Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
163.232.065 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7324 tekstów. Zajęłyby one 28895 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Koronawirus z Wuhan to
wiele hałasu o nic
sezonowy problem
lokala epidemia
globalna epidemia
  

Oddano 194 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Biskupi nie zawsze chętnie patrzą na księży-społeczników. Modlitwa przez pracę ich obraża, domagają się dni wolnych na modlitwę."
Nowinki i ciekawostki naukowe

Srebrną biżuterię sprzed tysiąca lat znaleziono w Czermnie (28-11-2015)
Bogaty zbiór srebrnej biżuterii z okresu od IX do XIII w., znalezionej podczas wykopalisk w Czermnie na Lubelszczyźnie, zaprezentowano w środę w Lublinie. Według naukowców znaleziska świadczą o początku państwowości Polski i Rusi. W dzisiejszym Czermnie, zdaniem archeologów, mógł znajdować się główny ośrodek Grodów Czerwieńskich, o które toczyli walki polscy Piastowie z władcami ruskiego Kijowa. "Mamy namacalny dowód czasów, kiedy zaczynała się historia Polski i Rusi. Te przedmioty, gdy ostatni raz ktoś na nie patrzył, ukrywając je w ziemi, to wtedy być może żył Bolesław Chrobry albo Włodzimierz Wielki. W czasie ekspansji państwa Piastów, ..(jeszcze 3673)»

Archeolog zbada obcych w starożytnym Egipcie (04-11-2015)
W połowie VIII wieku p.n.e. dokonali podboju Egiptu. Przez blisko sto lat niepodzielnie nim władali. Przybyli z królestwa Kusz. Do dziś o tym epizodzie w historii starożytnego Egiptu nie wiemy zbyt wiele, dlatego polska badaczka zamierza rzucić światło na to zagadnienie. Okres panowania XXV dynastii (ok. 747-656 r. p.n.e.), czyli tzw. "czarnych faraonów", gdyż byli to najeźdźcy z Nubii (obecny północny Sudan), to zagadnienie, któremu w literaturze naukowej poświęca się nadal niewiele miejsca. Taki stan wziął się stąd, że wiele zabytków z tego okresu nie zostało przez naukowców opisanych, badacze mają też trudności z ich datowaniem.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/obcywegipcie.jpg"

..(jeszcze 3064)»

Archeolodzy odkryli monumentalne konstrukcje kamienne w Karpatach (06-09-2015)
Najstarszy przykład kamiennego muru w dziejach budownictwa na ziemiach polskich, o ponad dwa i pół tysiąca lat starszy od zabytków architektury romańskiej, odkryli krakowscy archeolodzy na Górze Zyndrama w Maszkowicach (woj. małopolskie). Tak doniosłego odkrycia nikt się nie spodziewał, bo archeolodzy badają stanowisko archeologiczne w Maszkowicach już od początku XX wieku. W wyniku ówczesnych wykopalisk natrafiono głównie na pozostałości osady zamieszkanej od 1000 do 50 roku p.n.e. Archeolodzy z UJ pod kierownictwem dr. Marcina S. Przybyły pojawili się w Maszkowicach w 2010 roku. Niespodzianka czekała na nich pod pozostałościami osady z końca epoki brązu i ..(jeszcze 6635)»

Starożytna ceramika, fragmenty mostów i statków odnalezione w Wiśle (05-09-2015)
Fragmenty starożytnej ceramiki z okresu kultury łużyckiej i przeworskiej, kamiennych ław z Mostu Poniatowskiego i drewnianą łódź tzw. dłubankę odnaleziono podczas badań archeologicznych brzegów stołecznej Wisły prowadzonych w związku z niskim stanem wody. Jak powiedział PAP Ryszard Cędrowski z warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich badania są prowadzone w granicach administracyjnych stolicy. Od strony północnej są ograniczone Bielanami i Białołęką, a od południowej - Wilanowem i Wawrem. Ten teren znajduje się bowiem w kompetencjach Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, który zlecił i sfinansował prace.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/starozytnosciw

..(jeszcze 4794)»

Archeolodzy zakończyli wykopaliska koło Jerzwałdu (28-07-2015)
Niemal tysiąc zabytków, w tym średniowieczne trzewiki pochew mieczy i grób ciałopalny z X-XI wieku, odkryła k. Jerzwałdu ekspedycja archeologiczna z Muzeum Warmii i Mazur. Archeolodzy przypuszczają, że natrafili na unikalną osadę handlową związaną z legendarnym Truso. Archeolodzy pracowali w miejscu, w którym w ub. roku członkowie klubu odkrywcy Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej natrafili za pomocą detektorów metali na skupisko wczesnośredniowiecznych zabytków. Było to m.in wiele wykonanych z brązu i żelaza odważników oraz siekańców, czyli skrawków monet - srebrnych arabskich dirhemów.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/mapatruso.jpg"

..(jeszcze 3307)»

Okno na pradzieje ziem polskich w woj. śląskim (20-07-2015)
Pozostałości obozowisk, osad, wiosek, cmentarzysk, grobów, miejsc o charakterze obrzędowym, które reprezentują prawie cały przekrój dziejów człowieka, odkryli archeolodzy w czasie dwuletniego projektu badawczego w Kornicach koło Raciborza. "Wyjątkowy jest nie tylko zakres badań, ale również powierzchnia kilkunastu hektarów, czyli blisko 20 pełnowymiarowych boisk do gry w piłkę nożną, umożliwiająca nam wgląd w różne, czasami wielkie konstrukcje stworzone przez człowieka, których rozpoznanie często, ze względu na znacznie mniejsze wykopy archeologów jest bardzo trudne" - opowiada PAP dr Mirosław Furmanek, jeden z kierowników wykopalisk reprezentujący Fundację ..(jeszcze 6287)»

Sir Lancelot z… Siedlęcina (14-07-2015)
Archeolodzy podsumowują prowadzone od prawie 10 lat badania archeologiczne w obrębie największej średniowiecznej mieszkalnej wieży książęcej, zachowanej na terenie Europy Środkowej. Mało znane i nieczęsto odwiedzane miejsce położone jest w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry. "Wieża książęca w Siedlęcinie jest bez wątpienia jednym z ważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce" - przekonuje dr Przemysław Nocuń z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wspólnie z członkami Stowarzyszenia "Wieża Książęca w Siedlęcinie" od lat stara się przywrócić należne jej na kartach historii miejsce.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/sllancelot1.jpg"

..(jeszcze 4433)»

Najstarszy znany dowód używania pojazdu kołowego pochodzi z Polski sprzed 5500 lat (04-07-2015)
Według historiografii koło wynaleziono w IV tysiącleciu przed naszą erą w Mezopotamii, tyle że najstarszy znany dowód używania pojazdu kołowego pochodzi z Polski. W świętokrzyskich Bronocicach nad Nidzicą w trakcie wykopalisk w 1975 odkryto wazę z ilustracją uznawaną z najstarsze na świecie przedstawienie pojazdu kołowego. Jej wiek szacuje się za pomocą datowania radiowęglowego na 3635-3370 p.n.e. Obecnie można ją oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Inne podobne, znad brzegu Eufratu w Syrii - kredowy model koła - oszacowano na 3 340 r. p.n.e., czyli jest o 150 lat młodsze. Najstarsze koło znaleziono w Słowenii datowane na 3200 lat p.n.e. 

..(jeszcze 1935)»

Polacy zrekonstruowali domy pierwszych Egipcjan (02-02-2015)
"Architektura starożytnego Egiptu kojarzy nam się przede wszystkim z budownictwem kamiennym - to za sprawą najbardziej rozpoznawalnych budowli tej cywilizacji - piramid czy monumentalnych świątyń kamiennych" - opowiada PAP Jacek Karmowski - "W rzeczywistości w ówczesnym krajobrazie wsi i miast dominowały domy mieszkalne wykonane z cegieł mułowych" - dodaje. Konstrukcje wzniesione z takich cegieł nie są jednak szczególnie trwałe, w przeciwieństwie do tych wykonanych z kamieni. Trwałość tego budulca, z których zostały wykonane, zapewnił im obecny, w niektórych przypadkach - bardzo dobry stan zachowania. "Warto jednak pamiętać, że architektura kamienna jest szczególnym ..(jeszcze 5398)»

Sensacja pod Chojnicami. Rolnik odnalazł skarb z ok. 900-700 lat p.n.e. (22-12-2014)
28 przedmiotów pochodzących z późnej epoki brązu znalazł rolnik w czasie prac polowych niedaleko Chojnic (Pomorskie). Artefakty trafiły do muzeum. Rolnik - znalazca może liczyć na nagrodę. O znalezisku poinformował we wtorek rzecznik prasowy pomorskiego konserwatora zabytków Marcin Tymiński. Jak wyjaśnił, na skarb składają się trzy siekierki z tulejkami i uszkami, dłutko, grot oszczepu, fragmenty zapinki spiralnej i bransolety, a także liczne przedmioty, które stanowiły część końskiej uprzęży, w tym sześć ozdobnych tarczek, brzękadełka oraz inne elementy, które niegdyś zdobiły m.in. część uprzęży zwaną ogłowiem.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/skarbchojnice.jpg"

..(jeszcze 2627)»

Archeolodzy przebadali monumentalny kurhan wielkopolski wzniesiony 2 tys. lat temu (06-11-2014)
Kilkunastometrowej średnicy kopiec, wzniesiony prawie 2 tysiące lat temu, przebadali wykopaliskowo w Grudnej (woj. wielkopolskie) archeolodzy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wewnątrz odkryli bogaty pochówek. "Z uwagi na wielkość konstrukcji prace trwały blisko dwa miesiące - wyjaśnił PAP Igor Kołoszuk, kierownik wykopalisk. - Żeby przebadać całą konstrukcję, usunęliśmy kilkadziesiąt ton ziemi i kamieni. Męczące i czasochłonne wykopaliska jednak się opłaciły".


Fot. I. Kołoszuk

Kurhan skonstruowano ..(jeszcze 4227)»

Skarb Grodów Czerwieńskich - "Atlantydy Europy Środkowej" (03-11-2014)
"Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem" to tytuł nowej wystawy czasowej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, poświęconej bogatym znaleziskom w jednej z osad tzw. Grodów Czerwieńskich. Na ekspozycji można poznać efekt wykopalisk archeologicznych, które naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prowadzili w Czermnie (woj. lubelskie). Prezentowana jest drogocenna biżuteria z XIII wieku wykonana przez rusko-bizantyńskich jubilerów.


Fot. K. Wasilczyk

Spektakularne odkrycie może być dowodem ..(jeszcze 1838)»

W Polsce odkryto nowy gatunek prehistorycznego ptaka (27-10-2014)
Żył 29 mln lat temu i był wielkości dzisiejszej kuropatwy - nowo odkryty gatunek ptaka nosi nazwę Sobniogallus albinojamrozi. To pierwszy poznany gatunek ptaka grzebiącego - kuraka z okresu oligocenu na obszarze dzisiejszej Polski. "Do dziś przetrwała duża część skamieniałego szkieletu ptaka. Niestety, kości nóg i głowy nie zachowały się, nie można więc powiedzieć nic szczegółowego o trybie życia opisanego ptaka" - wyjaśnia PAP prof. dr hab. Zbigniew M. Bocheński z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, członek zespołu opracowującego znalezisko.

..(jeszcze 1661)»

W Poznaniu wystawa o historii piwa w Sudanie (21-10-2014)
"Piwo w starożytnym Sudanie" to tytuł nowej wystawy czasowej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Można na niej obejrzeć naczynia, w których przechowywano złocisty trunek 1500 lat temu w rejonie środkowego Nilu. Pięknie dekorowane naczynia ceramiczne prezentowane na nowej wystawie są wystawione na widok publiczny po raz pierwszy. Pochodzą z wykopalisk przeprowadzonych przez archeologów z poznańskiego Muzeum Archeologicznego w ramach badań ratunkowych na IV katarakcie Nilu w latach 2003 - 2010. Zabytki znaleziono w kurhanach zlokalizowanych w miejscowościach es - Sadda, Saffi i Hagar el - Beida w Sudanie.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/piwosudan.jpg"

..(jeszcze 1460)»

Opolscy archeolodzy powrócili z Rosji (02-09-2014)
Jeden z najstarszych ośrodków gospodarczych w średniowiecznej Rusi w rejonie Nowogrodu w zachodniej Rosji badali wspólnie z rosyjskimi partnerami studenci z Zakładu Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Polacy dołączyli do ekspedycji archeologicznej na stanowisku archeologicznym w mieście Staraya Russa, kierowanej przez Elenę Vładimirowną Toropową wraz z zespołem badawczym z Państwowego Uniwersytetu Nowogrodzkiego im. Jarosława Mądrego. Miasto Staraya Russa, nazywane również do XVI wieku "Rusa", było największym średniowiecznym ośrodkiem handlowym i gospodarczym w regionie południowej części jeziora Ilmen.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/arcnowo.jpg"

..(jeszcze 1688)»

Polscy archeolodzy ze skanerami 3D na Ukrainie (21-08-2014)
Trójwymiarową dokumentację unikatowego kamieniołomu Pisky koło Szczyrca na zachodniej Ukrainie i ruin obserwatorium astronomicznego im. Józefa Piłsudskiego na górze Pop Iwan wykonuje zespół naukowców z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii UW. Pierwszy z wymienionych projektów w kamieniołomie Pisky realizowany jest wspólnie z Wydziałem Geologii UW pod kierunkiem prof. UW dr. hab. Macieja Bąbla przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki. "W nieczynnym kamieniołomie dochodzi do zmian objętości skał anhydrytowych w wyniku ich uwadniania i przechodzenia w gips w strefie wietrzenia. Wówczas następują wybrzuszenia ..(jeszcze 2210)»

Bulla antypapieża Jana XXIII z XV w. odkryta w Brzeziu (25-07-2014)
Fragment ołowianej bulli z XV wieku należącej do antypapieża Jana XXIII odkryto w Brzeziu w woj. świętokrzyskim. "Zabytek ten jest jednym z najcenniejszych odkrytych w ostatnich latach okolicach Sandomierza" - poinformował PAP dr Marek Florek z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Odkrycia dokonał Dawid Stec ze Stowarzyszenia "SAKWA", które od kilku lat współpracuje z lokalnym urzędem konserwatorskim, w miejscu gdzie położone są relikty po zabudowaniach z okresu średniowiecza.


Fot. M. Florek

Bulle ..(jeszcze 3672)»

Archeolodzy odkryli zaginione średniowieczne miasto w Wielkopolsce (08-07-2014)
Po raz pierwszy na terenie Polski - z pomocą zdjęć lotniczych - zidentyfikowano jednocześnie średniowieczne miasto lokacyjne i sąsiadującą z nim wieś owalnicową oraz rezydencję właścicieli. Odkrycia dokonał w styczniu tego roku w rejonie wsi Niedźwiedziny w woj. wielkopolskim Marcin Krzepkowski - archeolog współpracujący od wielu lat z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu w czasie analizy ortofotomapy, czyli rzeczywistej fotograficznej mapy terenu powstałej w osnowie geodezyjnej, zamieszczonej w serwisie www.geoportal.pl.


Z powierzchni ziemi trudno dostrzec obiekty

..(jeszcze 3541)»

Polacy odkryli w Albanii średniowieczną łaźnię z centralnym ogrzewaniem (22-06-2014)
W Szkodrze w północno-zachodniej Albanii polscy archeolodzy odkryli XIV-wieczną łaźnię. To najstarsze dotychczas przebadane założenie tego typu z obszaru Albanii - poinformował PAP prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW. Największym tegorocznym odkryciem było znalezisko tureckiej łaźni - hammamu, z systemem centralnego ogrzewania. Budynki tego typu rozpowszechniły się w imperium ottomańskim w XV w. "Nasza wydaje się o sto lat starsza - uważa prof. Dyczek. - Wczesnych hammamów znamy bardzo niewiele. Tym ciekawsze jest nasze odkrycie, gdyż pozwala zorientować się, w jaki sposób dawna rzymska idea systemu hypokaustycznego, ..(jeszcze 4117)»

Nowe ustalenia polskich archeologów dot. „wyjścia z Afryki” (17-06-2014)
Tradycje środkowopaleolityczne utrzymywały się w Afryce znacznie dłużej, niż dotąd sądzono - wykazały specjalistyczne analizy polskich naukowców. Wyniki specjalistycznych analiz geomorfologicznych i datowania metodą optycznie stymulowanej luminestencji (OSL) reliktów obozowiska paleolitycznego w Affad w północnym Sudanie, którego wiek określano dotychczas na podstawie wyrobów krzemiennych i szczątków zwierzęcych na ok. 70 tys. lat, zaskoczyły naukowców. Okazało się, że miejsce były użytkowane zdecydowanie później, bo dopiero około 15 tysięcy lat temu. Badane przez Polaków konstrukcje wznoszono z drewna - były to zarówno szałasy, jak i instalacje służące do ..(jeszcze 3087)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 24799 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365