Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.701.127 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Ileż próżności trzeba ukrywać (..) usiłując stwarzać pozory, że jest się zamierzonym elementem boskiego planu? Ileż szacunku wobec siebie należy poświęcić po to tylko, by nieustannie tarzać się w świadomości własnych grzechów?
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2014, Czerwiec (46)

Neuronauki
Mózgi psów i ludzi jednakowo reagują na dźwięki (30-06-2014)
Mózgi psów i ludzi reagują na dźwięki, np. śmiech albo szczekanie, w jednakowy sposób. To pozwala sądzić, że obszar przetwarzania głosu w mózgu ewoluował tylko raz, co najmniej 100 mln lat temu - czytamy w "Current Biology". Do takiego wniosku doszła Attila Andics z MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group na Węgrzech i jej współpracownicy po badaniach 11 psów. Zwierzęta wyszkolono tak, by umiały długo leżeć bez ruchu. Dzięki temu można je było przebadać za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego. Naukowcy badali aktywność mózgu psów, kiedy te słuchały niemal 200 różnych odgłosów ludzkich i psich, od skomlenia ..(jeszcze 2356)»

Psychologia
Dla mózgu matematyka tak samo piękna jak sztuka (28-06-2014)
Jak wykazały badania obrazowe mózgu, złożony ciąg cyfr i liter we wzorze matematycznym może wywołać takie same odczucia jak arcydzieła sztuki i muzyka największych kompozytorów - informuje pismo "Frontiers in Human Neuroscience". Naukowcy z University College w Londynie badali 15 matematyków za pomocą urządzenia do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Pokazywali im 60 równań, wśród których były "brzydkie" i "piękne". Jak się okazało, w przypadku "pięknych" równań aktywowane były te same obszary mózgu, co przy obcowaniu ze sztuką - związana z przeżywaniem emocji kora oczodołowo-czołowa. Im bardziej równanie się podobało, ..(jeszcze 1606)»

Wydarzenia
Alchemicy szkła – wystawa we Wrocławiu (27-06-2014)
Wazon, Wenecja, 2 poł. XVII w. Fot. Arkadiusz Podstawka1. Wazon, Wenecja, 2 poł. XVII w. Fot. Arkadiusz Podstawka Około 100 zabytków obrazujących historię odkrywania tajemnicy wyrobu szkła można obejrzeć do końca wakacji na czasowej ekspozycji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wśród prezentowanych obiektów są przykłady antycznych wyrobów szklanych z II ..(jeszcze 2427)»

Zdrowie
Zdrowe serce to zdrowy mózg (27-06-2014)
Uprawiane w młodym wieku ćwiczenia aerobowe jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze poprawiają stan mózgu w średnim wieku - informuje pismo "Neurology". Naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis zbadali niemal 3000 zdrowych osób, których średnia wieku wynosiła 25 lat. Sprawność ich układu krążenia -zdolność pochłaniania tlenu oraz transportowania go do mięśni - została zbadana na ruchomej bieżni w pierwszym roku badań.


freedigitalphotos.net

Badani mieli biec tak długo, aż nie będą mogli złapać tchu. Test powtórzono ..(jeszcze 961)»

Psychologia
Psycholog o narodzinach piękna w mózgu (27-06-2014)
Doświadczenie piękna to "nagroda", jaką ludzki umysł może sobie zafundować, jeśli np. dokona jakiegoś odkrycia niejednoznaczności albo otworzy się przed nim nowe pole do interpretacji. O neurofizjologicznych uwarunkowaniach postrzegania piękna mówi psycholog dr hab. Piotr Francuz. To, czy uznamy jakieś dzieło sztuki za piękne, związek ma z tym, co dzieje się w mózgu, kiedy je widzimy. Z odczuwaniem piękna powiązana jest bowiem aktywacja ośrodka nagrody w mózgu. Mówi o tym w rozmowie z PAP dr hab. Piotr Francuz z Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Psycholog podsumowując w rozmowie z PAP dotychczasowe badania neurobiologów ..(jeszcze 3535)»

Chemia
Wstrząśnięte, niezmieszane – kapsuły mitycznego boga proszę! (26-06-2014)
Dr Zbigniew Rozynek z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie
prezentuje model kapsuły Janusa. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski)1. Dr Zbigniew Rozynek z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie prezentuje model kapsuły Janusa. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski) Wszystko zależy, jak na nie spojrzysz. Gdy z jednej strony - zobaczysz jedno oblicze; ..(jeszcze 10887)»

Ekologia
Dolina technologii ekologicznych w Austrii (25-06-2014)
W ciągu najbliższych dziesięciu lat globalny rynek ekologicznych technologii ma się podwoić i osiągnąć wartość 4,4 bilionów euro. Jak w takim razie odnajdują się w tym nowym wspaniałym świecie tradycyjne sektory przemysłu? Jak rozpoczynające działalność gospodarczą przedsiębiorstwa ekologiczne mogą w nim prosperować? Dolina technologii ekologicznych w Styrii dowiodła, że dzięki pewnej dozie wyobraźni i B+R, zarówno przemysł ciężki, jak i entuzjastycznie nastawione przedsiębiorstwa wchodzące na rynek mogą znaleźć ..(jeszcze 3854)»

Psychologia
Tatuaż to nie tylko ozdoba (25-06-2014)
Na pierwszy rzut oka tatuaż wydaje się jedynie formą zdobienia swojego ciała, jak ekscentryczna fryzura. Ale do tatuowania się mogą skłaniać głębsze powody, jak chęć konstruowania i wyrażenia swojego "ja" lub zapisania na ciele części swojej biografii - twierdzi na podstawie swoich badań dr Agata Dziuban z Instytutu Socjologii UJ. Młoda badaczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest autorką wydanej niedawno książki "Gry z tożsamością". Pozycja, wydana w serii "Monografie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, jest plonem trwającej cztery lata pracy badawczej na temat społecznego i kulturowego wymiaru tatuowania się. W jej trakcie Dziuban ..(jeszcze 4422)»

Różności
Homeopatia traci wyznawców (24-06-2014)

W 2013 r. na leki homeopatyczne Polacy wydali 100 mln zł, a jeszcze kilka lat temu było to ponad 200 mln.

A spadek obrotów w tym segmencie spowodował mniejszą liczbę zarejestrowanych preparatów. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podaje, że w Polsce wydanych jest 550 pozwoleń na tego typu leki i tendencja zniżkowa jest dosyć wyraźna - nawet 20 proc. mniej z roku na rok.

[Nasz Dziennik / PAP]

Technika
W Bydgoszczy otwarto Laboratorium Badań Struktur Wielkogabarytowych (23-06-2014)
Laboratorium Badań Struktur Wielkogabarytowych otwarto w środę na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane we współpracy z fabryką Pesa, produkującą tramwaje, lokomotywy i całe pociągi. Zainstalowane urządzenia pozwalają na badania wytrzymałościowe dużych podzespołów maszyn i pojazdów, które poddawane są działaniu sił dynamicznych. Mogą to być m.in. podzespoły produkowanych w Pesie tramwajów i taboru kolejowego. Zasadniczymi elementami stanowiska badań elementów wielkogabarytowych jest zaprojektowana i wykonana przez Pesę konstrukcja nośna, na której zamontowano siłowniki. ..(jeszcze 2374)»

Archeologia
Polacy odkryli w Albanii średniowieczną łaźnię z centralnym ogrzewaniem (22-06-2014)
W Szkodrze w północno-zachodniej Albanii polscy archeolodzy odkryli XIV-wieczną łaźnię. To najstarsze dotychczas przebadane założenie tego typu z obszaru Albanii - poinformował PAP prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW. Największym tegorocznym odkryciem było znalezisko tureckiej łaźni - hammamu, z systemem centralnego ogrzewania. Budynki tego typu rozpowszechniły się w imperium ottomańskim w XV w. "Nasza wydaje się o sto lat starsza - uważa prof. Dyczek. - Wczesnych hammamów znamy bardzo niewiele. Tym ciekawsze jest nasze odkrycie, gdyż pozwala zorientować się, w jaki sposób dawna rzymska idea systemu hypokaustycznego, ..(jeszcze 4117)»

Medycyna
Innowacje w leczeniu oparzeń (22-06-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Lekarze - specjaliści leczenia oparzeń wraz z inżynierami chemikami i biologami prowadzą interdyscyplinarne badania nad polimerami, które mogłyby pomóc w leczeniu osób poparzonych lub cierpiących na trudno gojące się rany. Poszukują tzw. zamienników skóry. "Oparzenia i ciężko gojące się rany to jest, ..(jeszcze 5552)»

Psychologia
Opowiedz mi swoją historię! Badania nad rolą narracji w zachowaniu człowieka (19-06-2014)
W jakie historie układają się zwykle twoje sprawy? Kim jesteś w tych historiach? Psychologowie z SWPS badają, co się zmienia w zachowaniu człowieka, kiedy zaczyna rozumieć swoje życie jako historię. Okazuje się, że z takimi opowieściami wiązać się może wiele korzyści, ale i pewne pułapki myślenia. Ludzie mogą swoje przeszłe i bieżące problemy i wyzwania ujmować w ramy osobistej historii, czyli historii, których są bohaterami. "Historia to uniwersalna dla ludzi forma poznawcza, dzięki której można rozumieć i porządkować zdarzenia, sytuacje społeczne oraz własny los" - mówi rozmowie z PAP psycholog prof. Jerzy Trzebiński z Wydziału Psychologii Szkoły Wyższej ..(jeszcze 6360)»

Psychologia
Zimbardo: w zdrowiu publicznym ważniejsze powinno być "my" niż "ja" (18-06-2014)
Znaczenie jednostek bywa przeceniane, ważniejsze są zespoły. I tak np. w zdrowiu publicznym ważniejsze jest "my" niż "ja" - mówił w Warszawie światowej sławy psycholog społeczny prof. Philip Zimbardo. Spotkanie z naukowcem "Zdrowie a normy społeczne" odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w ramach cyklu Idee Nowego Wieku. "Kiedy próbujemy zrozumieć ludzkie zachowanie, skupiamy się na jednostkach. A ludzie nigdy nie są sami. Zawsze zanurzeni są w otoczeniu społecznym" - mówił Zimbardo. Zaznaczył, że jednostka niemal zawsze ma jakichś odbiorców, publiczność, przed którą odgrywa rolę. Zachowania wyznaczane są więc przez zasady ..(jeszcze 2851)»

Archeologia
Nowe ustalenia polskich archeologów dot. „wyjścia z Afryki” (17-06-2014)
Tradycje środkowopaleolityczne utrzymywały się w Afryce znacznie dłużej, niż dotąd sądzono - wykazały specjalistyczne analizy polskich naukowców. Wyniki specjalistycznych analiz geomorfologicznych i datowania metodą optycznie stymulowanej luminestencji (OSL) reliktów obozowiska paleolitycznego w Affad w północnym Sudanie, którego wiek określano dotychczas na podstawie wyrobów krzemiennych i szczątków zwierzęcych na ok. 70 tys. lat, zaskoczyły naukowców. Okazało się, że miejsce były użytkowane zdecydowanie później, bo dopiero około 15 tysięcy lat temu. Badane przez Polaków konstrukcje wznoszono z drewna - były to zarówno szałasy, jak i instalacje służące do ..(jeszcze 3087)»

Genetyka
Komar GMO (16-06-2014)
Opracowana przez badaczy nowa technika modyfikacji genetycznej komarów może wnieść istotny wkład w wyeliminowanie malarii. Malaria zabija każdego roku ponad milion osób. Nowa technika autorstwa zespołu z Imperial College w Londynie polega na zaszczepianiu komarom genu, dzięki któremu znakomita większość ich potomstwa jest męska. Według czasopisma »The Guardian« doprowadzi to ostatecznie, wraz z wyginięciem samic, do radykalnego spadku ich populacji w ciągu sześciu pokoleń. »The Guardian« cytuje Andreę Crisantiego, jednego z autorów raportu z nowych badań, który stwierdza: "Zyskujemy korzyści krótkoterminowe, gdyż samce ..(jeszcze 3392)»

Archeologia
Wrocławscy archeolodzy odkryli w Peru cmentarzysko nieznanego ludu (16-06-2014)
Ponad 150 grobów należących do nieznanej dotąd kultury odkryli w Peru archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Znalezisko, datowane na IV-VII w. n.e., świadczy, że płn. część pustyni Atakama zamieszkiwała społeczność rolnicza jeszcze przed ekspansją cywilizacji Tiahuanaco. Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego realizuje badania w południowym Peru od 2008 r. Cmentarzysko odkryto w delcie rzeki Tambo zlokalizowanej w północnej części pustyni Atakama. "Te groby wykopano w piasku bez jakiejkolwiek konstrukcji kamiennej, z tego też względu były na tyle trudne do zlokalizowania, że nie padły łupem rabusiów" - powiedział PAP prof. Józef Szykulski, kierujący ..(jeszcze 3352)»

Wydarzenia
UJ i GIODO podejmą współpracę naukową (15-06-2014)
Uruchomienie podyplomowych studiów "Bezpieczeństwo informacji" oraz współpracę naukową przewiduje porozumienie, które podpisali w czwartek w Krakowie Generalny Inspektor Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski i rektor UJ prof. Wojciech Nowak. "Studia będą dotyczyć ochrony informacji rozumianej nie tylko, jako ochrona danych osobowych, ale również bezpieczeństwa informatycznego i ochrony informacji niejawnych. Uniwersytet jest doskonałym miejscem, gdzie można przeprowadzić nie kurs dla administratora bezpieczeństwa informacji, bo to może zrobić prywatna firma, ale studia, które pokażą, że przetwarzanie informacji to nie jest uczenie się rozwiązywania obecnych ..(jeszcze 1616)»

Medycyna
Polscy naukowcy pracują nad nową zastawką aortalną (14-06-2014)
Prace nad stworzeniem pierwszej polskiej zastawki aortalnej do implantacji przezskórnej rozpoczną wkrótce śląscy naukowcy z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland w Kostkowicach (Śląskie). Opracowany przez nich projekt badawczy uzyskał dofinansowanie w wysokości blisko 15 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. "Chcemy stworzyć zastawkę innowacyjną i tańszą od tych dostępnych na rynku. Dzięki temu będzie ona bardziej dostępna dla polskich pacjentów" - powiedział szef Centrum Badawczo-Rozwojowego AHP (CBR AHP) dr hab. Krzysztof Milewski.

..(jeszcze 2610)»

Informatyka
Polscy studenci zwycięzcami światowego konkursu kodowania (14-06-2014)
Drużyna polskich studentów z Need for C zajęła pierwsze miejsce w światowym konkursie Hello World Open, którego finał odbył się w Helsinkach. Srebrny medal wywalczyła brazylijska drużyna Itarama, a trzecie Resocar z Finlandii. Organizatorem, rozgrywanych po raz pierwszy zawodów była fińska firma technologiczna Reaktor i producent gier mobilnych Supercell. Zadaniem uczestników było stworzenie programu umożliwiającego jak najszybszą jazdę i pokonanie konkurentów w wirtualnym wyścigu Formuły 1.

Najlepiej to zadanie ..(jeszcze 1479)»

Zdrowie
Rzeszowska uczelnia wykorzysta alpaki do rehabilitacji niepełnosprawnych (13-06-2014)
Alpaki, zwierzęta wielbłądowate, będą wykorzystywane do rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych w Centrum Zooterapii przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Od ponad roku uczelnia jako jedyna w Polsce prowadzi hodowlę tych zwierząt. W czwartek uczelnia oficjalnie otworzy Centrum Zooterapii, choć zajęcia rehabilitacyjne z alpakami już się odbywają. WSIiZ hoduje 35 samic i 4 samce tych egzotycznych zwierząt pod kątem zooterapii i dla badań nad selekcją runa ze względu na jego kolory i właściwości. Zwierzęta zostały sprowadzone w lutym ub. roku z Chile.

..(jeszcze 4657)»

Różności
Rozwój epidemii jak rozwój plotki: uwiązani w sieć społeczną (13-06-2014)
Badacze z Wojskowej Akademii Technicznej opracowali system do modelowania i symulacji zjawisk zachodzących w sieciach społecznych. Pozwala on m.in. prognozować, jak w danej społeczności będzie się rozchodziła choroba zakaźna, rozkaz czy plotka. System mógłby m.in. pomóc służbom w zapobieganiu epidemiom. Zespół z WAT, którego kierownikiem jest prof. Andrzej Najgebauer, dzięki systemowi CARE (CREATIVE APPLICATION TO REMEDY EPIDEMICS) wywalczył w maju złoty medal podczas targów wynalazczości w Paryżu. Weźmy hipotetyczną sytuację kryzysową: w Polsce pojawiają się w różnych miejscach przypadki grypy A/H1N1. Pracownicy właściwych służb ..(jeszcze 5471)»

Ekologia
NCBJ zbada jakość powietrza (13-06-2014)
Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) zaprojektowali i wybudowali mobilne laboratorium służące do badań jakości powietrza. Jedno z nielicznych tego typu urządzeń w Polsce pozwoli na szybką identyfikację zanieczyszczeń powietrza praktycznie w każdym miejscu a tym samym wpłynie na poprawę działań mających na celu ochronę naszego zdrowia. Mobilne laboratorium to specjalny klimatyzowany kontener wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę służącą do kompleksowej analizy powietrza. Składa się on m.in. z aparatury będącej w powszechnym użyciu przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, nowoczesne analizatory, grawimetryczne poborniki pyłów jak ..(jeszcze 5619)»

Materiałoznawstwo
Produkcja paliwa wodorowego za pomocą światła (12-06-2014)
Naukowcy ze Stanford University opracowali tanie i wytrzymałe urządzenie do wytwarzania paliwa wodorowego. Konstrukcja wykorzystuje wiązkę światła, która rozkłada wodę na tlen i wodór. Celem badaczy było stworzenie dodatkowego źródła zasilania dla ogniw paliwowych napędzanych wodorem. Nowy rozdzielacz wody na bazie krzemu jest tani i jednocześnie odporny na korozję. Nowatorskie półprzewodnikowe urządzenie zbudowane jest z krzemowych elektrod typu "n", pokrytych warstwą niklu o grubości od 2 do 20 nanometrów. Naukowcy odpowiedzialni za aparat są zdania, że nowa technologia może pomóc w utorowaniu drogi do tańszej i prostszej produkcji czystego paliwa wodorowego. ..(jeszcze 3694)»

Antropologia
Co nam zdradzi fauna ludzkich zwłok (11-06-2014)
Entomolog potrafi ocenić datę śmierci człowieka z dokładnością do dwóch godzin. Pomagają mu w tym larwy, muchówki i chrząszcze, które przybywają na zwłoki w ściśle ustalonej kolejności, wabione przez określone substancje wydzielane przez rozkładające się ciało. Rozwiązanie skomplikowanej zagadki kryminalnej podczas Pikniku Naukowego w Warszawie przedstawiała dr Agata Kostro-Ambroziak z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Na swoim stanowisku naukowcy przygotowali dwa "ciała", w postaci leżących na podłodze manekinów.

..(jeszcze 3026)»

Różności
Chiński trop udomowienia kotów ma 5,3 tys. lat (10-06-2014)
Już 5,3 tys. lat temu koty żyły obok mieszkańców chińskiej wioski Quanhucun. Korzystały tam z dostępności gryzoni, ale też podjadały to, czym żywili się ludzie - piszą naukowcy w najnowszym "Proceedings of the National Academy of Sciences". Na historię udomowienia kota naukowców naprowadziły co najmniej trzy różne tropy, związane z badaniami dawnej chińskiej wioski. "Na podstawie dostępnych danych można sądzić, że koty ciągnęło do chłopskich osad za sprawą drobnych zwierząt, takich jak gryzonie - żywiących się ziarnem, które chłopi uprawiali, przechowywali i jedli" - opowiada ..(jeszcze 3686)»

Materiałoznawstwo
Polska celuloza bakteryjna (09-06-2014)
Łódzcy inżynierowie poznali genomu pierwszego szczepu bakterii z gatunku Ga. xylinus, wytwarzającej naturalny biopolimer - bionanocelulozę. Został on zsekwencjonowany przez naukowców z zespołu prof. Stanisława Bieleckiego z Politechniki Łódzkiej. Uczeni skomercjalizowali produkcję bionanocelulozy, w tym także hydrożelowe opatrunki dla poparzonych osób. Trwają badania nad jej zastosowaniem w innych produktach medycznych - implantach i rusztowaniach do hodowli komórek, a także w kosmetykach. "Bionanoceluloza ma wiele zastosowań między innymi w przemyśle spożywczym, chemicznym i w medycynie. Istotnie pracowaliśmy nad szczepem Ga. xylinus, ..(jeszcze 6260)»

Wydarzenia
Chińskie miasto Chengdu funduje stypendia dla łódzkich studentów (08-06-2014)
Partnerskie miasto Łodzi Chengdu (Chiny) uruchomiło program stypendialny dla studentów łódzkich szkół wyższych. Chińczycy nie tylko umożliwią im naukę na swoich uczelniach, ale też będą przyznawać stypendia pokrywające koszty utrzymania. Jak zaznaczył na piątkowej konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego, Witold Stępień, propozycja ufundowania programu stypendialnego przez władze lokalne Chengdu wpłynęła do działającego od niedawna w tym mieście biura woj. łódzkiego. "Program oferuje stypendia na ponad 40 uczelniach wyższych działających w Chengdu, które jest stolicą prowincji Syczuan i największym ośrodkiem akademickim ..(jeszcze 1694)»

Technika
Wskaźniki na opakowaniach pokażą zepsute pożywienie (07-06-2014)
Zmieniające barwy, "inteligentne" wskaźniki zaprezentowane przez naukowców z Chin pod kierunkiem Chao Zhanga z Peking University poinformują konsumentów, czy mleko w kartonie nie skwaśniało i czy fasolka szparagowa w puszce się nie zepsuła. Znaczniki doklejane do opakowania, umożliwią kontrolę nawet bez otwierania pojemnika. Mogą być również wykorzystane do ustalenia przydatności leków i innych, łatwo psujących się produktów spożywczych. Ponad 90% produktów rynkowych, a w szczególności artykułom w branży spożywczej potrzebne są opakowania. Przemysł opakowaniowy rozwija ..(jeszcze 4195)»

Różności
36 więźniów rozpoczęło studia na KUL (07-06-2014)
36 skazanych rozpoczęło studia licencjackie na kierunku praca socjalna - streetworkig na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Inauguracja roku akademickiego dla tych studentów odbyła się 31 października 2013 w Areszcie Śledczym w Lublinie. Dyrektor Instytutu Psychologii KUL, prof. Iwona Niewiadomska powiedziała PAP, że idea kształcenia na poziomie studiów wyższych dla osób skazanych jest tak naprawdę eksperymentalna i nowatorska. Podstawowym celem jest stworzenie szansy skazanym na powrót do społeczeństwa oraz przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu. Według niej w sposób szczególny może temu służyć ..(jeszcze 2057)»

Wydarzenia
Będzie polska ektoina z bakterii dla medycyny i kosmetyki (06-06-2014)
KUL z kilkoma partnerami utworzy konsorcjum, aby wdrożyć do produkcji ektoinę - substancję o działaniu ochronnym wykorzystywaną w medycynie i kosmetyce - odkrytą przez naukowców z tej uczelni w bakteriach ze skał w kopalni węgla Bogdanka (Lubelskie). Konsorcjum pod nazwą "Biotechnologia metanowa dla rozwoju województwa lubelskiego" utworzą: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL), Województwo Lubelskie, spółka KUL Creative, Fundacja Rozwoju KUL, spółka Elementa Critica, Lubelski Węgiel "Bogdanka", kancelaria prawnicza Dentons, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza. List intencyjny o współpracy został już podpisany, następnie będą ustalane ..(jeszcze 3736)»

Chemia
Niech sadza się nie osadza! (06-06-2014)
Powstawaniu sadzy w rurach wydechowych czy kominach można zapobiec dzięki katalitycznym filtrom, w których szkodliwa sadza spalana jest do nietoksycznego dwutlenku węgla. Tani materiał, który umożliwi spalanie sadzy w niższych temperaturach, opracowują badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego. O badaniach tych opowiada w rozmowie z PAP student Wydziału Chemii UJ, Tomasz Jakubek, laureat trzeciego miejsca w polskim finale konkursu FameLab. "Sadza powstaje, kiedy paliwo zawierające węgiel spala się przy zbyt małej ilości tlenu" - wyjaśnia Jakubek i dodaje, że paliwo w takich warunkach nie jest przekształcane całkowicie w dwutlenek węgla, ale ..(jeszcze 2874)»

Wydarzenia
Hollande i Komorowski odsłonili pomnik Marii Skłodowskiej-Curie (05-06-2014)
Prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i Francois Hollande odsłonili w środę w Warszawie pomnik Marii Skłodowskiej-Curie. Rzeźba przedstawiająca dwukrotną noblistkę stanęła niedaleko miejsca jej urodzenia na warszawskim Nowym Mieście. W uroczystości wziął udział prezes Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej i inwestor pomnika Jean Caillot, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.


Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Pomnik stanął w pobliżu ..(jeszcze 3595)»

Wydarzenia
Marsjański łazik studentów z Białegostoku znów najlepszy na świecie (04-06-2014)
Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej Hyperion 2 zwyciężył w zawodach University Rover Challenge 2014 w USA. Drużyna wygrała drugi rok z rzędu - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Dorota Sawicka. Trzecie miejsce zajęli studenci z Rzeszowa. Jak podkreśliła rzeczniczka, drużyna Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej na zakończonych w niedzielę mistrzostwach na pustyni w stanie Utah wygrała po raz drugi z rzędu - jako pierwsza w historii tych zawodów.

Zwycięstwo odniosła drużyna Hyperion Team ..(jeszcze 3939)»

Technika
Innowacyjne napylanie magnetronowe włóknin ochronnych (04-06-2014)
Polacy opracowali innowację na skalę światową w tworzeniu barierowych materiałów ochronnych. Uczeni z konsorcjum pod kierunkiem Instytutu Włókiennictwa w Łodzi po raz pierwszy zastosowali technikę napylania magnetronowego do nanoszenia cienkich powłok metalicznych na włókniny. Włókniny napylane magnetronowo mogą służyć jako tapety, okładziny lub parawany chroniące przed polami elektromagnetycznymi wytwarzanymi przez urządzenia. "Opracowane w instytucie materiały są innowacyjne na skalę światową. Po raz pierwszy zastosowaliśmy technikę napylania magnetronowego do nanoszenia cienkich powłok metalicznych na włókniny. Tę technologię wykorzystano głównie do ..(jeszcze 3044)»

Zdrowie
Wiadomo, co sadzić w miastach, by ulżyć alergikom (04-06-2014)
Z powodu silnego nagrzewania się centrów miast rosnące tam rośliny uczulają silniej i przez dłuższy czas. Sezon pylenia alergicy przetrwają w miastach łatwiej, jeśli zamiast brzóz i leszczyny będziemy tam sadzić akacje, klony i iglaki - radzi łódzki naukowiec. W miastach najlepiej jest sadzić akacje, graby, klon, bzy, świerki, sosny i jaśminy, których pyłki uczulają bardzo rzadko - zalecają eksperci z Instytutu Medycyny Pracy (IMP) w Łodzi. Zalecenia dotyczące sadzenia w miastach roślin bezpiecznych dla alergików opracowali oni w ramach międzynarodowego projektu UHI (Urban Heat Islands).

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/acacia_kekapur_09022.jpg"

..(jeszcze 4393)»

Biologia
Poznańscy naukowcy chcą tworzyć nowe substancje biologiczne (04-06-2014)
Tworzeniem niewystępujących w przyrodzie substancji zajmie się poznańskie Konsorcjum RNA, które uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Prowadzone badania posłużą leczeniu raka i chorób neurodegeneracyjnych komórkami macierzystymi i wirusami. Jako Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący (KNOW) konsorcjum chce zatrudnić wybitnych specjalistów oraz kupić specjalistyczny sprzęt. Umożliwi to stworzenie w ciągu 2-3 lat czterech nowych grup badawczych. Konsorcjum tworzą: poznański Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (ICHB) oraz Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W połowie maja placówka znalazła się na ogłoszonej ..(jeszcze 4567)»

Fizyka
CERN: antymateria coraz lepiej poznana (03-06-2014)
Dzisiaj w czasopiśmie Nature Communications, eksperyment ALPHA na CERNowskim Spowalniaczu Antyprotonów (ang.: Antiproton Decelerator, AD) opublikował pomiar ładunku elektrycznego atomów antywodoru. Jego wynik zgodny jest z zerem z dokładnością do ośmiu miejsc po przecinku. Chociaż sam wynik nie jest zaskoczeniem, jako że atomy wodoru są elektrycznie obojętne, to jest to pierwszy tak dokładny pomiar dokonany na atomie antymaterii. "Po raz pierwszy mamy możliwość precyzyjnego badania antywodoru," powiedział szef zespołu ALPHA Jeffrey Hangst. "Jesteśmy przekonani że technika pułapkowania eksperymentu ALPHA umożliwi jeszcze wiele cennych pomiarów. Z niecierpliwością ..(jeszcze 2578)»

Technika
Polski czołg-kameleon (03-06-2014)
Polacy jako pierwsi na świecie przygotowują system, który niczym kameleon zmieni kolor obiektów obserwowanych gołym okiem, np. czołgu czy stanowiska dowodzenia. W przyszłości może sprawić, że i żołnierski mundur zmieni kolor przystosowując go do otoczenia. Obecnie w wojsku najczęściej wykorzystywany jest tzw. kamuflaż pasywny. Polega on na pokryciu obiektu farbą w kilku kolorach. "My chcieliśmy zrobić krok dalej i zrobić urządzenie, dzięki któremu np. kontener przewożony z miejsca na miejsce sam będzie przyjmował barwę otoczenia, szaty roślinnej, w której się znajduje" - wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Adam Januszko z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej ..(jeszcze 3537)»

Ekologia
Centrum Studiów Polarnych pionierem w studiach nad lodowcami Arktyki (03-06-2014)
Powołane w Uniwersytecie Śląskim Centrum Studiów Polarnych uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Jednostka jest pionierem w studiach nad lodowcami Arktyki uchodzącymi do morza, specjalizuje się w badaniach klimatu i ewolucji lodowców arktycznych. Centrum Studiów Polarnych powołane zostało w 2013 roku w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Tworzą go jednostki z trzech miast: Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Geofizyki PAN w Warszawie i Instytut Oceanologii PAN w Sopocie. Podstawą do sformalizowania trwającej od dwóch dekad współpracy były wspólne realizacje międzynarodowych projektów badawczych, organizacja połączonych ..(jeszcze 5943)»

Materiałoznawstwo
Kuchenna metoda produkcji grafenu (02-06-2014)
Przy pomocy kuchennego miksera, wody i płynu do mycia naczyń można produkować z grafitowego proszku kilka gramów grafenu na godzinę - informuje pismo "Nature Materials". Grafen to węgiel w postaci warstwy o grubości jednego atomu. Jego niezwykłe właściwości elektryczne i cieplne mogą zrewolucjonizować przemysł elektroniczny, jednak dostępne obecnie metody produkcji grafenu o wysokiej jakości są wciąż zbyt mało wydajne - udaje się uzyskać zaledwie pół grama grafenu na godzinę. Opracowano metody wydajniejsze, jednak wiązało się to z obniżeniem jakości. Co prawda grafen z defektami w niektórych zastosowaniach okazał się nawet lepszy ..(jeszcze 2560)»

Różności
Wyprażanie biowęgla: nowinka bioenergetyczna (02-06-2014)
Prażenie - powolne przypiekanie biomasy w celu podniesienia jej wartości energetycznej - okrzyknięto częścią rozwiązania na potrzeby wdrażania bioenergii na wielką skalę. Interesariusze z sektora twierdzą, że technologia prażenia sprawdza się i jest dostępna, ale jej przyjmowanie się nie następuje tak szybko, jak się spodziewano. Na niedawno odbytej w tym miesiącu w Brukseli konferencji Europejskiego Towarzystwa Biomasy (AEBIOM) spotkali się eksperci, badacze i producenci, aby omówić postępy w zakresie prażenia i rysujące się przed nim perspektywy. Prażenie to wciąż ..(jeszcze 5463)»

Ekologia
Łódzkie i Małopolskie racjonalizują zużycie energii (02-06-2014)
Stworzenie Łódzkiego Centrum Efektywności Energetycznej planuje Politechnika Łódzka. Ma ono służyć przedsiębiorcom i naukowcom, którzy będą opracowywać i wdrażać rozwiązania materiałowe i technologiczne na potrzeby budownictwa energooszczędnego i tzw. zero-emisyjnego. Politechniki Łódzka i Krakowska wraz w władzami województw łódzkiego i małopolskiego, a także przedstawicielami biznesu krajowego, austriackiego i niemieckiego planują budowę strategicznego partnerstwa w obszarze nauki, badań i rozwoju. Ma ono służyć m.in. poprawie efektywności energetycznej w perspektywie do roku 2020. "Mamy nadzieję, że już wkrótce powołane zostanie ..(jeszcze 1623)»

Zdrowie
Dietoterapia: ciasteczko dla zdrowia (02-06-2014)
Naturalne polskie produkty żywnościowe, wzbogacone przez poznańskich naukowców w bioaktywne składniki, mogą wkrótce stać się zalecanym przez lekarzy uzupełnieniem terapii czterech poważnych chorób. Bioaktywna żywność ma pomagać w leczeniu otyłości, anemii związanej z nieswoistym stanem zapalnym jelit, nadciśnienia oraz cukrzycy typu pierwszego. Dobiegają końca badania kliniczne w projekcie kierowanym przez prof. dr. hab. Józefa Korczaka, szefa Katedry Technologii Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. "Opracowaliśmy technologię projektowania od podstaw i produkcji zupełnie nowej żywności. Komponujemy ją ze składników, ..(jeszcze 8753)»

Psychologia
Nuda czasu zajętego, czyli jak nudzą się uczniowie i studenci (01-06-2014)
Nuda - wszyscy ją znamy. Bywa, że z jej powodu umieramy i ją też usiłujemy zabić, znajdując sobie jakieś zajęcie. Ale czy możemy się nudzić, gdy takie zajęcie już mamy? Zdaniem prelegentów pierwszej w Polsce konferencji nudologicznej - zdecydowanie tak. Co to jest nuda? Jest wiele definicji nudy. Potocznie kojarzy się ona z bezczynnością, utratą zainteresowania i poczuciem beznadziei. Niektórzy filozofowie traktują ją jako rodzaj oczekiwania na to, co ma się wydarzyć. Psychologowie twierdzą, że jest to subiektywny stan relatywnie niskiego pobudzenia odczuwany w monotonnej sytuacji, który mobilizuje nas do podjęcia innej aktywności. ..(jeszcze 4889)»

Technika
Ultraszybkie fotodetektory grafenowe (01-06-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Nowej generacji ultraszybkie detektory podczerwieni oparte na grafenie opracowują Politechniki Warszawska i Łódzka wraz z firmą Vigo System S.A. W zależności od uzyskanych parametrów będą one mogły znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach technologii militarnej, kosmicznej czy typowo komercyjnej, wszędzie tam, gdzie wymagana ..(jeszcze 5946)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26242 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365