Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.045.978 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 157 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nigdy nie mamy pewności, że istota, która nam się "objawia" i wydaje nam polecenia jest Bogiem (..) Tak więc nie religia jest najwyższą instancją, która "objawia", co jest dobre, a co złe, ale również religię należy postawić przed trybunałem rozumu, który rozstrzyga, czy jej nakazy są rozumne i moralne.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Neuronauki
Trudne dzieciństwo odciśnięte w mózgu (30-08-2011)

Wprowadzenie

Wyniki dotychczasowych badań wykazały, że w przypadku zwierząt wczesne oddzielenie dziecka od matki lub niska jakość opieki macierzyńskiej wpływają na wielkość hipokampa i ciała migdałowatego w rozwijającym się mózgu.

W przypadku człowieka u dzieci, które były ofiarami krzywdzenia i/lub zaniedbywania, a także u dzieci wychowywanych w domach dziecka nie obserwuje się zmian w wielkości hipokampa. Natomiast w przypadku dzieci wychowywanych w domach dziecka (w warunkach względnej deprywacji) stwierdzono powiększenie ciała migdałowatego, co sugeruje, że jest to struktura mózgowa szczególnie czuła na różne nieprawidłowości w sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Symptomy depresji występujące u matki mogą być związane ze spadkiem macierzyńskiej wrażliwości na potrzeby dziecka, a także z prezentowaniem przez matkę zachowań unikających i innych świadczących o zaniku więzi.

Położenie ciała migdałowatego na tle struktur lewej półkuli mózgu - przekrój czołowy. Ilustracja: Gray's Anatomy.

Przebieg badań

W celu ustalenia, czy słaba jakość opieki nad dzieckiem, związana z symptomami depresji występującymi u matki, wpływa na rozwój hipokampa i ciała migdałowatego w dziecięcym mózgu w podobny sposób, jak pobyt w domu dziecka, porównano wielkość hipokampa, ciała migdałowatego oraz poziom hormonów stresu (glikokortykoidów) u dzieci pozostających od urodzenia pod opieką matek z depresją (n = 17) i u dzieci matek bez depresji (n = 21).

Wnioski

Nie stwierdzono istotnych różnic między grupami pod względem wielkości hipokampa, lecz u dzieci depresyjnych matek oba (lewe i prawe) ciała migdałowate były istotnie powiększone; u dzieci wychowywanych od urodzenia przez matki z depresją stwierdzono również podwyższony poziom glikokortykoidów. Zaobserwowano istotną korelację dodatnią między głębokością depresji u matki a wielkością ciała migdałowatego u dziecka. Wyniki badań wskazują, że wielkość ciała migdałowatego u dzieci może być markerem jakości wczesnej opieki rodzicielskiej.

[tłum./oprac. C. O. Reless]

Referencje dokumentu: Lupien, S. J. et al. Larger amygdala but no change in hippocampal volume in 10-year-old children exposed to maternal depressive symptomatology since birth. PNAS , August 23, 2011, vol. 108, no. 34, 14324-14329


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26215 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365