Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.031.832 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 288 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Duma homo sapiens jest określeniem na wyrost, albowiem człowiek - istota namiętna - lubi sięgać po rozum dopiero po wypróbowaniu innych możliwości.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Dieta i hipokamp (15-03-2012)
Tydzień Mózgu 2012Prowadzono już wiele badań nad wpływem diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol na poszczególne układy organizmu - ich wyniki dość jednoznacznie wykazywały długofalową szkodliwość takiego odżywiania, mechanizmy jednak prowadzące do uszkodzenia poszczególnych narządów nie zawsze są w pełni zrozumiałe. Linnea R Freeman i Ann-Charlotte E Granholm z Medical University of South Carolina postanowili sprawdzić co konkretnie pod wpływem bogatotłuszczowej diety dzieje się z hipokampem, jedną ze struktur układu limbicznego odpowiedzialną m.in. za pamięć i procesy uczenia ..(jeszcze 3414)»

Medialny szum wokół neuroenhancement (13-03-2012)
Wprowadzenie Wykorzystywanie leków stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych, chorób i uszkodzeń mózgu w celu osiągnięcia poprawy niektórych funkcji psychicznych (nastrój, myślenie, uwaga, pamięć) u ludzi zdrowych wzbudza - między innymi za sprawą mediów - spore zainteresowanie opinii publicznej, a w związku z tym również bioetyków i samych neuronaukowców. Zjawisko, które w języku angielskim zyskało miano neuroenhancement, czyli farmakologiczne wspomaganie czy też aktywizowanie pracy mózgu, ma wielu entuzjastów, ..(jeszcze 13029)»

Ryzyko HIV? Atrakcyjni poza wszelkim podejrzeniem (12-03-2012)
Wprowadzenie Według oficjalnych szacunków aktualnie na całym świecie żyje około 35 mln nosicieli HIV, a liczba osób zakażonych w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i Środkowej tylko w latach 2001-2009 wzrosła o 30% i obecnie przekracza 2 miliony. Liczby te są alarmujące, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że w tym samym czasie znacznie podniosła się społeczna świadomość na temat dróg transmisji zakażeń oraz sposobów minimalizacji ryzyka. Wyniki badań wskazują, że w wielu przypadkach samo posiadanie wiedzy na ..(jeszcze 17003)»

Mózg pomaga ciału przystosować się do korzystania z protez (12-03-2012)
Naukowcy zajmujący się tworzeniem sterowanych myślami urządzeń protetycznych, np. dla osób z urazami rdzenia kręgowego czy po amputacjach, powinni ucieszyć się z wyników nowego finansowanego ze środków UE badania, które dowodzi, że mózg jest bardziej elastyczny niż dotąd sądzono. Na łamach czasopisma Nature naukowcy z Portugalii i USA wyjaśniają, w jaki sposób w ramach procesu nazywanego plastycznością niektóre części mózgu uczą się wykonywać czynności, do których nie są normalnie przystosowane. Naukowcy odkryli, że te same obszary mózgu, które służą do ..(jeszcze 3310)»

Ulepszone interfejsy mózg-komputer mogą znacznie zwiększyć samodzielność osób niepełnosprawnych (11-03-2012)
W filmie Surogaci ('Surrogates') z 2009 roku bohaterowie prowadzą bujne życie w ciałach robotów, podczas gdy sami przebywają bezpiecznie w domach. Powyższa wizja fantastyczno-naukowa jest wciąż odległa, jednak poczynione niedawno, dzięki funduszom unijnym, postępy technologiczne pozwoliły zmniejszyć dystans dzielący fantastykę od rzeczywistości, z myślą o zwiększeniu autonomii i niezależności osób niepełnosprawnych... Miliony Europejczyków dotknięte są niepełnosprawnością ruchową, ograniczającą ich zdolność do przemieszczania się, kontaktowania ..(jeszcze 9456)»

Czy występujące w środowisku substancje hormonalnie czynne zaburzają pracę mózgu? (10-03-2012)
Badacze i klinicyści coraz większą uwagę zwracają na występujące w środowisku substancje hormonalnie czynne i ich możliwy wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Do tych substancji zalicza się trwałe zanieczyszczenia organiczne, powstające wskutek spalania i utylizacji odpadów, w procesie obróbki tworzyw sztucznych i w przemyśle. Wymienia się wśród nich między innymi dioksyny, polichlorowane bifenyle, pestycydy, fungicydy czy też składniki plastiku: bisfenol A (BPA) czy ftalany. Oprócz zaburzania funkcji endokrynnych, wiele z tych substancji upośledza neuroprzekaźnictwo i tworzenie sieci neuronalnych. Występujące w środowisku substancje hormonalnie czynne ..(jeszcze 2200)»

Naukowcy obalają teorie dotyczące choroby neuronu ruchowego (06-03-2012)
Kiedy myślimy o tym, jak wyniki badań mogą zmienić świat lub pomóc przekroczyć kolejne granice w medycynie, mamy zwykle na myśli wysunięcie nowej hipotezy lub rozwiązanie zagadki. Czasem jednak badania, które obalają jakąś teorię, bywają równie pożyteczne, gdyż dzięki nim naukowcy mogą wyeliminować niektóre hipotezy i oszczędzić sobie lat bezowocnych poszukiwań. Grupa niemieckich naukowców dokonała właśnie tego. Na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) naukowcy obalają powszechnie przyjętą hipotezę dotyczącą jednej z przyczyn chorób neurodegeneracyjnych. Wyniki badania dotyczą konkretnie modeli zwierzęcych ludzkiego stwardnienia ..(jeszcze 3712)»

Uruchomiono nową unijną sieć neuronaukową (15-02-2012)
Nowa, finansowana ze środków unijnych sieć szkoleniowa dla naukowców zajmujących się nowatorską neuronauką właśnie została uruchomiona. Sfinansowana w całości kwotą 3 mln EUR w formie grantu sieci szkoleniowej Marie Curie, sieć FLIACT (Neuronauka układów Drosophili - od genów przez obwody po zachowanie) gromadzi młodych naukowców pracujących nad mózgiem muszki owocówki. Celem jest połączenie ośmiu ośrodków akademickich i trzech partnerów przemysłowych z Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Szwajcarii i Wlk. Brytanii. Wszystkie ..(jeszcze 3620)»

Naukowcy rzucają światło na powiązanie ubytku słuchu z wrażliwością na dotyk (13-02-2012)
Europejski zespół naukowców odkrył, że osoby dotknięte swoistą postacią dziedzicznego ubytku słuchu są wrażliwsze na drgania o niższej częstotliwości. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Nature Neuroscience, pogłębiają wiedzę na temat powiązania ubytku słuchu z wrażliwością na dotyk. Aby umożliwić "odczuwanie", muszą zostać wyregulowane wyspecjalizowane komórki skóry. Naukowcy pracujący pod kierunkiem niemieckich instytutów Leibniz-Institut für Molekulare Pharmakologie (FMP) i Centrum Medycyny Molekularnej im. Maxa Delbrücka (MDC) Berlin-Buch zbadali osoby dotknięte dziedzicznym ..(jeszcze 2799)»

Co decyduje o pojemności naszej pamięci krótkotrwałej? (15-12-2011)
W eksperymentach z użyciem encefalografu, przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie, udowodniono, że pojemność pamięci krótkotrwałej człowieka zależy od stosunku między okresami fal theta i gamma. (Źródło: Instytut Nenckiego)1. W eksperymentach z użyciem encefalografu, przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie, udowodniono, ..(jeszcze 6159)»

Gra na instrumencie a integracja wielozmysłowa (28-11-2011)
Dawno już ustalono, że u pianistów wykształca się szczególnie wyraźne poczucie korelacji czasowej między ruchem klawiszy fortepianu a dźwiękiem wygrywanych nut. Niemniej naukowcy z Instytutu Cybernetyki Biologicznej im. Maxa Plancka w Niemczech odkryli, że w ocenie synchroniczności ruchu ust i mowy pianiści nie radzą sobie lepiej od niemuzykalnych osób. Autorzy raportu z badań HweeLing Lee i Uta Noppeney doszli do tego wniosku na podstawie wyników badań porównawczych równoczesnego przetwarzania przez mózg bodźców odbieranych za pomocą różnych zmysłów przez muzyków i osoby niezajmujące się muzyką. Naukowcy wykorzystali badania czynnościowe rezonansu magnetycznego, ..(jeszcze 2821)»

Przeszczepione komórki naprawiają mózg – u otyłych myszy (26-11-2011)
Niewielka liczba odpowiednio dobranych komórek nerwowych, wprowadzonych do uszkodzonego obszaru mózgu myszy, przywraca jego utracone funkcje. Doświadczenia na myszach z defektem prowadzącym do otyłości oraz serię pomiarów dokumentujących skuteczność metody transplantacji neuronów przeprowadzono na Uniwersytecie Harwarda, w Massachusetts General Hospital oraz w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Mózg bez neuronów reagujących na poziom leptyny we krwi nie kontroluje uczucia głodu i sytości. Wada genetyczna tego typu prowadzi do znacznej otyłości u ..(jeszcze 8183)»

Mózg cierpiących na depresję rozłącza "obwód nienawiści" (10-10-2011)
Wyniki nowych badań finansowanych ze środków unijnych wskazują na mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się uczucia nienawiści u osób o skłonnościach depresyjnych, bowiem schorzenie to oddziałuje na tę część mózgu, która zawiaduje emocjami. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Molecular Psychiatry zespół naukowców z Chin i Wlk. Brytanii wyjaśnia, jak mózg osób cierpiących na depresję często rozłącza "obwód nienawiści", co oznacza po prostu, że nie łączy ze sobą punktów potrzebnych do wystąpienia reakcji nienawiści. Wykorzystując ..(jeszcze 4015)»

Dlaczego bardziej boli, gdy ból zadaje ktoś inny? (03-09-2011)
Wprowadzenie Do wielu ciekawostek związanych z funkcjonowaniem ludzkiego układu nerwowego i ludzkiej psychiki należy również zjawisko polegające na tym, że ten sam bodziec wywołuje wrażenie o różnym natężeniu w zależności od tego, czy jego działanie jest wynikiem własnej aktywności ruchowej, czy też jego działania doznajemy biernie. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że aktywność neuronalna w systemie motorycznym, odpowiedzialnym m.in. za wykonywanie ruchów dowolnych, oddziałuje jednocześnie hamująco na system sensoryczny ..(jeszcze 3961)»

Trudne dzieciństwo odciśnięte w mózgu (30-08-2011)
Wprowadzenie Wyniki dotychczasowych badań wykazały, że w przypadku zwierząt wczesne oddzielenie dziecka od matki lub niska jakość opieki macierzyńskiej wpływają na wielkość hipokampa i ciała migdałowatego w rozwijającym się mózgu. W przypadku człowieka u dzieci, które były ofiarami krzywdzenia i/lub zaniedbywania, a także u dzieci wychowywanych w domach dziecka nie obserwuje się zmian w wielkości hipokampa. Natomiast w przypadku dzieci wychowywanych w domach dziecka (w warunkach względnej deprywacji) stwierdzono powiększenie ciała migdałowatego, co sugeruje, że jest to struktura mózgowa szczególnie czuła na różne nieprawidłowości ..(jeszcze 2001)»

Hipokamp i pamięć przyszłości (24-08-2011)
Wprowadzenie Hipokamp jest strukturą mózgową o szczególnym znaczeniu dla procesów pamięciowych. Jednak jego rola nie ogranicza się jedynie do przechowywania informacji na temat różnych zdarzeń z przeszłości. Równie ważną rolę hipokamp odgrywa w tworzeniu wyobrażeń na temat przyszłości. Dlatego u niektórych osób z uszkodzeniami hipokampa oprócz zaburzeń pamięci epizodycznej (pamięci zdarzeń) mogą występować również problemy z wyobrażaniem sobie w sposób spójny i sensowny wydarzeń przyszłych. Zaburzenia w wyobrażaniu sobie przyszłości nie zawsze jednak towarzyszą zaburzeniom pamięci epizodycznej w przypadku uszkodzenia hipokampa, a wyniki dotychczasowych ..(jeszcze 4947)»

Czym jest piękno? (29-07-2011)
sxc.huTomohiro Ishizu i Semir Zeki z University College London postanowili poszukać odpowiedzi na pytanie, które od tysiącleci nurtuje filozofów. Przyjęli hipotezę, że piękno to pewna właściwość przedmiotów, która oddziaływa na ludzką świadomość za pośrednictwem zmysłów. Pojawiło się pytanie, czy doświadczenie piękna za pośrednictwem wzroku czy słuchu pobudza te same rejony mózgu? Czy pobudzenie mózgu jest proporcjonalne do intensywności doświadczenia? Z pomocą 30 ochotników, oceniono 60 obrazów i 60 dźwięków w skali od 1 (brzydkie) do ..(jeszcze 1270)»

Przynależność do mniejszości religijnej a choroby neurodegeneracyjne (16-07-2011)
Naukowcy coraz częściej badają neurologiczne podstawy przeżyć duchowych i religijnych, ale dopiero niedawno opublikowano wyniki jednego z pierwszych eksperymentów, dotyczących związku między anatomią mózgu a doświadczeniami religijnymi. Wcześniej niewielka liczba badań sugerowała związek praktyk i doświadczeń religijnych z objętością konkretnych rejonów mózgu, lecz ich uczestnikami byli głównie hiper-religijni pacjenci z padaczką psychomotoryczną. W nowym badaniu udział wzięła duża próba osób. Część z nich cierpiała na depresję, natomiast grupa kontrolna nigdy nie doświadczyła depresji lub chorób neurologicznych. Z badania wykluczono osoby, które spełniały ..(jeszcze 2164)»

Aktywność życiowa podnosi odporność mózgu na stres (25-06-2011)
Wprowadzenie Znane są dowody na to, że zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt aktywność fizyczna lub umysłowa skutkuje lepszym stanem emocjonalnym. Wyniki ostatnich badań eksperymentalnych, prowadzonych na myszach, pozwoliły wykryć łagodzący wpływ aktywności na poziom stresu, co odbywa się za pośrednictwem obwodu mózgowego, o którym wiadomo, że jest związany z regulacją stanu emocjonalnego, zaburzeniami nastroju i skutecznością leków psychotropowych. Odkrycie stanowi przyczynek do zrozumienia neurologicznego podłoża odporności na niektóre zaburzenia psychiczne, a także do opracowania nowych metod profilaktyki i leczenia chorób związanych ze stresem. ..(jeszcze 6344)»

I śpią, i nie śpią (08-05-2011)
Wyniki najnowszych badań naukowych, prowadzonych na szczurach, mogą okazać się pomocne w ustaleniu, w jaki sposób styl życia związany z niedoborami snu wpływa u ludzi na poziom funkcjonowania w dniu codziennym, choć niekorzystne efekty z tym związane mogą być niezauważalne na pierwszy rzut oka. W przypadku szczurów im większy był u zwierząt niedobór snu, tym więcej neuronów w ich mózgach ulegało przejściowej dezaktywacji (czyli ucinało sobie drzemkę). Przekładało się to bezpośrednio na poziom wykonania testów, którym poddawano laboratoryjne gryzonie. Choć zwierzęta pozostawały w stanie czuwania i były aktywne ruchowo, pomiary fal mózgowych ..(jeszcze 3644)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26234 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365