Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
171.992.086 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1417 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Radykalna nowość nauki współczesnej polega właśnie na odrzuceniu wiary, która leży u sedna wszelkich popularnych religii, że siły poruszające gwiazdami i atomami zależą od preferencji ludzkiego serca".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Neuronauki
Uruchomiono nową unijną sieć neuronaukową (15-02-2012)

Nowa, finansowana ze środków unijnych sieć szkoleniowa dla naukowców zajmujących się nowatorską neuronauką właśnie została uruchomiona. Sfinansowana w całości kwotą 3 mln EUR w formie grantu sieci szkoleniowej Marie Curie, sieć FLIACT (Neuronauka układów Drosophili - od genów przez obwody po zachowanie) gromadzi młodych naukowców pracujących nad mózgiem muszki owocówki.

Celem jest połączenie ośmiu ośrodków akademickich i trzech partnerów przemysłowych z Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Szwajcarii i Wlk. Brytanii. Wszystkie instytucje tworzące sieć specjalizują się w rozmaitych komplementarnych obszarach neuronauki, w tym w genetyce molekularnej i bioinżynierii.

Wiedza na temat funkcjonowania naszego mózgu nadal pozostaje zagadką. Czteroletni projekt dążyć będzie do zbliżenia się do odpowiedzi na pytania okalające to zagadnienie. Tak skomplikowany temat wymaga badań naukowych nad genami, szlakami biochemicznymi, obwodami neuronalnymi i wzorcami behawioralnymi.

W ostatnich latach malutka muszka owocówka Drosophila melanogaster stała się głównym układem modelowym do badań nad postrzeganiem i łączeniem informacji dostarczanych przez pięć zmysłów. Drosophila stała się również solidnym modelem do badań nad podstawami genetycznymi chorób neurozwyrodnieniowych, które dotykają człowieka. Zważywszy na fakt, że Drosophila ma miliony razy mniej neuronów od człowieka, badania jej mózgu mają rzucić światło na ogólne mechanizmy leżące u podstaw struktury funkcjonalnej obwodów neuronalnych.

W ramach wspólnych i specjalnie przygotowanych projektów badawczych, naukowcy z sieci FLIACT będą dążyć do odkrycia, w jaki sposób obwody neuronalne są genetycznie kodowane i jak obliczenia neuronalne sterują zachowaniem. W ramach wzajemnej wymiany i wspólnych eksperymentów młodzi naukowcy będą również poznawać najbardziej innowacyjne technologie w czasie serii interdyscyplinarnych warsztatów naukowych poświęconych neurogenetyce, neuroanatomii, neuroobrazowaniu i analizie behawioralnej.

Trzech partnerów przemysłowych, którzy biorą udział w projekcie, to małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Ich udział odzwierciedla wagę, jaką ma stwarzanie naukowcom możliwości współpracy z sektorem prywatnym. MŚP będą ich szkolić w zakresie transferu technologii, przedsiębiorczości, zarządzania własnością intelektualną, prezentacji biznesowych, marketingu i zarządzania projektami.

Koordynator projektu, dr Louis z Centrum Regulacji Genomicznej w Barcelonie, Hiszpania, opisuje FLIACT jako "bezprecedensową możliwość nabrania przez neurobadania nad układami Drosophili rozmachu w Europie".

Wyjaśnia: "Sieć umożliwi nam zwiększenie indywidualnego potencjału badawczego poprzez nawiązywanie współpracy. Jesteśmy naprawdę podekscytowani faktem, że Europa daje nam szansę na postęp w poznawaniu podstaw tworzenia przez mózg wewnętrznych reprezentacji świata i łączenia sygnałów multisensorycznych w celu podejmowania złożonych decyzji. Zważywszy na charakter tych zagadnień, praca z 'prostym' organizmem, sprowadzalnym do genetyki, to wyjątkowa zaleta. Muszka, cechująca się zaledwie 100.000 neuronów i zaawansowanymi zachowaniami, stanowi doskonały kompromis między prostotą a identyfikowalnością."

W ramach sieci FLIACT propagowana będzie również współpraca z instytucjami naukowymi spoza Europy, takimi jak Janelia Farm Research Campus przy Instytucie Medycznym Howarda Hughesa w USA.

© Unia Europejska 2005 - 2012

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych od sieci FLIACT

 

 


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25256 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365