Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.983.398 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7361 tekstów. Zajęłyby one 29025 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4622 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wybitne umysły są zawsze gwałtownie atakowane przez miernoty, którym trudno pojąć, że ktoś może odmówić ślepego hołdowania panującym przesądom, decydując się w zamian na odważne i uczciwe głoszenie własnych poglądów."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Polska europejskim liderem w obserwacji ptaków (27-12-2013)

W tym roku w ponad 30 państwach obchodzono Europejskie Dni Ptaków. Według wstępnych danych Polska zajęła 1. miejsce pod względem liczby uczestników tego wydarzenia, a 5. w kategorii liczby policzonych osobników - informuje OTOP.

W całej Europie 19 tys. osób udało się zaobserwować 2,39 mln ptaków, z czego ćwierć miliona - w Polsce. Obserwacjom sprzyjała piękna pogoda. Być może właśnie dzięki niej w Europejskie Dni Ptaków zaangażowało się ponad 2 700 osób, co stawia Polaków na pozycji liderów. Swoich danych nie nadesłali jeszcze m.in. Niemcy, Hiszpanie i Rosjanie - poinformował koordynator akcji Antoni Marczewski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), które organizowało obchody krajowe.

Złoty orzeł. Fot. Chuck Abbe, Wikimedia
1. Złoty orzeł. Fot. Chuck Abbe, Wikimedia

Najliczniejszym gatunkiem okazała się zięba - według wstępnych danych naliczono 48,9 tys. osobników, przy czym zdecydowaną większość stanowiły ptaki, które przeleciały nad głowami uczestników III Ptasiego Pikniku na Mierzei Wiślanej, organizowanego przez Nadleśnictwo Elbląg i stowarzyszenie Drapolicz.

Drugie miejsce zajęły szpaki (23,7 tys.), a trzecie bogatki (22,1 tys.). Łącznie odnotowano co najmniej 25 tys. gęsi z trzech gatunków - gęgawę, gęś białoczelną i zbożową. Duża w tym zasługa uczestników wycieczki w Parku Narodowym "Ujście Warty", gdzie naliczono ponad 20 tys. osobników.

Tradycyjnie nie zabrakło również faunistycznych rzadkości - podkreśla Marczewski. Największą z nich był młody głuptak zauważony przez grupę w Krynicy Morskiej, którzy specjalnie na ten weekend przyjechali na Mierzeję Wiślaną z Mazowsza.

Na stawach w wielkopolskim Objezierzu obserwatorzy mogli cieszyć się widokiem orlicy - jednej z największych mew Europy, regularnie zalatującej do Polski z basenu Morza Czarnego. W Krakowie i Warszawie odnotowano cudokaczki - przedstawicieli gatunku, którego najbliższe stanowiska znajdują się w Boliwii. Oba ptaki z pewnością uciekły z hodowli, gdzie są trzymane jako ptaki ozdobne.

Poza wycieczkami, w czasie Europejskich Dni Ptaków odbywały się też wystawy, prelekcje, pokazy zdjęć, filmów oraz konkursy o ptasiej tematyce.

Wynikami obserwacji dokonanych w weekend (5 i 6 października) można się podzielić do 14 października na stronie www.otop.org.pl.

PAP - Nauka w Polsce


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25815 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365