Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.567.105 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 342 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Znajdujesz to, czego szukasz, umyka ci to, co zaniedbujesz."
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2011, Sierpień (30)

Neuronauki
Trudne dzieciństwo odciśnięte w mózgu (30-08-2011)
Wprowadzenie Wyniki dotychczasowych badań wykazały, że w przypadku zwierząt wczesne oddzielenie dziecka od matki lub niska jakość opieki macierzyńskiej wpływają na wielkość hipokampa i ciała migdałowatego w rozwijającym się mózgu. W przypadku człowieka u dzieci, które były ofiarami krzywdzenia i/lub zaniedbywania, a także u dzieci wychowywanych w domach dziecka nie obserwuje się zmian w wielkości hipokampa. Natomiast w przypadku dzieci wychowywanych w domach dziecka (w warunkach względnej deprywacji) stwierdzono powiększenie ciała migdałowatego, co sugeruje, że jest to struktura mózgowa szczególnie czuła na różne nieprawidłowości ..(jeszcze 2001)»

Różności
Nowy projekt unijny na rzecz poprawy odżywiania się wśród osób zagrożonych ubóstwem (29-08-2011)
Obecnie w Europie wiele artykułów żywnościowych pozostaje towarem luksusowym, niedostępnym dla wszystkich obywateli. W świetle tego faktu właśnie rozpoczął się projekt finansowany ze środków unijnych, który stawia sobie za cel uporanie się z problemami żywieniowymi powiązanymi z ubóstwem. Projekt CHANCE (Niskokosztowe technologie i tradycyjne komponenty potrzebne do produkcji przystępnej cenowo żywności o prawidłowej wartości odżywczej, poprawiającej stan zdrowia populacji zagrożonych ubóstwem), realizowany w obrębie tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo ..(jeszcze 4059)»

Różności
Baskijscy chemicy pomagają tropić substancje wybuchowe (27-08-2011)
Ustalanie, czy podejrzane urządzenie jest wybuchowe czy też nie, to znane z dużego ekranu zadanie wykonywane przez policjantów i detektywów, niemniej także i w świecie rzeczywistym policja musi być w stanie szybko stwierdzić, czy skonfiskowane ciecze stwarzają realne zagrożenie. Zespół hiszpańskich naukowców wynalazł właśnie sposób na to. Opracowana przez zespół chemików z Uniwersytetu Kraju Basków (UPV/EHU) metoda umożliwia ustalenie składu chemicznego płynu, co z kolei pozwala policji stwierdzić, czy jest on bezpieczny czy też posiada potencjał wybuchowy. Nowa metoda ..(jeszcze 6206)»

Genetyka
Testy nowego leku z tytoniu transgenicznego (26-08-2011)
W Wlk. Brytanii rozpoczęły się w końcu testy kliniczne leku przeciwko ludzkiemu wirusowi niedoboru odporności (HIV) wytworzonego z genetycznie modyfikowanego (GM) tytoniu. Testy, podjęte po kilku latach negocjacji prawodawczych, są prowadzone przez finansowane ze środków unijnych konsorcjum PHARMA-PLANTA (Zrekombinowane farmaceutyki roślinne do ochrony zdrowia człowieka) - międzynarodową grupę 28 instytucji akademickich i 4 małych przedsiębiorstw. Profilaktyczny lek antywirusowy w postaci przeciwciała P2G12, który został zsyntetyzowany z tytoniu GM, ..(jeszcze 3305)»

Technika
Tani eyetracker dla niepełnosprawnych (25-08-2011)
Tani eyetracker obsługiwany przez oprogramowanie Open Source został zbudowany na Hożej. Urządzenie, którego koszt nie powinien przekroczyć kilkuset złotych, ma pozwolić osobom sparaliżowanym na komunikację z komputerem, a w konsekwencji i ze światem zewnętrznym. Rozwiązanie zaprezentowano 17 sierpnia w Ministerstwie Gospodarki. Stan zwany zespołem zamknięcia to piekło, w którym pacjent jest w pełni przytomny i świadomy, ale, skutkiem choroby lub urazu, nie jest w stanie kontrolować żadnych mięśni, czyli chodzić, mówić ani pisać, pomimo że mózg, świadomość i inteligencja pozostają nietknięte. Jeśli nie działają mięśnie, które wykonywały polecenia człowieka, ..(jeszcze 5351)»

Chemia
Czarny Ag(II)SO4 jest po prostu inny (25-08-2011)
Siarczany to jedne z najbardziej pospolitych substancji chemicznych używanych na co dzień przez człowieka. Weźmy gips (uwodniony siarczan wapnia), który wykorzystujemy do produkcji tynków czy cementu. Lub siarczan baru, który pijemy w postaci zawiesiny jako płyn kontrastowy przy robieniu zdjęć rentgenowskich. Siarczan magnezu jest używany w medycynie do wywoływania nudności a także jako składnik kąpieli solnych. Siarczan sodu znajdziecie w każdym proszku do prania, potasowy w nawozach, a litowy pomaga leczyć stany maniakalno-depresyjne. Kobaltowy jest składnikiem pigmentów, ..(jeszcze 1991)»

Genetyka
Zidentyfikowano gen odpowiedzialny za zespół szarych płytek (25-08-2011)
Brytyjsko-francuski zespół naukowców odkrył tajemniczy gen odpowiedzialny za niezwykle rzadki, wrodzony zespół szarych płytek, który wywołuje chorobę krwotoczną. Do tej pory odnotowano zaledwie 50 przypadków. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich badań przyczynią się do opracowania testu DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego) pozwalającego zdiagnozować chorobę. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Nature Genetics. Płytki krwi to drugie pod względem powszechności występowania komórki krwi, a ich podstawowym zadaniem jest dbanie o ścianki naczyń krwionośnych i naprawianie ich uszkodzeń. Są odpowiedzialne za organizację w razie potrzeby prac mających naprawić ścianki ..(jeszcze 4397)»

Zdrowie
Czy ograniczenie spożycia soli ma sens zdrowotny? (25-08-2011)
sxc.huSól ma potwierdzony wpływ na nadciśnienie tętnicze. Zmniejszenie spożycia soli może obniżyć ciśnienie krwi, ale jak wskazuje prof. Dong Zhao z Capital University of Medical Sciences w Beijing (Chiny), "nawet jeśli mamy dostateczne dowody, że nadmierne spożycie soli jest czynnikiem ryzyka dla rozwoju nadciśnienia tętniczego, to jednak nadal musimy ocenić korzyści redukcji spożycia soli dla ogólnych wyników zdrowotnych, a nie tylko dla ciśnienia krwi". Metaanaliza z randomizowanych badań kontrolowanych (RCT) pokazała, że nie mamy obecnie mocnych dowodów, że istnieje korzystny wpływ redukcji ..(jeszcze 1312)»

Neuronauki
Hipokamp i pamięć przyszłości (24-08-2011)
Wprowadzenie Hipokamp jest strukturą mózgową o szczególnym znaczeniu dla procesów pamięciowych. Jednak jego rola nie ogranicza się jedynie do przechowywania informacji na temat różnych zdarzeń z przeszłości. Równie ważną rolę hipokamp odgrywa w tworzeniu wyobrażeń na temat przyszłości. Dlatego u niektórych osób z uszkodzeniami hipokampa oprócz zaburzeń pamięci epizodycznej (pamięci zdarzeń) mogą występować również problemy z wyobrażaniem sobie w sposób spójny i sensowny wydarzeń przyszłych. Zaburzenia w wyobrażaniu sobie przyszłości nie zawsze jednak towarzyszą zaburzeniom pamięci epizodycznej w przypadku uszkodzenia hipokampa, a wyniki dotychczasowych ..(jeszcze 4947)»

Różności
Dyskryminacja czarnoskórych w nauce (23-08-2011)
Badacze z Amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (U.S. National Institutes of Health, w skrócie NIH) przeanalizowali bazę danych NIH IMPAC II (Information for Management, Planning, Analysis and Coordination), zawierającą informacje na temat osób aplikujących o granty naukowe między rokiem 2000 a 2006. Celem tych analiz było sprawdzenie, czy istnieje związek między zadeklarowaną grupą etniczną aplikujących a prawdopodobieństwem przyznania grantu. Wykazano, że zarówno Azjaci jak i Afroamerykanie mieli mniejsze szanse (odpowiednio o 4 i 13%) od białych uczonych na otrzymanie dofinansowania. Po wzięciu pod uwagę wykształcenia, pochodzenia, doświadczenia naukowego, jak ..(jeszcze 2159)»

Ekologia
Odbudowa populacji dorsza i foki szarej w Morzu Bałtyckim (23-08-2011)
Choć dzisiaj jest zgoła inaczej, to jeszcze dziesięć lat temu foki szare (Halichoerus grypus balticus) i dorsze mogły pływać w położonych blisko siebie rewirach Morza Bałtyckiego. Potężny spadek ich liczebności zmusił je do oddalenia się od siebie - pozostające foki szare zasiedliły północne części Bałtyku, podczas gdy dorsz znalazł kryjówkę w południowych częściach. Nowe badania, dofinansowane częściowo przez UE na łączną kwotę ponad 23 mln EUR pokazują, że zarządzanie gospodarką morską może pomóc w zwiększeniu obydwu populacji w Morzu Bałtyckim, przywracając ich kontakt, tak aby ..(jeszcze 5138)»

Medycyna
Zespół niespokojnych nóg - genetyczne podłoże (21-08-2011)
Międzynarodowy zespół badawczy odkrył czynniki ryzyka genetycznego zespołu niespokojnych nóg (RLS) - zaburzenia wywołującego nocą nieprzyjemne odczucia w nogach. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie PLoS Genetics, podkreślają że nosiciele wariantów ryzyka są bardziej zagrożeni zapadnięciem na RLS. Naukowcy twierdzą, że odkrycia mogą pomóc w zintensyfikowaniu badań nad tym schorzeniem, potencjalnie przekładając się na nowe i udoskonalone metody leczenia. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/naughty_good_girl_office_shoot.jpg" alt="sxc.hu" border=0 ..(jeszcze 3652)»

Zdrowie
Plan UE: 2020 - dłużej w zdrowiu o dwa lata (20-08-2011)
sxc.huWysiłki na rzecz zwiększenia liczby lat przeżywanych przez Europejczyków w dobrym zdrowiu właśnie mają zostać zintensyfikowane, dzięki zastrzykowi funduszy w wysokości 4,2 mln EUR, które naukowcy otrzymali od UE. W ramach partnerstwa innowacji Komisji Europejskiej na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się, średnia życia w zdrowiu wydłuży się o dwa lata do 2020 r., skutecznie łagodząc niepokoje związane ze starzeniem się i dobrym samopoczuciem. Naukowcy, którzy chcą zmierzyć się z tym wyzwaniem mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach pierwszego w Europie ..(jeszcze 4121)»

Technika
EUREKA projektuje silniki pod biopaliwa (19-08-2011)
Biopaliwa mogą powodować korozję silnika i z tego powodu wielu europejskich konsumentów utraciło zaufanie to tej formy czystej energii. Okazuje się jednak, że konsorcjum naukowców z Czech, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec i Wlk. Brytanii wypracowało rozwiązanie, które może wyeliminować ten problem i przywrócić zaufanie do biopaliw. Biopaliwa pochodzą z roślin i naturalnie absorbują CO2, dzięki czemu są znacznie czystsze i szerzej dostępne niż na przykład piaski roponośne. Zawierają jednak sporo wody i tlenu, które oddziałują korozyjnie na silniki. Paliwa do samochodów hybrydowych, jak E10, które jest mieszanką etanolu (10%) i benzyny (90%), szybko straciły na ..(jeszcze 3488)»

Fizyka
Naukowcy przyglądają się prądom molekuł w cieczy (18-08-2011)
Zespół austriackich naukowców dokonał intrygującego odkrycia, jak cząstki w cieczach mogą układać się w zorganizowany sposób. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Physical Review Letters naukowcy z Politechniki Wiedeńskiej i Uniwersytetu w Wiedniu napisali, że ciecz niekoniecznie musi składać się z nieuporządkowanej masy cząstek. W toku prowadzonych badań ujawnili tajemnicze struktury tworzone przez malutkie cząstki unoszące się w cieczach. Wydaje się, że pod wpływem naprężenia mechanicznego skupiska cząstek w cieczach mogą samorzutnie ..(jeszcze 3078)»

Ekologia
Emisje elektrowni jednak nie takie straszne dla szwedzkich jezior (16-08-2011)
sxc.huBrytyjsko-szwedzki zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Reading, Wlk. Brytania, odkrył że emisje elektrowni przyczyniają się do zakwaszenia jezior w Szwecji w mniejszym stopniu niż dotychczas sądzono. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie BioScience, podkreślają historyczne skutki kwasów organicznych i emisji elektrowni, koncentrując się na spadku zakwaszenia szwedzkich jezior w ciągu dwóch ostatnich dekad. ..(jeszcze 3766)»

Różności
Zasięg nepotyzmu w środowisku akademickim – przypadek włoski (15-08-2011)
Prowadzenie badań naukowych nad patologiami w organizacjach, takimi jak nepotyzm (faworyzowanie krewnych przy dostępie do stanowisk), napotyka na polu nauk społecznych wiele trudności, nie tylko natury stricte metodologicznej. Choć zachowania nieetyczne i inne zjawiska niekorzystne z punktu widzenia założonych celów działania organizacji są dobrze znane jej członkom na poziomie anegdotycznym i równie dobrze opisane przez psychologów społecznych, socjologów i specjalistów od zarządzania na poziomie teoretycznym, ich obiektywny pomiar utrudniają otaczająca je zmowa zmilczenia, ciche przyzwolenie na funkcjonowanie nieformalnych systemów powiązań i silne więzy ..(jeszcze 6436)»

Genetyka
Odkrycie genu LGI2 u psów na trufle może pomóc dzieciom z epilepsją (13-08-2011)
Nowy gen epilepsji odkryty przez międzynarodowy zespół naukowców finansowany ze środków unijnych u psów Lagotto Romagnolo, znanych ze swoich umiejętności wyszukiwania trufli, może być nowym kandydatem na gen łagodnej padaczki wieku dziecięcego, charakteryzującej się remisją napadów. Gen LGI2 został odkryty przez międzynarodowy zespół pracujący pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach i Ośrodka Badawczego Folkhälsan w Finlandii. Mimo iż garnitur genetyczny psów jest mniej złożony, ..(jeszcze 5340)»

Medycyna
Prostata – jednak bez badań przesiewowych (12-08-2011)
Badania przesiewowe (ang. Screening, spolszczane niekiedy na skrining) służą w onkologii obniżeniu umieralności populacji z powodu określonych nowotworów złośliwych poprzez odpowiednio wczesne wykrycie nowotworu lub zmiany przednowotworowej u osób jeszcze bez objawów choroby, a tym samym umożliwienie podjęcia wczesnego leczenia. Obecnie najlepiej chyba znane powszechnie stosowane onkologiczne testy skrinigowe dotyczą raka szyjki macicy, raka sutka i raka jelita grubego, a zapytania i wnioski o kolejne - prawdopodobnie najczęściej związane są z rakiem prostaty (gruczołu krokowego), ..(jeszcze 2569)»

Astronomia
Sukces w poszukiwaniach tlenu w kosmosie (12-08-2011)
Ilustracja do artykulu Międzynarodowy zespół naukowców dokonał pierwszego, niekwestionowanego odkrycia molekuł tlenu w kosmosie. Na podstawie danych z obserwatorium kosmicznego Herschela Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), największego teleskopu astronomicznego, jaki kiedykolwiek dotąd został uruchomiony, zespół Herschel Oxygen Project był w stanie dojrzeć molekuły tlenu w pobliskim Kompleksie Oriona, w którym formują się gwiazdy. Nowe badania, których wyniki ..(jeszcze 3944)»

Genetyka
Punktowa mutacja przyczyną zespołu Proteusza (11-08-2011)
Naukowcom udało się zidentyfikować mutację, która najprawdopodobniej jest przyczyną zespołu Wiedemanna (inaczej - zespołu Proteusza), rzadkiej choroby o podłożu genetycznym, w której dochodzi do nadmiernego i dysproporcjonalnego rozrostu tkanek miękkich i kości. Za chorobę odpowiada mutacja punktowa (jednej zasady nukleinowej) w genie AKT1. Doniesienia na temat tego odkrycia, które może mieć duże znaczenie w opracowaniu metod terapii zaburzenia, a potencjalnie także w leczeniu nowotworów, zostały opublikowane w wydaniu online "The New England Journal of Medicine" z dnia 27 lipca 2011 r. Prace badawcze były prowadzone pod kierunkiem naukowców z Narodowego Instytutu Badań nad ..(jeszcze 7053)»

Medycyna
Wyższa umieralność związana z siedzącym trybem życia (11-08-2011)
Wprowadzenie: Naukowcy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia ustalili, że dłuższy czas spędzony na siedząco, na przykład przed telewizorem, związany jest z wyższą umieralnością. Występowanie zależności odnotowano nawet w grupie osób najbardziej aktywnych fizycznie i stosujących tzw. zdrową dietę. Zapis wywiadu Joe Balintfy (NIH Radio): Naukowcy przeanalizowali dane 240 tysięcy osób dorosłych w wieku 50-71 lat, które nie chorowały na raka, choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Dr Charles Matthews: Ustaliliśmy, że im więcej czasu osoby badane spędzały na oglądaniu ..(jeszcze 4325)»

Technika
System do wykrywania użytkowników drogi czujnikami pokładowymi pojazdu (10-08-2011)
Bezpieczeństwo w czasie prowadzenia samochodu ma pierwszorzędne znaczenie i Europejczycy podejmują starania, aby zapewnić je nam niezależnie od tego czy jesteśmy za kierownicą, czy na miejscu pasażera. Partnerzy projektu podjęli nowatorskie działania, opracowując system czujników optycznych do przednich szyb małych i średnich samochodów. System wspomagania kierowcy ma obniżyć liczbę wypadków na drogach. Projekt ADOSE (Niezawodna aplikacja do wykrywania użytkowników drogi za pomocą czujników pokładowych pojazdu) został dofinansowany na kwotę 6,1 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu ..(jeszcze 3412)»

Medycyna
Unijni naukowcy opracowali peptydy do walki z rakiem jajników (10-08-2011)
Finansowany ze środków unijnych zespół niemieckich i włoskich naukowców opracował peptydy oddziałujące na powierzchnię międzyfazową białko-białko enzymu, odgrywającą kluczową rolę w syntezie DNA, która ma zasadnicze znaczenie w rozwoju nowotworu. Dzięki wsparciu w wysokości 1.902.150 EUR w ramach projektu LIGHTS (Małe ligandy ingerujące w syntazę tymidylanową w tworzeniu się dimera jako nowe narzędzia do opracowywania środków przeciw nowotworowi jajników) z tematu "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia na rzecz zdrowia" Szóstego Programu Ramowego (6PR), naukowcy stworzyli peptydy, które oddziałują poprzez nowy mechanizm inhibicyjny i ograniczają rozwój nowotworu ..(jeszcze 3929)»

Medycyna
Mamy wirusa, który namierza komórki zainfekowane HIV! (09-08-2011)
...jak twierdzą naukowcy z University of Southern California w Virus Research. A to oznacza kolejny krok milowy w walce z HIV i AIDS. Ale jak to działa? Otóż diabeł tkwi w szczegółach. Komórki naszego ciała zainfekowane wirusem HIV eksponują na swoich błonach komórkowych charakterystyczne zestawy białek. Białka te mogą być rozpoznane przez inne komórki, czy, jak w tym przypadku, wirusy. Zespół profesora Pin Wang zaopatrzył wirusa (wektora) w unikalną serię receptorów, które mogą bardziej  specyficznie niż dotychczas rozpoznać komórki zainfekowane wirusem HIV. Gdy to ..(jeszcze 1308)»

Informatyka
Nowy skok w zapisie magnetycznym (09-08-2011)
Pliki komputerowe, które wykorzystujemy codziennie w pracy i w czasie wolnym są po prostu strumieniami danych cyfrowych złożonych z zer i jedynek. Zera i jedynki znajdują się na cienkiej warstwie magnetycznej na dysku twardym komputera, gdzie obszary magnetyczne skierowane w górę oznaczają jedynki, a te skierowane w dół - zera. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/harddrive_300x377.jpg" alt="W tym roku mija 55 rocznica twardego dysku (HDD). Na zdjęciu pierwszy twardziel wprowadzony w 1956 r. do komputera IBM 305 RAMAC. Ważył ponad tonę i mieścił ..(jeszcze 4417)»

Astronomia
Zdjęcia rentgenowskie zdradzają tajemnice czarnych dziur (08-08-2011)
Naukowcy zbliżyli się o krok do poznania dwóch największych tajemnic astrofizyki dzięki nowym obserwacjom prowadzonym za pomocą obserwatorium rentgenowskiego Chandra Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) - satelity kosmicznego wystrzelonego przez NASA w 1999 r., który umożliwia prowadzenie obserwacji z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego, co jest niemożliwe w atmosferze Ziemi pochłaniającej te promienie. Ostatnie zdjęcia rentgenowskie, na których widać przepływ gorącego gazu w kierunku czarnej dziury, umożliwiają wyjaśnienie dwóch podstawowych problemów współczesnej astrofizyki: ..(jeszcze 3903)»

Ekologia
Delfin w odzieży ochronnej (06-08-2011)
Wykorzystanie narzędzi odegrało bardzo istotną rolę w ewolucji hominidów, dlatego zwierzęta wykorzystujące narzędzia budzą duże zainteresowanie biologów, antropologów i psychologów. Większość zwierząt posługuje się narzędziami podczas zdobywania pożywienia. Kilka razy, w Zatoce Rekina (Egipt), w warunkach wyjątkowej widoczności, badaczom udało się bezpośrednio zaobserwować delfiny, które ubrane były w gąbki. Zakładały je na swoje dzioby na czas przeszukiwania nierównego dna morza. Kiedy znajdywały zagrzebaną w piasku ofiarę, porzucały swoje gąbki, brały szybki oddech na powierzchni wody, ścigały i zjadały ofiarę, po czym brały rosnącą na dnie gąbkę i wracały ..(jeszcze 2020)»

Różności
Częste tycie (albo picie czy też inne nadużycie) niekoniecznie skraca życie (04-08-2011)
sxc.huOdmawiamy sobie drugiego kieliszka wina, ciasta u teściowej, odkrawamy tłuszczyk ze schabowego... wszystko po to, by żyć długo i szczęśliwie, prawda? No cóż, w takim razie niejednego zaskoczą wyniki badań naukowców z Albert Einstein College of Medicine przy Yeshiva University opublikowane wczoraj w Journal of the American Geriatrics Society. Naukowcy ci przeprowadzili ankiety wśród 477 osób między 95-tym a 109-tym rokiem życia (z czego 75% stanowiły kobiety!). Wszyscy ankietowani byli Aszkenazyjczykami, znanymi ze swej długowieczności. Badacze pytali o styl życia pod ..(jeszcze 1399)»

Medycyna
Dziurawiec nieskuteczny w leczeniu depresji (03-08-2011)
Wyniki najnowszych badań naukowych wykazały, że w leczeniu depresji skuteczność wyciągu z dziurawca zwyczajnego nie odbiega istotnie od placebo. Przeczy to rozpowszechnionemu przekonaniu, powtarzanemu często przez popularne źródła informacji (m.in. polską edycję Wikipedii), że wyciąg z dziurawca może być skuteczny w leczeniu łagodniejszych form zaburzeń depresyjnych. Wyniki badań opublikowano na łamach lipcowego wydania Journal of Psychiatric Research. Badania zostały sfinansowane przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia, w tym: Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH) i Narodowe ..(jeszcze 4932)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365