Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.742.173 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 715 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzę w to, że jakiś Bóg dał nam przykazania moralne na kamiennych tablicach. Musimy się zdać na samych siebie i na własny rozsądek, żeby wytworzyć możliwie spójne stanowisko".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Polscy naukowcy pracują nad nową zastawką aortalną (14-06-2014)

Prace nad stworzeniem pierwszej polskiej zastawki aortalnej do implantacji przezskórnej rozpoczną wkrótce śląscy naukowcy z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland w Kostkowicach (Śląskie).

Opracowany przez nich projekt badawczy uzyskał dofinansowanie w wysokości blisko 15 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. "Chcemy stworzyć zastawkę innowacyjną i tańszą od tych dostępnych na rynku. Dzięki temu będzie ona bardziej dostępna dla polskich pacjentów" - powiedział szef Centrum Badawczo-Rozwojowego AHP (CBR AHP) dr hab. Krzysztof Milewski.


freedigitalphotos.net

Wprowadzenie kilka lat temu do praktyki klinicznej zabiegów małoinwazyjnej i przezskórnej techniki implantacji zastawek aortalnych w tzw. technologii TAVI było przełomowym wydarzeniem w leczeniu zwężenia zastawki aortalnej. Wcześniej jedyną metodą leczenia tej nabytej wady była operacja chirurgiczna. Jedna trzecia chorych powyżej 75. roku życia cierpiących na to schorzenie nie kwalifikuje się jednak do takiej operacji z powodu zbyt dużego ryzyka. To do nich adresowane są zabiegi TAVI.

"Przezskórna technika implantacji zastawek aortalnych o 60 proc. zredukowała śmiertelność wśród chorych. Jest to wynik rewolucyjny. Od dawna nie wymyślono tak skutecznej metody" - podkreślił prezes American Heart of Poland prof. Paweł Buszman.

Jak zaznaczył szef CBR AHP dr hab. Krzysztof Milewski, obecnie największymi wyzwaniami TAVI są stosunkowo duża średnica systemów wprowadzających zastawkę, trudna procedura jej pozycjonowania, a przede wszystkim wysokie koszty. Cały zabieg przezskórnej techniki implantacji zastawki aortalnej kosztuje ok. 100 tys. złotych. Za zabiegi płaci Ministerstwo Zdrowia, pokrywając 60-70 procent kosztów.

Chcąc rozwiązać te problemy zespół naukowy Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland kierowany przez prof. Pawła Buszmana stworzył projekt produkcji polskiej samopozycjonującej się zastawki aortalnej "InFlow". Dla realizacji projektu powołano wieloośrodkowe i multidyscyplinarne konsorcjum "CardValve", którego liderem jest American Heart of Poland.

Według Milewskiego pierwsza polska zastawka aortalna do implantacji przezskórnej powinna być gotowa do stosowania w leczeniu klinicznym za kilka lat. "Zdobyta w trakcie realizacji niniejszego projektu wiedza i doświadczenie stworzą możliwość prowadzenia również prac nad urządzeniami pokrewnymi do TAVI, m.in. nad zastawkami mitralnymi czy płucnymi" - dodał.

Zwężenie zastawki to wada serca utrudniająca wypływ krwi z lewej komory do aorty. Przy znacznym nasileniu prowadzi do niewydolności serca i - gdy nie jest leczona, w kilkuletniej perspektywie - do zgonu. Występuje głównie u osób starszych, po 75. roku życia. Metoda polega na wprowadzeniu przez tętnicę udową lub nacięcie na klatce piersiowej metalowego stentu z wszytymi płatkami osierdzia, który zastępuje zastawkę. Na świecie po raz pierwszy zastosowano ją w 2002 roku.(PAP, Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26287 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365