Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.943.133 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 479 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie należy uznawać więcej przyczyn dla rzeczy naturalnych, niż takich, które są zarówno prawdziwe i wystarczające by wyjaśnić ich cechy."
 Kościół i Katolicyzm » Organizacja i władza » Zakony

Kapturnicze bractwa pokutnicze
Autor tekstu: Wolter

„Zbyt dobrze wiemy o tym, że były czasy, w których bractwa stawały się niebezpieczne. Braciszkowie i biczownicy wywoływali zamieszki. Liga bierze początek od takich stowarzyszeń. Po cóż się tak wyróżniać od innych obywateli? Czy ci, co tak postępowali, uważali się za doskonalszych? Już to jest obelgą rzuconą reszcie narodu. Czy chodziło o to, aby wszyscy chrześcijanie wstąpili do bractwa? Piękny to byłby widok: Europa w kapturze i masce z dwiema małymi, okrągłymi dziurami przed oczyma! Czy mniema ktoś w dobrej wierze, że Bóg woli ten strój cudaczny od surduta? Co więcej, habit jest mundurem toczących spory religijne, ostrzega przeciwników, aby chwytali za broń. Habit, niepokojąc umysły, może wzniecić rodzaj wojny domowej, która doprowadziłaby pewnie do zgubnego nierządu, gdyby król i jego ministrowie nie byli tak mądrzy, jak fanatycy są bezrozumni."

Bractwa pokutnicze, rozsiewające pogłoski i podburzające lud, znacząco przyczyniły się do niesprawiedliwego skazania Jana Calasa:

„Są w Langwedocji cztery bractwa pokutników: białe, niebieskie, szare i czarne. Bracia noszą długie kaptury z sukiennymi maskami, w których wycięte są dwie dziury na oczy. Chcieli wciągnąć do swej kongregacji księcia Fitz-Jamesa, gubernatora prowincji, ale im odmówił. Biali bracia odprawili przy Marku Antonim Calasie nabożeństwo uroczyste jak przy ciele męczennika. Nigdy Kościół nie obchodził święta prawdziwego męczennika z większą okazałością, ale ta okazałość była straszna. Ponad katafalkiem postawiono szkielet, który wprawiano w ruch i który wyobrażał Marka Antoniego Calasa trzymającego w jednej ręce palmę, a w drugiej pióro. Miał nim podpisać wyrzeczenie się herezji, ale w rzeczywistości pisał nim wyrok na swego ojca." [ 1 ]


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Samoudręczyciele
List do jezuity Le Telliera

 Dodaj komentarz do strony..   


 Przypisy:
[ 1 ] Traktat o tolerancji napisany z powodu śmierci Jana Calasa — Wolter, PIW, Warszawa 1988

« Zakony   (Publikacja: 27-07-2002 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1470 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365