Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.577.607 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 607 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Precz upiory! Będę teraz mówił o człowieku, którego samo imię ma już moc egzorcyzmu, będę mówił o Immanuelu Kancie! Powiadają, że nocne mary pierzchają z przerażeniem, gdy ujrzą miecz katowski. Jakaż więc trwoga musi je ogarniać, gdy wyciągnie się ku nim dłoń uzbrojoną w Kanta "Krytykę czystego rozumu"! Księga owa to miecz, którym w Niemczech dokonano egzekucji na deizmie. (...) Immanuel..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Aborcja bez związku z rakiem piersi (05-12-2013)

Chociaż powszechne przekonanie o tym, jakoby usunięcie ciąży było istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka piersi, okazało się być błędne już prawie dekadę temu (wraz z opublikowaniem słynnej metaanalizy w czasopiśmie Lancet w 2004 roku), nadal często można się na nie natknąć w dyskusjach dotyczących medycznych aspektów aborcji. Nic dziwnego, że ten wciąż żywy mit jest obiektem cieszących się nieustającym zainteresowaniem dodatkowych badań i analiz, a poszczególne aspekty zagadnienia nie przestają zajmować lekarzy/naukowców.

Przykładem takiego "doszczegółowiania" jest duńskie prospektywne badanie kohortowe, którego wyniki opublikowano w tym roku w Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica. Tym razem badacze na warsztat wzięli kobiety po pięćdziesiątce i dodatkowo oceniali ewentualny wpływ relacji czasowych pomiędzy aborcją a wcześniejszymi/późniejszymi ciążami zakończonymi porodem (do analizy włączono kobiety, które rodziły przynajmniej raz - podstawowe ryzyko zachorowania jest tu odmienne niż w przypadku nieródek). Do badania wykorzystano grupę 29 875 kobiet zrekrutowaną w latach 1993-97 w ramach duńskiego badania Diet, Cancer and Health study. W momencie włączenia do programu kobiety były w wieku 50-65 lat i żadna z nich nie chorowała na nowotwór złośliwy, co stanowiło dobry punkt wyjścia do oceny długofalowego ryzyka rzekomo związanego z aborcją. Celem oceny wpływu ewentualnej relacji czasowej pomiędzy zabiegami przerwania ciąży i porodami badane podzielone zostały wg schematu:

  1. Kobiety, które rodziły przynajmniej raz i nigdy nie poddawały się aborcji
  2. Kobiety, które przerywały ciążę po przynajmniej jednym porodzie
  3. Kobiety, u których aborcja poprzedzały późniejsze porody

Dane uwzględnione w szczegółowej analizie to wiek w momencie pierwszego porodu, liczba porodów, ewentualna terapia hormonalna, korzystanie z antykoncepcji hormonalnej, karmienie piersią, wykształcenie, palenie papierosów, konsumpcja alkoholu, BMI, aktywność fizyczna. Ze względu na niezgodność z profilem badania lub brak istotnych danych wyłączono z oceny 4299 uczestniczek - ostateczna liczba badanych wyniosła 25 576. 27% spośród nich przynajmniej raz w życiu usunęło ciążę. Podczas 12 lat trwania badania zdiagnozowano 1215 przypadków raka piersi. Naukowcom nie udało się doszukać żadnego istotnego statystycznie związku pomiędzy przebytymi aborcjami a ryzykiem zachorowania, niezależnie od relacji czasowej pomiędzy zabiegami a ciążami nieprzerwanymi. Próba wyłączenia z analizy którejkolwiek z wymienionych dodatkowych zmiennych również nie wpłynęła znamiennie na rezultat.

Wynik badania pozostaje w zgodności z dotychczasowymi badaniami prospektywnymi zajmującymi się tym tematem - nie notuje się negatywnego wpływu terminacji ciąży na ryzyko zachorowania na raka sutka w przyszłości, nawet w długotrwałej perspektywie.

Artykuł: Induced abortion and breast cancer among parous women: a Danish cohort study. CM Braüner, K Overvad, A Tjønneland, J Attermann. Abstrakt.


Paulina Łopatniuk

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26273 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365