Złota myśl Racjonalisty: (..) wiele religii nie obiecuje zbawienia ani wyzwolenia duszy, a nawet niewiele mówi o tym, co nas czeka po śmierci. Wyznawcy tych religii nie widzą związku pomiędzy postawą moralną za życia i późniejszymi losami duszy.
Zadanie postawione przed rozpoczętym właśnie projektem unijnym polega na zwalczaniu negatywnych skutków zdrowotnych rozrastających się w Europie populacji kleszczy i pluskiew. Drogą do jego realizacji będzie opracowanie ochronnych i biodegradowalnych tkanin.
W ciągu ostatniej dekady odnotowywano stały rozrost populacji kleszczy i pluskiew - po części ze względu na zmianę klimatu oraz w następstwie nasilonej, globalnej migracji, zmian w schematach stosowania insektycydów a także obniżonej wrażliwości pluskiew na insektycydy.
W odpowiedzi na powyższe problemy zawiązało się konsorcjum dziesięciu partnerów, którzy w ramach projektu BETITEX współpracować będą nad stworzeniem ochronnego i naturalnego materiału, spełniającego normy unijne w zakresie produktów biobójczych. Zespół kładzie nacisk na działania projektowe w dwóch kluczowych obszarach: środki ochrony indywidualnej (SOI) na potrzeby MŚP oraz bielizna pościelowa i stołowa do użytku domowego.
W odróżnieniu od pluskiew, które nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia człowieka, kleszcze przenoszą patogeny mogące wywoływać choroby. Głównym punktem zainteresowania badań prowadzonych w ramach projektu BETITEX jest stosowanie odstraszających aerozoli. Zawierają one biocydy, które mogą zapewnić wyższą ochronę przed kleszczami i pluskwami, ale nie wszystkie spełniają wymogi europejskiej dyrektywy dotyczącej produktów biobójczych ze względu na swoją toksyczność i oddziaływanie na środowisko. Aby temu zaradzić, w toku projektu prowadzona będzie hodowla kultur laboratoryjnych pluskiew i kleszczy równolegle z testami skuteczności biobójczej tkanin poddanych działaniu insektycydów.
Co prawda przemysł tekstylno-odzieżowy pomału zaczyna odpowiadać na zapotrzebowanie na zrównoważoną produkcję w tym sektorze, ale zastosowanie ekologicznych technologii nie jest jeszcze powszechne wśród producentów z tej branży. Z tego względu członkowie konsorcjum BETITEX spodziewają się, że ich prace przyczynią się do promocji bardziej ekologicznej i konkurencyjnej gospodarki poprzez zastosowanie naturalnych, biodegradowalnych materiałów włókienniczych w połączeniu z ekologicznymi technologiami tekstylnymi.
Projekt BETITEX, nad którym prace mają zakończyć się w październiku 2016 r., otrzymał 1,5 mln EUR z bieżącego programu Unii Europejskiej w zakresie dofinansowywania MŚP.