Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.111.603 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 161 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"W Sejmie patrioci specjalnej troski onanizowali się niewidzialną ręką i kazali o wartościach. Lud widział złodziei na górze i obcował z oszukującym go tłumem cwaniaków na dole. Liberałowie pospiesznie otwierali wrota wszelkiemu bezprawiu. Kierowali się ignorancją, dobrymi chęciami i wiarą w niewidzialną rękę. Lud skorzystał z demokracji i powiedział ‘sprawdzam’. Mógł skreślić, ale..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Neuronauki
Skorelowana czasowo-przestrzennie aktywność mózgów stanowi podstawę efektywnej komunikacji (23-08-2010)

Wyniki badań prowadzonych z użyciem metod neuroobrazowania w celu rejestracji aktywności mózgu w trakcie wykonywania zupełnie prozaicznych czynności znowu przyniosły frapujące rezultaty. Tym razem przedmiotem analizy były przebieg i efektywność aktu komunikacji: aktywność mózgów nadawcy i odbiorcy była monitorowana za pomocą funkcjonalnego rezonansu jądrowego (fMRI) w czasie opowiadania i słuchania zwykłej historyjki o tematyce zaczerpniętej z własnego życia osób badanych. Wyniki badań przedstawione zostały online w Proceedings of National Academy of Sciences w artykule "Speaker-listener neural coupling underlies successful communication" (PNAS, August 10, 2010 vol. 107 no. 32 14425-14430).

Komunikacja językowa jest procesem zachodzącym między co najmniej dwiema osobami, a mimo to ekspresja i rozumienie mowy były jak dotąd często rozpatrywane jak niezależne procesy, mające miejsce w wyodrębnionych obszarach jednego mózgu.

W omawianych badaniach dane uzyskane dzięki fMRI zostały wykorzystane do analizy powiązań czasowo-przestrzennych, obserwowanych w aktywności mózgów osób występujących w roli opowiadaczy i słuchaczy. Okazało się, że aktywność mózgu nadawcy i odbiorcy jest czasowo i przestrzennie (w sensie lokalizacji aktywnych ośrodków nerwowych) powiązana. Co więcej, rozpad tej skojarzonej ze sobą aktywności występował w sytuacji, gdy osoby najzwyczajniej nie potrafiły się zrozumieć. Chociaż zsynchronizowana aktywność mózgu odbiorcy generalnie odpowiadała na aktywność mózgu nadawcy z pewnym opóźnieniem, w mózgu odbiorcy udało się również zarejestrować aktywność ośrodków w typie odpowiedzi wyprzedzającej.

Ponadto analizowano siłę związku między poziomem zgodności aktywności neuronalnej u nadawcy i odbiorcy a miarami zrozumienia historyjki. Okazało się wówczas, że im większa zgodność odpowiedzi wyprzedzającej ośrodków neuronalnych u nadawcy i odbiorcy, tym lepsze zrozumienie historyjki. Prawdopodobnie takie czasowe i przestrzenne powiązania w aktywności mózgu nadawcy i odbiorcy są ważnym elementem mechanizmu, za pomocą którego mózgi wymieniają informację między sobą.

Wyniki badań każą z większą uwagą traktować proces komunikacji jako skojarzoną wymianę informacji między mózgami. Skuteczna komunikacja oznacza, że mózgi nadawcy i odbiorcy w akcie komunikacji prezentują skorelowane czasowo i przestrzennie wzorce aktywności neuronalnej.

[Tłum. Caden O. Reless]

Źródło:
Speaker-listener neural coupling underlies successful communication (PNAS, August 10, 2010 vol. 107 no. 32  14425-14430)


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26215 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365