Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.576.910 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 346 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Dość dobrze znam - i to nie tylko w literackim wydaniu - chrześcijańską mitologię i nie znajduję tam niczego dobrego czy pięknego. Czytałem lepsze.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2014, Październik (24)

Psychologia
W wojsku jest mniej samobójców niż w cywilu, ale wciąż za dużo (29-10-2014)
To mit, że żołnierze częściej popełniają samobójstwo niż cywile. Wciąż jednak zbyt wielu wojskowych ginie z własnej ręki. Wybierają "pewne" sposoby, minimalizujące szanse niepowodzenia - mówi PAP psychiatra prof. Antoni Florkowski. Kilkunastu żołnierzy zawodowych popełnia samobójstwo każdego roku. W porównaniu do mężczyzn w tej samej grupie wiekowej w cywilu odsetek samobójców w armii jest niższy. Jak mówi PAP prof. Florkowski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który przeanalizował samobójstwa żołnierzy zawodowych w latach 1978-2010, statystyki przez ostatnie lata poprawiły ..(jeszcze 5928)»

Zdrowie
Rośliny lecznicze i kosmetyczne - nauka w ogrodzie (27-10-2014)
Blisko 200 gatunków roślin rodzimych i egzotycznych znajduje się w nowo otwartym Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych przy bydgoskim Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Liczący 3,5 tys. m kw. ogród służy głównie do celów dydaktycznych. "Rośliny zostały wybrane ze względu na częstość występowania. Mówimy o nich podczas podstawowych zajęć ze studentami farmacji i kosmetologii, ponieważ znajdują swoje zastosowanie w fitoterapii (ziołolecznictwo - PAP) i w kosmetologii" - powiedział PAP adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji Collegium Medicum dr Maciej Balcerek. Ogród założono przy budynku wydziału farmaceutycznego, ..(jeszcze 1552)»

Archeologia
W Polsce odkryto nowy gatunek prehistorycznego ptaka (27-10-2014)
Żył 29 mln lat temu i był wielkości dzisiejszej kuropatwy - nowo odkryty gatunek ptaka nosi nazwę Sobniogallus albinojamrozi. To pierwszy poznany gatunek ptaka grzebiącego - kuraka z okresu oligocenu na obszarze dzisiejszej Polski. "Do dziś przetrwała duża część skamieniałego szkieletu ptaka. Niestety, kości nóg i głowy nie zachowały się, nie można więc powiedzieć nic szczegółowego o trybie życia opisanego ptaka" - wyjaśnia PAP prof. dr hab. Zbigniew M. Bocheński z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, członek zespołu opracowującego znalezisko.

..(jeszcze 1661)»

Medycyna
Dobre rezultaty leczenia SLA komórkami macierzystymi (26-10-2014)
Lekarze naukowcy z wydziału nauk medycznych olsztyńskiego uniwersytetu jako pierwsi w kraju ogłosili w piątek na sympozjum wyniki leczenia stwardnienia zanikowego bocznego (SLA) komórkami macierzystymi. Rezultaty są na światowym poziomie. Kierujący zespołem neurologów i neurochirurgów prof. Wojciech Maksymowicz wraz z neurologiem prof. Adamem Czaplińskim (na co dzień pracuje w Zurichu) ogłosili wyniki badań olsztyńskich naukowców podczas międzynarodowego sympozjum neurologicznego odbywającego się w piątek w Olsztynie. Lekarze poinformowali, że ich zespół dysponuje wynikami badań 11 chorych na stwardnienie zanikowe boczne, którym podano komórki macierzyste. ..(jeszcze 5526)»

Ekologia
Naukowcy zarybiają węgorzem polskie akweny (23-10-2014)
1 mln sztuk narybku węgorza wpuszczą w tym tygodniu do Zalewu Szczecińskiego, Odry, rzeki Warty i Noteci naukowcy z olsztyńskiego Instytutu Rybactwa Śródlądowego (IRŚ). To część europejskiego programu ochrony tego gatunku ryby uważanego za ginący. Jak podał PAP dr Stanisław Robak z IRŚ zarybienie akwenów jest finansowane z funduszy Unii Europejskiej i budżetu państwa. Od środy do piątku naukowcy z rybakami będą zarybiać takie akweny jak Zalew Szczeciński, jezioro Dąbie, Myśliborskie, Wicko, jeziora Pobrzeża Szczecińskiego, rzekę Odrę, Wartę w Parku Narodowym Ujście Warty oraz Noteć w Drezdenku.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/wegorzeuropejskiwiki.jpg"

..(jeszcze 2257)»

Zdrowie
Wegetarianizm może obniżać płodność mężczyzn (23-10-2014)
Wegetarianizm mężczyzn może być przeszkodą dla ich szans na poczęcie dzieci, ujawniły wieloletnie badania amerykańskie. Naukowcy uważają, że przyczyny mogą obejmować niedobory witamin i obecność hormonów żeńskich w soi, która jest popularna wśród wegetarian. "Okazało się, że dieta ma istotny wpływ na jakość nasienia. Diety wegetariańskie i wegańskie były związane ze znacznie niższą liczbą plemników niż wszystkożernych diet ", powiedział główny autor badania Eliza Orzylowska. "Mimo, że ci ludzie nie są bezpłodni, to może to odgrywać rolę w planowaniu, szczególnie dla par, które próbują zajść w ciążę w sposób naturalny, w staromodny sposób przez te dziwne ruchy." ..(jeszcze 572)»

Medycyna
Dobre wirusy oczyszczą rany z bakterii (22-10-2014)
Rany oparzeniowe, cukrzycowe, czy u pacjentów onkologicznych po naświetlaniach, goją się długo i są bardzo narażone na zakażenia bakteryjne. W walce ze stanami zapalnymi i infekcjami mogą pomóc lekarzom bakteriofagi -"dobre" wirusy bakteryjne. Leczenie zainfekowanych ran za pomocą bakteriofagów nosi nazwę fagoterapii i będzie możliwe dzięki innowacyjnemu lekowi, który powstaje w Krakowie. Bakteriofagi skierowane są przeciwko określonym gatunkom, a nawet szczepom bakterii, np. przeciwko groźnej bakterii jaką jest gronkowiec złocisty. Nad lekiem opartym o te wirusy pracuje Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek BIOMED Spółka Akcyjna (Biomed). Powodzenie ..(jeszcze 5265)»

Medycyna
Sukces nowatorskiej operacji pacjenta z przerwanym rdzeniem kręgowym (22-10-2014)
Pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym po nowatorskiej operacji wykonanej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego. Po raz pierwszy na świecie pacjentowi z takim urazem przeszczepiono glejowe komórki węchowe pobrane z mózgu. W roku 2010 czterdziestoletni obecnie Darek Fidyka został kilkakrotnie dźgnięty nożem w plecy, co spowodowało paraliż mięśni poniżej klatki piersiowej. Teraz może chodzić, używając balkonika. "Gdy nie czujesz niemal połowy własnego ciała, jesteś bezradny, gdy jednak czucie powraca, to jakbyś narodził się na nowo" - powiedział w rozmowie z BBC.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/przeszczeprdzenia.jpg"

..(jeszcze 6004)»

Archeologia
W Poznaniu wystawa o historii piwa w Sudanie (21-10-2014)
"Piwo w starożytnym Sudanie" to tytuł nowej wystawy czasowej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Można na niej obejrzeć naczynia, w których przechowywano złocisty trunek 1500 lat temu w rejonie środkowego Nilu. Pięknie dekorowane naczynia ceramiczne prezentowane na nowej wystawie są wystawione na widok publiczny po raz pierwszy. Pochodzą z wykopalisk przeprowadzonych przez archeologów z poznańskiego Muzeum Archeologicznego w ramach badań ratunkowych na IV katarakcie Nilu w latach 2003 - 2010. Zabytki znaleziono w kurhanach zlokalizowanych w miejscowościach es - Sadda, Saffi i Hagar el - Beida w Sudanie.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/piwosudan.jpg"

..(jeszcze 1460)»

Różności
Maria pomaga Juliuszowi (19-10-2014)
Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) pomogą swoim francuskim kolegom ustalić precyzję obliczeń grzania promieniowaniem gamma w budowanym w Cadarache reaktorze badawczym Jules Horowitz Reaktor (JHR). Badania są przykładem wspólnych działań podejmowanych w związku z podpisaną 9 grudnia 2011 r. umową określającą ramy współpracy między Commissariat á l'Energie Atomique ( CEA), francuską organizacją będącą europejskim liderem w dziedzinie badań, rozwoju i innowacji w zakresie energii jądrowej, a Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Polska strona zaoferowała doświadczenie w badaniach w dziedzinie fizyki jądrowej i reaktorów wodnych dotyczących w szczególności ..(jeszcze 6669)»

Wydarzenia
W Kaliszu otwarto Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych (19-10-2014)
Badania na rzecz przemysłu lotniczego i precyzyjnego prowadzić będzie otwarte w piątek w Kaliszu (Wielkopolskie) Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych. Centrum utworzone zostało przy tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (PWSZ). Obiekt rozpocznie regularną pracę badawczą na początku przyszłego roku. Projekt prowadzony był od lipca 2012 roku, jego całkowita wartość wyniosła 25 mln zł. Ponad 18,7 mln zł pochodziło ze środków unijnych. Według rzecznika prasowego PWSZ Piotra Michalaka, Centrum przyczyni się do rozwoju technologiczno-naukowego w subregionie kalisko-ostrowskim. "Centrum stanowić będzie naukową kotwicę dla przemysłu ..(jeszcze 2209)»

Językoznawstwo
Studenci z Rzeszowa bezpłatnie uczą się chińskiego w Chinach (17-10-2014)
Dziewięcioro studentów filologii angielskiej ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozpoczęło w Chinach, w ramach współpracy między uczelniami, bezpłatną naukę języka chińskiego. Zajęcia potrwają pół roku. Studenci rzeszowskiej uczelni, którzy wyjechali do Chin, to Polacy i Ukraińcy. Biorą oni udział w intensywnym kursie nauki języka chińskiego dla obcokrajowców wraz ze studentami z innych krajów z Europy i Azji. Lekcje odbywają się w partnerskiej uczelni Ashan Normal University w prowincji Liaoning, w północno-wschodnich Chinach, w profesjonalnym Centrum Nauczania Języka Chińskiego dla Obcokrajowców. ..(jeszcze 2579)»

Medycyna
Lekoterapia w cyfrowej asyście (17-10-2014)
Aplikację, która pomaga w bezpiecznym zażywaniu leków, stworzyli studenci Politechniki Gdańskiej. Dr Poket podpowiada użytkownikom, które tabletki wchodzą w interakcje z alkoholem, po jakich nie można prowadzić auta, a które są groźne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Mateusz Zauliczny i Marcin Michalak udostępniają wybrane moduły aplikacji bezpłatnie na Google Play. Jak informuje w serwisie prasowym Politechnika Gdańska, aplikacja Dr Poket jest w fazie rozwoju. W przygotowaniu jest m.in. baza odpowiedników zagranicznych leków dostępnych w Polsce, wraz z ich nazwami handlowymi. Pełna wersja będzie gotowa w połowie przyszłego roku. ..(jeszcze 2467)»

Ekologia
W Puszczy Augustowskiej będzie więcej głuszców (16-10-2014)
Puszczę Agustowską zasiedli 40 nowych lokatorów; będą to jedne z najrzadziej spotykanych ptaków w Polsce - głuszce. Lasy Państwowe informują, że zwierzęta te zostaną wypuszczone w leśne ostępy w listopadzie. Rzeczniczka LP Anna Malinowska poinformowała PAP, że czterdzieści głuszców trafiło do Polski w czwartek po południu. Ptaki zostały przywiezione z Rosji. Malinowska podkreśliła, że Puszcza Augustowska jest jedną z ostatnich naturalnych ostoi głuszca. Niegdyś liczna populacja tego ptaka pod wpływem m.in. polowań została znacząco ograniczona. Jak wyjaśniła, obecnie w Puszczy żyje od 30 do 35 osobników. Ptaki te można spotkać jeszcze na ..(jeszcze 2133)»

Zdrowie
Superzdrowy szpinak, niełącznie produktów i inne mity nt. jedzenia (15-10-2014)
Szpinaku nie trzeba gloryfikować, bo przyswajamy tylko 1 proc. zawartego w nim żelaza. Pomidora w sałatce warto ochronić warstewką tłuszczu zanim wkroimy do nich ogórka, który zabierze witaminę C. Nie miejmy też złudzeń co do brązowego cukru, w łyżeczce ma tylko 3 kcal. mniej niż biały. Dobra wiadomość dla tych, których w dzieciństwie prześladowano szpinakiem. "Szpinak od czasu do czasu należy zjeść, ale nie należy go gloryfikować jako wspaniałego źródła żelaza" - powiedziała PAP dr hab. Małgorzata Drywień ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Produkty roślinne jako źródła żelaza zupełnie się nie sprawdzają. Podobna ilość żelaza, co w szpinaku, znajduje ..(jeszcze 4179)»

Różności
Prof. Lewenstein: Polska może przyciągać zagranicznych naukowców (13-10-2014)
Fot. PAP/ Paweł Kula1. Fot. PAP/ Paweł Kula Polska może być atrakcyjna dla uczonych z innych krajów. Najlepsze ośrodki oferują coraz lepsze pieniądze i wysoką jakość badań - mówi PAP prof. Maciej Lewenstein - polski fizyk, dwukrotny zdobywca prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań. "Polska może być atrakcyjna dla badaczy z zagranicy. Formalnie skończyłem ..(jeszcze 6064)»

Medycyna
Rosiczka przyjacielem człowieka (13-10-2014)
Nie chcemy stosować zbyt wielu antybiotyków, ale przecież nie możemy wyrzec się substancji, które zwalczają bakterie. Czym więc możemy zastąpić najczęściej stosowane leki bakteriobójcze? Być może niektóre choroby będzie można pokonać substancją, którą wytwarzają... rosiczki, czyli mięsożerne rośliny. Takie związki izoluje grupa uczonych z Politechniki Gdańskiej. Rośliny mięsożerne z rodziny rosiczkowatych rosną w miejscach bagnistych, często w płytkiej wodzie. W Polsce występują tylko trzy gatunki. Rosiczki wykształcają charakterystyczne liście pułapkowe wyposażone we włoski gruczołowe wydzielające lepką ciecz wabiącą drobne zwierzęta. ..(jeszcze 3667)»

Wydarzenia
Dr Badowski: nobliści odsłonili kawałek "teorii umysłu" (11-10-2014)
Zdobywcy medycznego Nobla odsłonili kolejny kawałek "teorii umysłu". Być może w przyszłości dzięki m.in. ich odkryciom będzie można kontrolować i wpływać na to, co chcemy, a czego nie chcemy pamiętać - ocenia dr Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik. W poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski ogłosił, że tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: John O´Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard I. Moser za odkrycie w mózgu neuronów, które umożliwiają orientację w przestrzeni. Dr Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik podkreślił, że nobliści wykazali, że mamy w mózgu specyficzną mapę-siatkę, tworzoną ..(jeszcze 3210)»

Biologia
Rafa koralowa w Kielcach, czyli tajemnicza historia świętokrzyskiego (08-10-2014)
Budowle przypominające współczesne rafy koralowe, tropikalne morze, morskie potwory i dinozaury, to wszystko przed milionami lat znajdowało się na terenie świętokrzyskiego. Takich nieodkrytych tajemnic wciąż jest w tym miejscu wiele - mówi PAP Michał Poros z Geoparku Kielce. "Wyjątkowość regionu świętokrzyskiego polega na tym, że mamy tutaj nagromadzenie dużej ilości skał odsłoniętych na powierzchni. Dokumentują one 600 mln lat historii dziejów Ziemi. Jest to niespotykana sytuacja na skalę Polski i Europy" - powiedział PAP Michał Poros - kierownik Centrum Geoedukacji - Geopark Kielce.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/stworkiswiwetokrzyskie.jpg"

..(jeszcze 2699)»

Wydarzenia
Polscy studenci wiedzą, jak rozwiązać problem braku wody pitnej na świecie (08-10-2014)
Zespół studentów trzech warszawskich uczelni Bio Rangers, znalazł sposób na rozwiązanie problemu braku wody pitnej na świecie. Opracowany przez drużynę model biznesowy Water Hub będzie reprezentował Polskę podczas finału międzynarodowego konkursu G20 Global Business Challange, który w listopadzie odbędzie się w Australii. Konkurs ma umożliwić stworzenie innowacyjnego projektu technologicznego służącego rozwiązaniu globalnego problemu braku wody na świecie. W konkursie wzięły udział drużyny z całego świata. Do ścisłej czołówki zakwalifikowało się sześć ekip z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii oraz Polski. Finał konkursu odbędzie w australijskim Brisbane ..(jeszcze 2437)»

Ekologia
Nie tak łatwo wyhodować superlas (08-10-2014)
Drzewa leśne - podobnie jak drzewa owocowe czy kwiaty - też można hodować tak, by powstawały osobniki najlepiej dostosowane do potrzeb człowieka. Proces ten jednak trwa o wiele dłużej i nie jest tak intensywny. Mówi o tym badacz drzew, dr Daniel Chmura. "Jeden kawałek lasu nie może pełnić wszystkich funkcji w jednakowym stopniu - nie możemy mieć dużej ilości dobrego drewna i atrakcyjnego turystycznie lasu z grzybami i jagodami na jednym obszarze. Te funkcje w pewnym stopniu kłócą się ze sobą" - przyznaje w rozmowie z PAP dr Daniel Chmura z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. Jego zdaniem z lasów powinno się wydzielić funkcję intensywnej ..(jeszcze 3833)»

Technika
Telewizja swobodnego puntu widzenia (07-10-2014)
Widz zawodów sportowych będzie mógł stać się reżyserem ujęć jak z "Matriksa" - objeżdżać bokserski ring wirtualną kamerą i oglądać wydarzenie z różnych stron. Takie możliwości daje telewizja swobodnego punktu widzenia, nad którą pracują badacze z Poznania. W klasycznej już scenie z filmu "Matrix" bohaterka wykonuje skok i zastyga w locie - kamera w tym czasie okrąża postać, a widz może obejrzeć tę scenę z różnych stron - tak, jakby oglądał rzeźbę. Badacze pracują nad tym, aby podobne efekty można było uzyskać podczas transmisji sportowych. Być może w przyszłości widz będzie mógł więc zatrzymać walkę zapaśników w momencie rzutu lub walkę bokserską w chwili uderzenia ..(jeszcze 3442)»

Wydarzenia
Minister nauki: uczelnie powinny być liderami przemian cywilizacyjnych (04-10-2014)
Choć od czasu transformacji zaszło już wiele przemian, to potrzebny jest nam skok cywilizacyjny; liderem takich przemian mogą być szkoły wyższe - mówiła w środę minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska podczas inauguracji roku akademickiego na UW. W roku 25-lecia przemian w Polsce należy przypominać o ważnej roli uczelni w procesie transformacji - zarówno tej, która już miała miejsce, jak i tej, która będzie jeszcze następować - powiedział minister na Uniwersytecie Warszawskim.


Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska

..(jeszcze 2990)»

Technika
Pierwszy kompozytowy most w Polsce (03-10-2014)
Pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie innowacyjny most z materiałów kompozytowych powstaje w miejscowości Błażowa pod Rzeszowem. Projekt Com-bridge realizuje konsorcjum kierowane przez Mostostal Warszawa S.A. z udziałem Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i firmy Promost Consulting z Rzeszowa. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej przeznaczyło na ten cel 5 mln 150 tys. złotych. "Zastosowanie materiałów kompozytowych powoduje, że konstrukcje są lżejsze oraz ..(jeszcze 4126)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365