Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
192.234.711 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 47 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Uważam religię za dziecinną zabawkę, i twierdzę, że jedynym grzechem jest ignorancja".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Językoznawstwo
Na KUL można będzie zdawać państwowy egzamin z j. chińskiego (29-01-2015)

Centrum Egzaminacyjne Języka Chińskiego HSK otwarto w poniedziałek w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. To piąte takie centrum w Polsce, ale jedyne na wschodzie kraju. Pierwsze egzaminy zaplanowano na 28 marca.

W Centrum przeprowadzany będzie państwowy egzamin znajomości języka chińskiego - Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK). Test opracowany jest przez Centrum HSK Pekińskiego Uniwersytetu Kultury i Języka. Znajomość języka jest testowana na sześciu poziomach. Egzamin składa się z trzech części: pisemnej - określającej umiejętność pisania i czytania, słuchowej - ze zrozumienia tekstu oraz mówionej, sprawdzającej zdolność wyrażania się w języku chińskim.

Po zdaniu egzaminu można zdobyć certyfikaty uwzględniane przez uniwersytety i firmy na całym świecie.

"Egzamin HSK jest szczególnie użyteczny dla polskich studentów, których coraz więcej interesuje się językiem chińskim. Ten egzamin stanowi jedyną w swoim rodzaju przepustkę do studiowania w Chinach. Od czwartego poziomu HSK studenci mogą podejmować studia na różnych kierunkach na chińskich uczelniach" - powiedział dziennikarzom Liu Wansheng z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Na KUL nauka języka chińskiego prowadzona jest od ośmiu lat, a od trzech lat prowadzone są tu studia licencjackie na kierunku sinologia. Łącznie sinologię na KUL studiuje obecnie 115 osób. Kierunek ten cieszy się dużą popularnością - o jedno miejsce w ostatnim naborze ubiegało się sześciu kandydatów. Na pierwszy rok przyjęto 40 osób. Kandydaci na sinologię muszą się wykazać bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.

"Zainteresowanie językiem chińskim z roku na rok wzrasta. Jego znajomość daje możliwość atrakcyjnej pracy. Absolwenci sinologii poszukiwani są nie tylko w Polsce, ale na całym świecie" - powiedziała kierownik Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych KUL Helena Błazińska.

Centrum Egzaminacyjne Języka Chińskiego HSK na KUL będzie nie tylko przeprowadzało egzaminy z języka chińskiego i przyznawało odpowiednie certyfikaty, ale też oferuje pomoc w przygotowaniu chętnych do zdania egzaminu certyfikowanego. "Będzie to piąte takie centrum egzaminacyjne w Polsce i jedyne na jej wschodniej ścianie" - powiedziała rzeczniczka KUL Lidia Jaskuła.

Najbliższe egzaminy zostaną przeprowadzone już 28 marca. Dotychczas ich zdawanie w nowo otwartym Centrum zadeklarowało ok. 50 osób, w większości studentów sinologii KUL. "Zgłaszać się mogą wszyscy chętni" - zaznaczyła Błazińska.

Państwowe egzaminy ze znajomości języka chińskiego HSK przeprowadzają też ośrodki w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. (PAP, Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26075 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365