Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
171.861.304 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1391 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie może być ani wolności, ani równości, ani pełnej ludzkiej godności dla kobiet tam, gdzie nie ma prawa do decydowania o własnym ciele. Kiedy pytamy, czy kobieta urodzi, czy też nie urodzi dziecka, powinniśmy słuchać tylko jednego głosu - głosu sumienia tej kobiety i jej świadomego wyboru."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Dyskryminacja czarnoskórych w nauce (23-08-2011)

Badacze z Amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (U.S. National Institutes of Health, w skrócie NIH) przeanalizowali bazę danych NIH IMPAC II (Information for Management, Planning, Analysis and Coordination), zawierającą informacje na temat osób aplikujących o granty naukowe między rokiem 2000 a 2006. Celem tych analiz było sprawdzenie, czy istnieje związek między zadeklarowaną grupą etniczną aplikujących a prawdopodobieństwem przyznania grantu. Wykazano, że zarówno Azjaci jak i Afroamerykanie mieli mniejsze szanse (odpowiednio o 4 i 13%) od białych uczonych na otrzymanie dofinansowania. Po wzięciu pod uwagę wykształcenia, pochodzenia, doświadczenia naukowego, jak również wcześniej otrzymanych grantów i opublikowanych artykułów naukowych, czarnoskórzy aplikanci wciąż mieli o 10% mniejsze szanse na otrzymanie dofinansowania z NIH.


Vivien Thomas (1910-1985) - jeden z pionierów kardiochirurgii. Jego boje z rasistowskimi barierami w nauce pokazał ateistyczny film W rękach Boga (2004). Red.

Analiza ta może z jednej strony wskazywać na pewnego rodzaju przewagę, jaką biali naukowcy mogli zdobyć nad swoimi czarnoskórymi kolegami w trakcie kariery naukowej, niemniej może też sugerować "zdradliwe" uprzedzenia faworyzujące białych w systemie recenzji naukowej (peer-review system), który jest rzekomo oparty tylko i wyłącznie na dorobku naukowym.

ScienceInsider donosi, że przytoczone wyniki wywołały w NIH spore zamieszanie. Francis Collins, dyrektor NIH, skomentował to następującymi słowami: "Byłem głęboko skonsternowany. Jest nie do przyjęcia fakt, że istnieją różnice w odnoszonym sukcesie, które są niewytłumaczalne."

W najświeższym wydaniu "Science" można znaleźć serię artykułów, odnoszących się do komentowanych wyników badań, jak również sugerujących odpowiednie zmiany w polityce przyznawania grantów naukowych w USA.

Źródło: D.K. Ginther, W.T. Schaffer, J. Schnell, B. Masimore, F. Liu, L.L. Haak, R. Kington, Race, Ethnicity, and NIH Research Awards, "Science", 19 August 2011: Vol. 333 no. 6045 pp. 1015-1019. DOI: 10.1126/science.1196783.

[Katarzyna Kulma]

Zob. więcej: List of African-American inventors and scientists


Katarzyna Kulma

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (3)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25252 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365