Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
192.466.471 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 71 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzymy mediom. Media "zakręcają się na prawo". Prezenterzy i dziennikarze widocznie mają jeszcze usta pełne wadowickich kremówek, dlatego nie stać ich na obiektywizm i prawdę."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Językoznawstwo
Uniwersytet Śląski będzie uczył poprawności językowej z pomocą internetu (16-02-2015)

Błędy i owędy to nazwa nowego fanpage'a językowego na Facebooku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach poświęconego poprawności językowej, wiedzy o języku polskim. Eksperci będą m.in. korygować najpowszechniejsze błędy, rozstrzygać językowe dylematy.

Uczelnia poinformowała w czwartek, że zamieszczane na fanpage'u "Błędy i owędy" materiały - w tym wiadomości, ciekawostki, przykłady błędów i niezręczności - mają "pomagać odwiedzającym stronę w rozstrzyganiu różnych wątpliwości językowych, wzbudzać zainteresowanie zarówno polszczyzną współczesną, jak i historią naszego języka" a także sprawdzać kompetencje językowe.

Językowy fanpage "Błędy i owędy" będzie zawierał "wszystko, co o języku wiedzieć się powinno". "Będzie to strona dla tych, którzy kochają polszczyznę i chcą, żeby język, którym się posługują, był piękny i poprawny, bo przecież im sprawniejszy język, tym kontakty z innymi są łatwiejsze i skuteczniejsze" - poinformował Uniwersytet Śląski.

"Smalić, czy smolić cholewki" - to jeden z pierwszych przykładów, do którego odnoszą się eksperci. "Czasownik smalić jest archaizmem i oznacza przypiekać ogniem. Dawniej, gdy chłopak wybierał się do dziewczyny, dbał o to, żeby jego wysokie kozaki były ładnie wypolerowane - w tym celu opalał je nad ogniem, smalił cholewki" - poinformowano.

Jak powiedziała na spotkaniu prasowym dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz z Instytutu Języka Polskiego UŚ "często błędy wynikają z przyzwyczajenia". "Pamiętajmy o tym, że język się zmienia i to co uważaliśmy za błąd lat temu 10, dzisiaj już błędem być nie musi" - podkreśliła. Dodała, że strona "Błędy i owędy" służyć będzie wszystkim niezależnie od wieku, czy wykształcenia.

Na stronie "Błędy i owędy" publikowane też będą pytania dla obserwatorów fanpage'a, którzy będą mogli w ten sposób sprawdzić swoją znajomość języka polskiego oraz samodzielnie rozstrzygnąć językowe dylematy. Pojawiać się będą również grafiki pozwalające utrwalić pisownię trudnych wyrazów, zamieszczane będą też zdjęcia błędów językowych, fragmenty wypowiedzi różnych osób, w tym uczniów. O poprawności językowej, regułach użycia języka, zmianach zachodzących we współczesnej polszczyźnie będzie się wypowiadał językoznawca z Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26077 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365