Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
167.879.309 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7335 tekstów. Zajęłyby one 28952 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 824 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Dla egzystencjalisty (...) jest niesłychanie żenujące to, że Bóg nie istnieje, ponieważ w ten sposób znika wszelka możliwość znalezienia wartości w zrozumiałym niebie (...) Straciliśmy religię, ale zyskaliśmy humanizm".

Dodaj swój komentarz…
Arminius - jak życie psa   2 na 2
Malinowski rozwinął metodologię, precyzyjnie opisując badania za pomocą obserwacji uczestniczącej". W drugiej połowie lat 60-tych ukazały się pamiętniki Malinowskiego  (obejmujący lata I wojny na wyspach Triobriandzkich i w Nowej Gwinei), które w pierwotnym zamierzeniu nie miały być opublikowane, i które zdaniem ich autora miały być "środkiem do autoanalizy". Ich ujawnienie wstrząsnęło środowiskiem etnologów. Jedna z opinii tak określała Malinowskiego: "Ujawnił się on jako opryskliwy, hipochondryczny narcyz, skrajny egoista zajęty tylko sobą, którego jakiekolwiek ludzkie uczucia do ludzi wokół których żył (tubylcy- Arminius) ograniczone były do absolutnego minimum". Opinie typu: "I see the life of the natives as utterly devoid of interest or importance, something as remote from me as the life of a dog", zawarte w owych pamiętnikach, złożyły się na tak ostrą krytykę postawy i sylwetki uczonego. Obecnie wielu znawców przedmiotu podkreśla, iż treści zawarte w dzienniku, są bardziej odbiciem wewnętrznych kryzysów jakie przechodził uczony, niż jego rzeczywistych poglądów na autochtonów. Tym niemniej jednak kontrowersje  pozostają.
Autor: Arminius  Dodano: 29-04-2014
Reklama
Arminius - śmierć polihistora   2 na 2
Postać Petrażyckiego jest także interesująca pod innym względem. Był to wybitny polihistor, luminiarz nauki i kultury, świetnie się odnajdujący na styku trzech kultur: polskiej, rosyjskiej oraz niemieckiej. Rosjanie zresztą często uważają go za swojego uczonego - co nie jest zgodne z prawdą. Jako taki Petrażycki znał świetnie tak wschód jak i zachód i był między tymi dwoma cywilizacjami swoistym zwornikiem, podobnie zresztą jak - na przykład - wybitny polski filolog klasyczny Tadeusz Zieliński, również funkcjonujący na bardzo płodnym polsko - rosyjsko - niemieckim trójstyku. Petrażycki - co intrygujące - zmarł śmiercią samobójczą w 1931 r., cierpiąc na depresję. Czy wiadomo jest co było przyczyną owego "obniżenia" nastroju? Czy w swoim głębszym wymierze nie było to spowodowane koniecznością wyjazdu z Rosji po rewolucji bolszewickiej (Petrażycki jako znany działacz "kadetów" był na cenzurowanym u bolszewików) i osiedlenia się na stare lata w całkowicie nowym miejscu?
Autor: Arminius  Dodano: 29-04-2014
Arminius - Mead i Boaz   2 na 2
"..Margaret Mead z jej ezoteryczną antropologią kulturową, dzięki której odkryła dla zachodu wiele nowych ideologii".
Wywołanie nazwiska Margaret Mead skłania do przypomnienia innej postaci, której wpływ na naukę 20 wieku był znacznie większy niż Petrażyckiego czy Malinowskiego, przy czym był to raczej wpływ destruktywny. Franz Boas - bo o nim to mowa - w antropologii 20 - wiecznej jest odpowiednikiem niesławnego Trofieja Łysenki na gruncie nauk genetycznych. Zwolennik marksizmu i szkoły frankfurckiej korumpował rzetelną naukę swoimi ideologicznymi poglądami. Forsował tezę (podobnie jak jego uczennica Mead) o zdecydowanej wyższości czynników środowiskowych nad genetycznymi, w dziele kształtowania postaw i zachowań czlowieka. Upowszechniając swój pogląd (bardzo skutecznie, trwale i na dużą skalę) nie stronił on ( i jego uczniowie, w tym Mead) od fałszerstw i "nierzetelnych " badań, które miały kjakoby potwierdzac jego tezy. W chwili obecnej nauka odchodzi od "boesian formula" ujawniając jej braki i słabości. Poniżej jest link do krótkiego wyjaśnienia niektórych "niedoróbek" Boasa.
www.pnas.org/co(*)36.abstract?ijkey=f3uGSmr3wB0r .
Autor: Arminius  Dodano: 30-04-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365