Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.567.002 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 342 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie sądźcie!" mówią oni, lecz posyłają do piekła wszystko, co im w drodze stoi.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2013, Grudzień (20)

Technika
Pierwsza w kraju pracownia naukowa ze skanerem rezonansu magnetycznego 3T (31-12-2013)
Badanie za pomocą skanera magnetycznego rezonansu jądrowego w Pracowni Obrazowania Mózgu Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. (Źródło: Instytut Nenckiego, Grzegorz Krzyżewski)1. Badanie za pomocą skanera magnetycznego rezonansu jądrowego w Pracowni Obrazowania Mózgu Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. (Źródło: Instytut Nenckiego, Grzegorz Krzyżewski) W ..(jeszcze 7491)»

Genetyka
Czas na badania całych genomów człowieka (30-12-2013)
W Instytucie Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk im. M. Nenckiego w Warszawie rozpoczyna działalność nowoczesna Pracownia Neurobiologii Molekularnej, utworzona w ramach powstającego Centrum Neurobiologii. (Źródło: Instytut Nenckiego, Grzegorz Krzyżewski)1. W Instytucie Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk im. M. Nenckiego w Warszawie rozpoczyna działalność nowoczesna Pracownia Neurobiologii ..(jeszcze 8911)»

Medycyna
Światło pomaga monitorować stan uszkodzonego mózgu (30-12-2013)
Przyrząd konstruowany w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pozwoli dzięki światłu oceniać stan ukrwienia mózgu. (Źródło: IBIB PAN)1. Przyrząd konstruowany w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pozwoli dzięki światłu oceniać stan ukrwienia mózgu. (Źródło: IBIB PAN) Informacja ..(jeszcze 8191)»

Medycyna
Epidemiologia nowotworów wieku dziecięcego (29-12-2013)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Nowotwory złośliwe to choroby głównie ludzi dorosłych - jedynie ok. 2% spośród nich występuje u dzieci (dane z rejestrów skandynawskich mówią o częstości rzędu kilkunastu przypadków na 100 000 dzieci), a ich epidemiologia zdaje się różnić znacząco od nowotworów osób starszych. Jakkolwiek część przypadków możemy łączyć z ..(jeszcze 5460)»

Psychologia
Badanie: alkohol przywołuje lepszą stronę naszej osobowości (28-12-2013)
Picie alkoholu stanowi atrakcyjny sposób radzenia sobie ze stresem, bo powoduje przełączenie osobowości na inny, bardziej adaptacyjny tor funkcjonowania - wynika z badania Joanny Jurczak ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Badaczka sprawdzała, jakie metody sprzyjają chwilowej, korzystnej zmianie tożsamości w stresujących sytuacjach towarzyskich i doszła do wniosku, że najlepiej sprawdza się w tym wypadku alkohol - aż 77 proc. badanych, którzy zdecydowali się posłużyć alkoholem w celu opanowania emocji, doświadczyło pozytywnej przemiany osobowości. ..(jeszcze 1835)»

Różności
Tresowane pszczoły tropią narkotyki (27-12-2013)
Pszczoły potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Pracująca w Wielkiej Brytanii polska uczona potrafi wytrenować je tak, aby czując w próbce powietrza zapach heroiny czy kokainy, wysuwały zwinięty w rurkę języczek. "Dla pszczół najważniejsze zmysły to wzrok i węch. To właśnie umiejętność rozpoznawania zapachów i kolorów zapewnia im przetrwanie, dzięki niej potrafią odnaleźć pyłek kwiatowy. W zasadzie wykrywają i wyczuwają wszystkie zapachy, które rozpoznaje człowiek. Różnica polega na tym, że w porównaniu do ludzi a nawet psów, potrzebują znacznie mniejszego stężenia, by wyczuć dany zapach" - tłumaczy PAP dr Joanna Bagniewska ..(jeszcze 3008)»

Ekologia
Polska europejskim liderem w obserwacji ptaków (27-12-2013)
W tym roku w ponad 30 państwach obchodzono Europejskie Dni Ptaków. Według wstępnych danych Polska zajęła 1. miejsce pod względem liczby uczestników tego wydarzenia, a 5. w kategorii liczby policzonych osobników - informuje OTOP. W całej Europie 19 tys. osób udało się zaobserwować 2,39 mln ptaków, z czego ćwierć miliona - w Polsce. Obserwacjom sprzyjała piękna pogoda. Być może właśnie dzięki niej w Europejskie Dni Ptaków zaangażowało się ponad 2 700 osób, co stawia Polaków na pozycji liderów. Swoich danych nie nadesłali jeszcze m.in. Niemcy, Hiszpanie i Rosjanie - poinformował koordynator akcji Antoni Marczewski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków ..(jeszcze 2168)»

Różności
Ptaki lubią pety (24-12-2013)
Nie tylko ludzie lubią papierosy. Ptaki z miast używają niedopałków do wyścielenia gniazd. Jednak w przeciwieństwie do ludzi mają z papierosów konkretną korzyść - odstraszają od gniazda pasożyty. Wyniki badania na ten temat opisano w "Biology Letters". Fakt, że niektóre owady nie lubią zapachu nikotyny wykorzystali już jakiś czas temu naukowcy - twórcy sprejów opartych na nikotynie, które stosuje się w ochronie roślin uprawnych. Jednocześnie Constantino Macías Garcia z National Autonomous University of Mexico w Mexico City i jego zespół zaobserwowali, że żyjące ..(jeszcze 2762)»

Technika
Prototyp pierwszego polskiego silnika plazmowego do sond kosmicznych już działa (23-12-2013)
Fot. Grzegorz Krzyżewski1. Fot. Grzegorz Krzyżewski Prototyp pierwszego polskiego silnika plazmowego do sond kosmicznych został z sukcesem przetestowany w warunkach zbliżonych do tych panujących w przestrzeni kosmicznej w laboratorium Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA - ESTEC) w Nordwijk (Holandia). Grupa polskich naukowców z Instytutu Fizyki ..(jeszcze 5690)»

Różności
Kichanie przy pieczeniu pierników grozi wybuchem (23-12-2013)
Rozpylona mąka w zetknięciu z ogniem zaczyna płonąć - przestrzega fizyk dr Dariusz Kajewski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Radzi, by podczas przygotowywania świątecznych wypieków trzymać mąkę z dala od palnika kuchenki gazowej. "Mąka w zetknięciu z ogniem wybucha gwałtownie. Gdy niechcący, stojąc przy włączonym palniku kuchenki gazowej, kichniemy w mąkę, musimy liczyć się z tym, że nasza kuchnia może stanąć w płomieniach" - wyjaśnia dr Kajewski.

W mące "ukryta" jest energia w postaci węglowodanów, która uwalnia się gwałtownie ..(jeszcze 1728)»

Medycyna
Cząsteczka HAMLET obecna w mleku matki niszczy komórki raka (22-12-2013)
Własności cząsteczki obecnej w ludzkim mleku, która skutecznie zwalcza komórki nowotworowe, badają naukowcy ze Szwecji. Najnowsze wyniki ich pracy publikuje pismo "PLoS One". Chodzi o obecną w mleku cząsteczkę nazywaną w skrócie HAMLET, która jest kompleksem białka o nazwie alfa-laktalbumina i kwasu oleinowego. Naukowcy z Uniwersytetu w Lund odkryli ją przypadkowo kilka lat temu, podczas badań nad przeciwbakteryjnymi własnościami ludzkiego mleka. Naukowcy podejrzewają, że kompleks ten tworzy się w kwaśnym środowisku w dziecięcym żołądku. Testy laboratoryjne ..(jeszcze 1089)»

Różności
Kibice piłkarscy pod lupą psychologa społecznego (21-12-2013)
Wbrew medialnym stereotypom kibice futbolowi to mocno zróżnicowana grupa. Nawet wśród stadionowych chuliganów są osoby gotowe bronić konstruktywnych wartości - podkreśla dr hab. Przemysław Piotrowski, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacz z Instytutu Psychologii Stosowanej UJ od wielu lat zajmuje się problemem agresji na stadionach i subkulturą kibiców. Opublikował m.in. książkę "Szalikowcy. O zachowaniach dewiacyjnych kibiców sportowych (1999), a w ubiegłym roku - monografię "Chuligani a kultura futbolu w Polsce", ujmującą tę kwestię z punktu widzenia psychologii społecznej. Naukowiec nie tylko prowadzi badania na ten temat, ale sam od ..(jeszcze 6250)»

Biotechnologia
W Grójcu stworzono nowe owoce: Aktinidia Bingo - polskie minikiwi (19-12-2013)
Owoc minikiwi jest bardziej aromatyczny niż samo kiwi, można go zjadać w całości, razem ze skórką, a roślinę daje się hodować w Polsce. Badacze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyhodowali i wprowadzili do uprawy nowe odmiany tego owocu. Owoc kiwi nie bez powodu otrzymał swoją nazwę po ptaku z Nowej Zelandii. Brązowa, włochata skórka tego owocu kojarzyła się z upierzeniem nielota. W przypadku minikiwi - nazywanego również aktinidią - to podobieństwo już nie jest zauważalne. Owoc wygląda znacznie apetyczniej niż jej większy kuzyn. Skórka tego owocu jest ..(jeszcze 3184)»

Medycyna
Polscy naukowcy komórki nowotworowe uśmiercają grafenem (19-12-2013)
Grafen może niszczyć komórki nowotworowe - dowodzą naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Grafen przylega do komórki nowotworowej i tworzy wokół niej cieniutką warstwę, odcinając dostęp tlenu, składników odżywczych, co prowadzi do jej śmierci. Grafen jest płaską strukturą złożoną z warstwy atomów węgla. Ten najcieńszy z materiałów jest 100-300 razy twardszy od stali. Świetnie przewodzi ciepło i elektryczność, jest więc dobrym materiałem do zastosowań w elektronice, np. do wytwarzania cienkich, elastycznych i wytrzymałych wyświetlaczy lub szybkich układów przetwarzających.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/grafenpl.jpg"

..(jeszcze 3944)»

Technika
Technologia sensoryczna - sufler codziennej diety (16-12-2013)
Innowacyjny, nowy sposób udzielania dzieciom i młodzieży osobistych wskazówek behawioralnych może istotnie pomóc w uporaniu się z trwającą epidemią otyłości. W ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu SPLENDID, którego koordynatorem jest Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach, Grecja, nowoczesne czujniki do rejestrowania nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej w ciągu dnia zostaną wykorzystane do dostarczania cennych - i precyzyjnych - informacji użytkownikom i pracownikom służby zdrowia. Otyłość to poważny problem zdrowotny, który rok rocznie doprowadza do ..(jeszcze 3106)»

Ekologia
Ekologiczne tekstylia orężem w walce z kleszczami i pluskwami (14-12-2013)
Utuczony kleszcz, fot. Uberprutser, Wikimedia1. Utuczony kleszcz, fot. Uberprutser, Wikimedia Zadanie postawione przed rozpoczętym właśnie projektem unijnym polega na zwalczaniu negatywnych skutków zdrowotnych rozrastających się w Europie populacji kleszczy i pluskiew. Drogą do jego realizacji będzie opracowanie ochronnych i biodegradowalnych tkanin. W ..(jeszcze 2571)»

Technika
Narodowe Centrum Badań Jądrowych stworzyło pięć innowacyjnych technologii dla medycyny i bezpieczeństwa (12-12-2013)
Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) uroczyście zakończyło projekt badawczo - rozwojowy finansowany środkami Unii Europejskiej o wartości 85,5 mln zł. W trakcie prac powstało pięć innowacyjnych urządzeń dla medycyny (Coline 6, IntraLine, InLine PN50) i dla ochrony granic oraz bezpieczeństwa kraju (SWAN, CANIS). Otrzymane wyniki są potwierdzeniem wysokich kompetencji polskich naukowców i ich roli w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej. W ramach projektu badawczo-rozwojowego "Rozwój specjalizowanych systemów wykorzystujących akceleratory i detektory promieniowania jonizującego do terapii medycznej oraz wykrywania materiałów niebezpiecznych i odpadów ..(jeszcze 12043)»

Medycyna
Europa pracuje nad "uniwersalną" szczepionką przeciw grypie (11-12-2013)
Rozpoczęty właśnie projekt europejski ma przyczynić się do zdecydowanych postępów w opracowywaniu uniwersalnej szczepionki przeciw grypie. Ma to na celu przeciwdziałanie pojawianiu się nowych szczepów i epidemii sezonowych. Infekcja wirusowa przypuszcza zazwyczaj atak w chłodniejszych miesiącach, a grypa sezonowa odpowiada za około 3-5 mln przypadków poważnych zachorowań oraz za 250.000-500.000 zgonów na świecie. Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się, zwłaszcza wśród grup podwyższonego ryzyka, grypa pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego. Dotychczas najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie lub jej poważnym objawom ..(jeszcze 2206)»

Technika
Przekształcanie odpadów rolnych i akwakulturowych w energię odnawialną (09-12-2013)
W ramach nowego, innowacyjnego projektu badawczego, zaplanowanego na trzy lata, sektory akwakultury, rolnictwa i biogazu połączą swe siły na rzecz energii odnawialnej. Inicjatywa pokazuje, jak można równolegle poprawiać zrównoważenie, ograniczać ilość odpadów i podnosić wydajność operacyjną. Dofinansowany ze środków unijnych projekt BIFFIO odegra istotną rolę na drodze do osiągnięcia unijnego celu pokrywania 20% zapotrzebowania Europy na energię przez systemy energii odnawialnej do roku 2020. Sektory rolnictwa i akwakultury znajdują się pod ogromną presją, aby poprawiać zrównoważenie i zmniejszać swoje oddziaływanie na środowisko. ..(jeszcze 2770)»

Medycyna
Aborcja bez związku z rakiem piersi (05-12-2013)
Chociaż powszechne przekonanie o tym, jakoby usunięcie ciąży było istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka piersi, okazało się być błędne już prawie dekadę temu (wraz z opublikowaniem słynnej metaanalizy w czasopiśmie Lancet w 2004 roku), nadal często można się na nie natknąć w dyskusjach dotyczących medycznych aspektów aborcji. Nic dziwnego, że ten wciąż żywy mit jest obiektem cieszących się nieustającym zainteresowaniem dodatkowych badań i analiz, a poszczególne aspekty zagadnienia nie przestają zajmować lekarzy/naukowców.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/mammo_breast_cancer.jpg"

..(jeszcze 2833)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365