Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
154.525.871 wizyt
Ponad 1061 autorów napisało dla nas 7299 tekstów. Zajęłyby one 28800 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Co z Brexitem?
będzie drugie referendum
będzie początkiem końca UE
zyska na nim Wielka Brytania
ostatecznie wzmocni UE
dużo hałasu o nic
  

Oddano 2918 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest jak robaczek świętojański, potrzebuje ciemności, żeby błyszczeć"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Neuronauki
Mózgi psów i ludzi jednakowo reagują na dźwięki (30-06-2014)

Mózgi psów i ludzi reagują na dźwięki, np. śmiech albo szczekanie, w jednakowy sposób. To pozwala sądzić, że obszar przetwarzania głosu w mózgu ewoluował tylko raz, co najmniej 100 mln lat temu - czytamy w "Current Biology".

Do takiego wniosku doszła Attila Andics z MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group na Węgrzech i jej współpracownicy po badaniach 11 psów. Zwierzęta wyszkolono tak, by umiały długo leżeć bez ruchu. Dzięki temu można je było przebadać za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego.

Naukowcy badali aktywność mózgu psów, kiedy te słuchały niemal 200 różnych odgłosów ludzkich i psich, od skomlenia i płaczu po szczekanie i śmiech. Podobnie zbadano 22 ludzi.

Obrazowanie mózgu wymaga, aby badany się nie poruszał. Dlatego wykonywanie tego typu badań na zwierzętach wymaga podawania im środków usypiających. To jednak bardzo ogranicza możliwość realizacji samego badania. Nowatorskie metody treningu pozwoliły jednak wyszkolić psy do tego stopnia, że pozostawały one w bezruchu przez czas potrzebny do skanowania.

Andics porównała wyniki uzyskane podczas identycznego eksperymentu przeprowadzonego u ludzi i czworonogów. Jak twierdzi, że mózgi ludzi i psów, w reakcji na głos, "zapalają się" w podobnych obszarach. Jak się spodziewała, mózgi psów reagują silniej na szczekanie i skamlenie, a mózgi ludzi - na odgłosy ludzi.

"Psy i ludzie żyją w podobnym środowisku społecznym - zauważa Andics. - Nasze wyniki pozwalają sądzić, że używają podobnych mechanizmów mózgowych do przetwarzania informacji społecznej". To pomaga wyjaśnić, dlaczego nasze gatunki tak łatwo się ze sobą dogadują.

Andics sugeruje, że obszar mózgu biorący udział w przetwarzaniu głosu powstał w trakcie ewolucji tylko raz, najpóźniej ok. 100 mln lat temu. Wtedy właśnie żyło na ziemi zwierzę, od którego początek wzięła później linia organizmów ewoluująca w kierunku Homo i w kierunku psowatych.

Wyniki badań można też wyjaśnić inaczej - zauważa Clive Wynne z Arizona State University w Tempe (USA), cytowany na stronie "New Scientist". "Mózg to bardzo plastyczny organ. Odnotowana w badaniu reakcja psów może wynikać z faktu, że większość psów zna głos ludzi właściwie od małego - mówi. - Niekoniecznie musi to wskazywać na ewolucyjne podobieństwo obszarów mózgowych. Sugeruje jedynie, że w mózgach ludzi i psów istnieją podobne +kontynenty+, które mogą wykonywać podobne zadania". (PAP, źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)


Fot. MA

Komentarz Racjonalista.pl: Psy to najlepiej zsocjalizowane z człowiekiem zwierzęta. Dlatego hodowla czy też posiadanie takiego zwierzaka może być traktowane jako pewna forma nauki odpowiedzialności za drugą istotę.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 23732 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365