Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.580.712 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5658 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzę w boskość Chrystusa i jest wiele twierdzeń ortodoksyjnego wyznania wiary, pod którymi nie mogę się podpisać".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Lekoterapia w cyfrowej asyście (17-10-2014)

Aplikację, która pomaga w bezpiecznym zażywaniu leków, stworzyli studenci Politechniki Gdańskiej. Dr Poket podpowiada użytkownikom, które tabletki wchodzą w interakcje z alkoholem, po jakich nie można prowadzić auta, a które są groźne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Mateusz Zauliczny i Marcin Michalak udostępniają wybrane moduły aplikacji bezpłatnie na Google Play.

Jak informuje w serwisie prasowym Politechnika Gdańska, aplikacja Dr Poket jest w fazie rozwoju. W przygotowaniu jest m.in. baza odpowiedników zagranicznych leków dostępnych w Polsce, wraz z ich nazwami handlowymi. Pełna wersja będzie gotowa w połowie przyszłego roku.

Aplikacja nie zastępuje porady lekarskiej, ale może być dodatkowym ostrzeżeniem, jeśli pacjent zapomni poinformować lekarza o aspektach zdrowotnych istotnych dla terapii. Marcin Michalak, absolwent inżynierii biomedycznej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, podaje przykład alergii. Jeśli pacjent przyjmuje kilka różnych leków, może - już po wizycie - sprawdzić czy pigułki nie kolidują ze sobą.

"Opracowaliśmy cały system, który ma służyć bezpiecznemu przyjmowaniu leków. Przecież nie zawsze ulotkę mamy pod ręką. Dr Poket ma być ułatwieniem szczególnie dla osób, które przyjmują więcej leków" - potwierdza Mateusz Zauliczny, doktorant na Wydziale Chemicznym PG.

Jak wyjaśnia Zauliczny, osoba korzystająca z systemu otrzyma powiadomienie np. SMS-em, kiedy przyjdzie pora, aby przyjąć lekarstwo. Aplikacja różni się od zwykłego telefonicznego kalendarza. Jeśli chory nie zareaguje i odpowiednio nie oznaczy przypomnienia, to wówczas powiadomienie dostanie opiekun chorego.

Aby skorzystać z aplikacji Dr Poket należy przyłożyć smartfona do kodu kreskowego, który znajduje się na opakowaniu leku lub wpisać w wyszukiwarkę aplikacji nazwę medyczną. Dane wgrane w aplikację pochodzą z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Nowe narzędzie telemedycyny będzie adresowane do osób prywatnych i profesjonalnych placówek medycznych. Komercjalizacją rozwiązania będzie się zajmowała spółka, którą młodzi wynalazcy założyli w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER, gdzie otrzymali wsparcie na rozwój projektu. Studenci działają w sześcioosobowym zespole, który uzupełniają Sebastian Mul, Zuzanna Struczewska, Maciej Zasada oraz Maciej Jurewicz.

Michalak od ponad dziesięciu lat jest członkiem Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia, na PG studiował inżynierię biomedyczną. Mateusz Zauliczny jest absolwentem technologii chemicznej, obecnie pracuje nad doktoratem, jest laureatem prestiżowego "Diamentowego Grantu". Prace nad aplikacją rozpoczęli w styczniu tego roku. Żartują, że na początku bardzo interesowały ich interakcje leków z alkoholem. Dziś aplikacja udziela również takich informacji.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25946 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365