Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.566.832 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 342 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"- Zapomina pan o Bogu. - On mnie nie interesuje. Bóg toleruje rzeczy, których nie sposób tolerować. Jest nieodpowiedzialny i niekonsekwentny. Nie jest dżentelmenem."
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2012, Luty (31)

Chemia
Molekularny jeż może pomóc transportować leki (29-02-2012)
Cząsteczkowy kontener o unikatowej strukturze udało się otrzymać, wykrystalizować i zbadać w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Agregat cząsteczek, przypominający wyglądem zwiniętego jeża, w części centralnej ma dużą lukę, którą potencjalnie można wykorzystać do transportowania innych związków, na przykład leków. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/ichf120229b_fot01s.jpg" alt="Grupa dr hab. Kingi Suwińskiej z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odkryła molekularny kontener zbudowany z 12 cząsteczek kaliksarenu. Pustą przestrzeń ..(jeszcze 6340)»

Wydarzenia
Zielona chemia rozgości się na Mazowszu (28-02-2012)
Powstaje Mazowiecka Dolina Zielonej Chemii - silna infrastruktura badawcza grupująca najlepsze instytucje chemiczne z Warszawy i okolic. Głównym zadaniem Doliny jest wypracowanie warunków sprzyjających dynamicznemu rozwojowi różnych dziedzin chemii i szybkiemu transferowi osiągnięć naukowych do przemysłu. Kilkanaście naukowych instytucji chemicznych z Warszawy i Mazowsza, w tym instytuty badawcze, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz wyższe uczelnie, łączy siły w ramach rozproszonego inkubatora wdrożeń pod nazwą Mazowiecka Dolina Zielonej Chemii. Przedsięwzięcie, unikatowe w skali kraju, zgłoszono już do wpisania na Polską Mapę Drogową Infrastruktury ..(jeszcze 5417)»

Ewolucja
Naukowcy rzucają światło na specjację sympatryczną (27-02-2012)
Specjacja sympatryczna - powstanie dwóch lub więcej potomnych gatunków z jednego pragatunku na obszarze tego samego siedliska - od dawna nurtowała naukowców. Zespół naukowców z Wlk. Brytanii i USA dostarcza nowych informacji na temat głęboko zakorzenionego zróżnicowania genetycznego, jakie prawdopodobnie występuje wszędzie w dzikich populacjach drobnoustrojów. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie PLoS Biology. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w USA i z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wlk. Brytanii wyjaśniają, że dowodzenie idei specjacji sympatrycznej nie jest łatwym zadaniem. Problem okazuje się jeszcze trudniejszy, gdy mowa o drobnoustrojach. ..(jeszcze 4068)»

Ekologia
Naukowcy ostrzegają o sytuacji ryb (26-02-2012)
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że połowy tuńczyka i podobnych gatunków od wczesnych lat 60. XX w. doprowadziły do spadku populacji tej ryby o około 60%. Badania zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences zostały dofinansowane z projektu METAOCEANS (Wyjaśnianie struktury i funkcjonowania ekosystemów morskich na podstawie syntezy i porównań), który otrzymał stypendium Marie Curie w ramach programu szkoleń początkujących naukowców (EST) o wartości 2,23 mln EUR z budżetu Szóstego Programu Ramowego (6PR). Wyniki przynoszą ostrzeżenie, kładąc nacisk na nadmierną eksploatację kilku gatunków ryb, zwłaszcza na wyeksploatowanie populacji tuńczyka ..(jeszcze 3782)»

Ewolucja
Ekstremalny dymorfizm płciowy mózgowia u ciernika (Gasterosteus aculeatus) (25-02-2012)
W toku ewolucji presje selekcyjne działające rozbieżnie w przypadku samców i samic doprowadziły u wielu gatunków do wystąpienia poważnych różnic między płciami tak pod względem samej budowy ciała, jak zachowania. Mechanizmy, które leżą u podłoża tych różnic, obejmują między innymi dobór płciowy, rywalizację o zasoby między płciami i podział ról związany z rozmnażaniem się i sprawowaniem opieki nad potomstwem. Mimo że u wielu gatunków zwierząt stwierdza się pewne różnice w budowie mózgowia uwarunkowane płcią, to istnieje niewiele przykładów ewidentnych różnic w wielkości mózgu między osobnikami przeciwnej płci (występujących obok normalnej zmienności osobniczej). ..(jeszcze 7919)»

Biologia
Rusza program badań nad intrygującymi organellami (23-02-2012)
W Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie trwają badania nad rzęskami, słabo poznanymi organellami, które występują w niemal każdej komórce człowieka. Na zdjęciu dr Dorota Włoga z Pracowni Fizjologii Ruchów Komórkowych, zdobywczyni prestiżowego grantu EMBO Installation Grant. (Źródło: Instytut Nenckiego, Grzegorz Krzyżewski)1. W Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. ..(jeszcze 5621)»

Genetyka
Naukowe prognozowanie witalności - unijne badania nad długością życia (21-02-2012)
Chociaż dla większości osób wiedza na temat długości życia wiąże się z pytaniami, na które lepiej nie znać odpowiedzi, to dla medycyny może mieć ona pozytywne implikacje. Naukowcy z Uniwersytetów w Glasgow i Exeter w Wlk. Brytanii opracowali być może nowy sposób na sprawdzenie, jak długo dana osoba będzie żyć, na podstawie analizy DNA. Odkrycia zespołu, opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences of the United Stated of America, wskazują, że naukowcy mogą uzyskać istotną wskazówkę, co do długości życia na podstawie ..(jeszcze 3350)»

Zdrowie
Oznaczanie wartości odżywczej - nie tak skuteczne, jak mogłoby się wydawać (21-02-2012)
Konsumenci wykorzystują etykiety określające wartość odżywczą do podejmowania przemyślanych decyzji o odżywianiu się i "odpowiedniej" żywności dla zachowania lepszego zdrowia. Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Europie wskazują jednak, że istnieją ograniczenia w sposobie, w jaki te etykiety można wykorzystywać w rzeczywistych sytuacjach. Wyniki stanowią dorobek projektu FLABEL (Etykietowanie żywności w celu pogłębienia wiedzy na rzecz jakości życia), który otrzymał dofinansowanie w kwocie niemal 2,9 mln EUR z tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" ..(jeszcze 3930)»

Paleontologia
Rozkład odpowiedzialny za skamieniałe deformacje (21-02-2012)
Dwuosobowy zespół badawczy z Niemiec i Szwajcarii odkrył, że rozkład nieżywych dinozaurów wywołał dziwne deformacje ich skamielin. Odkrycie przeczy przekonaniom większości naukowców, a mianowicie takim, że powykręcana postura dinozaurów jest wynikiem drgawek przedśmiertnych. Postawa ciała niemal kompletnych i połączonych stawowo szkieletów dinozaurów z długimi szyjami i ogonami zwykle charakteryzuje się tym, że głowa i szyja są wygięte do tyłu w kierunku grzbietu zwierzęcia. Eksperci określają tę postawę mianem "Archaeopteryx". Paleontologowie badają tę postawę od ponad 150 lat. Niektórzy zwykli ją nazywać "postawą opistotoniczną" lub "pozą rowerową", która ..(jeszcze 3836)»

Różności
Czas na zabawę dla ludzi i świń (20-02-2012)
Relacje ludzi ze zwierzętami są często napięte i burzliwe, aczkolwiek wyjątkowa, nowa gra, opracowana przez kreatywnych, holenderskich programistów, wnosi nowy aspekt do relacji człowieka z trzodą chlewną. Na dodatek ta niezwykła, interaktywna gra może pomóc rolnikom spełnić unijne wymogi w zakresie utrzymania dobrostanu zwierząt. Gra o nazwie "Pig Chase" (Polowanie na świnie) umożliwia graczowi numer jeden - świni - interakcję w swojej zagrodzie z efektami świetlnymi na specjalnym ekranie, a graczowi numer dwa - człowiekowi - kontrolę tych efektów świetlnych za pomocą zdalnego tableta, takiego jak iPad. Choć w wielu popularnych grach elektronicznych już ..(jeszcze 3453)»

Genetyka
Impulsywność psów w świetle badań naukowych (20-02-2012)
Naukowcy z Węgier odkryli wyraźne powiązanie między polimorfizmem powtórzeniowym w genie hydroksylazy tyrozynowej (TH) z aktywnością-impulsywnością owczarków niemieckich. Badania zaprezentowane w czasopiśmie PLoS ONE zostały dofinansowane z projektu LIREC (Życie z robotami i interaktywnymi towarzyszami), który otrzymał 8,2 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR). Z uwagi na fakt, że podobne procesy ewolucyjne kształtowały zachowania ludzi i psów, naukowcy często wybierają psy, by wykazać złożony ..(jeszcze 3233)»

Genetyka
Dlaczego tak się różnią? (18-02-2012)
Choć niektórzy naukowcy utrzymują, że różnice między płciami w przypadku ludzi są w zasadzie minimalne, czasami może się jednak wydawać, że mężczyźni i kobiety pochodzą z dwóch różnych planet. Hormony mają wprawdzie swój wkład w występowanie różnic między płciami, ale wyniki najnowszych badań naukowych pomagają wyjaśnić, co w tej sprawie tak naprawdę mają do powiedzenie geny. Hormony pełnią w organizmach żywych doniosłą rolę molekuł sygnałowych. Naukowcy od dawna wiedzieli, że hormony płciowe, takie jak estrogen i testosteron, odpowiadają za ..(jeszcze 4644)»

Biologia
Naukowcy odkryli coś naprawdę małego (17-02-2012)
Naukowcy odkryli gatunek kameleona, który jest tak mały, że z powodzeniem może balansować na łebku zapałki. Posiadajac ciało długości zaledwie 30 mm, Brookesia micra, którego naturalnym siedliskiem jest jedna z malutkich, peryferyjnych wysepek Madagaskaru, jest obecnie jednym z najmniejszych kręgowców, jakie dotychczas odkryto. Naukowcy z Niemiec i USA zidentyfikowali również trzy inne małe gatunki jaszczurek żyjące na tej samej wyspie, o czym informują w artykule opublikowanym w czasopiśmie PLoS ONE. Kierownik badań, dr Frank Glaw z Zoologische Staatssammlung München w Niemczech, jest ekspertem w dziedzinie kameleonów karłowatych. ..(jeszcze 3428)»

Medycyna
Nadmierna biurokracja w UE utrudnia badania kliniczne w onkologii dziecięcej (16-02-2012)
opis Dzieci i młodzież, u których zdiagnozowano nowotwór muszą się zmierzyć z dodatkowym wyzwaniem: unijne ustawodawstwo wywarło negatywny wpływ na leczenie zapewniane tym pacjentom. Taką informację zaprezentowano w czasie Światowego Dnia Walki z Rakiem - wydarzenia w Parlamencie Europejskim, które zgromadziło 15 lutego kluczowe osobistości w Brukseli, Belgia. Głównym celem spotkania, zorganizowanego wspólnie z Europejskim Towarzystwem Onkologii Dziecięcej (SIOPE), było podniesienie świadomości problemów, z jakimi borykają się dzieci chore na raka i ..(jeszcze 4184)»

Ewolucja
Skamieliny ujawniają wskazówki na temat ewolucji wielokomórkowości (15-02-2012)
Naukowcy z Chin, Szwecji i Wlk. Brytanii odkryli dowód na istnienie jednokomórkowych przodków zwierząt, pochodzący z okresu w historii Ziemi, który poprzedzał pojawienie się zwierząt wielokomórkowych. Dowód odkryty w skałach na południu Chin liczy sobie około 570 mln lat. Zaprezentowane w czasopiśmie Science badania zostały dofinansowane z Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Wcześniejsze badania sugerowały, że życie wyewoluowało z jednokomórkowego, wspólnego przodka i w rozmaitych momentach historii Ziemi jednokomórkowe organizmy łączyły się, aby przekształcać się w większe, wielokomórkowe organizmy. Olbrzymie zróżnicowanie królestwa zwierząt jest tego ..(jeszcze 3723)»

Neuronauki
Uruchomiono nową unijną sieć neuronaukową (15-02-2012)
Nowa, finansowana ze środków unijnych sieć szkoleniowa dla naukowców zajmujących się nowatorską neuronauką właśnie została uruchomiona. Sfinansowana w całości kwotą 3 mln EUR w formie grantu sieci szkoleniowej Marie Curie, sieć FLIACT (Neuronauka układów Drosophili - od genów przez obwody po zachowanie) gromadzi młodych naukowców pracujących nad mózgiem muszki owocówki. Celem jest połączenie ośmiu ośrodków akademickich i trzech partnerów przemysłowych z Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Szwajcarii i Wlk. Brytanii. Wszystkie ..(jeszcze 3620)»

Medycyna
Golden retrievery pomagają naukowcom śledzić geny chorób człowieka (14-02-2012)
sxc.huZespołowi naukowców finansowanemu ze środków unijnych udało się zidentyfikować gen, który wywołuje problemy skórne u psów i odkrycie to może mieć znaczenie również dla ludzi, którzy cierpią na tę samą chorobę. Niezależnie od tego, czy dotyka golden retrievery czy ludzi, choroba zwana rybią łuską ma te same podstawy genetyczne, a zatem wszelkie nowe postępy w poznawaniu jej u psów mają również zastosowanie w przypadku ludzi. Wcześniej nie zidentyfikowano żadnej molekularnej przyczyny rybiej łuski. Ludzie i psy nie raz cierpią na te same choroby. Żyjemy razem w tym ..(jeszcze 3672)»

Neuronauki
Naukowcy rzucają światło na powiązanie ubytku słuchu z wrażliwością na dotyk (13-02-2012)
Europejski zespół naukowców odkrył, że osoby dotknięte swoistą postacią dziedzicznego ubytku słuchu są wrażliwsze na drgania o niższej częstotliwości. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Nature Neuroscience, pogłębiają wiedzę na temat powiązania ubytku słuchu z wrażliwością na dotyk. Aby umożliwić "odczuwanie", muszą zostać wyregulowane wyspecjalizowane komórki skóry. Naukowcy pracujący pod kierunkiem niemieckich instytutów Leibniz-Institut für Molekulare Pharmakologie (FMP) i Centrum Medycyny Molekularnej im. Maxa Delbrücka (MDC) Berlin-Buch zbadali osoby dotknięte dziedzicznym ..(jeszcze 2799)»

Ewolucja
Ewolucja kształtu ludzkiej czaszki (12-02-2012)
Antropologowie od dawna są przekonani, że zmiany w kształcie czaszki człowieka na przestrzeni czasu zachodziły niezależnie od siebie, ale nowe wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców pokazują, że jednak mogło być inaczej. Po przeanalizowaniu unikalnej kolekcji 390 czaszek przechowywanych w słynnej kostnicy kościoła katolickiego w Hallstatt w Austrii, zespół złożony z naukowców z Hiszpanii, Szwecji, USA i Wlk. Brytanii, odkrył, że zmiany uznawane dotąd za powstałe w wyniku odrębnych zdarzeń ewolucyjnych mogą być w rzeczywistości powiązane ze sobą. To oznacza, że czaszka jest faktycznie wysoce zintegrowanym elementem, a zmiana w jednej ..(jeszcze 3769)»

Astronomia
Życie na Marsie? Zbyt sucho, mówią naukowcy (11-02-2012)
Międzynarodowy zespół naukowców doszedł do wniosku, że Mars może być od setek milionów lat suchy, co oznacza zbyt nieprzyjazne warunki dla przetrwania przez taki okres jakiejkolwiek formy życia na jego powierzchni. Od trzech lat lata naukowcy z Danii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, USA i Wlk. Brytanii analizują pojedyncze drobiny gleby marsjańskiej zebrane w czasie misji NASA Phoenix na Marsa w 2008 r. Zaprezentowali swoje odkrycia w czasopiśmie Geophysical Research Letters. Phoenix, zautomatyzowana sonda wysłana w ..(jeszcze 3171)»

Ewolucja
Od jednokomórkowca do wielokomórkowca, czyli ewolucja w laboratorium (11-02-2012)
Pojawienie się organizmów wielokomórkowych uchodzi za jeden z przełomowych momentów w ewolucji życia na Ziemi, ale ciągle dość niewiele wiadomo, jak naprawdę do tego doszło. Choć w ostatnich latach, dzięki coraz bardziej pomysłowym metodom badawczym, uzyskujemy nieco lepszy wgląd w ten etap rozwoju życia na naszej planecie, to obserwowanie przebiegu procesów ewolucyjnych na żywo w laboratorium nadal stanowi okazję, której niewielu naukowców byłoby w stanie się oprzeć. Badania laboratoryjne dają komfort kontrolowania wielu potencjalnie ..(jeszcze 5481)»

Technika
Innowacyjne i zrównoważone opakowanie spożywcze (11-02-2012)
Stale jesteśmy w ruchu, a przedmioty ułatwiające nam życie zawsze są mile widziane. Istotne znaczenie ma także zapewnienie bezpieczeństwa produktów. Jest to szczególnie ważne w przypadku przemysłu spożywczego. Kiedy tłuszcze, oleje i inne składniki żywności ulegają utlenieniu, to traci ona substancje odżywcze i barwę. Hamowanie procesu utleniania ma kluczowe znaczenie dla opakowań spożywczych. Finansowany ze środków unijnych zespół naukowców opracował biomateriał z białka serwatkowego oraz komercyjnie rentowną metodę produkowania wielofunkcyjnych folii na skalę przemysłową. Wyprzedzają one o kilka kroków tradycyjne folie na bazie petrochemikaliów. Wyniki stanowią dorobek projektu ..(jeszcze 3423)»

Różności
Ewolucja czy inteligentny projekt? Kwestia psychiki (09-02-2012)
Mimo że środowiska naukowe, wobec przytłaczających dowodów prawdziwości teorii ewolucji, wyrażają niemal powszechnie przekonanie, że tzw. teoria inteligentnego projektu nie może zostać pod żadnym względem uznana za teorię naukową, to cieszy się ona niezmienną popularnością wśród sporej części opinii publicznej w wielu krajach świata. Zwolenników inteligentnego projektu można znaleźć nie tylko w środowiskach religijnych, tradycyjnie przywiązanych do mitologicznej wizji powstania świata i życia na ziemi, ale również pośród wielu nauczycieli, wykładowców oraz wpływowych postaci życia publicznego (w tym polityków). Spór o obecność teorii ..(jeszcze 14082)»

Technika
Samoorganizacja i zasolenie pomagają wytwarzać bardzo cienkie warstwy nanocząstek (08-02-2012)
Szkło i półprzewodniki pokryte jednorodną, cienką warstwą nanocząstek znajdują coraz więcej zastosowań. W Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie opracowano dwie metody wytwarzania monowarstw złota - pokryć grubości pojedynczej nanocząstki. W jednej wykorzystano zaskakujące własności roztworów z dużymi stężeniami soli, w drugiej podstawową rolę odgrywa samoorganizacja. Obie metody po raz pierwszy pozwalają wytwarzać jednorodne monowarstwy z dodatnim ładunkiem elektrycznym. Powierzchnie szklane i krzemowe w kontakcie z wodą mogą spontanicznie generować ujemny ładunek elektryczny. Osadzenie na nich z roztworu bardzo cienkich, a przy tym jednorodnych ..(jeszcze 4507)»

Medycyna
A jednak sekcja zwłok? (07-02-2012)
Opinia publiczna bywa niechętnie nastawiona do idei sekcji zwłok - perspektywa konieczności poddania badaniu autopsyjnemu zmarłego bliskiego niejednokrotnie spotyka się z gorącymi protestami członków rodziny, zwłaszcza w przypadku ortodoksyjnych grup religijnych, np. muzułmańskich i żydowskich. Jednocześnie brytyjska opinia publiczna jest szczególnie wyczulona na kwestię badań pośmiertnych po głośnym skandalu z końca lat dziewięćdziesiątych, gdy dziennikarze zwrócili uwagę na praktyki nazbyt swobodnego dysponowania przez szpitale pobieranymi ze zwłok podczas sekcji tkankami ("organ retention scandal"). Między innymi zatem to właśnie głosy społeczne przyczyniły się do rozwoju ..(jeszcze 5782)»

Ewolucja
Zdolność do współpracy wyewoluowała dzięki sieciom społecznym? (06-02-2012)
Sieci powiązań społecznych, z jakimi mamy do czynienia we współczesnych rozwiniętych społeczeństwach, począwszy od małych sieci powiązań rodzinnych i przyjaźni, a skończywszy na całych państwach, oparte są na zdolności ludzi do współpracy: jednostki wspomagają grupę, aby w zamian otrzymać z jej strony potrzebną im pomoc. Najnowsze badania wskazują, że nasi wcześni przodkowie tworzyli sieci powiązań społecznych, które były uderzająco podobne do tych, z jakimi współcześnie spotykamy się w rozwiniętych społeczeństwach. Ludzie są zdolni do podejmowania współpracy na wielu płaszczyznach. Dzielimy się żywnością i innymi zasobami z naszymi przyjaciółmi i rodziną, ..(jeszcze 4751)»

Zdrowie
Roślinne suplementy diety w centrum uwagi (06-02-2012)
Naturalna żywność to nie zawsze to samo co bezpieczna żywność. Finansowani ze środków unijnych naukowcy odkryli, że związki chemiczne występujące w niektórych substancjach i preparatach pochodzenia roślinnego, takich jak suplementy diety, mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Food and Nutrition Sciences, zostały dofinansowane z projektu PLANTLIBRA (Roślinne suplementy diety - ocena poziomu spożycia, korzyści i zagrożeń), który uzyskał wsparcie w wysokości 6 mln EUR z tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" (KBBE) Siódmego Programu Ramowego (7PR). W toku wcześniejszych badań odkryto, ..(jeszcze 2996)»

Psychologia
Ziewanie? Rodzinnie zaraźliwe (06-02-2012)
Choroby to nie jedyna rzecz, która może być zaraźliwa - jest jeszcze ziewanie. Podczas gdy większość z nas od dawna dostrzegała to zjawisko, po części z powodu padania jego "ofiarą", to nikomu nie udało się wyjaśnić naukowo tej zagadki... do tej pory. Naukowcy z Włoch przedstawili pierwszy dowód behawioralny na to, że ziewanie to szybko i często pojawiające się zjawisko wśród osób bliskich sobie emocjonalnie, takich jak przyjaciele czy członkowie rodziny. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE. Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej przy Uniwersytecie w Pizie i z Instytutu Nauk i Technologii Kognitywnych Włoskiej Rady Krajowej ds. Badań ..(jeszcze 3036)»

Różności
Kreacjonizm dopuszczony do szkół w stanie Indiana? (05-02-2012)
W Ameryce znowu głośno na temat kreacjonizmu, tym razem za sprawą głosowania w Senacie Stanowym Indiany, w którym większość senatorów opowiedziała się za zezwoleniem szkołom nauczania "różych teorii powstawania życia", włączając tych głoszonych przez chrześcijaństwo, judaizm czy scjentologię (The Scientist). Była to i tak zmodyfikowana wersja ustawy, która w swej oryginalnej wersji zakładała nauczania tylko "nauk kreacjonistycznych" - teraz uwzględniono również zapatrywania innych religii (<a href="http://the-scientist.com/2012/01/27/ind-senators-vote-for-creationism" ..(jeszcze 1512)»

Różności
Koniec z brytyjskimi studiami z medycyny alternatywnej (05-02-2012)
Nie wszystkim wiadomo, że w 1992 roku istniało w Wielkiej Brytani 66 uniwersytetów oferujacych studia uzupełniające w medycynie alternatywnej (homeopatia, refleksjologia, aromaterapia, akupunktura, etc.). Miało to miejsce między innymi za sprawą księcia Walii, który slynął ze swojego wsparcia dla niekonwencjonalnych sposobów leczenia. Jednak już w 2007 roku liczba ta spadła do niewiele ponad 40 kierunków związanych z medycyną alternatywną kończących się licencjatem, a od tamtego czasu liczba dostępnych kierunków tego typu zmalała do raptem 20 i ciągle spada. Obecnie większość z pozostałych kursów podlega ewaluacji i jest prawdopodobne, że również zostanie wkrótce zamknięta, ..(jeszcze 1320)»

Ekologia
Badania unijne wskazują na poważne zagrożenie genetyki roślin arktycznych przez zmiany klimatu (02-02-2012)
Zespół austriackich, francuskich i norweskich naukowców odkrył w toku nowych, finansowanych ze środków unijnych badań, że temperatury rosnące w następstwie zmian klimatu będą mieć różnicujące konsekwencje genetyczne w ramach jednego, arktycznego gatunku roślin. Istnieje nadzieja, że te nowe wyniki przyczynią się do ukierunkowania przyszłych działań podejmowanych na rzecz ochrony przyrody w regionie i pomogą naukowcom wskazać gatunki, które priorytetowo należy objąć ochroną.

Podczas gdy naukowcy spodziewają się, że większość gatunków roślinnych utraci część swojego obecnego siedliska na skutek zmian klimatu, wyniki nowych badań pokazują, że w ramach danego gatunku nie ..(jeszcze 4651)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365