Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.935.811 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7361 tekstów. Zajęłyby one 29025 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4584 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Rozum może wszystko kwestionować i żądać uzasadnienia każdej wypowiedzi.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Europa pracuje nad "uniwersalną" szczepionką przeciw grypie (11-12-2013)

Rozpoczęty właśnie projekt europejski ma przyczynić się do zdecydowanych postępów w opracowywaniu uniwersalnej szczepionki przeciw grypie. Ma to na celu przeciwdziałanie pojawianiu się nowych szczepów i epidemii sezonowych.

Infekcja wirusowa przypuszcza zazwyczaj atak w chłodniejszych miesiącach, a grypa sezonowa odpowiada za około 3-5 mln przypadków poważnych zachorowań oraz za 250.000-500.000 zgonów na świecie.

Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się, zwłaszcza wśród grup podwyższonego ryzyka, grypa pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego. Dotychczas najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie lub jej poważnym objawom było doroczne szczepienie, choć obecne szczepionki zapewniają jedynie ograniczoną ochronę przed ewoluującymi szczepami infekcji.

Aby przezwyciężyć ten słaby punkt, partnerstwo publiczno-prywatne, w skład którego weszło siedem renomowanych organizacji z Europy, zwarło szyki w ramach projektu EDUFLUVAC w celu opracowania szczepionki przeciw grypie o szerokim i długofalowym spektrum działania.

W toku projektu EDUFLUVAC, nad którym prace rozpoczęły się zaledwie miesiąc temu, ma zostać przyjęte nowatorskie podejście do "edukowania" układu immunologicznego we wzajemnym rozpoznawaniu wspólnych regionów wielu szczepów wirusa grypy.

"Opracowanie uniwersalnej szczepionki przeciw grypie stało się globalnym priorytetem zdrowotnym w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa i pojawianiu się nowych szczepów. Jesteśmy przekonani, że projekt EDUFLUVAC wniesie istotny wkład w osiągnięcie tego zamierzenia" - mówi Othmar Engelhardt, kierownik naukowy z Krajowego Instytutu Norm Biologicznych i Nadzoru w Zjednoczonym Królestwie.

Zespół naukowy spodziewa się osiągnąć lepszą ochronę przed epidemiami grypy poprzez opracowanie szczepionki, która nie tylko zapewnia ogromne korzyści, eliminując konieczność sezonowego szczepienia co roku, ale może także zmniejszyć zapotrzebowanie na kosztowne, doroczne kampanie na rzecz szczepień.

Odile Leroy, dyrektor wykonawcza Europejskiej Inicjatywy na rzecz Szczepień i koordynatorka projektu EDUFLUVAC, zauważa: "Kraje o niskim i średnim dochodzie prowadzą obecnie minimalne programy szczepień przeciw grypie. W ten sposób opracowanie szczepionki wywołującej szeroką i długofalową ochronę ułatwiłoby kampanie na rzecz szczepień i zapewniło ochronę przed grypą dotychczas nieobjętym grupom, korzystającym z ograniczonej opieki zdrowotnej".

Czteroletni projekt, koordynowany przez Europejską Inicjatywę na rzecz Szczepień z siedzibą w Niemczech, otrzymał grant w wysokości 4,6 mln EUR ze środków unijnych.

Źródło: CORDIS, UE.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25813 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365