Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.187.803 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 308 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Trzeba wyzwolić się ze strachu bogów i śmierci."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Genetyka
Impulsywność psów w świetle badań naukowych (20-02-2012)

Naukowcy z Węgier odkryli wyraźne powiązanie między polimorfizmem powtórzeniowym w genie hydroksylazy tyrozynowej (TH) z aktywnością-impulsywnością owczarków niemieckich. Badania zaprezentowane w czasopiśmie PLoS ONE zostały dofinansowane z projektu LIREC (Życie z robotami i interaktywnymi towarzyszami), który otrzymał 8,2 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR).

Z uwagi na fakt, że podobne procesy ewolucyjne kształtowały zachowania ludzi i psów, naukowcy często wybierają psy, by wykazać złożony stopień podobieństwa z ludźmi w szeregu wspólnych pod względem funkcjonalnym cech zachowań. Naukowcy, którzy chcą badać tło genetyczne skomplikowanych, ludzkich zaburzeń behawioralnych, również korzystają z analiz dotyczących psów. Owczarek niemiecki to popularna rasa, znana ze swoich predyspozycji "do pracy", wykorzystywana jako pies przewodnik i pies policyjny, a także do stróżowania i ochrony. To również doskonały pupil.

Eksperci są przekonani, że impulsywność człowieka jest przeciwieństwem skrupulatności, która opiera się na kontroli impulsów, samodyscyplinie i poczuciu obowiązku. Jeżeli chodzi o psy, to aspekty te związane są z "podatnością na szkolenie", która oceniana jest na podstawie kilku zadań, np. aportowania. Psy jednak nigdy nie były bezpośrednio testowane pod kątem impulsywności... do dnia dzisiejszego. W toku ostatnich badań, naukowcy z Uniwersytetu im. Eötvösa Loránda i Uniwersytetu Medycznego im. Semmelweisa na Węgrzech opracowali, zatwierdzony w toku walidacji i wiarygodny, test na pomiar aktywności i impulsywności psów. Zespół zidentyfikował również jeden z czynników genetycznych leżących u postaw złożonych cech.

Naukowcy przeanalizowali zachowanie 104 psów za pomocą 2 narzędzi. Pierwsze z nich - skala oceny ADHD u psów (skala oceny zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi u psów), zostało już wcześniej zatwierdzone w toku walidacji, a drugie - AIBS (Skala behawioralna aktywności-impulsywności, ang. Activity-impulsivity behavioural scale) właśnie zostało opracowane. Na drugie narzędzie składają się cztery podtesty, badające spójność wewnętrzną, rzetelność między obserwatorami, rzetelność testu-retestu i trafność zbieżną.

"Sprawdziliśmy, czy cecha aktywność-impulsywność psów, mierzona według raportów właścicieli (skala oceny ADHD u psów) i testów behawioralnych, znajduje się pod wpływem niedawno odkrytego polimorfizmu powtórzeniowego w intronie 4 TH" - czytamy w raporcie z badań. "W polimorfizmie powtórzeniowym, sekwencja o długości 36 bp w regionie intronu 4 genu TH jest powtórzona jednokrotnie (zduplikowana) lub w ogóle nie jest powtórzona."

Naukowcy twierdzą, że ich badania pogłębiają wiedzę na temat tej popularnej rasy pracującej i do towarzystwa. Odkrycia zapewniają również nowe narzędzie do diagnozowania nadpobudliwości u psów. W artykule czytamy: "Uzyskane wyniki mają również pewien potencjał do wykorzystania w badaniach ludzi. Niemniej w toku dalszych badań należy przeanalizować inne cechy osobowości związane z aktywnością - impulsywnością psów oraz powiązania z ADHD człowieka".

© Unia Europejska 1994 - 2012

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Kubinyi, E. et al. 'Polymorphism in the Tyrosine Hydroxylase (TH) Gene Is Associated with Activity-Impulsivity in German Shepherd Dogs', PLoS ONE, 7(1): e30271, 2012. doi:10.1371/journal.pone.0030271


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26236 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365