Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.030.515 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Czas robi swoje. A ty człowieku?"
Nowinki i ciekawostki naukowe

POLAR donosi o zagadkowej polaryzacji kosmicznych błysków gamma (15-01-2019)
Detektor POLAR został uruchomiony we wrześniu 2016 r. na pokładzie chińskiego laboratorium kosmicznego Tiangong-2. Naukowcy opublikowali właśnie pierwsze wyniki naukowe w czasopiśmie Nature Astronomy. POLAR jest efektem współpracy pomiędzy Szwajcarią (Uniwersytet w Genewie i Paul Scherrer Institut), Polską (Narodowe Centrum Badań Jądrowych) i Chinami. Błyski gamma (GRB) są obserwowane jako bardzo krótkotrwałe sygnały rentgenowskie pochodzące ze źródeł, które znajdują się w kosmologicznych odległościach od Ziemi. Te źródła emitują w ciągu kilku sekund więcej energii niż Słońce w czasie całego swojego życia i nie wiadomo, jak to robią. Kierunki błysków nie ..(jeszcze 4923)»

Na Marsie odkryto 'jezioro' ciekłej wody (26-07-2018)
Pod powierzchnią Czerwonej Planety obecna jest ciekła woda. O wynikach obserwacji prowadzonych za pomocą Sondy Mars Express poinformowała w środę Europejska Agencja Kosmiczna ESA. Dane zebrane przez radar wysłanej przez ESA sondy Mars Express wskazują na to, że zbiornik ciekłej wody znajduje się pod warstwami lodu i pyłu w rejonie południowego bieguna Marsa. Nie brak dowodów, że w przeszłości woda była obecna na powierzchni planety; świadczą o tym chociażby wyschnięte doliny rzek. Zarówno okrążające planetę sondy, jak i lądowniki oraz łaziki wykryły też wcześniej obecność minerałów, które mogą powstać tylko w obecności płynnej wody. ..(jeszcze 2627)»

Wielka kumulacja: czerwony księżyc i opozycja Marsa (26-07-2018)
Dwa niezwykłe zjawiska astronomiczne - najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca i opozycję Marsa - będzie można zobaczyć jednego dnia, 27 lipca - powiedział PAP popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Jak powiedział Wójcicki, całkowite zaćmienie Księżyca powinno być widoczne dla większości mieszkańców Polski, a do jego obserwacji nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych. W sumie zjawisko potrwa niemal 1 godzinę 43 minuty i będzie najdłuższe w tym stuleciu. Następnie równie długie całkowite zaćmienie Srebrnego Globu wypadnie w 2123 roku. Astronomiczny spektakl rozpocznie się 27 lipca wieczorem. "Księżyc wzejdzie w Polsce ..(jeszcze 3540)»

Wybuchy supernowych wpłynęły na globalne ocieplenie Ziemi w XX w. (27-12-2017)
Promieniowanie z eksplodujących gwiazd oddziałuje na ziemskie zachmurzenie - wynika z nowej publikacji w "Nature Communications". Opisany mechanizm mógł częściowo decydować o średniowiecznym ociepleniu, tzw. małej epoce lodowcowej czy zmianach klimatu XX wieku. Duńsko-izraelski zespół kierowany przez naukowców z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego przedstawia sposób, w jaki promieniowanie kosmiczne może wpływać na ziemski klimat. Jak tłumaczą badacze, wysokoenergetyczne cząstki promieniowania kosmicznego, np. pochodzące z supernowych wybijają elektrony z cząsteczek w atmosferze i tworzą w ten sposób dodatnie jony. Zapobiegają one wyparowaniu ..(jeszcze 2599)»

Od dziś nad Polską mogą występować zorze polarne (08-09-2017)
Dzięki silnym rozbłyskom na Słońcu w najbliższych dniach możliwe są zorze polarne nad Polską. Największe szanse na ich zobaczenie będą mieli mieszkańcy północnej części kraju. Mogą też wystąpić zakłócenia w łączności i działaniu systemu GPS. Jak poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w środę na Słońcu odnotowano dwa silne rozbłyski, w tym jeden rekordowo potężny. Pierwszy nastąpił około godz. 11.10 polskiego czasu, a drugi o godz. 14.02. Ten drugi był najsilniejszy od ponad dekady. Oba zostały zarejestrowane przez należące do NASA obserwatorium - Solar Dynamics Observatory (SDO).

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/polarlicht.jpg"

..(jeszcze 2248)»

Polska nauka astronomią silna (03-05-2016)
Polacy są liderami w wielu dziedzinach współczesnej astronomii. Nasi astronomowie są autorami wielu ważnych odkryć naukowych, regularnie publikują bardzo dużo artykułów w najlepszych światowych czasopismach naukowych, w tym w Nature i Science, zdobywają granty ERC - mówi PAP prof. Grzegorz Pietrzyński. Warunki dla prowadzenia badań w Polsce są dobre i w wielu aspektach nie odbiegają od zagranicznych - uważa rozmówca PAP. Ważne jest dla niego wsparcie z wielu agencji, np z Narodowego Centrum Nauki (NCN) czy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), choć zaznacza, że w rywalizacji o granty jest spora konkurencja, ponieważ powstało wiele grup naukowych prowadzących ..(jeszcze 4726)»

Przełomowe odkrycie: zaobserwowano na Ziemi zmarszczki czasoprzestrzeni (12-02-2016)
Naukowcy mają powód do świętowania! W czwartek ogłosili światu, że po raz pierwszy zaobserwowano fale grawitacyjne. Międzynarodowe badania - w tym Polaków - pokazały, że we wrześniu przez Ziemię przeszły zmarszczki czasoprzestrzeni, ślad kosmicznej katastrofy. Wyniki eksperymentu ogłoszono na konferencjach odbywających się równolegle w USA i we Włoszech. Swoją zorganizowała też w Warszawie Polska Akademia Nauk. W badaniach brali udział naukowcy z kilkunastu krajów - w tym z Polski. To badacze związani z eksperymentami przy detektorach LIGO w USA oraz Virgo we Włoszech - łącznie ponad 1300 osób (w tym 15 Polaków). 14 września ub.r. ..(jeszcze 7413)»

NASA ogłosiła odkrycie niebieskiego nieba oraz zamarzniętej wody na Plutonie! (08-10-2015)
Nowe zdjęcia pochodzą z sondy New Horizons. Fotografie pokazują, że na tej karłowatej planecie występują niebieskie mgły, a miejscowo także lodowe powierzchnie. - To niesamowite! - powiedział w czwartek Alan Stern z Instytutu Badawczego SwRI, kierownik misji New Horizons - sondy kosmicznej NASA. - Ten świat żyje.

Pluton to planeta karłowata, najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 roku Pluton oficjalnie był uznawany za dziewiątą planetę Układu ..(jeszcze 1244)»

Geolog z PAN o wodzie na Marsie: to przełomowa informacja (29-09-2015)
Ciemne pasma na zboczach krateru Garni na Marsie. Źródło: NASA/JPL/University of Arizona. Co innego - podejrzewać, że woda w stanie płynnym może być obecna na Marsie, a co innego - potwierdzić to. To przełomowa informacja - powiedziała PAP dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN we Wrocławiu. Dr Łosiak odniosła się w ten sposób do poniedziałkowego doniesienia amerykańskiej agencji kosmicznej. NASA ogłosiła, że ma dowody z obserwacji spektroskopowych na występowanie uwodnionych soli na powierzchni Marsa, co wskazuje na okresową obecność ciekłej wody w miejscach, w których są one obecne. Najnowsze analizy danych zebranych przez ..(jeszcze 4215)»

Historia polskiej astronomii ocalona z... brytyjskiego śmietnika (05-05-2015)
Opis zniszczenia obserwatorium UW podczas powstania warszawskiego i m.in. przedwojenne publikacje polskich astronomów kilka lat temu wyrzuciło londyńskie obserwatorium astronomiczne. Ze śmietnika ocalił je jednak polski badacz, którego uwagę przykuł kontener pełen papierów. "Parę lat temu w drodze do pracy w Obserwatorium Uniwersytetu Londyńskiego zauważyłem wielki kontener na śmieci wypełniony papierami. Okazało się, że obserwatorium potrzebuje miejsca na biura i likwiduje bibliotekę, wyrzucając większość zbiorów do śmietnika. Wziąłem więc urlop na cały dzień i przejrzałem wszystko, co wpadło mi w ręce, zakopując się po pas w tysiącach publikacji naukowych" ..(jeszcze 3751)»

Polska specjalność: poszukiwanie planet (12-04-2015)
Pierwszy układ planet poza Układem Słonecznym odkrył Aleksander Wolszczan, otwierając nowy rozdział w astronomii. Od tego czasu poszukiwanie planet stało się niemal polską domeną, a nowe obiekty znajdują dziś nie tylko naukowcy, ale też polscy internauci, a nawet licealiści. Wszystko zaczęło się we wrześniu 1991 roku, kiedy prof. Aleksander Wolszczan odkrył pierwszy układ planet poza Układem Słonecznym. Informację o przełomowym dla światowej nauki odkryciu w styczniu 1992 roku opublikowało pismo "Nature". Samemu Wolszczanowi odkrycie zapewniło miejsce wśród najwybitniejszych naukowców w historii, a pismo "Nature" umieściło wśród najbardziej fundamentalnych ..(jeszcze 6263)»

Astronarium – nowy program o kosmosie w Telewizji Polskiej (26-02-2015)
"Astronarium" to tytuł nowego, cyklicznego programu o astronomii i badaniach kosmosu, który będzie emitowany co tydzień na ogólnopolskiej antenie Telewizji Polskiej (TVP). Premierę zaplanowano na 2 marca - informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA).

Według zapowiedzi PTA, które jest współproducentem programu, oraz TVP, głównymi bohaterami poszczególnych odcinków programu będą polscy naukowcy badający kosmos - astronomowie, inżynierowie i badacze z innych dziedzin nauki. Pierwsze odcinki będą przedstawiać m.in. polskie sztuczne satelity, największy ..(jeszcze 2877)»

Izerski Park Ciemnego Nieba świętuje piąty rok działalności (09-11-2014)
Prawie 2 tys. gwiazd można zobaczyć w Izerskim Parku Ciemnego Nieba, znajdującym się w Sudetach Zachodnich. W listopadzie placówka, przybliżająca problem zanieczyszczenia światłem i zabiegająca o zachowanie ciemności nocnego nieba, świętuje piątą rocznicę powstania. Izerski Park Ciemnego Nieba powstał 4 listopada 2009 r., jako pierwszy taki park w Europie. Ma powierzchnię prawie 75 km kw. i znajduje się w środkowej części Gór Izerskich - w Sudetach Zachodnich. Park jest wspólną polsko-czeską inicjatywą, która przybliża problem zanieczyszczenia światłem i daje możliwość obserwowania nocnego nieba pełnego gwiazd.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/b_000310_11062012_ciemne_niebo_lesniews

..(jeszcze 2590)»

Pierwsza partia powojennych numerów „Uranii” w internetowym archiwum (17-09-2014)
Okładka Uranii nr 1-2/1946. Źródło: Urania - Postępy Astronomii1. Okładka Uranii nr 1-2/1946. Źródło: Urania - Postępy Astronomii Cyfrowe Archiwum Uranii wzbogaciło się o komplet powojennych numerów czasopisma z lat 1946-1959, poinformowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, wydawca czasopisma "Urania - Postępy Astronomii". Do tej pory w cyfrowym archiwum ..(jeszcze 2237)»

Polscy astronomowie odkryli zimną Ziemię w układzie dwóch gwiazd (06-07-2014)
Międzynarodowy zespół naukowców, z udziałem Polaków, odkrył pozasłoneczny układ planetarny z zimną planetą wielkości dwóch mas Ziemi - informuje Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego. Informacja o odkryciu została opublikowana w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie "Science". Nowy układ planetarny nosi oznaczenie OGLE-2013-BLG-0341LB. Obejmuje jedną planetę, która okrąża gwiazdę znajdującą się w układzie podwójnym. Odległość planety od gwiazdy jest porównywalna z dystansem Ziemia-Słońce. Druga z gwiazd układu podwójnego znajduje się natomiast 15 razy dalej, czyli mniej więcej w odległości trzy razy większej jak Jowisz od ..(jeszcze 5608)»

Inżynieria kosmiczna na Uniwersytecie Zielonogórskim (21-03-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Uniwersytet Zielonogórski jako pierwsza uczelnia w kraju powołał kierunek inżynieria kosmiczna. Studia o tym profilu będą zwieńczone tytułem inżyniera - poinformowała PAP rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko. Celem powołanego w środę przez senat uczelni kierunku jest przygotowanie kadr ..(jeszcze 1933)»

Polacy uczestniczą w misji sondy Rosetta (04-03-2014)
Sonda kosmiczna Rosetta, z urządzeniami opracowanymi przez Polaków, dotarła już w okolice Saturna. Lądownik Rosetty ma osiąść na pędzącej przez kosmos komecie, co zaplanowano na koniec 2014 roku - informuje Ministerstwo Gospodarki. Kometa nosi nazwę 67P/Churyumov-Gerasimenko (czyt. Czuriumow-Gierasimienko). Większość czasu spędza daleko od Słońca jako "brudna kula śniegu" - zlepek lodu i skał. Gdy zbliża się do Słońca, lotne substancje zaczynają odparowywać z jądra, wysyłając fontanny cząstek pyłu. Wokół jądra powstaje otoczka, zwana komą. Formuje się także najbardziej charakterystyczna cecha komety - warkocz. Komety to najmniej jak dotąd ..(jeszcze 2831)»

UE rozpoczyna projekt równouprawnienia w kosmosie (20-02-2014)
Dlaczego w kosmosie jest więcej mężczyzn niż kobiet? Odpowiedź może nie być tak prosta, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Według wykorzystywanych przez NASA modeli fizjologicznych, próg akceptowalnego promieniowania kosmicznego w przypadku astronautek jest niższy niż u astronautów, co oznacza, że ich możliwości eksploracji kosmosu są bardziej ograniczone. Uznaje się, że narażenie na promieniowanie przez długi czas przebywania w dalekiej przestrzeni kosmicznej lub na powierzchni niektórych planet powoduje wzrost ryzyka zapadnięcia na nowotwór. Zgodnie z danymi NASA, ryzyko dodane zapadnięcia mężczyzny na nowotwór po trwającej 1.000 dni misji na Marsa sięga ..(jeszcze 3254)»

Yutu: 'Dobranoc, Ziemianie' (10-02-2014)
Chiński łazik Yutu zwany też Jadeitowym Królikiem buszujący od 14 grudnia 2013 po Księżycu przesłał na ziemię komunikat, że może nie przetrwać aktualnej księżycowej nocy (która trwa ok. dwóch tygodni, kiedy temperatura spada nawet do -233 st.C), kończąc: "Goodnight, Earth, goodnight, humanity." Zobacz cały komunikat. Łazik sprowadzony został w ramach misji o nazwie Chang'e 3 - której nazwa nawiązuje do tego, że Chiny stały się trzecim krajem, który wylądował na Księżycu, ..(jeszcze 650)»

Europejski turniej łazików marsjańskich w Świętokrzyskiem (08-02-2014)
Województwo świętokrzyskie będzie gospodarzem międzynarodowych zawodów konstruktorów łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014, które odbędą się we wrześniu. W poniedziałek w Podzamczu Chęcińskim podpisano umowę w tej sprawie. Dokument potwierdzający organizację europejskich zawodów w Świętokrzyskiem podpisali w poniedziałek marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz prezes Mars Society Polska Mateusz Józefowicz. Zawody zostaną zorganizowane dniach 5-7 września na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim (powiat kielecki). Jak powiedział dziennikarzom marszałek województwa Adam ..(jeszcze 4026)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26234 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365