Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.067.504 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 293 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Jakkolwiek często więc zmieniają się na scenie świata sztuki i maski, to przecież aktorzy pozostają w tym wszystkim ci sami.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Ptaki lubią pety (24-12-2013)

Nie tylko ludzie lubią papierosy. Ptaki z miast używają niedopałków do wyścielenia gniazd. Jednak w przeciwieństwie do ludzi mają z papierosów konkretną korzyść - odstraszają od gniazda pasożyty. Wyniki badania na ten temat opisano w "Biology Letters".

Fakt, że niektóre owady nie lubią zapachu nikotyny wykorzystali już jakiś czas temu naukowcy - twórcy sprejów opartych na nikotynie, które stosuje się w ochronie roślin uprawnych. Jednocześnie Constantino Macías Garcia z National Autonomous University of Mexico w Mexico City i jego zespół zaobserwowali, że żyjące w miastach ptaki zbierają niedopałki i przynoszą je do swoich gniazd.

Aby sprawdzić, czy obecność resztek papierosów ma dla ptaków jakieś znaczenie, przeprowadzili eksperyment. W gniazdach ptaków należących do gatunków typowo miejskich (27 gniazdach dziwoni ogrodowych i 28 wróbli) umieścili specjalne pułapki cieplne. Były to oporniki - urządzenia emitujące ciepło, wabiące pasożyty, np. roztocza. Jednocześnie obok oporników umieszczono paski taśmy klejącej, do której przywierały pasożyty w drodze do gniazda. Na wierzchu każdego opornika naukowcy umieścili również kawałki bibuły pochodzące z papierosów - nadpalonych albo całych. Chcieli sprawdzić, czy bibuła ma jakiś wpływ na roztocza.

Kiedy ptaki odleciały, gniazda zabrano do analizy. Okazało się, że im więcej skrawków papierosa leżało w gnieździe, tym mniej było tam pasożytów. Co więcej, w pułapki zawierające bibułę z niedopałków złapało się średnio aż 60 proc. roztoczy mniej, niż w pułapki zawierające papier z papierosów całych. Można więc sądzić, że nikotyna i inne związki chemiczne obecne w papierosach faktycznie odstrasza roztocza. Substancje te zostają bowiem uwolnione tylko wtedy, gdy papieros zostaje zapalony.

Naukowcy zastanawiali się, czy wobec tego ptaki specjalnie wykładają gniazda niedopałkami, żeby odstraszyć pasożyty. Niekoniecznie - twierdzi obecnie Macias Garcia, cytowany przez "New Scientist". "Możliwe, że ptaki wykorzystują bibułę z wypalonych papierosów po prostu po to, żeby gniazdo ocieplić, jako zamiennik piór, puchu albo sierści innych zwierząt" - tłumaczy badacz.

Paige Warren z University of Massachusetts w Amherst podkreśla, że większość dotychczasowych badań dotyczących środowiska miejskiego skupiała się na negatywnym wpływie człowieka na ptaki i inne zwierzęta. "Ale mieszkańcy miast dostarczają też zwierzętom o wiele potrzebnych im zasobów" - podkreśla.

Naukowcy chcą też ustalić, czy ptaki wolą papierosy całe, czy tylko pety, które najpewniej mogą rozróżniać po zapachu. Jeśliby się okazało, że wolą ścielić gniazda niedopałkami - można sądzić, że zdają sobie sprawę z ich odstraszających właściwości wobec owadów. Badacze chcą też sprawdzić, czy obecne w niedopałkach substancje chemiczne nie są dla ptaków szkodliwe.

Prowadząc swoje badania naukowcy zauważyli, że w gniazdach dominowały resztki Marlboro Red. "Trudno powiedzieć, dlaczego właśnie one przeważały - czy dlatego, że wolą je ptaki, czy może raczej dlatego, że preferują je przebywający w okolicy studenci" - żartuje jedna z autorek tego badania, Montserrat Suarez Rodriguez.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce. Ilustracja: freedigitalphotos.net


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365