Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
171.811.153 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1382 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Demokrację różni od innych systemów politycznych nie psychologia rządzących, lecz mniej lub bardziej gęsta sieć kontroli społecznej nad ich poczynaniami.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Udział dżdżownic w emisjach dwutlenku węgla z gleb - przeszacowany (06-01-2015)

Udział dżdżownic w emisjach dwutlenku węgla z gleb, oceniany na 33 proc., został poważnie przeszacowany - twierdzi chiński badacz w "Nature Communications". Dżdżownice przekształcają bowiem węgiel organiczny w związki, które pozostają w glebach.

Źródłem jednej piątej emisji dwutlenku węgla są gleby, gdzie jednymi z ważniejszych graczy są dżdżownice. Drążąc korytarze i wciągając do nich części roślin i ściółkę, dżdżownice przyczyniają się do spulchniania gleby, jej napowietrzenia, przemieszczania składników i użyźniania. Aktywność dżdżownic przyspiesza rozkład materii organicznej i emisje dwutlenku węgla. Uczestniczą również w procesach, którym towarzyszy zarówno wiązanie węgla, jak i jego uwalnianie.


Lumbricus terrestris (Nachtaufnahme), fot. Michael Linnenbach, Wikimedia

Analizując wyniki ponad 200 wcześniejszych badań Ingrid Lubbers z Wageningen University w Holandii doszła niedawno do wniosku, że dżdżownice zwiększają emisje dwutlenku węgla z gleb średnio o jedną trzecią.

"Sprawa jest bardziej skomplikowana" - twierdzi teraz Weixin Zhang z South China Botanical Garden w Guangzhou. Z jego pracy wynika, że mikroorganizmy w przewodach pokarmowych dżdżownic przekształcają węgiel organiczny w taką postać, która może być w glebach magazynowana. "Naszym zdaniem udział dżdżownic w emisjach dwutlenku węgla z gleb - oceniany na 33 proc., został najprawdopodobniej poważnie przeszacowany" - mówi Zhang.

Zdaniem Zhanga większość wykorzystanych wówczas badań trwała zbyt krótko i nie pozwalała dostrzec tej zależności. Aby się jej dopatrzyć, należałoby poświęcić kilka lat. "Do tej pory faktycznie nie było takich wieloletnich pomiarów" - potwierdza Lubbers.

Odkrycie to może mieć znaczenie w przyszłych ocenach zmian klimatu - twierdzą eksperci. Jednocześnie podkreślają, że rola dżdżownic w cyklu węgla nie została uwzględniona w raporcie nt. zmian klimatu, sporządzonym przez Międzyrządowy Zespól ds. Zmian Klimatu (IPCC).

"Dżdżownice grają zasadniczą rolę w bilansie gazów cieplarnianych w glebach na całej Ziemi, a w kolejnych dekadach ich rola wzrośnie" - uważa Lubbers. Naukowcy przypominają, że po ostatniej epoce lodowcowej Ziemia na dużych obszarach Ameryki Północnej była zupełnie pozbawiona dżdżownic. Zawitały tam one dopiero tysiące lat później, za sprawą Europejczyków, którzy emigrując do Nowego Świata, wiedzeni sentymentem nierzadko zabierali ze sobą nieco ziemi z dawnej ojczyzny.

Nawet dziś dżdżownice z Europy pojawiają się coraz dalej na północy. Ich obecność niektórzy naukowcy, np. Paul Hendrix z University of Georgia w Athens (USA), postrzegają jako inwazję gatunku obcego.

Rozprzestrzenianiu dżdżownic sprzyjają ekologiczne metody stosowane w rolnictwie - zauważa Lubbers. Samo zaś ocieplenie może sprawić, że staną się bardziej aktywne. (PAP, Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25250 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365