specjalistów, tylko nie wiem od czego....może od tej rzeczywistości równoległej?
Autor: KORIUS  Dodano: 12-09-2012
KORIUS - @viperkrk   8 na 8
Pamiętaj, że najpierw byli pod władaniem turków, a potem kolonizacji brytyjskiej i francuskiej, która przewidywała traktowanie miejscowej ludności jak bydło.
-A teraz oni traktują wszystkich jak bydło, nawet własnych obywateli zbyt słabo chwalących Allaha. Beznadziejny argument o okupacji. Świat jest otwarty i można czerpać wszelką wiedzą jaką sobie ktoś życzy, pod warunkiem, że nie jest się pod okupacją religii i nie zasłania się oczu turbanem. Czy Żydzi nie są doskonałym przykładem (nie ortodoksyjni), że nawet nie mając przez wieki własnego państwa można mieć znaczący wkład w naukę? Słyszałeś kiedyś przemówienie jakiegoś "oświeconego" muftiego? To największe bzdury w słyszalnym wszechświecie i na dodatek niebezpieczne, a są wynikiem ogłupiającego działania religii, niczego innego.
Autor: KORIUS  Dodano: 12-09-2012
RX500 - @viperkrk   8 na 8
Wiadomo że są od kilkuset lat za nami do tyłu.
-Za tobą akurat nie są. Na dodatek oni wcale tak nie uważają i nawet nie chcą się ścigać. Są dumni ze swojej ciemnoty. Allahowi to się podoba, i "viperkrk-owi.
Autor: RX500  Dodano: 12-09-2012
romaro - viperkrk   4 na 4
"Widzą mankamenty swojego systemu nauczania i zaczynają wprowadzać zmiany."

Dalej:

"Jak wydaje Ci się, że można rozbudowany system edukacyjny (niszczony sukcesywnie przez setki lat) odtworzyć z dnia na dzień."

Kompletny brak logiki. Na następny raz proszę przygotować się staranniej.
Autor: romaro  Dodano: 12-09-2012
viperkrk  -3 na 5
@Korius\

po raz kolejny pokazujesz, że po pierwsze o Historii nie wiesz nic. Izrael sam zbudował swoją potęgę? czy może powstała ona za miliardy z USA? myślisz, jak długo to Państwo będzie istnieć jak ustanie strumień pieniędzy.

Po drugie wykazujesz się zwykłą ignorancją i widzę, że w życiu nie miałeś z żadnym arabem do czynienia.

Po trzecie nie wiesz nic o administrowaniu i zarządzaniu czymś tak skomplikowanym jak Państwo. Wydaje Ci się, że wystarczy pstryknąć palcami a reszta zrobi się sama od tak.

Po czwarte Żydzi nie mieli własnego Państwa, ale istniało coś takiego jak Gminy Żydowskie. Mieli cały czas własne społeczności, które pielęgnowały kulturę etc. Ale umożliwiały też czerpanie korzyści z rozwoju gospodarczego i społecznego krajów Europejskich. W tym samym czasie kraje arabskie były stopniowo wyniszczane gospodarczo a ich obywatele nie mieli możliwości stworzenia podobnych społeczności w europie. Getta i slumsy to nie to samo.

Po Piąte, Izrael jest PAŃSTWEM WYZNANIOWYM, gdyby nie Żydowska religia nigdy by nie zaistniało a same gminy żydowskie były i są wyznaniowe. Najważniejsza funkcje pełnił Rabin.
Autor: viperkrk  Dodano: 12-09-2012
KORIUS - @romaro   5 na 5
"Jak wydaje Ci się, że można rozbudowany system edukacyjny (niszczony sukcesywnie przez setki lat) odtworzyć z dnia na dzień."
-"Kompletny brak logiki. "
-Ja bym się nie nabijał z ich systemu edukacyjnego. Nikt tak skutecznie nie potrafi nawbijać mądrości (koranicznych) do łba. Szkolą najdoskonalszych terrorystów samobójców na świecie. Dzieci od maleńkości z karabinem oswajają. Efekty widać, aż strach jeździć autobusem.
Autor: KORIUS  Dodano: 12-09-2012
romaro - KORIUS   2 na 2
Aczkolwiek nie nabijałem się z ich systemu edukacyjnego a chciałem wykazać nielogiczne argumentowanie viperkrk to masz rację że, jak chodzi o ich edukację należałoby się głęboko zadumać.
Autor: romaro  Dodano: 12-09-2012
KORIUS - @viperkrk   7 na 7
po raz kolejny pokazujesz, że po pierwsze o Historii nie wiesz nic.

Po raz kolejny. Historia nie ma tu nic do rzeczy. Wszystkie narody ją mają. Teraz, obecnie, na dzień dzisiejszy itd. jedyną przeszkodą w rozwoju nauki w krajach arabskich jest religia, islam, tylko i wyłącznie. Nie ma innych przeszkód na drodze do cywilizacji poza tym obłędem. A historię ludzkości trochę znam, już gdzieś tak od pierwszych  australopiteków. Ale Allah chyba o nich nie słyszał, istnieje dopiero od ok 1500 lat.
Autor: KORIUS  Dodano: 12-09-2012
Hotbit - @viperkrk   5 na 5
 A propos współczesności.
Chiny, Korea Pld. - te kraje również były wyniszczone przez długotrwałe okupacje i wojny. Jak pokazuje ich najnowsza historia, w ciągu pół wieku można osiągnąć najwyższy poziom edukacji na świecie i bardzo wysoki poziom nauki.
Autor: Hotbit  Dodano: 13-09-2012
KORIUS - @viperkrk   4 na 4
Po drugie wykazujesz się zwykłą ignorancją i widzę, że w życiu nie miałeś z żadnym arabem do czynienia.
-I chwała Allahowi. Z tymi którzy pozbyli się religii może i chciałbym mieć do czynienia:
www.racjonalist(*),7556/q,Islam.nie.byl.dla.mnie
-Z tegoż artykułu:
"Nie jestem przeciwko muzułmanom. Potępiam islam z wszystkimi jego pochodnymi oraz tych, którzy go popierają i propagują. Muzułmanie są pacjentami, a islam jest chorobą. Chcemy pomóc pacjentom pozbycia się tej przypadłości. Chcemy zlikwidować straszliwą chorobę zakaźną."
-To religia czyni niebezpiecznym idiotą. Wystarczy, że ktoś użyje mózgu i już robi się z niego równy gość.
Autor: KORIUS  Dodano: 13-09-2012
viperkrk  -2 na 2
Hotbit,

Ty piszesz o rozwoju gospodarczym czy naukowym? Chiny wysoki poziom nauki? są na równi z Iranem, głównie kopiują rozwiązania zachodnie a chiński program kosmiczny, to statki Rosyjskie produkowane u nich na licencje. Bo cięciu budżetu NASA, mają także u siebie wielu specjalistów z tej instytucji. Jakie dokonania w nauce ma Korea Płd.

A krajów rozwiniętych gospodarczo w świecie Arabskim tez nie brakuje. Arabia Saudyjska, Emiraty, Katar, Kuwejt.

@KORIUS
W świecie Arabskim konflikty panują non stop. Jak nie wojny z Izraelem to najazdy na Irak. Gdyby Amerykanie nie chcieli zrobić z Iranu kolejnego lenna, to rząd tam byłby zupełnie inny. Chodź ciekawe czy któryś z tych znawców tutaj chodź raz w świecie arabskim był. Czy potrafią zdefiniować znaczenie słów, sunnita, szyita, charydzysta.
Autor: viperkrk  Dodano: 13-09-2012
romaro - viperkrk
Jesteś bardzo młodym człowiekiem. Na jakim poziomie jest twoja wiedza raczej trudno mi ocenić, jedno jest pewne - wygląda jak magazyn z rupieciami, nic nie poukładane. w takim rozgardiaszu nie dziwię się ,że masz problemy w ocenie sytuacji na świecie. Chłopie chwalić się znaczeniem paru słów to trochę za mało żebyś miał tutaj komuś zaimponować. Widać jednocześnie że nie wiele jeszcze przeczytałeś tutaj artykułów, bo gdyby tak było, nie dewaluował byś tak ochoczo ludzi tutaj piszących. Nie dałem ci minusa bo jesteś jeszcze świeży na tym portalu.
Autor: romaro  Dodano: 13-09-2012
Olek Mularski - Olek Mularski- @elemel i @viperkrk   5 na 5
@elemel- powstały uniwersytety, które wykładały teologię, a inne nauki były pod nadzorem kościoła. Za twierdzenie, że ziemia jest okrągła czy o zgrozo posiadanie dzieł Platona czy Sokratesa można było trafić na stos. Taka była nauka. Zobacz jak w tamtych czasach spadła w porównaniu ze starożytnością liczba odkryć naukowych i wynalazków (pomijając rozliczne narzędzia tortur, bo te moim zdaniem nie kwalifikują się jako wynalazki i niektóre rodzaje broni).
Indonezji celowo nie wymieniłem, bo w tamtych czasach nie była islamska.

@viperkrk- jak Ci szariat w nauce nie przeszkadza, to chyba nie wiesz co znaczy to słowo! Co zaś się tyczy arystotelików to w większości byli oni ludźmi wątpliwej wiary i uznawali racjonalizm logiczny.
Autor: Olek Mularski  Dodano: 13-09-2012
KORIUS - @viperkrk   1 na 1
W świecie Arabskim konflikty panują non stop.
-M.in. dzięki religii. Gdyby przestały istnieć różne odłamy i interpretacje koranicznych nonsensów, konfliktów byłoby znacznie mniej.
 Jak nie wojny z Izraelem to najazdy na Irak.
-Których nigdy nie wszczyna Izrael. Mając wspólnego śmiertelnego wroga islamiści nie rżą się między sobą tak zawzięcie.
Gdyby Amerykanie nie chcieli zrobić z Iranu kolejnego lenna, to rząd tam byłby zupełnie inny.
-Idiotyzmy wygadywane przez irańskiego prezydenta to wina Amerykanów?

-Chodź ciekawe czy któryś z tych znawców tutaj chodź raz w świecie arabskim był. Czy potrafią zdefiniować znaczenie słów, sunnita, szyita, charydzysta.
-W każdym narodzie są różne grupy etniczne, ale najczęstszym powodem do konfliktów między nimi jest religia. Przykładem może być była Jugosławia, Indie i pół Afryki.
Autor: KORIUS  Dodano: 13-09-2012
viperkrk   1 na 1
@ romario

Ciężko tutaj się sensownie wypowiadać, jak posty są ograniczone do 1300 znaków, oraz można pisać jeden co 30minut. Oznacza to konieczność skracania myśli co w powiązaniu z tym, że piszący tutaj rzucają się na Ciebie w różny sposób, dają porównania oderwane od dyskusji. Wszyscy tez jasno ignorują prośby o źródła historyczne. Czytałem wiele artykułów na tej stronie większość jest bardzo tendencyjna, a jak już ktoś pokusi się o zacytowanie źródła to jest to zawsze wyrwane z kontekstu.

@Korius,

Twoja argumentacja jest bezsensowna. Ludzie zawsze znajdują jakiś pretekst by się bić i mordować. Większość z nas działa bardzo instynktownie niestety. Przykłady? popatrz na kibiców, są gotowi zabić wielbicieli nielubianej drużyny. Wojny wybuchają na tle religijnym, narodowościowym, kulturowym, etc. Przyczyną konfliktów w świecie arabskim nie jest religia a ropa. Izrael jest głównym prowodyrem konfliktów w tym rejonie. A skąd wiesz jaka była wiara arystotelików? rozmawiałeś z nimi? aaaa no tak wydaje Ci się. ;)
Autor: viperkrk  Dodano: 13-09-2012
KORIUS - @viperkrk   2 na 2
A skąd wiesz jaka była wiara arystotelików? rozmawiałeś z nimi?
Ty rozmawiałeś?
Aby wykazać jedynie negatywny wpływ religii na naukę, pokój światowy i stosunki międzyludzkie, nie muszę wnikać w co wierzyli arystotelicy. Czasami wystarczy włączyć telewizor. I  co mają do tego dzisiejsi islamscy wrogowie wszelkiej nauki poza koraniczną? Nie pamiętam też poważniejszego odkrycia lub teorii, w tym ich autorów, którzy nie spotkaliby by się z wrogością ze strony Kościoła, od Kopernika po Darwina.
Autor: KORIUS  Dodano: 13-09-2012
viperkrk
@Korius

jeszcze raz odsyłam Cie do szkoły. www.polskieradi(*)-nauka-Konflikt-czy-wspolpraca . Pamiętaj, że racjonalista nie wierzy, racjonalista wie, a żeby wiedzieć i wyrabiać sobie racjonalne opinie trzeba sięgać do faktów i wiedzy a nie pisanych pod dane stwierdzenie tekstów. Znów wypisujesz bzdury. Uważasz, że cały Islam jest wrogiem wszelkiej nauki?
Autor: viperkrk  Dodano: 13-09-2012
Hotbit - nauka w Korei i w Iranie
W skrócie:
Edukacja:
www.guardian.co(*)rankings-maths-science-reading
(Chiny nie są w tablece uwzględnione, ale są w okolicach nr 1)

Nauka:
www.indiaeducat(*)studyabroad/Best-Universities/
w top100:
3 chinskie
3 koreanskie
0 polskich
0 arabskich (krajow islamskich - proszę o poprawienie jeśli źle przejrzałem tabelę)
UJ i UW sa w okolicach miejsca 400 o ile pamiętam wg najnowszego rankingu.

Nauka irańska - osiągnięcia:
Osiagniecia nauki irańskiej www.iranreview.(*)Achievements_of_Iranians_3.htm
Autor: Hotbit  Dodano: 13-09-2012
Hotbit - Polska i Chechy   4 na 4
Niewątpliwie Polska jest państwem o charakterze wyznaniowym bardziej niż Czechy, co znajduje odzwierciedlenie w rankingu uniwersytetów:
W top 100 (Europa)
Czechy
48  Karlova
56  Praha

Polska
61 UW
100 UJ

Biorąc pod uwagę potencjał ludnościowy oraz ekonomiczny (Czechy 215 mld usd, Polska
514 mld usd)
jest to miażdżąca przewaga państwa laickiego (Czechy) nad religijnym (Polska)
www.4icu.org/topEurope/
Autor: Hotbit  Dodano: 13-09-2012
KORIUS - @viperkrk   2 na 2
Uważasz, że cały Islam jest wrogiem wszelkiej nauki?
-Zabezpieczasz się słowem "wszelkiej nauki"? Poza tą która powala rozsławić imię Allaha i walczyć z niewiernymi. Uważam, że każda religia była, jest i będzie hamulcem nauki. A największych wrogów nauki, tych śmiertelnych, znajdziemy  właśnie wśród islamistów. Religiant zawsze wybierze religijne wyjaśnienie zdarzeń, wbrew faktom, na przekór prawdzie. Jeśli robi inaczej, to zazwyczaj przestaje być religiantem, ale i tak narażony będzie na różne, zazwyczaj przykre konsekwencje, zależnie od rodzaju religii i stopnia opanowania przez nią systemu polityczno-społecznego i prawnego w danym kraju. Chyba, że ktoś jest schizofrenikiem lub hipokrytą i w pracy jest naukowcem, a w domu wierzącym, tudzież odwrotnie.
Autor: KORIUS  Dodano: 13-09-2012
kraken
Olku Mularski-na stos mozna bylo trafic nawet za posiadanie biblii!!!Wszak wiadomo,ze KAZDY,kto zacznie samodzielnie myslec przy jej lekturze,MUSI dojsc do tego samego wniosku,co Dorota Rabczewska,popularnie zwana DODA-musze przyznac,ze po jej wypowiedzi na temat biblii-POLUBILEM te blachare!
Poza tym tak czytam komentarze i "smiech ogrania mnie pusty,a potem litosc i trwoga",jak pisal "miszcz" Adam.Jedni zawziecie bronia arabstwa,drudzy ukazuja hamulcowa role KADEJ religii,a juz szczegolnie islamu-I TO PRAWDA!!! Jednak zarowno autor artykulu,jak i komentatorzy pomijaja jeden zasadniczy fakt-PRAWDA jest,iz w Bagdadzie,pod panowaniem arabskim rozkwitla nauka,a raczej NIE rozkwitla,lecz NIE upadla!!! A to juz duza roznica!! Arabstwo samo w sobie az tak do nauki sie wcale nie garnie.Nalezy zauwazyc,iz Bagdad,to tereny dawnej Mezopotamii-kolebki cywilizacji-Babilon,Niniwa,Ur i dziesiatki innych miast-panstw,w ktorych juz w starozytnosci rozkwitala nauka,przy ktorej egipska byla marnym nasladownictwem,te z kolei odziedziczono w znacznym stopniu po Sumerach,o ktorych po dzis dzien niewiele wiemy,poza tym,ze nauka stala na niebywale,jak na owe czasy wysokim poziomie,mozna powiedziec,wrecz ZAGADKOWO wysokim.
Autor: kraken  Dodano: 13-09-2012
viperkrk
@kraken

potrafisz wymienić ( z odniesieniem do źródeł) chodź jeden przypadek spalenia kogoś na stosie za posiadanie biblii przez władze kościelne?
Autor: viperkrk  Dodano: 14-09-2012
Hotbit - @viperkrk   2 na 2
William Tyndale został spalony na stosie za prace nad udostępnieniem biblii. Jakkolwiek odbiegasz w tym momencie od tematu.

Napisałeś: ''Chiny wysoki poziom nauki? są na równi z Iranem'' - czy dalej podtrzymujesz to twierdzenie? Zarówno w odniesieniu do Chin jak i Korei takie twierdzenia są sprzeczne z rzeczywistością.
Cciekawostki:
- prasa drukarska została w Korei wynaleziona 200 lat przed wynalazkiem Gutenberga
- w XIX wieku w Korei wynaleziono elastyczną kamizelkę kuloodporną
- wiadomo że ipod (2001 rok) to nie 1szy przenośny mp3 player na rynku - mało kto wie że pierwszy był koreański MPMan (1997)
- 2004 - Odkrycie wody na  Marsie to naukowe wydarzenie roku 2004, według wiodących światowych czasopism naukowych
- poziom nauki koreańskiej -  Science Citation Index - wzrost z 0.5% w 1993 do 3% w 2006

Porównania Iranu i Korei (Pld), Polski z Czechami jasno pokazują negatywny wpływ religii na naukę.

Zniszczenie setek tysięcy książek i rozwiniętego systemu szkolnictwa w cywilizacjach Azteków i Majów przez biskupów katolickich... czy znając te fakty można przez gardło przecisnąć zdanie ''religia nie jest wrogiem nauki'' nie narażając się na śmierć przez udławienie?
Autor: Hotbit  Dodano: 14-09-2012
Hotbit - @kraken
''...w Bagdadzie, pod panowaniem arabskim (...) nauka (...) NIE rozkwitła, lecz NIE upadła'' Spostrzeżenie w bardzo trafnym kierunku, należy jednak poprawić - nie upadła natychmiast, w końcu jednak została zniszczona.
Autor: Hotbit  Dodano: 14-09-2012
Hotbit - sprostowanie
przypisanie odkrycia wody na Marsie Koreańczykom powyżej - oczywiście pomyłka, nie zmienia to jednak obrazu siły współczesnej nauki w Korei Płd.
Autor: Hotbit  Dodano: 14-09-2012
viperkrk
@Hotbit,

Tyndale nie został skazany za POSIADANIE BIBLI ale za jej samowolne tłumaczenie na angielski a to chyba nie to samo. Dalej napisałem o Chinach, że większość technologi u nich to transfer z Rosji i USA, a we własną naukę dopiero rozwijają. Dyskusja tyczyła się tego co ma miejsce dzisiaj a nie kilkaset lat temu. Dalej nie wiem po co w tym porównaniu bierzesz na tapetę Koreę, po za tym przytaczając indeks z lat 1993 i 2006, potwierdzasz moje stwierdzenie, że nauka w danym kraju zaczyna się poważnie rozwijać w kilkadziesiąt lat po tym jak w kraju zapanuje względny pokój. O czymś takim jak "Piramida Maslova" słyszałeś? wiesz w ogóle jak zaczęła się rozwijać cywilizacja?

A pisanie, że pod Panowaniem Arabskim nauka w ogolę się nie rozwijała. To mogę skomentować tylko tym linkiem. 6q4u.files.word(*)2012/02/bullshit_detected.jpeg
Autor: viperkrk  Dodano: 14-09-2012
Sobieski20 - @vipperg   2 na 2
"A skąd wiesz jaka była wiara arystotelików? rozmawiałeś z nimi? aaaa no tak wydaje Ci się. ;)"
A ty skąd wiesz to co wiesz o historii?? Skąd wiesz że Jezus kiedy kolwiek istniał? A matka jego i reszty jego rodzeństwa była zawsze dziewicą...?  Sprawdź co krytykujesz i jak znajdziesz błąd to podaj na jakiej podstawie. Co do uniwerków to twój przykład bardzo mi przypadł do gustu.  Ale warto zastanowić się co się stało z ośrodkami starożytności. O ile mi wiadomo zostały zniszczone przez chrześcijan/ kościół zaczynając od biblioteki aleksandryjskiej... Poczytaj sobie o Hypatii. I pamiętaj co to były za uniwersytety te zakładane w europie wieki po zaprzepaszczeniu wiedzy i dorobku starożytności.  Tam uczono głównie magii i teologii... Dopiero oświecenie a więc epoka sekularyzacji a wręcz antyklerykalizmu doprowadziła do swoistego odrodzenia wiedzy i nauki. To wtedy miały miejsce osiągnięcia które kościół przypisuje sobie do dziś. Historia europy uczy że postęp zawsze postępuje wbrew religii a nie dzięki Religi...
Autor: Sobieski20  Dodano: 14-09-2012
viperkrk  -2 na 4
@Sobieski
jeszcze raz, kto Ci powiedział, że wierze w istnieje Chrystusa? kto powiedział że jestem Katolikiem?. Jakbyś miał trochę logiki, to byś wiedział to, że o ile Chrystus, nie ma praktycznie żadnego pokrycia w źródłach historycznych, to czasy Arabskie mają. Źródeł jest cała masa.

O średniowiecznych uczelniach, wiesz nie za wiele więc takich bredni już nawet nie komentuje. Logując się na portal racjonalistów, spodziewałem się spotkać ludzi oczytanych, obytych w świecie, znających historię i pewne realia. Tymczasem wypowiada się typowe ciemne polactwo. Sam ateizm nikogo mądrym nie czyni.
Autor: viperkrk  Dodano: 14-09-2012
KORIUS - @viperkrk   3 na 3
Tymczasem wypowiada się typowe ciemne polactwo. Sam ateizm nikogo mądrym nie czyni.
-Jesteś uwieńczeniem wszelkiej ciemnoty. Uważanie, że religijna ciemnota nie przeszkadza w rozwoju nauki to szczyt ciemnoty. Nie znam przypadku w historii, w której jesteś tak oczytany, aby jakiś naukowiec, wynalazca, odkrywca (nawet wierzący czy mnich) dokonał czegoś dzięki religii, dzięki tekstom ze świętych  ksiąg, wskazówkom Kościoła i kapłanów, modlitwie, czy jakimś magicznym rytuałom. Zawsze działo się to wbrew temu wszystkiemu, dzięki częściom mózgu nieopanowanym religijnym otępieniem.
Autor: KORIUS  Dodano: 14-09-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

« Wróć do strony
Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365