Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.710.553 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
U ludzkiego zwierzęcia, egocentryzm jest wcześniejszy niż potrzeba współdziałania.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Stres reguluje tempo dojrzewania mózgu (01-07-2018)
Poszczególne części mózgu człowieka dojrzewają szybciej lub wolniej w zależności od tego, czy doświadczył on w swoim życiu wzmożonego stresu - oraz kiedy to nastąpiło - wynika z badania opublikowanego w "Scientific Reports". Naukowcy z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen (Holandia) ustalili, że u osób, które wychowywały się w stresujących okolicznościach (do czasu ukończenia 5 roku życia), specyficzne obszary mózgu - kora przedczołowa i ciało migdałowate - dojrzewają w okresie adolescencji szybciej, niż u osób, które we wczesnym dzieciństwie nie były zmuszone do radzenia sobie z tego typu sytuacjami. Z kolei u osób, które ze wzmożonym stresem zetknęły ..(jeszcze 1846)»

Rój pszczół działa jak wielki mózg, w którym pszczoły są jak neurony (20-05-2018)
Same mózgi pszczół są dość niezwykłe, jednak nowe badanie opublikowane w Scientific Reports wskazuje, że poszczególne pszczoły działają zaskakująco podobnie do neuronów w ludzkim mózgu. Badanie nie tylko mówi nam o tym, jak współdziałają te niezwykłe stworzenia, ale i co nieco może nam powiedzieć o tym jak nasze mózgi podejmują decyzje.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Sheffield w Wielkiej Brytanii zastosował model teoretyczny zazwyczaj wykorzystywany do badania ludzkiej psychiki do analizy zachowania kolonii pszczół. ..(jeszcze 415)»

Starzy ludzie mogą wytwarzać tyle samo nowych komórek mózgowych co nastolatki (07-04-2018)
Nowe badanie podważa starą teorię, że dorośli ludzie przestają wytwarzać nowe neurony. Zdrowi mężczyźni i kobiety mogą produkować nowe neurony przez całe swe życie. Badacze z Uniwersytetu w Columbia przebadali mózgi 28 zdrowych ludzi, którzy zmarli nagle między 14 a 79 rokiem. "Odkryliśmy, że starzy ludzie mają podobną do nastolatków zdolność do wytwarzania tysięcy nowych neuronów z komórek prekursorowych w hipokampie", mówi prof. Maura Moldrini. Komórki prekursorowe to swoiste tkankowo komórki macierzyste występujące w narządach dorosłych osobników, służące do regeneracji tych narządów. Hipokamp to części mózgu, która ważna jest dla pamięci, ..(jeszcze 400)»

Niemieccy naukowcy: oksytocyna może być lekiem na islamofobię (22-08-2017)
Niemcy mają problem. Społeczeństwo zaczyna wątpić w słuszność realizowanej dotąd przez rząd federalny "polityki miłości" wobec nielegalnych imigrantów. Zwątpienie owo ogarnia w szczególności landy graniczące z Polską. Niemieccy naukowcy mają jednak receptę: oksytocyna, czyli hormon miłości, może pomóc w zmianie tych poglądów. Badania przeprowadziła grupa naukowców z Uniwersytetu w Bonn, Uniwersytetu w Lubece oraz Laureate Institute for Brain Research w Tulsa. Wyniki zostały opublikowane w prestiżowym Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Eksperymenty przeprowadzono na 183 ochotnikach rasy białej. Każdy z nich otrzymał ..(jeszcze 2882)»

Luteina służy ochronie inteligencji skrystalizowanej (28-12-2016)
Żółty barwnik - luteina - pozwala na utrzymanie w podeszłym wieku wysokiego poziomu inteligencji skrystalizowanej, czyli zdolności do korzystania z wiedzy nabytej w ciągu całego życia - zawiadamia "Frontiers in Aging Neuroscience". Luteina to substancja, która naturalnie występuje w warzywach zielonolistnych i krzyżowych (sałata, brokuły) oraz w żółtkach jaj. Uważa się, że ma ona związek z funkcjonowaniem poznawczym człowieka i gromadzi się w rejonach mózgu ważnych dla zachowania sprawności umysłowej podczas procesu starzenia.

Naukowcy ..(jeszcze 1354)»

Wytrenowany mózg ignoruje negatywne emocje (28-02-2016)
Prosty trening komputerowy wpływa na poprawę regulacji emocjonalnej człowieka poprzez modyfikację połączeń nerwowych w jego mózgu - czytamy na łamach "NeuroImage". Odpowiednia regulacja emocji jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, gdyż pomaga uniknąć niepotrzebnych skoków ciśnienia w trudnych sytuacjach oraz w dużym stopniu zapobiega występowaniu zaburzeń psychicznych, np. depresji lub lęku. Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona (Izrael) wykazali, że nieskomplikowany, komputerowy trening polegający na ignorowaniu nieistotnych sygnałów może wpłynąć na strukturę połączeń nerwowych w mózgu, a w ten sposób poprawić ..(jeszcze 1630)»

Znudzone gryzonie pomagają zrozumieć, jak działa umysł (09-07-2015)
W mózgu myszy, której nie spotyka nic nowego, ustaje tworzenie białek odpowiedzialnych za uczenie się. O tym, jak polscy badacze poznali geny odpowiedzialne za zapamiętywania i wpadli na trop śladu pamięciowego w mózgu, opowiedział PAP prof. Leszek Kaczmarek. UCZ SIĘ, ŻEBY SIĘ NIE NUDZIĆ "Człowiek uczy się nowych rzeczy cały czas. Zmian, jakie zachodzą w jego mózgu podczas procesu zapamiętywania, nie uchwycimy, bo następują ciągle. Jednak procesy uczenia się możemy już uchwycić w mózgu zwierzęcia" - mówi w rozmowie z PAP prof. Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/cat-396536_640.jpg"

..(jeszcze 5745)»

Dominację i neurotyzm wyczuwamy nosem (20-07-2014)
Po samym zapachu osoby - znacznie trafniej niż po jej zdjęciu - umiemy rozpoznać, czy jest ona dominująca albo czy może jest neurotykiem. Zapach dominacji się nam podoba, natomiast zapach neurotyzmu - nie - pokazują prace psycholog z Wrocławia. freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Agnieszka Sorokowska - która kończy doktorat w Instytucie Psychologii ..(jeszcze 4703)»

Mózgi psów i ludzi jednakowo reagują na dźwięki (30-06-2014)
Mózgi psów i ludzi reagują na dźwięki, np. śmiech albo szczekanie, w jednakowy sposób. To pozwala sądzić, że obszar przetwarzania głosu w mózgu ewoluował tylko raz, co najmniej 100 mln lat temu - czytamy w "Current Biology". Do takiego wniosku doszła Attila Andics z MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group na Węgrzech i jej współpracownicy po badaniach 11 psów. Zwierzęta wyszkolono tak, by umiały długo leżeć bez ruchu. Dzięki temu można je było przebadać za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego. Naukowcy badali aktywność mózgu psów, kiedy te słuchały niemal 200 różnych odgłosów ludzkich i psich, od skomlenia ..(jeszcze 2356)»

Sen oczyszcza mózg z toksyn (01-02-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Podczas snu mózg oczyszcza się z toksyn powstających podczas wytężonej pracy umysłowej - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach "Science". Sen to nadal niewyjaśniony fenomen. Dlaczego ludzie i zwierzęta zasypiają, skoro oznacza to czasową bezbronność wobec drapieżników? Obecnie przyjmuje się, że sen może ..(jeszcze 1771)»

Bezrobocie skraca męskie telomery (31-01-2014)
Mężczyźni, którzy przez dłuższy czas pozostają nieaktywni zawodowo wykazują oznaki przedwczesnego starzenia się organizmu na poziomie komórkowym - informuje czasopismo "PLOS ONE". Naukowcy z Imperial College London (Wielka Brytania) i Uniwersytetu w Oulu (Finlandia) przekonują, że bezrobocie może stanowić w przypadku mężczyzn jeden z czynników powodujących skracanie się telomerów - zakończeń chromosomów będących wskaźnikami starzenia się organizmu.


freedigitalphotos.net

"Posiadanie krótkich telomerów wiąże się ze zwiększonym ..(jeszcze 1187)»

Kwasy omega-3 chronią mózg przed kurczeniem się na starość (31-01-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Starsze kobiety, u których stwierdza się wyższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi mają mniejsze ubytki tkanki mózgowej związane z procesami starzenia - wskazują badania opublikowane przez pismo "Neurology". Jak przypominają autorzy pracy, szybsze zanikanie tkanek w mózgu obserwuje się u osób cierpiących ..(jeszcze 4089)»

Polscy naukowcy rozpracowują neurobiologię fobii (26-10-2012)
Niełatwo wyleczyć fobię. Od pewnego czasu podejrzewano, że dzieje się tak, ponieważ za strach i mechanizmy go tłumiące odpowiadają inne obwody neuronalne w mózgu. Grupa naukowców z instytutów biologii w Warszawie po raz pierwszy wykazała eksperymentalnie, że przypuszczenie to rzeczywiście jest prawdziwe. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/nencki121018b_fot01s.jpg" alt="Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie udowodnili, że za odczuwanie strachu i jego wygaszanie odpowiadają oddzielne struktury mózgu. Badania ..(jeszcze 6614)»

Neurobiologia świadomego snu (31-08-2012)
Każdy z nas czasami budzi się z uczuciem ulgi albo zawodu, że to co się właśnie stało było tylko snem i w ten właśnie sposób większość ludzi zyskuje świadomość śnienia po przebudzeniu. Aczkolwiek niektóre osoby, nazywane marzycielami sennymi, mogą pozostać świadome śnienia również w trakcie snu. Chociaż w toku wcześniejszych badań świadomych marzycieli sennych przeprowadzono wizualizację ośrodków mózgu, które uaktywniają się, kiedy zyskujemy samoświadomość, to do tej pory trudności sprawiało dokładne wskazanie części mózgu pomagających nam postrzegać świat w sposób autorefleksyjny. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/luciddream3.jpg" ..(jeszcze 3356)»

Poprawa percepcji zdrowego oka (28-08-2012)
To, co widzimy nie zawsze jest tym, co otrzymujemy. Tak naprawdę, wbrew powszechnemu przekonaniu, osoby o doskonałym wzroku nie zawsze faktycznie dostrzegają wszystko to, co dzieje się wokół nich. Mózg po prostu na to nie pozwala. Działa w ten sposób, abyśmy nie przeciążyli naszych zmysłów i często "buforuje" naszą percepcję, pozwalając nam zarejestrować elementy, które uznaje za właściwe. Ten proces przypomina cyfrową transmisję obrazów, w której na początku wykonywane są skany wizualne, po czym, aby zredukować transmisje danych, przesyłane są wyłącznie zmiany w początkowych skanach. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/transcranial_magnetic_stimulation.jpg" ..(jeszcze 3995)»

Naukowcy analizują przyczyny utrzymywania się lęku (15-07-2012)
Czy łatwo zapomnieć o lęku po przeżyciu traumatycznego zdarzenia? Naukowcy z Niemiec odkryli, że to mało prawdopodobne. W toku nowych badań, których wyniki opublikowało czasopismo The Journal of Neuroscience, naukowcy z uczelni w Bonn i Berlinie, Niemcy, zidentyfikowali mechanizm powstrzymujący proces zapominania o lęku w następstwie stresującego zdarzenia. Odczucie lęku nie ulega osłabieniu, jeżeli do mózgu uwolniona zostanie niewystarczająca ilość dynorfiny - twierdzą badacze. Ich odkrycia mogą przyczynić się do opracowania nowych terapii dla pacjentów urazowych. ..(jeszcze 3876)»

Déjà vu i hipokamp (30-05-2012)
Naukowcy, pracujący pod kierunkiem Środkowoeuropejskiego Instytutu Technologii, Uniwersytetu Masaryka (CEITEC MU) oraz Wydziału Medycyny Uniwersytetu Masaryka w Czechach, odkryli, że pewne konkretne struktury w mózgu mają bezpośredni wpływ na doświadczanie zjawiska déjà vu. Odkrycia poczynione w czasie badań pokazały, że struktury te są znacznie mniejsze w mózgach osób doświadczających déjà vu w porównaniu do tych, które nie doznają tego zjawiska. Zespołowi z CEITEC MU, wraz z kolegami z innych ..(jeszcze 2268)»

Liczne kanały myślowe kluczem do uniknięcia zatoru mózgu (10-05-2012)
sxc.huFinansowani ze środków unijnych naukowcy z Niemiec i USA donoszą, że sieci mózgowe unikają korków na najbardziej zatłoczonych węzłach dzięki komunikacji na różnych częstotliwościach - na co wskazują odkrycia opisane w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Neuroscience. Prace uzyskały wsparcie z projektu BRAINSYNC (Wielkoskalowe interakcje w sieciach mózgowych i ich analiza w chorobach mózgu), który został dofinansowany na kwotę 2.978.242 EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Zazwyczaj, kiedy naukowcy badają ..(jeszcze 3661)»

Pamięć idiotetyczna nie słabnie z wiekiem (27-04-2012)
W Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie przeprowadzono pionierskie badania u ludzi nad zmianami związanymi z procesami starzenia w pamięci przestrzennej, rejestrującej informacje pochodzące z wnętrza własnego ciała. Dzięki unikatowemu stanowisku laboratoryjnemu udało się stwierdzić, że nie wszystkie procesy poznawcze zapadają się z wiekiem. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/nencki120427b_fot01s.jpg" alt="W Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie przeprowadzono pionierskie badania nad ..(jeszcze 7232)»

Talent czy praca - wgląd w mózg (31-03-2012)
Fonetycy umieją identyfikować najsubtelniejsze różnice pomiędzy dźwiękami. Nowe badania pokazują, że jest to zdolność jednocześnie wrodzona i wyuczona. Poza wskazaniem, że niektóre osoby mogą posiadać predyspozycje do zawodów wymagających dobrego słuchu, odkrycia te mają znaczenie w zakresie leczenia ludzi z takimi zaburzeniami jak dysleksja rozwojowa. Mogą się także okazać przydatne w dziedzinie nauki drugiego języka. Badanie było współfinansowane z funduszy UE ze środków grantu Międzynarodowe stypendia przyjazdowe programu Marie Curie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Neuroscience. ..(jeszcze 4513)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26242 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365