Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.751.152 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno – piękno chłodne i surowe, podobne do piękna rzeźby."
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2015, Styczeń (16)

Różności
Unia Europejska: W Polsce najmniejsza skala przemocy wobec kobiet (31-01-2015)
Antydyskryminacyjna agencja Unii Europejskiej - Agencja Praw Podstawowych UE - obaliła medialne mity o skali przemocy wobec kobiet w Polsce - jesteśmy krajem o najmniejszej skali przemocy wobec kobiet spośród krajów UE. Przy czym nie dotyczy to jedynie oficjalnej skali przemocy, czyli tej zgłaszanej, lecz realnej. Badanie zostało przeprowadzone na licznej grupie 42000 kobiet ze wszystkich 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, przy zapewnieniu im komfortu psychicznego poprzez izolację od partnerów. Co więcej Polska nie tylko ma najmniejszą skalę ..(jeszcze 7731)»

Wydarzenia
Konkurs dla humanistów o wpływie przeszłości na teraźniejszość (30-01-2015)
Międzynarodowe projekty badawcze, które próbują odpowiedzieć m.in. na pytanie, w jaki sposób rozumienie przeszłości wpływa na teraźniejszość, można zgłaszać w konkursie "Uses of the Past" organizowane przez konsorcjum HERA. Budżet konkursu to 20 mln euro. HERA (Humanities in the European Research Area) - międzynarodowe konsorcjum instytucji z różnych krajów zajmujących się finansowaniem badań humanistycznych - ogłosiło konkurs "Uses of the Past". Budżet tego współfinansowanego przez Unię Europejską konkursu to 20 mln euro. O środki mogą się starać międzynarodowe zespoły badawcze złożone z co najmniej 4 naukowców, którzy pochodzą z 4 różnych krajów przystępujących ..(jeszcze 1917)»

Językoznawstwo
Na KUL można będzie zdawać państwowy egzamin z j. chińskiego (29-01-2015)
Centrum Egzaminacyjne Języka Chińskiego HSK otwarto w poniedziałek w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. To piąte takie centrum w Polsce, ale jedyne na wschodzie kraju. Pierwsze egzaminy zaplanowano na 28 marca. W Centrum przeprowadzany będzie państwowy egzamin znajomości języka chińskiego - Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK). Test opracowany jest przez Centrum HSK Pekińskiego Uniwersytetu Kultury i Języka. Znajomość języka jest testowana na sześciu poziomach. Egzamin składa się z trzech części: pisemnej - określającej umiejętność pisania i czytania, słuchowej - ze zrozumienia tekstu oraz mówionej, sprawdzającej zdolność wyrażania się w języku chińskim. ..(jeszcze 2481)»

Wydarzenia
Figle mózgu – nowa książka Ireny Cieślińskiej (29-01-2015)
Niektórzy ludzie umierają z głodu, choć jedzą bez umiaru, inni są niezwykle błyskotliwi, a jednocześnie upośledzeni umysłowo, nie potrafią nawet zliczyć do trzech. Pisze o tym Irena Cieślińska w książce "Pomyleni. Chorzy bez winy". Książka nie traktuje o chorobach psychicznych, bynajmniej. "Pomyleni" to osoby cierpiące na zakłócenia mózgu, może je wywołać nawet niewielka mutacja genetyczna. Bo mózg może płatać różne figle, niezależnie od naszej woli i bez naszej winy. Przekonał się tym mieszkający w Stanach Zjednoczonych brytyjski neurolog ..(jeszcze 3338)»

Różności
Żubry już trzeci sezon podbijają sieć (27-01-2015)
Kilkanaście żubrów, które posilają się świeżo dowożoną karmą, podchodzi codziennie pod paśnik na jednej z polan Puszczy Białowieskiej. Dzięki zainstalowanej tam kamerze po raz trzeci ich poczynania śledzą tysiące internautów. Tym razem uwagę przyciąga m.in. kilkuletnia żubrzyca z nadajnikiem oraz kilka młodziutkich żubrów. Żubry można oglądać od grudnia 2012 roku na stronie www.lasy.gov.pl/zubr. Działającą 24 godziny na dobę kamerę zainstalowano na polanie położonej na terenie Nadleśnictwa Browsk w Puszczy Białowieskiej. Średnio, w czasie jednej godziny, korzysta z niej kilkaset ..(jeszcze 1789)»

Zdrowie
Naukowcy: niska temperatura otoczenia sprzyja odchudzaniu (26-01-2015)
Niska temperatura otoczenia podobnie jak zwiększona aktywność fizyczna sprzyja walce z otyłością, dlatego należy rozważyć, czy w mieszkaniach i pomieszczeniach instytucji publicznych nie obniżyć temperatury do 18 stopni C. - uważają naukowcy. Badania związane z zagadnieniami termogenezy i mechanizmów, które odpowiadają za regulację wewnętrznej temperatury ciała człowieka, prowadzi zespół naukowców pod kierunkiem prof. Leslie'go Kozaka z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Prof. Kozak wyjaśnił, że w wyniku zmieniającej się temperatury otoczenia, termoreceptory rozmieszczone na powierzchni ..(jeszcze 3776)»

Zdrowie
Kurkuma leczy złe wspomnienia (25-01-2015)
Kurkuma czyli ostryż długi od wieków jest znana w Azji jako roślina lecznicza o wielu zastosowaniach. Nauki medyczne potwierdzają coraz więcej z owych właściwości. Najnowsze badania psychologów z City University of New York wykazały, że kurkumina może aktywnie osłabiać powstawanie wspomnień związanych ze strachem w mózgu, co może pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak syndrom stresu pourazowego (PTSD). Ciekawe jest to, że kurkumina wpływa na usuwanie złych wspomnień, pomijając pozostałe rodzaje. Kłącze kurkumy zawiera kurkuminę, która jest przeciwutleniaczem polifenolowym. Strukturę związku zbadali w 1910 r. Stanisław Kostanecki, J. Miłobędzka ..(jeszcze 3442)»

Fizyka
Dziwne rzeczy dzieją się w dużych jądrach (24-01-2015)
Pojedyncze protony lub neutrony w jądrach atomowych zachowują się inaczej, niż przewidywały to modele teoretyczne - odkryli fizycy, m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich badania zmuszają do rewizji sposobu, w jaki od kilkudziesięciu lat opisywano duże jądra atomowe.


Pojedynczy proton lub neutron w zewnętrznej powłoce dużego jądra atomowego porusza się nieco inaczej niż przewidują współczesne modele teoretyczne, stwierdził międzynarodowy zespół naukowców, w skład którego wchodzili fizycy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Źródło: FUW

..(jeszcze 5417)»

Materiałoznawstwo
Naukowcy z PŁ produkują grafen o większej wytrzymałości (22-01-2015)
Wyprodukowany innowacyjną metodą metalurgiczną grafen zaprezentowany dziennikarzom w specjalistycznym laboratorium Politechniki Łódzkiej. Metodę produkcji opracował zespół pod kierownictwem profesora Piotra Kuli. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski1. Wyprodukowany innowacyjną metodą metalurgiczną grafen zaprezentowany dziennikarzom w specjalistycznym laboratorium Politechniki Łódzkiej. Metodę produkcji opracował zespół ..(jeszcze 4048)»

Materiałoznawstwo
Sztuczny kamień z Krakowa do... malowania ścian (21-01-2015)
Sztuczny kamień - superwytrzymałe tworzywo opracowane w Krakowie - ochroni przed ogniem, wilgocią i grzybem. Z materiału tego można tworzyć nie tylko cegły czy płytki, ale i powłoki do malowania ścian albo materiały izolacyjne, które zastąpiłyby styropian. Geopolimer opracowany przez dr. hab. inż. Janusza Mikułę i mgr inż. Michała Łacha z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej to rozwiązanie, które przydać się może m.in. w budownictwie czy w konserwacji zabytków. "Czegoś takiego jeszcze na rynku nie było" - zaznacza w rozmowie z PAP Mikuła. Syntetycznemu kamieniowi z PK - podobnie jak betonowi - łatwo nadać dowolny kształt ..(jeszcze 4982)»

Biologia
"Wyspy" roślin są bardziej podatne na choroby niż "morze" roślin (14-01-2015)
Dzielenie skupisk roślin na fragmenty utrudnia roślinom opór przed atakami chorób. Jak wynika z 12-letnich badań prowadzonych na Wyspach Alandzkich na Bałtyku, duże połacie roślin bronią się przed patogenami o wiele skuteczniej, niż mniejsze ich "wyspy". Na pierwszy rzut oka przedstawione w "Science" wyniki badania wydają się sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Można bowiem sądzić, że duże i gęste skupiska roślin raczej sprzyjają atakowi czynników chorobotwórczych, niż go utrudniają. Co innego wynika jednak z 12-letnich obserwacji czterech tysięcy różnych populacji popularnej babki lancetowatej (Plantago lanceolata). Jussi Jousimo z ..(jeszcze 1290)»

Materiałoznawstwo
Naukowcy ozłocą grafen za pomocą... bakterii (13-01-2015)
Połączenie grafenu i złota może dać zaskakujące rezultaty, mówią naukowcy, którzy pracują nad metodą łączenia obydwu materiałów. W bezpiecznym przeprowadzeniu tego procesu pomogą im bakterie. Efektem ich prac mogą być materiały do optycznego przesyłania danych. Materiały, które w pierwszym etapie chcą uzyskiwać naukowcy, są podobne do zwykłego grafenu. Stanowią płaską, jednowarstwową strukturę, składającą się z węgla. "W porównaniu do zwykłego grafenu ta struktura, zwana tlenkiem grafenu, jest jednak trochę zniekształcona, bo na powierzchni ma atomy tlenu" - powiedział PAP dr Wiktor Lewandowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. ..(jeszcze 3031)»

Psychologia
Naukowcy tłumaczą, dlaczego medytacja korzystnie wpływa na psychikę (12-01-2015)
Wikimedia1. Wikimedia Regularne praktykowanie medytacji zmienia aktywność i strukturę rejonów mózgu, które uczestniczą w rozwoju zaburzeń psychicznych, jak depresja i stany lękowe. Tym można tłumaczyć fakt, że medytacja znacznie obniża ryzyko ich wystąpienia - oceniają naukowcy. Karolina Zarychta, psycholog zdrowia ..(jeszcze 6587)»

Psychologia
Studencki wynalazek pozwoli bezpiecznie zanurzyć się we własnej fobii (11-01-2015)
Lęk przed pająkami, otwartą przestrzenią, lataniem samolotami? W leczeniu tych i wielu innych fobii pomoże system Phobos, opracowany na Politechnice Białostockiej. Trójwymiarowe okulary pozwolą oswoić się ze swoją fobią pod czujnym okiem terapeuty. "Obecnie najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia fobii jest metoda zwana systematyczną desensytyzacją. Polega na tym, że pacjenta wystawia się na działanie sytuacji lękowej, która powoduje u niego strach. Dużym problemem jest jednak wytworzenie odpowiedniego środowiska lękowego. Trudno sobie wyobrazić, aby psychoterapeuta dysponował egzotycznymi pająkami w swoim gabinecie, miał dostęp do dachu wysokiego budynku, ..(jeszcze 3480)»

Wydarzenia
Polskie uczelnie wysoko w rankingu Best Masters (07-01-2015)
Kierunki studiów prowadzone m.in. przez Szkołę Główną Handlową, Uniwersytet Warszawski, Akademię Leona Koźmińskiego zajęły wysokie miejsca wśród uczelni krajów Europy Wschodniej w rankingu Best Masters. W zestawieniach uwzględniono najlepsze programy magisterskie i MBA z podziałem na obszary studiów. Ranking Best Masters ogłaszany jest każdego roku pod koniec grudnia. Przygotowuje go francuska agencja ratingowa Eduniversal, specjalizująca się w szkolnictwie wyższym. Ocenie poddała cztery tysiące najlepszych programów magisterskich i MBA z całego świata w 30 obszarach studiów, z podziałem na regiony świata. Polskę klasyfikowano w gronie krajów Europy Wschodniej. ..(jeszcze 3913)»

Ekologia
Udział dżdżownic w emisjach dwutlenku węgla z gleb - przeszacowany (06-01-2015)
Udział dżdżownic w emisjach dwutlenku węgla z gleb, oceniany na 33 proc., został poważnie przeszacowany - twierdzi chiński badacz w "Nature Communications". Dżdżownice przekształcają bowiem węgiel organiczny w związki, które pozostają w glebach. Źródłem jednej piątej emisji dwutlenku węgla są gleby, gdzie jednymi z ważniejszych graczy są dżdżownice. Drążąc korytarze i wciągając do nich części roślin i ściółkę, dżdżownice przyczyniają się do spulchniania gleby, jej napowietrzenia, przemieszczania składników i użyźniania. Aktywność dżdżownic przyspiesza rozkład materii organicznej i emisje dwutlenku węgla. Uczestniczą również w procesach, którym towarzyszy ..(jeszcze 2485)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26242 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365