Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
189.403.596 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 242 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jesteśmy w stanie przełknąć każde kłamstwo, jakim nas karmią, ale prawdy zażywamy w małych dawkach, bo bywa gorzka."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Emisje elektrowni jednak nie takie straszne dla szwedzkich jezior (16-08-2011)

sxc.huBrytyjsko-szwedzki zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Reading, Wlk. Brytania, odkrył że emisje elektrowni przyczyniają się do zakwaszenia jezior w Szwecji w mniejszym stopniu niż dotychczas sądzono. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie BioScience, podkreślają historyczne skutki kwasów organicznych i emisji elektrowni, koncentrując się na spadku zakwaszenia szwedzkich jezior w ciągu dwóch ostatnich dekad.

Naukowcy i ustawodawcy wyrazili w latach 70. i 80 XX w. zaniepokojenie oddziaływaniem na środowisko generowanych przez elektrownie emisji kwasowych dwutlenku siarki i tlenków azotu. Obawy te doprowadziły do opracowania i wdrożenia ograniczeń. W Europie obawy dotyczyły konkretnie tego, jak niezliczone jeziora w Szwecji zostały dotknięte przez emisje. Niektórzy eksperci odkryli nawet, że wiele przypadków jest wyraźnie kwasowych. Władze w Sztokholmie wprowadziły program przeciwdziałania zakwaszaniu jezior poprzez wsypywanie tysięcy ton wapna.

Rozmaite teorie na temat tego, czym spowodowane zostało zakwaszanie - jak zmiany klimatu i zagospodarowanie terenów - mają różne następstwa dla definiowania preindustrialnych poziomów rozpuszczonego węgla organicznego (DOC), które są wymagane do oceny zakwaszenia i innych aspektów jakości wody. W ramach ostatnich badań naukowcy postulują, że DOC generowany przez żywe organizmy, który może wywołać zakwaszenie jezior, stawia rolę emisji z elektrowni w zakwaszaniu jezior w innym świetle.

Naczelny autor dr Martin Erlandsson, który jest obecnie pracownikiem naukowym Wydziału Geografii i Środowiska Uniwersytetu w Reading wraz z kolegami przeanalizował wyniki z 20 lat, odkąd zakwaszenie jezior w Szwecji zaczęło spadać.

Ilość rozpuszczonego węgla organicznego w szwedzkich jeziorach spadła mimo stabilizacji emisji elektrowni w latach 90. XX w. Podczas gdy nie ma ostatecznego dowodu na to, co wywołało wzrost, badania osadów z wielu jezior sugerują, że preindustrialne poziomy węgla organicznego były równie wysokie jak obecnie i wyższe niż poziomy osiągnięte 20 lat temu. To doprowadziło naukowców do stwierdzenia, że emisje elektrowni nie wpłynęły znacząco na poziom zakwaszenia jezior.

W toku prowadzonych badań naukowcy zakwalifikowali zakwaszenie 66 jezior objętych długofalową obserwacją, które reprezentują grupę około 12.700 jezior wrażliwych na zakwaszenie w nemoralnej i borealnej Szwecji. Analiza pokazuje, że 47% tych jezior zostało zakwalifikowanych jako znacząco zakwaszone (zakładając że preindustrialne poziomy DOC były takie same jak te odnotowane w latach 90. XX w.). Aczkolwiek, jeżeli wyższe poziomy DOC odnotowane w roku 2009 definiują warunki preindustrialne, to około 24% jezior jest zakwaszonych.

Badanie osadów z niektórych jezior wspiera teorię, że preindustrialne poziomy węgla organicznego były co najmniej tak wysokie jak obecne i potencjalnie wyższe niż w latach 90. XX w. A zatem choć wcześniejsze badania wskazywały, że emisje elektrowni znacząco przyczyniły się do zakwaszenia jezior, obserwacje poczynione w toku ostatnich badań dowodzą czegoś przeciwnego.

"To wskazuje na konieczność ustalenia poziomów referencyjnych DOC i rzuca nowe światło na klasyczną kontrowersję wokół zakwaszenia naturalnego w opozycji do antropogenicznego" - czytamy w artykule.

Naukowcy zauważyli również, że odkrycia dokonane w toku ostatnich badań podkreślają znaczenie pogłębiania wiedzy na temat ilości rozpuszczonego węgla organicznego w jeziorach w czasach preindustrialnych, ponieważ ma to istotne znaczenie w kontekście przypisywania zakwaszenia emisjom elektrowni.

Referencje dokumentu: Erlandsson, M. et al. (2011) 'Increasing Dissolved Organic Carbon Redefines the Extent of Surface Water Acidification and Helps Resolve a Classic Controversy'. BioScience, 68: 614-618.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25977 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365